نحوه دریافت وام یک میلیون تومانی؛ شرایط و جزئیات

نحوه دریافت وام یک میلون تومانی

با ابلاغ برنامه های حمایتی دولت از آسیب دیدگان کرونا، تخصیص تسهیلات یک میلیون تومانی به یارانه بگیران را می‌توان فراگیرترین اقدام در این راستا دانست.

بر این اساس هر چند تمامی سرپرستان ۲۳ میلیون خانوار مجاز هستند از تسهیلات یک میلیون تومانی ویژه کرونا بهره بگیرند، اما ۴ میلیون خانوار خاص که شدت آسیبب آنها از شیوع کرونا بالاتر تلقی می‌شود، مجاز هستند از تسهیلاتی بین یک تا دو میلیون تومان بهره ببرند که البته این رقم نیز قرض الحسنه خواهد بود و بازپرداخت آن با تنفسی چهار ماهه در دستور کار قرار می‌گیرد.

 

نحوه ثبت نام و دریافت وام یک میلیون تومانی

به منظور حمایت از خانوارهای ایرانی که تحت تاثیر تبعات اقتصادی شیوع بیماری کرونا قرار گرفته‌اند، تمام سرپرستان خانواری که یارانه نقدی ماهانه دریافت می‌کنند و علاقمند هستند از تسهیلات بانکی حمایتی کرونا برخوردار شوند، می‌توانند با در نظر گرفتن شرایط مندرج در این اطلاعیه، ضمن پذیرش محتویات آن، کد ملی سرپرست خانوار را حداکثر تا روز یکشنبه ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ از طریق تلفن همراهی که به نام سرپرست خانوار در سامانه ثبت شده است، به شماره ۶۳۶۹ پیامک کنند.

پیامک دریافت وام یک میلیون تومانی دولت، از ساعت ۲۲ چهارشنبه ۲۷ فروردین ماه جاری، با سرشماره v.refah به سرپرستان خانوار‌های دریافت‌کننده یارانه، ارسال می‌شود. خانوار‌های یارانه بگیر، در صورت تقاضای وام یک میلیونی، کد ملی سرپرست خانوار را در پاسخ به پیامکی که از سرشماره v.refah آمده ارسال می‌کنند.

نحوه دریافت وام یک میلیون تومانی

خانوارهای یارانه بگیر، برای استفاده از تسهیلات بانکی، تقاضای خود را صرفاً با پاسخ به پیامک‌هایی که  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با سرشماره v.refah ارسال می‌کند ثبت کنند. این به این معنی است که شما باید در ادامه ثبت نام صرفا به پیامک‌هایی که از فرستنده‌ای با نام V.refah دریافت می‌کنید، پاسخ دهید. بنابراین مراقب این موضوع باشید.

برای اعلام تقاضا، هیچ گونه مراجعه به بانک‌ها و سازمان‌های دولتی نیاز نیست. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از ساعت ۲۲ روز چهارشنبه ۲۷ فروردین ماه جاری به همه سرپرستان خانوارهای دریافت کننده یارانه، پیامک ارسال خواهد کرد.

نکته: قسط وام ماهانه ۳۵ هزار تومان بوده که بازپرداخت آن هم ۳۰ ماهه در نظر گرفته شده است.

 

تسهیلات ویژه برای صاحبان کسب و کار

بسیاری از کارشناسان معتقدند تدارک بسته‌های حمایتی ویژه، حتی غیرنقدی در شرایط کنونی می‌تواند زمینه را برای کاهش فشار بر اقشاری که تحت شرایط کنونی با کاهش شدید درآمد یا حتی از دست دادن مقطعی شغل مواجه شده‌اند فراهم کند. بر این اساس اما تسهیلاتی ویژه برای تولیدکنندگان و صاحبان کسب و کار تدارک دیده شده است. اعتباری در محدوده ۷۵ هزار میلیارد تومان که قرار است به صاحبان کسب و کاری که نسبت به تعدیل کارگران اقدام نکرده‌اند، پرداخت شود.

 

مکانیزم پرداخت تسهیلات ۱۲ درصدی به بنگاه‌ها چیست؟

تسهیلات ۷۵ هزار میلیارد تومانی قراراست با نرخ ترجیحی ۱۲ درصد و دوره بازپرداخت دو ساله در اختیار مشمولان این طرح قرار می گیرد.

با تصمیم اتخاذ شده از سوی دولت وزارتخانه‌های صمت و رفاه و بخش اقتصادی دولت، برنامه ریزی و تعیین و جدول آن را مشخص می‌کنند. پیش بینی شده است بانک مرکزی با همکاری بانک‌ها نسبت به توزیع تسهیلات اعلامی اقدام نماید.

بسیاری از کارشناسن معتقدند شیوه توزیع این تسهیلات باید دقیق باشد تا این نقدینگی از بازارهای موازی و محلی جز تولید سر برنیاورد چرا که در این صورت ممکن است تزریق تسهیلات زمینه به هم ریختن سایر بازارها را فراهم کند. پیش بینی ها نشان می دهد این تسهیلات ارزان قیمت قرار است پس از احراز شرایط تنها در اختیار واحدهایی قرار گیرد که حتی اخراج یک کارگر را در شرایط کنونی نداشته‌اند.

 

 سه میلیون نفر یارانه اضافه می‌گیرند

در عین حال مقرر شده است سه میلیون نفر نیز از تسهیلات خاص دولت که برای خانوارهای تک نفره ۲۰۰ هزار تومان و برای خانوارهای ۵ نفره ۶۰۰ هزار تومان است، بهره‌مند شوند. پرداخت این تسهیلات از اسفند ماه آغاز شده و طبق تصمیمات اولیه این اقدام تا پایان خرداد تداوم خواهد داشت. ممکن است در صورت تداوم کرونا، این دوره تمدید شود. این کمک بلاعوض برای خانوارهای یک نفره ۲۰۰ هزار تومان، خانوار دو نفره ۳۰۰ هزار تومان، خانوار سه نفره ۴۰۰ هزار تومان، چهار نفره ۵۰۰ هزار تومان و خانوار پنج نفره یا بیشتر رقم ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود.

در عین حال کمک‌های ویژه دولت به صندوق بیمه بیکاری برای ایجاد شرایطی مناسب برای کارگران بیکار شده در این شرایط نیز قابل توجه بوده است. طبق تصمیمات اتخاذ شده حدود ۵ هزار میلیارد تومان برای کمک به صندوق بیمه بیکاری اختصاص می‌یابد.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Register New Account
عضویت در سایت
Reset Password
Compare items
  • Total (0)
Compare