علت عرق کردن سر نوزاد چیست و چگونه رفع می شود؟

علت عرق کردن سر نوزاد

آیا عرق کردن سر نوزاد طبیعی است؟ علت عرق کردن سر نوزاد چیست؟ بسیاری از نوزادان هنگام تغذیه با شیر مادر و یا هنگام خواب، عرق می‌کنند. این امر می‌تواند گاهی برای والدین نگران کننده باشد. اما ابتدا و پیش از هر چیز باید بدانید که تعریق در نوزادن امری طبیعی است.

اما برای اطمینان بیشتر و دانستن جواب پرسش‌های خود، در این مطلب با ما همراه شوید و با تمام دلایل عرق کردن سر نوزاد در موارد مختلف آشنا شوید.

 

علت عرق کردن سر نوزاد در خواب

عرق کردن هنگام خواب، یک پدیده طبیعی در کودکان است. اما دلایل اصلی این اتفاق عبارت هستند از:

۱. دمای بالای اتاق یا پتوی خیلی گرم

دمای بالای اتاق می‌تواند یکی از علت‌های عرق شدید در شب باشد. گرمای بیش از حد می‌تواند باعث تعریق در کودک شود و این عرق در قسمت سر بیشتر از هر جای دیگر نمایان می‌شود. همچنین پوشاندن کودک با پتو در روز‌های گرم، یکی از علت‌های عرق کردن است.

۲. بی حرکتی کودک

زمانی که کودک در خواب عمیق است، تکان خوردن او کمتر شده و میزان عرق او افزایش می‌یابد. شاید برایتان عجیب باشد، اما این یک واقعیت است که دمای بدن کودک هنگام ثابت ماندن بالا می‌رود.

۳. موقعیت غده‌ های عرقی

غده‌های عرقی کودکان و نوجوانان، بیشتر در اطراف سرشان است. همین مسئله باعث می‌شود که در این قسمت بیشتر از دیگر اعضای بدن عرق کنند. مخصوصا اگر موقعیت سر خود را هنگام خواب تغییر ندهند و در یک پوزیشن ثابت بخوابند، با گذشت زمان دمای بدنشان بالا می‌رود.

علت عرق کردن سر نوزاد در خواب

۴. عفونت، تب یا بیماری

اگر میزان عرق سر کودک زیاد باشد، ممکن است که یکی از نشانه‌های وجود عفونت و یا تب در بدن باشد که کودک از آن رنج می‌برد. همچنین کودکانی که به طور مادرزادی به بیماری‌های قلبی مبتلا هستند و یا در نفس کشیدن دچار مشکل هستند، احتمالا هنگام خوابیدن، به صورت غیر طبیعی عرق می‌کنند.

۵. وحشت شبانه

ترس و تخیل فعال نوزادان، ممکن است موجب کابوس و ترس‌های شبانه شود. این اتفاق می‌تواند موجب عرق بیش از حد در صورت و سر شود.

 

علت عرق کردن نوزاد حین شیر خوردن

شیر خوردن سنگین‌ترین فعالیت یک نوزاد است و کمی تعریق در این زمان امری طبیعی است. دلایل اصلی این اتفاق نیز عبارت هستند از:

۱) دمای بدن نوزاد و حجم مصرف انرژی

دمای بدن نوزاد در تماس با بدن مادر افزایش می‌یابد و بدن برای خنک کردن بدن، سیستم عرق کردن را راه اندازی می‌کند. همچنین کودک برای شیر خوردن و مکیدن مقدار زیادی انرژی صرف می‌کند که همین باعث افزایش دمای بدن و عرق کردن می‌شود.

۲) مصرف کافئین توسط مادر نوزاد

اگر نوزاد با شیر مادر تغذیه می‌کند، مادر نباید نوشیدنی‌های دارای کافئین بنوشد، زیرا کافئین به شیر مادر منتقل می‌شود. مصرف کافئین، موجب ناآرامی در کودک و همچنین عرق کردن سر نوزاد می‌شود.

علت عرق کردن نوزاد حین شیر خوردن

۳) وجود مشکل قلبی در نوزاد

اگر کودک هنگام شیرخوردن عرق می‌کند، احتمال دارد به نارسایی قلبی مادرزادی مبتلا باشد. این کودکان حین شیرخوردن خسته می‌شوند، تنفس تند دارند، سرفه می‌کنند و افزایش وزن خوبی ندارند.

۴) پرکاری تیروئید

گاهی تعریق بیش از حد هنگام شیر خوردن، ناشی از تیروئید پرکار است که در کنار آن علائم دیگر این بیماری هم باید وجود داشته باشد.

توجه داشته باشید: با تمام این اوصاف کودکانی که عرق می‌کنند سالم هستند و نباید با دیدن هر علامتی احساس نگرانی کنید. همانطور که گفته شد تعریق چه زمان شیر خوردن و چه به هنگام خواب امری طبیعی است.

دلایل کلی عرق کردن سر و گردن نوزاد

 • یک اتاق همواره گرم یا حتی خیلی مرطوب می‌تواند باعث تعریق نوزادتان شود.
 • استفاده از برخی از دارو‌ها و ویتامین‌ها نیز می‌تواند موجب تعریق در نوزاد شود.
 • کمبود بعضی از ویتامین‌ها مانند ویتامین D نیز باعث تعریق بیشتر نوزاد می‌شود.
 • کودک شما ممکن است دچار مشکل تنفسی باشد. او ممکن است به سرعت یا به آرامی نفس بکشد.
 • علت عرق کردن سر نوزاد ممکن است احتمال یک تب حاد را هشدار دهد.
 • وجود بیماری‌هایی همچون دیابت یا فشارخون بالا، می‌تواند باعث عرق کردن نوزاد شود. در این حالت عرق ممکن است بوی نامطبوعی مانند بوی استون داشته باشد.

دلایل کلی عرق کردن سر و گردن نوزاد

روش‌ های پیشگیری و درمان تعریق نوزادان

 • برای اتاق کودک خود سیستم تهویه مناسبی در نظر بگیرید.
 • به نوزاد خود لباس‌هایی با پارچه‌های طبیعی و رنگ روشن بپوشانید. یک پیراهن سفید از جنس پنبه و بدون آستین انتخاب خوبی است.
 • برای درمان کمبود ویتامین می‌توانید روزی نیم ساعت نوزاد خود را در آفتاب مستقیم قرار دهید.
 • مو‌های کودک خود را به طور مرتب به خصوص در ماه‌های گرم سال قیچی کنید. زیرا مو‌های بلند و ضخیم موجب عرق کردن شدید کودک می‌شود.
 • حتما قبل از خواب، بدن کودک را مرطوب نگه دارید. این کار به شما کمک می‌کند که بتوانید جریان خون را تنظیم کنید.
 • در هنگام شیر دادن به نوزاد، سر او را آزاد و در معرض هوا نگه دارید. اجازه دهید که در هنگام تغذیه با شیر مادر، پوست او نفس بکشد.
 • حمام جای راحتی است که کودک در آن احساس آرامش می‌کند. با یک حمام خنک کودکتان آرام شده و سریع‌تر به خواب می‌رود و تعریق او کنترل می‌شود.

روش‌های پیشگیری و درمان تعریق نوزادان

موارد لزوم مراجعه به پزشک

 • تب با دمای بالای ۴۰ درجه
 • بروز جوش‌های پوستی و رگ‌های خونی
 • خارش پوست
 • استفراغ و اسهال
 • خروپف و گاز گرفتن هنگام خواب
 • کاهش وزن و خوردن غذای ناکافی

 

سخن آخر

در این بخش با علت عرق کردن سر نوزاد آشنا شدید. بدانید که به طور معمول نوزادان زیاد عرق می‌کنند، اما این به دلیل وجود یک بیماری در بدن او نیست. پس با دیدن یکی از علائم بالا، به سرعت نگران نشوید؛ تنها در صورتی که با موارد نادر و تعریق غیر طبیعی روبرو شدید، بهتر است به متخصص کودکان مراجعه کنید.

در انتها پیشنهاد می‌کنیم با علت گریه نوزاد هنگام شیر خوردن و راهکارهای رفع آن نیز در انگیزه آشنا شوید.

 

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
 • Total (0)
Compare