تبلیغ کننده مزایای نوشیدن ادرار شتر بازداشت شد

عامل تهیه و انتشار کلیپ نوشیدن ادرار شتر دستگیر شد

سردار ذوالقدری، رئیس پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه حوادث و انتظامی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، از بازداشت فردی خبر داد که در فضای مجازی به تبلیغ نوشیدن ادرار شتر می‌پرداخت.

وی با بیان اینکه این فرد با انتشار این کلیپ موجب تشویش اذهان عمومی و گمراهی عموم مردم شده بود، گفت: انتشار این کلیپ موجی از بازتاب‌های منفی علیه ارزش‌های اسلامی و پزشکی در پی داشت.

رئیس پلیس امنیت عمومی تهران با اشاره به تهیه این کلیپ در یکی از روستا‌های حوالی کرج ادامه داد: کلیپ مورد نظر ۲۵ فروردین تهیه و به قصد جذب دنبال کننده در فضای مجازی و افزایش مخاطب منتشر شده است. وی یادآور شد: بعد از انتشار این کلیپ مخفیگاه فرد مورد نظر در اطراف میدان فاطمی شناسایی و با حضور ماموران در مخفیگاه وی مشخص شد که متهم بدون داشتن مدارک تخصصی و تنها با مدرک دیپلم اقدام به تاسیس مطب طب سنتی کرده است.

سردار ذوالقدری با بیان اینکه متهم با قرار ۳۰۰ میلیون تومانی به دادسرا اعزام شد، به شهروندان توصیه کرد که مراقب سوء استفاده کنندگان در فضای مجازی باشند و به هر مطلب و کلیپی که در این فضا منتشر می‌شود اعتماد نکنند.

 

ماجرای نوشیدن ادرار شتر از کجا شروع شد؟

روز ۲۸ فروردین ۱۳۹۹ ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن فردی به نام مهدی سبیلی ادعا کرد که نوشیدن ادرار شتر خاصیت درمانی دارد. او ادرار شتر را “بهترین درمان کرونا و مشکلات ریوی” معرفی کرد و برای اثبات ادعای خود به یک حدیث از امام جعفر صادق امام (ع) اشاره می‌کند که به یکی از اصحاب خود که موقع راه رفتن دچار تنگی نفس می‌شده توصیه کرده ادرار شتر بنوشد. این فرد برای اثبات ادعای خود یک لیوان از این مایع را می‌نوشد و در پایان ویدئو مدعی می‌شود که ادرار شتر برای درمان سرطان هم مفید است.

 

واکنش رسمی به اظهارات او چه بوده است؟

بحث نوشیدن «ادرار شتر» به جلسه خبری سخنگوی وزارت بهداشت نیز کشیده شد. کیانوش جهانپور در نشست خبری خود با خبرنگاران درباره این فیلم گفت:

«اینکه هر فردی برود ادرار شتر را مصرف کند که وزارت بهداشت ناظر بر حریم خصوصی افراد نیست. در این زمینه نه کار ویژه‌ای داریم و نه اطلاعاتی. شتری هم که در آن کلیپ وجود دارد، عربی نیست و نژادی از کشورهای سردسیر است. احتمالا خواص آن با هم متفاوت است! روزی در هند گفته می‌شود که از ادرار گاو استفاده کند و ممکن است روزی کسی در جایی از دنیا رفتار دیگری داشته باشد. این افراد ممکن است مشکلات شخصیتی و اجتماعی داشته باشند. علم طب، تجربی است و تک تک گزاره‌های آن قابل اصلاح و ویرایش است. گزاره‌های طبی در طول تاریخ تجربه شده و اگر سودمند نباشد کنار می‌رود. ولی وقتی گزاره‌ها توسط برخی افراد به منابع مقدس منسوب می‌شود، دیگر قابل تست نیست و بر مبنای مغالطه اتفاق می‌افتد. باز هم از این رشته کارها ادامه پیدا می‌کند و شاید این موارد برای انبساط خاطر افراد باشد و بیش از آن قابل ارزش نیست.»

 

داستان نوشیدن ادرار شتر و ادعای خواص درمانی آن برای ویروس کرونا در روزهای اخیر دستمایه طنز و کنایه شده و در مواردی باعث تعجب، اشمئزاز و عصبانیت مخاطبان شده است.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare