ادرار نکردن نوزاد ریشه در چه مشکلاتی می‌تواند داشته باشد؟

علل ادرار نکردن نوزاد

ادرار نکردن نوزاد، دلیل ادرار نکردن نوزاد، عادات دفع ادرار در نوزادان چگونه است، چرا نوزادم ادرار نمیکند، تعداد دفعات ادرار نوزاد در روز چقدر باید باشد؟ همه این این ها سوالاتی است که در ذهن برخی مادرانی که به تازگی دارای فرزند شده اند پیش می‌آید. از این رو ما قصد داریم در این مطلب علل ادرار نکردن نوزاد را از همه جهات بررسی کرده و ریشه های احتمالی این مشکل را تشریح کنیم.

دلایل ادرار نکردن نوزاد

۱. رفلاکس ادراری (VUR)

غالبا بچه هایی مبتلا به ریفلاکس ادراری با مجرای ادراری متولد میشوند که در زمان رشد در رحم به میزان کافی رشد نکرده‌اند. دریچه ای که با فشار دادن مجرای ادرار بر روی دیواره مثانه به وجود می آید بدرستی بسته نمی شود، بدین ترتیب ادرار از مثانه به مجرای ادرار و درنهایت به کلیه باز می گردد. ریفلاکس شدید ممکن است از رشد طبیعی کلیه جلوگیری کند و احتمال اسیب در اثر عفونت ها را پس از تولد افزایش میدهد . VUR معمولاً صرفا در یک حالب و کلیه تأثیر می گذارد، هرچند می تواند بر هر دو حالب و کلیه تأثیر بگذارد.

رفلاکس ادرار در نوزاد

۲. انسداد اتصال حالب به کلیه (UPJ)

اگر خارج شدن ادرار با مشکل روبرو شود سبب تورم کلیه میشود که این وضعیت میتواند صرفا در یک کلیه رخ دهد. انسداد UPJ موقع انسداد ادرار در جایی که مجرای ادرار به کلیه وصل میشود رخ میدهد.

۳. انسداد خروجی مثانه (BOO)

انسداد خروجی مثانه به هرگونه انسداد در مجرای ادرار یا موقع باز شدن مثانه گفته میشود. انسداد در دریچه ادرار از شایع ترین شکل BOO میباشد. در نوزادان و موقع معاینات سونوگرافی پیش از تولد، امکان دارد انسداد خروجی مثانه رخ دهد که یک ضایعه غیر طبیعی بافت در مجرای ادرار سبب میشود که ادرار از جریان ازادانه مثانه خارج شود. این نقص امکان دارد باعث تورم در کل دستگاه ادراری من جمله مجرای ادرار، مثانه، مجرای ادرار و کلیه شود.

علائم انسداد ادرار در نوزادان چیست؟

قبل از ترک بیمارستان بعد از تولد ، کودک مبتلا به انسداد ادرار ممکن است تنها مقدار کمی ادرار کند یا ممکن است مادر با ادرار نکردن نوزاد روبرو شود. به عنوان بخشی از معاینه معمول نوزادان ، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است یک کلیه بزرگ شده را احساس کند یا مجرای ادراری بسته پیدا کند ، که ممکن است نشان دهنده انسداد ادرار باشد.
برخی اوقات انسداد ادرار تا زمانی که کودک علائم عفونت ادراری را از خود نشان ندهد ، آشکار نیست. اما بعضی از علائم آشکار آن عبارت هستند از تب، تحریک پذیری، عدم تمایل به تغذیه، حالت تهوع، اسهال، استفراغ، ادرار خونین که اگر این علائم تا مدتی نیز باقی ماند نوزاد باید به یک پزشک مراجعه کند .همچنین کودک ۲ ماهه یا کمتر که در او علائم تب مشاهده شد باید فوراً به یک خدمات بهداشتی مراجعه کند.

انسداد ادرار

اگر انسداد ادرار زندگی نوزاد متولد نشده را تهدید کند یکی از راهکار هایی که می توان از آن استفاده کرد انجام عمل جراحی می باشد. شنت یک لوله کوچک است که می تواند در مثانه کودک قرار گیرد تا ادرار داخل کیسه آمنیوتیک شود. اگر نقص ادرار پس از به دنیا آمدن کودک خود را اصلاح نکند و کودک همچنان انسداد ادرار داشته باشد ، ممکن است برای رفع انسداد و بازگرداندن جریان ادرار نیاز به عمل جراحی باشد. تصمیم به کار بستگی به میزان انسداد دارد. بعد از عمل ، ممکن است یک لوله کوچک به نام استنت در مجرای ادرار یا مجرای ادرار قرار داده شود تا در حین بهبود ، موقتاً باز شود.

همچنین ممکن است به کودک مبتلا به انسداد ادرار آنتی بیوتیک داده شود تا از بروز خطراتی بدتر جلوگیری کند تا فرد بتواند مشکل را به روش های مختلف از جمله جراحی اصلاح کند.

۴. سندروم پرون بلی

سندروم پرون بلی یک ناهنجاری مادرزادی نادر است که شیوع آن تقریبا یک در هر ۴۰۰۰۰ تولد است. تقریبا ۹۷ درصد موردهای نوزادان پسر هستند. این بیماری یک ناهنجاری سیستم ادراری است که با تریاد شل بودن جدار شکم، کریپتورکیدیسم دو طرفه و اتساع سیستم ادراری بالاخص حالب ها معلوم می گردد. این سندروم در موقع تولد آغاز به رشد میکند و سبب تضعیف ماهیچه های شکمی و بزرگ شدن مجرای ادرای و مثانه میشود و باعث میشود پوست شکم چروکیده شود, این پیشامد همان طور که گفته شد معمولاً در پسران رخ میدهد.

۵. بن بست مری یا آترزی مری

گونه ای از ناهنجاری مادرزادی در دستگاه گوارش میباشد که در آن مری در دورهٔ جنینی رشد و نمو نیافته و پیوستگی مسیر مری تا معده در میانهٔ راه، کور و بن بسته شده و مانند بادکنکی آویزان در پشت نای قرار می گیرد. آترزی مری، حاوی اقسام مختلفی از نواقص آناتومیکی مادرزادی با ریشه در عدم توسعه یافتگی جنینی در مِری میباشد. این عوارض با مشاهده عدم پیوستگی ساختار دیواره مری تشخیص داده میشود . نوزادان متولد شده آترزی مری امکان دارد در ستون فقرات، دستگاه گوارش، قلب و مجاری ادراری خود مشکل داشته باشند.

۶. نقایص مادرزادی قلب

نقایص قلب می تواند خفیف ترین تا تهدید کننده ترین عامل به خطر افتادن زندگی باشد. کودکان متولد شده با نقایص قلبی نیز در مقایسه با کودکان در جمعیت عمومی میزان بیشتری از مشکلات در مجاری ادراری را نشان می دهند و این نشان می دهد که برخی از انواع نقص های قلبی و ادراری ممکن است یک علت ژنتیکی مشترک داشته باشند.
انسداد ادرار همچنین می تواند در اثر اسپینا بیفیدا (ستون فقرات و نخاع کودک به درستی شکل نگرفته باشد) و سایر نقایص هنگام تولد ایجاد شود که روی نخاع تأثیر می گذارد. این نقایص ممکن است سیگنال های عصبی بین مثانه ، نخاع و مغز را که برای ادرار کردن لازم هستند ، قطع کند و منجر به احتباس ادرار و ادرار نکردن نوزاد شود.
ادرار که در مثانه مانده است می تواند به مجاری ادرار و کلیه رفلکس شود و باعث تورم شده و در نتیجه ادرار نکردن نوزاد شود.

دلایل ادرار نکردن نوزادان

عادات دفع ادرار در نوزادان

اگر با ادرار نکردن نوزاد روبرو شدید، لازم است عادات ادراری را بدانید تا بی جهت نگران نشوید. نوزادان در اولین ۲۴ ساعت زندگی شان تنها یک بار ادرار می کنند، اما بعد از گذشت یک هفته، تکرر ادرار تازه وارد به ۸ تا۱۰ مرتبه هم خواهد رسید. البته دکترها می گویند:« نوزادان ۱۸تا۲۰ بار در روز هم ادرار می کنند.»

چگونگی ادرار نوزاد در روزهای اول

خیس شدن کهنه های پارچه ای راحت تر تشخیص داده می شود، اما اگر از پوشک برای فرزندتان استفاده می کنید، تشخیص این که آن را خیس کرده یا نه کمی سخت است. برای این که از ادرار فرزندتان با خبر شوید، دستمال کاغذی تمیزی را روی پوشک قرار دهید تا هر وقت خیس شد، پوشک را عوض کنید. گاهی والدین هنگام تعویض پوشک فرزندشان از رنگ ادرار او وحشت می کنند. در روزهای ابتدای تولد ممکن است رنگ ادرار نارنجی باشد و شبیه ادرار خونی به نظر برسد، اما باید بدانید نارنجی شدن ادرار، ناشی از تجزیه بیلی روبین و نشانه نیاز فرزندتان به مایعات بیشتر است. دکترها می گویند: « ادرار بیشتر نوزادان در روزهای ابتدای تولد روشن است اما گاهی به دلیل این که مایعات کمی به بدن نوزاد می رسد، ادرار نارنجی دیده می شود.»
نکته: با افزایش وعده های شیر فرزندتان باید به تدریج طی ۵ روز تکرر ادرارش را به هر ۴ ساعت یک بار برساند. در غیر این صورت با متخصص اطفال مشورت کنید.
روز اول: پوشک یک بار خیس می شود آن هم به رنگ نارنجی مایل به قرمز.
روز دوم: پوشک ۲ بار خیس می شود و نارنجی روشن می شود.
روز سوم: انتظار ۳ بار ادرار نارنجی مایل به زرد را داشته باشید.
روز چهارم: نوزاد ۴ بار ادرار به رنگ زرد روشن دارد.
روز پنجم: در این روز فرزندتان ۶ تا ۸ بار ادرار به رنگ لیمویی روشن دارد.
ادرار نکردن نوزاد
توجه: نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند، مدفوعی روشن و به رنگ زرد مایل به قهوه ای دارند. به دلیل وجود باقی مانده های شیر خشک، بافت مدفوع به نظر حجیم تر از مدفوع نوزادی است که با شیر مادر تغذیه شده است. دلیل این تفاوت هم به هضم نشدن برخی ترکیبات شیر خشک در بدن شیرخوار مربوط می شود

سخن آخر

مجاری ادراری سیستم تخلیه بدن برای از بین بردن ضایعات و مایعات اضافی است,در کودکان ادرار کردن یکی از مسائل مهمی می باشد که والدین از جمله ماداران باید توجه بسیاری به ادرار نوزادان خود داشته باشند تا نوزادان آن ها به مشکل جدی ای برخورد نکنند. هر نوزاد به طور متوسط در طول روز ۸ تا ۱۰ بار ادرار می کند که کم و زیاد شدن این عدد در کوتاه مدت نمی تواند دلیل محکمی برای مشکل در مجرای ادراری نوزاد باشه اما تداوم آن و ادامه پیدا کردن آن در چند هفته می تواند به مشکل بزرگی منجر شود که ممکن است جبران آن سخت و دشوار باشد. پس ادرار نکردن نوزاد را جدی بگیرید.

امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید. آیا تابحال ادرار نکردن نوزاد برای شما معضل شده است؟ برای درمان ادرار نکردن نوزاد چه راهکارهایی را پیش گرفتید؟ تجربیات خود را در پایین همین صفحه در میان بگذارید.

همچنین توصیه می‌کنیم برای بالا بردن اطلاعات خود، مطلب «آیا مدفوع نکردن نوزاد تا ۷ روز جای نگرانی دارد؟» را نیز در انگیزه از نظر بگذرانید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare