انگیزه های جذاب زندگی

تقویت حافظه کودکان با انواع روش‌ های علمی و غذایی

به طور معمول، دغدغه بسیاری از والدین این است که کودکی باهوش و دارای حافظه‌ای قوی پرورش دهند. روش‌های تقویت حافظه زیادی شناخته و اثبات شده‌اند؛ برای مثال روش‌های علمی، خوراکی‌ها و گیاهان دارویی که طب سنتی توصیه می‌کند. اما سوال اینجاست که به طور ویژه‌تر، برای تقویت حافظه کودکان چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

در این مقاله قصد داریم تا انواع روش‌های تقویت حافظه کودکان بر اساس روش‌های علمی، خوراکی و گیاهان دارویی را معرفی کنیم.

 

روش‌های تقویت حافظه کودکان

در ادامه روش‌های مؤثر، برای تقویت حافظه کودکان را در هر یک از حوزه‌های زیر مرور خواهیم کرد:

  • روش‌های علمی برای تقویت حافظه کودکان
  • تقویت حافظه کودکان با خوراکی‌ها
  • تقویت حافظه کودکان با گیاهان دارویی

 

روش‌های علمی برای تقویت حافظه کودکان

۱. دور کردن کودک از استرس و تنش

استرس موجب می‌شود تا سیستم دریافت اطلاعات در مغز، داده‌های دریافتی را به بخش واکنشی خود منتقل کرده و از ورود اطلاعات به بخش جلویی مغز که تشکیل دهنده حافظه بلند مدت انسان هستند، جلوگیری کند. بنابراین برای افزایش و تقویت حافظه برای درس خواندن کودک خود، پیش از آغاز مطالعه، سعی کنید تا با انجام کارهایی مانند پخش موسیقی، بازی، سرگرمی و … استرس او را کاهش دهید. بدین ترتیب مغز کودک آماده فراهم کردن ارتباطات لازم برای انتقال اطلاعات به حافظه بلند مدت می‌شود.

تقویت حافظه کودکان

۲. تقویت حافظه ارتباطی

مغز انسان اطلاعات را در حافظه کوتاه به مدت کمتر از یک دقیقه نگاه می‌دارد؛ مگر اینکه ارتباطی مابین این اطلاعات با دانش پیشین ذخیره شده در مغز برقرار شود. در این صورت اطلاعات جدید نیز به حافظه بلند مدت منتقل شده و در آن نگاه‌داری می‌شوند. بنابراین برای تقویت حافظه کودکان خود سعی کنید تا دانش پیشین فرزندتان را با یادآوری کارهایی که قبل از این انجام داده‌اند یا بیان تجربیات گذشته آنان فعال کنید. به عبارت دیگر، بدین ترتیب بین اطلاعات جدید و داده‌های قدیمی ذخیره شده در مغز کودک، ارتباط برقرار می‌کنید.

۳. تشویق به تنوع و نوآوری

همان‌طور که می‌دانید، مغز انسان در یادآوری اتفاقات جالب، خاص یا خنده‌دار عملکرد بسیار خوبی دارد. بنابراین یک روش دیگر برای تقویت حافظه کودکان این است که در هنگام آموزش مطالب به آنان، سعی کنید تا از روش‌های متنوع و جدید استفاده کنید. برای مثال، از کلیپ‌های ویدیویی اینترنتی استفاده کنید، لباس‌های سرگرم‌کننده بپوشید یا از عروسک‌های موردعلاقه آن‌ها برای بیان مطالب استفاده کنید. با استفاده از این روش سیستم مغزی کودک اطلاعات دریافتی را بهتر نگهداری کرده و آن‌ها را به خوبی به خاطر می‌آورد!

تقویت حافظه کودکان با آموزش مدرن

۴. تشویق به الگویابی و الگوسازی

فعالیت سیستم مغزی انسان مبتنی بر الگویابی و همچنین الگوسازی است. بدین معنی که هنگامی که کودک ارتباطی بین داده‌های جدید و اطلاعات از پیش آموخته خود بیابد، مغز او می‌تواند اطلاعات جدید را با دانش قبلیِ موجود پیوند داده و به حافظه بلند مدت منتقل کند. بنابراین یک روش دیگر برای تقویت حافظه کودکان این است که از کارت‌های گرافیکی، تصاویر، نمودارها و … الگوهایی برای حفظ کردن اطلاعات برای کودکان خود ایجاد کنید.

۵. تشویق به بیان برداشت‌های شخصی

هر یک از کودکان علایق خاصی داشته و به روش‌های متفاوتی مسائل مختلف را یاد می‌گیرند. به همین دلیل، سعی کنید تا کودکان خود را نسبت به موضوعات مختلف کنجکاو کنید. آن‌ها را تشویق کنید تا در مورد مسائل گوناگون سؤال پرسیده و برداشت‌های شخصی خودشان را بیان کنند. در این صورت درک کودک در مورد موضوعات مختلف گسترش می‌یابد. بدین ترتیب اطلاعات از لایه‌های مختلف سیستم مغزی عبور کرده و در حافظه بلند مدت ذخیره می‌شوند.

برای مثال، می‌توانید از داستان گویی برای بیان مسائل استفاده کنید. داستان‌ها روش‌های خوبی برای به یاد آوردن چیزهای جدید هستند؛ زیرا مغز کودک با ایجاد الگوهایی منحصربه‌فرد برای هر یک از داده‌ها، توانایی بالایی در به یاد آوردن اطلاعات خواهد داشت.

روش های علمی تقویت حافظه کودکان

۶. تمرین، تکرار و تمرین!

همان‌طور که می‌دانید، انسان‌ها حواس پنج‌گانه متفاوتی دارند. سیستم مغزی انسان نیز اطلاعات مربوط به هر یک از حواس را در بخش مختص همان حس ذخیره می‌کند. برای یادگیری بهتر کودک سعی کنید تا تمام حواس پنج‌گانه وی را درگیر یادگیری و آموزش مطلب جدید کنید. در این صورت فعالیت‌های مختلف موجب می‌شوند تا مغز وی اطلاعات کسب شده در اثر تحریک هر حس را، در بخش‌های گوناگون ذخیره کند. در چنین شرایطی، راه‌های ارتباطی مختلفی به سمت مغز کودک، برای به خاطر سپاری و همچنین یادآوری مطالب فعال می‌شوند.

به علاوه، با تکرار و تمرین بیشتر می‌توانید مدارهای ارتباطی شکل گرفته برای ذخیره اطلاعات را قوی‌تر کنید. به عبارتی، تکرار و تمرین با بکارگیری عناصر حواس پنج‌گانه کودک منجر به افزایش سرعت و قدرت ذهنی او برای حفظ، ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات می‌شوند.

تقویت حافظه کودکان با درگیر کردن حواس پنج گانه

خوراکی های مفید برای تقویت حافظه کودکان

۱. تخم مرغ، منبعی سرشار از کولین برای مغز

تخم مرغ ماده غذایی سرشار از پروتئین بوده و همچنین حاوی مقادیر زیادی کولین است. کولین یک ماده مغذی برای بهبود عملکرد مغز بوده و برای رشد آن بسیار ضروری است. از جمله انواع روش‌های تهیه غذا با تخم‌مرغ را می‌توان به تهیه ساندویچ، آب‌پز کردن، استفاده در انواع سالاد و … اشاره کرد.

تخم مرغ مفید برای تقویت حافظه کودکان

۲. ماهی، ماده‌ غذایی عالی برای رشد مغز

ماهی بهترین ماده غذایی برای رشد مغز کودکان محسوب می‌شود؛ به ویژه ماهی‌های سالمون، ساردین و ماهی‌ تن، منبعی غنی از ویتامین D و اسیدهای چرب امگا ۳ هستند؛ هر دوی این مواد مغذی برای محافظت از مغز در برابر تنبلی، کاهش قدرت حافظه و بیماری‌هایی مانند آلزایمر بسیار مفید هستند. همچنین اسیدهای چرب امگا ۳ سیستم ایمنی بدن کودک را در برابر انواع بیماری‌ها تقویت می‌کنند. بنابراین حداقل ۲ تا ۳ وعده غذایی خود را در طول هفته، به انواع غذا با ماهی اختصاص دهید.

۳. جو، غلات و نان سبوس‌دار

این گروه از مواد غذایی حاوی کربوهیدرات‌ها و گلوکز بوده و انرژی لازم برای سوخت و ساز در سیستم مغزی انسان را فراهم می‌آورند. همچنین این مواد غذایی سرشار از ویتامین B بوده و سلامت سیستم عصبی را تأمین می‌کنند. بنابراین استفاده از این گروه مواد غذایی در وعده صبحانه کودکان موجب افزایش تمرکز و تقویت حافظه آنان می‌گردد.

تقویت حافظه کودکان با غلات

۴. لبنیات، پای ثابت تقویت حافظه

لبنیات از جمله مواد غذایی مناسب برای تقویت حافظه بوده و سرشار از پروتئین و ویتامین‌های گروه B هستند که برای رشد بافت مغز، انتقال دهنده‌های عصبی و آنزیم‌ها ضروری به شمار می‌روند. بنابراین می‌توان گفت که لبنیات نقش مهمی در رشد سیستم مغزی کودک دارند. به علاوه، از جمله فواید دیگر لبنیات می‌توان به مقدار بالای کلسیم در آن‌ها اشاره کرد که برای رشد و سلامت دندان‌ها و استخوان‌های بدن بسیار حیاتی هستند.

۵. میوه و سبزیجات محافظ حافظه کودک شما!

میوه‌ها حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان هستند که این مواد سیستم مغزی انسان را در برابر مشکلاتی مانند کاهش قدرت حافظه یا آلزایمر مقاوم می‌کنند. همچنین سبزیجات سرشار از فولیک اسید و ویتامین‌های مختلف هستند که در رشد مغز و تقویت سیستم عصبی بدن نقش به سزایی دارند. بنابراین با قرار دادن این گروه از خوراکی‌ها در برنامه غذایی کودک خود می‌توانید به تقویت حافظه او کمک کنید.

تقویت حافظه کودکان با مصرف میوه و سبزی

۶. آجیل و مغزها، مغذی‌های حافظه

گردو، بادام، پسته و … همگی جزء خوراکی‌هایی هستند که حتماً باید آن‌ها را به رژیم غذایی کودک خود اضافه کنید. این مواد سرشار از پروتئین و اسیدهای چرب ضروری هستند که باعث بهبود خلق و خوی کودک، تقویت سیستم عصبی و بهبود عملکرد مغزی وی می‌شوند.

 

تقویت حافظه کودکان با گیاهان دارویی

۱. زردچوبه

زردچوبه به دلیل خاصیت ضدالتهابی آن شناخته شده و یکی از بهترین گیاهان تقویت کننده حافظه است. در واقع، این گیاه حاوی مقدار زیادی کورکومین است که به بهبود عملکرد مغز، کاهش التهاب بافت‌های مغزی و مقاوم‌سازی سیستم عصبی در برابر بیماری‌هایی مانند آلزایمر کمک می‌کند. بنابراین در تهیه غذای کودک خود می‌توانید از زردچوبه استفاده کرده و نسبت به تقویت حافظه کودکان خود اقدام کنید.

تقویت حافظه کودکان

۲. جعفری و آویشن، موادی برای مبارزه با آلزایمر

دو گیاه جعفری و آویشن حاوی فلاونوئیدهایی تحت عنوان آپی ژنین هستند. این مواد به افزایش تولید نورون‌ها کمک کرده و نحوه برقراری ارتباطات بین سلول‌های مغزی را بهبود می‌بخشند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که رژیم غذایی حاوی ماده آپی ژنین، امکان تقویت قدرت سیستم مغزی را خواهد داشت. در چنین شرایطی، سیستم مغز می‌تواند با بیماری‌هایی مانند آلزایمر، پارکینسون و افسردگی مقابله کند.

۳. مریم گلی

عصاره گیاه مریم گلی منجر به بهبود عملکرد حافظه و افزایش قدرت سیستم عصبی انسان می‌شود. به عبارت بهتر، طبع و خواص مریم گلی، باعث شده تا اسانس‌ها و عصاره گیاه مریم گلی برای مقابله با آلزایمر و پیری مغز بسیار مؤثر باشند. در واقع، بیماری آلزایمر به دنبال کاهش سطح یکی از انتقال‌دهنده‌های عصبی مغز ایجاد می‌شود. گیاه مریم گلی نیز از پیشرفت این روند جلوگیری کرده و جلوی ترشح آنزیم‌های مسئول این تخریب را می‌گیرد.

تقویت حافظه کودکان

۴. سیر

ماده مغذی موجود در سیر از مغز در برابر روند پیری و کاهش قدرت حافظه محافظت می‌کند. به علاوه، از بروز بیماری‌های مربوط به اعصاب مانند آلزایمر و پارکینسون نیز پیشگیری می‌کند. همچنین سیر، سیستم عصبی بدن را در برابر استرس، اضطراب و تنش مقاوم می‌سازد.

۵. رزماری، سمبل حافظه

رزماری به عنوان گیاهی دارویی، برای بهبود گردش خون در بدن شناخته می‌شود. به علاوه، این گیاه در تقویت حافظه به منظور یادآوری سریع مطالب عملکرد بسیار خوبی ارائه می‌دهد. در واقع، گیاه رزماری حاوی مقدر زیادی آنتی‌اکسیدان است که به افزایش قدرت مغز در ایجاد تعادل بین رادیکال‌های آزاد و آنتی‌اکسیدان‌ها برای کنترل سلامت قسمت‌های مختلف بدن کمک می‌کند.

تقویت حافظه کودکان با مصرف رزماری

۶. زغال‌ اخته

زغال‌اخته حاوی ترکیبات مغذی است که نقش مؤثری در محافظت از پیری مغز و کاهش قدرت حافظه دارند. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این میوه رادیکال‌های آزاد مضری که به دی‌ان‌ای آسیب می‌زنند و باعث ایجاد التهاب در مغز می‌شوند را خنثی می‌کند. همچنین این مواد مغذی باعث کاهش خطر بروز بیماری آلزایمر می‌شوند.

زغال اخته و تقویت حافظه

جمع‌بندی

در این مقاله، به بررسی روش‌های تقویت حافظه کودکان در سه دسته روش‌های علمی، خوراکی‌ها و گیاهان دارویی پرداختیم. همچنین گفتیم که با استفاده از هر یک از این روش‌ها می‌توانید نسبت به انتقال اطلاعات به حافظه بلند مدت کودک خود اقدام کنید. نظر شما در مورد روش‌های تقویت حافظه کودکان چیست؟ اگر روش‌های دیگری جهت بهبود حافظه کودک خود به کار می‌گیرید، آن را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

در پایان، می‌توانید به منظور بهبود تقویت سیستم مغزی کودکان خود، مطلب تقویت و پرورش خلاقیت کودکان و درمان اختلال یادگیری در کودکان را مطالعه کنید.

منبع bbcgoodfood concordfoodcoop psychologytoday
مطالب زیر را هم ببینید