روش های تمیز کردن کاشی حمام

روش های تمیز کردن کاشی حمام

انگیزه – کاشی‌های حمام از مهم‌ترین بخش‌های خانه است که به طور مداوم نیاز به تمیز کردن دارند. ولی در بیشتر موارد، تمیز کردن کاشی حمام، کاری طاقت فرسا و دشوار محسوب می‌شود. با فراگیری آنچه ما در این مقاله به شما آموزش می‌دهیم، این کار به سادگی امکان‌پذیر است.

 

تمیز کردن کاشی حمام

درست است که برای تمیز کردن کاشی حمام معمولاً از مواد خانگی استفاده می‌شود، ولی برای تمیز کردن کاشی‌ها به صورت عمقی و حرفه‌ای لازم است از بخارشور یا مواد تمیز کننده شیمیایی نظیر وایتکس یا آمونیاک استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که خطوط بین کاشی‌ها نیز می‌بایست به خوبی تمیز شوند.

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن کاشی حمام

تمیز کردن کاشی حمام به صورت سطحی

 •  آب و سرکه را به میزان برابر با یکدیگر ترکیب کنید. برای نمونه، شش قاشق غذاخوری سرکه را با شش قاشق غذاخوری آب ترکیب کنید. پس از این کار، پارچه‌ای تمیز را در ترکیب ساخته شده خیس کنید و کاشی‌ها را با استفاده از آن تمیز کنید. سپس با استفاده از یک دستمال دیگر، کاشی‌ها را خشک کنید و یا اینکه می‌توانید اجازه دهید کاشی‌ها با جریان هوا خشک شوند.
 • آب‌لیموترش ماده‌ای اسیدی است، از این رو یک ماده مفید برای تمیز کردن کاشی‌ها به شمار می‌آید. یک بطری اسپری را با آب‌لیمو پر کنید و به صورت مستقیم آب‌لیمو را روی کاشی‌ها بپاشید. پس از این کار آن را با یک اسفنج مرطوب پاک کنید.

لیمو، سرکه و جوش شیرین برای تمیز کردن کاشی حمام

 • از طرفی می‌توانید پیش از اسپری کردن آب‌لیمو روی کاشی حمام، یک لایه جوش شیرین روی کاشی‌ها بپاشید و یا مقداری جوش شیرین را روی اسفنجی که با آب‌لیمو خیس شده است بریزید و کاشی‌ها را با استفاده از آن به خوبی تمیز کنید.
 • انواع مختلفی از محصولات تمیز کننده همه منظوره در بازار یافت می‌شود که با کمک گرفتن از این محصولات می‌توانید به شکل مؤثری کاشی حمام خود را تمیز کنید. به راحتی هر چه تمام‌تر اسپری تمیز کننده را روی کاشی‌ها بپاشید و با پارچه روی کاشی‌ها را تمیز کنید.

نکات قابل توجه

 • تعدادی از تمیز کننده‌ها باید پیش از استفاده با آب ترکیب شوند.
 • پیش از استفاده از تمیز کننده‌های طبیعی مثل آب لیمو می‌توانید درب و پنجره‌های حمام را ببندید و چند دقیقه آب داغ را باز کنید تا حمام بخار کند. با این راهکار تمیز کردن حمام آسان‌تر می‌شود.

تمیز کردن کاشی حمام

تمیز کردن کاشی حمام به صورت حرفه‌ای و عمقی

 • نصف فنجان جوش شیرین که تقریباً ۹۰ گرم است را با یک قاشق چای خوری مایع ظرف‌شویی و یک چهارم فنجان (۶۳ میلی‌لیتر) آب اکسیژنه ترکیب کنید. پس از این کار، ترکیب را در یک بطری اسپری ریخته و آن را روی کاشی‌های حمام با دقت بپاشید. حدود پانزده دقیقه صبر کنید، پس از آن کاشی‌ها را با یک اسفنج مرطوب یا پارچه به دقت تمیز کنید.
 • مخلوط مایع سفید کننده (وایتکس) و آب با نسبت ۱ به ۳ یک راهکار مؤثر برای تمیز کردن کاشی حمام است. برای نمونه، می‌بایست سه قاشق غذاخوری سفید کننده را با نه قاشق غذاخوری آب ترکیب کنید. پس از آن ترکیب را در یک بطری اسپری ریخته و آن را روی کاشی‌های حمام بپاشید. سپس کاشی‌ها را با پارچه‌ای که با آب گرم مرطوب شده باشد، تمیز کنید.
 • با دستگاه بخار شور می‌توانید از بخار آب برای تمیز کردن کاشی‌های کف و سایر سطوح از حمام بهره ببرید. در مجموع بخار شور به روش مشابهی با جارو برقی عمل می‌کند. به آسانی درون دستگاه آب ریخته و آن را روشن کنید و اجازه دهید تا آب به درجه بخار برسد. پس از آن، بخار شور را روی سطح کاشی حمام خود حرکت دهید تا کاشی‌های حمام به خوبی تمیز شوند.

نکات قابل توجه

 • مایع سفید کننده می‌تواند پوست بدن را تحریک کند، از این رو در زمان تمیز کردن کاشی حمام همواره لازم است از دستکش‌های پلاستیکی استفاده شود.
 • در زمان استفاده از مواد پاک کننده شیمیایی درب حمام را به حالت باز بگذارید و فن تهویه را روشن کنید.
 • در زمان استفاده از بخارشور بسیار دقت کنید، زیرا بخار خارج شده از این دستگاه بسیار داغ است و باید در استفاده از آن مراقب بود.

تمیز کردن دیوار حمام

تمیز کردن درزهای بین کاشی‌های حمام

در پاک کردن درزهای موجود در بین کاشی‌ها، فقط نوع پاک‌ کننده‌ای که به کار می‌گیرید، مهم نیست، بلکه راهکاری که برای تمیز کردن لکه‌ها استفاده می‌کنید، نیز دارای اهمیت است. مؤثرترین راه برای تمیز کردن بیش‌ترین میزان آلودگی و جرم به کار بردن یک پاک‌کننده و دادن زمان مناسب به آن برای خیس خوردن، پیش از ساییدن سطح است.

 • برای این منظور جوش شیرین و آب را به میزان برابر با یکدیگر مخلوط کنید. برای نمونه، پنج قاشق غذاخوری آب و پنج قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یکدیگر ترکیب کنید تا یک خمیر حاصل شود. سپس با استفاده از یک فرچه خمیر را به روی خطوط بین کاشی‌ها بمالید و پس از این کار آن‌ها را تمیز کنید. سپس با یک پارچه مرطوب یا اسفنج، کاشی‌ها را تمیز کنید.

تمیز کردن درز بین کاشی

 • یک فنجان (۲۳۷ میلی لیتر) سرکه سفید مرغوب را با یک فنجان (۲۷۳ گرم) از نمک و دو قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی و یک فنجان (۲۳۷ میلی‌لیتر) آب گرم مخلوط کنید. اسفنج را در این ترکیب خیس کرده و روی خطوط بین کاشی‌ها بکشید. چند دقیقه منتظر بمانید، سپس با یک اسفنج مرطوب تمیز، کاشی‌ها را تمیز کنید.
 • بر روی یک اسفنج مقداری مایع سفید کننده بریزید و آن را روی خطوط بین کاشی‌ها بمالید. بعد از آن کاشی‌ها را با یک پارچه تمیز مرطوب، پاک کنید. این کار به تمیزی خطوط بین کاشی‌ها کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

شما نیز اگر تجربه ای در این زمینه دارید آن را برای ما ارسال نمایید تا با سایر کاربران انگیزه به اشتراک گذاشته شود.

۲ Comments
 1. برای از بین بردن شوره یا لکه اب باقی مانده پس از شستشو حمام و سرامیک ها و برق انداختن اونها از پارافین استفاده کنید به این صورت که پارافین رو روی یه پارچه تنظیف بریزید و روی کاشی و سرامیکها بکشید این کار درست شبیه برق انداختن پارکت است، این کار را هر چهار ماه یکبار انجام بدید. 🌸❤️

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare