جزئیات کامل درباره محدودیت های کرونایی از اول آذرماه

محدودیت های جدید کرونا از اول آذرماه

شب گذشته علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا از تعطیلی ۱۵۰ شهر و کلانشهر در طرح محدودیت‌های کرونایی از اول آذر ماه یعنی روز شنبه و به مدت ۲ هفته خبر داد.

در طرح محدودیت‌های گسترده کرونایی از اول آذرماه، منع تردد از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح در شهرهای قرمز اعمال می‌شود.

 

خلاصه محدودیت‌های کرونایی از اول آذرماه

در این قسمت خلاصه‌ای از جزئیات مربوط به شرایط و مقرارت عبور و مرور که از اول آذرماه لازم الاجرا است را خواهید خواند. در قسمت‌های بعدی جزئیات کامل‌تری از آن را مشاهده خواهید کرد.

سوال اول: از اول آذرماه چه مشاغلی تعطیل هستند؟

این سوال به سطح هشدار آن شهر بستگی دارد که توضیحات آن به شرح زیر است:

۱. سطح هشدار ۳ (شهرها و استان‌های قرمز)

همه مشاغل در این وضعیت تعطیل می‌شوند به جز مراکز درمانی، داروخانه‌ها و مراکز امدادرسانی و نجات و تامین (اورژانس، آتش نشانی و …) سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تامین مایحتاج ضروری و مراکز ارائه دهنده خدمات عمومی

۲. سطح هشدار ۲ (شهر‌ها و استان‌های نارنجی)

محدودیت مشاغل سطح ۳ و ۴ در آنها اجرا می‌شود که جزئیات آن از سوی و  ستاد اعلام خواهد شد.

۳. سطح هشدار ۱ (شهرها و شهرستان‌های زرد رنگ)

سطح شغلی ۴ در آن‌ها محدود خواهد بود

 

سوال دوم: وضعیت کاری کارکنان دولت چگونه است؟

۱. سطح هشدار ۳ (شهرها و استان‌های قرمز)

حدود یک سوم کارکنان در ادارات حضور پیدا می‌کنند.

۲. سطح هشدار ۲ (شهر‌ها و استان‌های نارنجی)

یک دوم کارکنان در محل کار حضور پیدا می‌کنند.

۳. سطح هشدار ۱ (شهرها و شهرستان‌های زرد رنگ)

دو سوم کارکنان حضور پیدا خواهند کرد

 

در صورت مشاهده هرگونه تخلف از سوی مدیران در این خصوص با سامانه ۱۹۰ تماس گرفته و شکایت خود را ثبت کنید.

سوال سوم: آیا محدودیت‌های آموزشی ادامه پیدا می‌کند؟

تمامی آموزش ها به صورت غیرحضوری برگزار خواهند شد

سوال چهارم: تکلیف مراسم‌های مذهبی و فرهنگی چیست؟

در تمامی شهرها با هر نوع وضعیتی به مدت حدود ۲ هفته محدودیت‌ها برقرار خواهد بود.

 

سوال پنجم: محدودیت تردد هم داریم؟

۱. سطح هشدار ۳ (شهرها و استان‌های قرمز)

خودروها با پلاک بومی شامل این محدودیت نمی‌توانند از شهر خود خارج شوند و به شهر دیگری هم نمی‌توانند وارد شوند و برعکس پلاک‌های غیر بومی هم نمی‌توانند وارد شهرهای قرمز و نارنجی شوند.

۲. سطح هشدار ۲ (شهر‌ها و استان‌های نارنجی)

خودروهای بومی با پلاک بومی این شهرستان‌ها نمی‌توانند از شهر خود خارج شوند و به شهر دیگر هم نمی‌توانند وارد شوند و برعکس پلاک‌های غیر بومی هم نمی‌توانند وارد شهرهای قرمز و نارنجی شوند.

۳. سطح هشدار ۱ (شهرها و شهرستان‌های زرد رنگ)

بر اساس شرایط اعلام می‌شود.

 

جزئیات فاصله گذاری احتماعی از اول آدرماه

جزئیات فاصله گذاری احتماعی از اول آدرماه

 

کدام شهر‌ها در چه سطحی از خطر قرار دارند؟

در طرح جامع محدودیت‌های جامع کرونایی، شاخص تعداد فوتی‌ها، رنگ‌بندی شهرها را مشخص می‌کند. در این دسته بندری سه سطح تعریف شده است:

سطح ۳ یعنی قرمز: اگر در شهری تعدای فوتی‌ها به ازای هر صد هزار نفر، ۱۰ فوتی کرونایی باشد، برای آن شهر سطح قرمز در نظر گرفته می‌شود. طبق براوردها صد و پنجاه شهر و شهرستان جزو محدوده قرمز هستند.

سطح ۲ یعنی نارنجی: اگر در شهری تعدای فوتی‌ها به ازای هر صد هزار نفر، ۶ فوتی کرونایی  باشد، سطح آن شهر نارنجی است.

سطح یک یعنی زرد: به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، تعداد فوتی‌های کرونایی ۴ نفر در روز اعلام شود، آن شهر در محدوده سطح زرد شناخته می‌شود.

 

چند شهر در وضعیت قرمز هستند؟

طبق آخرین آمار درباره شهرهای قرمز، نارجی و زرد مربوط به کرونا در کشور، ۱۲۴ شهر در کشور دارای وضعیت قرمز، حدودا ۱۵۰شهر نارنجی و ۹۸ شهر هم وضعیت زرد دارند. این طرح قطعاً از روز شنبه اجرا خواهد شد و قریب به ۲۵ مرکز استان نیز در سطح هشدار سه یعنی قرمز قرار گرفته‌اند.

وضعیت تعداد شهرها
قرمز ۱۲۴ شهر
نارنجی ۱۵۰شهر
زرد ۹۸ شهر

 

بر این اساس استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند و تعطیل خواهند شد.

 

جزئیات محدودیت‌هایی کرونایی اول آذرماه در شهرهای قرمز

  • در شهر‌های قرمز علاوه بر منع تردد بین شهری که در شهر‌های قرمز و نارنجی اعمال می‌شود، منع تردد درون شهری از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح نیز برقرار است.
  • تمام کلانشهر‌ها جزو ۲۵ مرکز استان هستند و همه مشاغل بجز مشاغل سطح یک که تامین کننده مایحتاج مردم است، مانند سوپرمارکت‌ها، امداد و نجات و بخش‌های درمانی، بیمارستان‌ها، مراکز درمانی مانند مطب‌ها و امثالهم. در حوزه اداری هم حداکثر یک سوم کارکنان حق حضور دارند.
  • پلاک‌های بومی حق حضور در دیگر شهر‌ها را ندارند و اگر وارد شهر دیگری شوند با جریمه سنگینی روبرو خواهند شد. اکثر جرائم توسط دوربین‌ها اعمال می‌شود.
  • همه مدارس و دانشگاه‌ها غیر حضوری است. مراکز مذهبی و فرهنگی نیز به مدت دو هفته تعطیل می‌شوند و در این مناطق بحث برگزاری نماز جماعات و جمعه هم تعطیل خواهد شد.
  • در مناطق قرمز جلسات اداری که می‌خواهد برگزار شود حداکثر ۱۵ نفر است و معنی آن این است که جلسه هیات دولت نیز اگر قرار است برگزار شود، بیش از ۱۵ نفر نباید برگزار شود و بقیه به صورت وبیناری حضور داشته باشند و حتی جلسات مجلس هم قطعا نمی‌تواند در تهران با بیش از ۱۵ نفر تشکیل شود.

 

همه چیز درباره محدودیت های کرونایی اول آذر

کدام شهرها نارنجی و زرد هستند و شامل تعطیلات گسترده نمی‌شوند؟

استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند. در شهر‌های نارنجی یا سطح هشدار دو، حداکثر افراد می‌توانند ۲۰ نفر و در شهر‌های زرد ۳۰ نفر در جلسات فیزیکی حضور یابند.

 

وضعیت تردد در شهر‌ها از یک آذرماه و جریمه‌های سنگین

در شهرهایی که سطح هشدار در آن‌ها قرمز و نارنجی است، خودرو‌ها با پلاک بومی حق خروج از منطقه خودشان را ندارند و پلاک‌های غیربومی نیز اجازه ورود به این مناطق را ندارند. در صورت رعایت نکردن این موضوع، خودروها توسط دوربین‌ها جریمه سنگینی خواهند شد.

اگر فردی از شهر نارنجی وارد هر شهری شد ۵۰۰ هزار تومان و اگر از شهر قرمز به شهر دیگری تردد کند، ۱ میلیون تومان جریمه خواهند شد.

همانگونه که به آن اشاره شد، در شهرهای قرمز تردد درون شهری از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح ممنوع خواهد بود و در صورت عدم رعایت این موضوع، خودروها با جریمه ۵۰۰ هزار تومانی روبرو خواهند شد.

چه کسانی مشمول جریمه نمی‌شوند؟

برخی مشاغل شیفت شب (کارکنان بیمارستان‌ها، صدا و سیما و …) مشمول جریمه تردد شبانه نمی‌شوند. برای این منظور مسئولان این سازمان‌ها و مشاغل، باید با ارسال فهرست شماره خودرو کارکنان خود به فرمانداری‌ها از جریمه این افراد جلوگیری کنند.

علاوه بر این محدودیت‌های شبانه شامل تاکسی‌ها و تاکسی های اینترنتی که نامه مکتوب از پلیس دارند نخواهد شد و تاکسی‌های اینترنتی و وسایل حمل و نقل عمومی طبق مجوز‌هایی که صادر می‌شود می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

هر نوع جلسه رسمی در مناطق قرمز تا سقف ۱۵ نفر و در سطح نارنجی تا سقف ۲۰ نفر و در مناطق با سطح زرد تا سقف ۳۰ نفر مجاز است و باید ۴ متر فاصله بین افراد رعایت شود این قانون برای همه به طور یکسان اجرا می‌شود.

روزنامه‌ها و سایت‌های خبری نیز از تعطیلی معاف شدند. یک عضو ستاد ملی کرونا به باشگاه روزنامه‌نگاران ایران گفت: روزنامه‌ها و مطبوعات جز مشاغل ضروری محسوب شده و تعطیل نیستند. به همین جهت چاپخانه‌ها نیز شامل کسب و کارهای ضروری هستند و موظف هستند در ایام تعطیلی دو هفته‌ای، بکار مشغول باشند.

 

از اول آذر ماه فعالیت مترو نیز افزایش پیدا خواهد کرد

«محسن محمدیان» مدیر ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه با اشاره به تغییر مجدد ساعت فعالیت مترو تهران و حومه اعلام کرد: براساس ابلاغ مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا از روز شنبه اول آذر ماه سال جاری ساعت کار مترو تهران و حومه افزایش خواهد یافت. در روزهای آینده جزییات افزایش ساعت کاری مترو اطلاع رسانی می‌شود اما قطعا از اول آذرماه افزایش ساعت کاری خواهیم داشت.

گفتنی است براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا از (٢٠ آبان ماه) اتمام ساعت کاری تمامی خطوط داخلی مترو ساعت ٢٠.٣٠ و خط متروی کرج و گلشهر ساعت ٢٠ اعلام شده بود. ناوگان مترو تهران و حومه در ۷ خط و حدود ۱۳۰ ایستگاه فعال است.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare