کرونا چه کسانی را در دنیا پولدار کرده است؟

تاثیر کرونا بر اقتصاد دنیا

خانه‌نشینی یا قرنطینه خانگی، جریان روزانه زندگی را در تمام جهان متحول کرده است. نیازی به بررسی‌های آنچنانی نیست؛ کافی است اینستاگرام خود را باز کنید، چیزی که در اکسپلور یا حتی در صفحه اصلی خود می‌بینید آن است که یکی در حال آموزش شیرینی‌پزی است، یکی به جوک‌های اینستاگرامی دیگران را می‌خنداند و به دنبال جذب فالور است و دیگری از روش‌های ورزش در خانه می‌گوید!

این وضعیتی است که نه فقط در ایران، بلکه در تمام جهان و در تمام زبان‌های شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود.

نشریه اکونومیست در این باره می‌نویسد:

«اپلیکیشن‌های مدیتیشن‌، برنامه‌های بدنسازی یا فیتنس دیجیتال و دوره‌های آشپزی آنلاین در حال رونق چشمگیری هستند. برنامه زوم (یک سرویس کنفرانس ویدئویی)، حالا بیش از ۴۰ میلیارد دلار ارزش دارد. از آن‌جایی که بسیاری از کلاس‌ها و دوره‌ها به صورت پخش گسترده آنلاین برگزار می‌شوند، حالا زوم به یکی از مهم‌ترین شرکت‌های «سلامت اجتماعی» تبدیل شده است.»

بر اساس گزارش اکونومیست، تعداد بازدیدهای روزانه ویدئوهای «یوتیوب» که با تیتر «با من…» شروع می‌شوند و مربوط به آشپزی، درس خواندن و  چیدمان منزل می‌شوند، از ۱۵ ماه مارس تا کنون ۶۰۰ درصد رشد کرده است. در کشور چین در یک ماه قرنطینه در ماه فوریه، دانلود پنج برنامه برتر دستور آشپزی دو برابر شد. در انگلستان فروشگاه بزرگ جان لوئیس از پنج برابر شدن فروش دستگاه‌های پاستا ساز خانگی خبر داده است.

اکونومیست به کنایه می‌نویسد: «وزنه‌های ورزشی و تشک‌های یوگا، مانند دستمال توالت به فروش می‌روند!»

همچنین بر اساس گزارش سی‌ان‌ان‌ بیزینس، گردش مالی صنعت بدنسازی در سال ۲۰۱۸، ۹۴ میلیارد دلار بوده است. حالا قرنطینه خانگی جهان، شکل و شمایل این صنعت را تغییر داده است.

این پایگاه خبری می‌نویسد: «با گسترش ویروس کرونا، باشگاه‌های ورزشی و بدنسازی درهایشان را بسته‌ شده‌اند و خود را با یک واقعیت جدید هماهنگ می‌کنند. تغییر ناگهانی، باعث ایجاد خلاقیت و انعطاف‌پذیری باشگاه‌ها شده است؛ باشگاه‌هایی که به شدت وابسته به محل فیزیکی و کارکنان‌شان بوده‌اند.»

«مودو یوگا» عنوان یک استودیوی ورزشی بزرگ است که در آمریکا، کانادا، استرالیا و فرانسه شعبه و فعالیت دارد. تمام کلاس‌های این شرکت بزرگ تعطیل شده است. مودو یوگا، حالا کلاس‌های آنلاین رایگان در پخش زنده اینستاگرام برگزار می‌کند.

تاثیر کرونا ویروس بر افتصاد و ورزش در دنیا

گزارش سی‌ان‌ان‌بیزینس، نشان می‌دهد که از این شرایط، شرکت‌های مجازی و دیجیتالی بدن‌سازی سود خوبی از تغییر وضعیت این صنعت می‌برند. «میرر» یک سیستم بدنسازی خانگی مبتنی بر واقعیت مجازی و کنش متقابل است که با قیمت ۱۴۹۵ دلار به فروش می‌رسد. فروش این سیستم در روزهای اخیر رشد بسیار زیادی داشته است. «برایان جینت»، رئیس این شرکت می‌گوید: «از زمان شیوع کووید ۱۹، فروش ما بیش از ۲ برابر شده است.»

انجام ورزش در خانه در زمان کرونا

انجام ورزش در خانه در زمان کرونا

نمودار زیر که از سایت گوگل ترندز برداشته شده، میزان رشد جست‌ و جوی “ورزش در خانه” در سایت گوگل را در یک سال اخیر نشان می‌دهد. همانگونه که مشاهده می‌کنید، از اواخر بهمن ۱۳۹۸ و پس از اخبار شیوع کرونا در ایران، اقبال انجام ورزش در خانه و به دنبال آن جستجوی این کلمه کلیدی در اینترنت بالا رفته است.

نمودار گوگل ترندز

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare