آیا ویروس کرونای انگلیسی کشنده تر است؟

ویروس کرونای انگلیسی

همزمان با یک سالگی همه گیری کووید ۱۹ در جهان، محققان انگلیسی یک نوع جهش یافته از ویروس کرونا را در این کشور کشف کردند که قابلیت سرایت بیشتری نسبت به نسخه پیشین دارد. همین موضوع باعث ایجاد موجی از نگرانی در کشور‌های مختلف شده است. با این حال، تحقیقات جدید علمی نشان می‌دهد دلیل زیادی برای نگرانی درباره این موضوع وجود ندارد.

بر این اساس، تحقیقات دانشمندان در آمریکا، انگلیس، و دیگر نقاط جهان نشان داده است ویروس کرونای جدید باعث ایجاد علائم شدید در بیماران نمی‌شود. تحقیقات دانشمندان انگلیسی بر روی بیش از یک هزار و ۷۰۰ بیمار مبتلا به کرونا نشان می‌دهد هیچ ارتباط معناداری میان ابتلا به نوع جهش یافته ویروس و افزایش نرخ مرگ و میر یا بستری شدن در بیمارستان وجود ندارد.

کوید 19 در انگلستان

در این مطالعات ۴۲ بیمار در بیمارستان بستری شدند که از این میان ۲۶ مورد به کرونای جهش یافته و ۱۶ مورد به کووید ۱۹ معمولی مبتلا شده بودند. همچنین ۱۲ بیمار مبتلا به کرونای معمولی جان خود را از دست دادند که این آمار درباره کرونای جهش یافته تنها ۱۰ مورد بود.

دانشمندان می‌گویند این موضوع نشان می‌دهد میزان کشندگی ویروس جهش یافته جدید و ویروس کرونا تفاوتی با یکدیگر ندارند. همچنین هر دو ویروس تقریباً به یک اندازه می‌توانند باعث علائم شدید بیماری در فرد و بستری شدن آن‌ها در بیمارستان شود.

با این حال، محققان می‌گویند ویروس کرونای جهش یافته جدید قابلیت سرایت بیشتری دارد و همین موضوع می‌تواند شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در جهان را افزایش دهد. تحقیقات نشان می‌دهد در انگلیس نسبت افرادی که به ویروس کرونای جهش یافته مبتلا شده اند نسبت به کسانی که به ویروس کرونا معمولی آلوده شده اند، در حال افزایش است.

این نسخه جهش یافته کووید ۱۹ که برای نخستین بار در ماه سپتامبر در انگلیس مشاهده شد، تاکنون در دست کم ۱۸ کشور مختلف از جمله ژاپن، سوئد، آلمان، فرانسه و کانادا پخش شده است. روز سه شنبه مقامات بهداشتی آمریکا اعلام کردند نخستین مورد از ابتلا به این ویروس در کلرادو مشاهده شد.

 

آیا واکسن کرونا علیه ویروس جهش یافته کارآمد است؟

با وجود آنکه نسخه جدید و جهش یافته ویروس کرونا در جهان در حال گسترش است و این موضوع همه را بسیار نگران کرده است، اما مقامات سازمان بهداشت جهانی اعلام کردند که خوشبختانه هنوز واکسن‌ها موثر و کارآمد هستند.

سازمان بهداشت جهانی در بیانیه‌ای اعلام کرد که نوع جدید ویروس کرونای انگلیسی نسبت به نسخه‌های قبلی خود، بیماری‌زا‌تر است. ماریا ون کرکووه، مدیر فنی سازمان بهداشت جهانی در زمینه کرونا گفت: در سویه جدید ویروس کرونا، هیچ افزایش قدرت انتقالی مشاهده نشده است.

او ادامه داد: افرادی که به نوع جدید ویروس مبتلا شده‌اند می‌توانند ۱.۵ انسان را آلوده کنند. نسبت آلوده کردن افراد توسط بیماران اکنون برابرا با ۱.۱ است.

مدیر فنی سازمان بهداشت جهانی افزود: دانشمندان اکنون در تلاش هستند تا میزان تشابه و تفاوت‌های ویروس جدید را کشف کنند و تاثیر آن بر روی افراد مختلف را شناسایی کنند. پاتریک والاس، مشاور ارشد علمی دولت انگلیس نیز اعلام کرد که هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد واکسن کرونا با توجه به نوع جدید این ویروس تاثیرگذار نیست.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare