تمیز کردن چرم ؛ کیف و کفش چرم خود را چگونه تمیز کنیم؟

روش تمیز کردن چرم

چرم نوع خاصی از کالاست که دوام طولانی مدت داشته و نیاز به مراقبت دارد. وسایل چرم خود را دور از نور خورشید نگهداری کنید نور خورشید چرم را خشک کرده و باعث میشود که چرم ترک خورده و از بین برود. وسایل چرمی خود را زمانی که از آنها استفاده نمیکنید در جای خشک نگهداری کنید همچنین تمیز نگه داشتن آن عمر چرم را افزایش میدهد پس لوازم چرم خود را با پارچه ی نمدار تمیز نگهدارید. براق و تمیز کردن چرم و جلوگیری از ترک خوردن کیف و کفش و یا لباس چرمی را باید در مراحل اصلی مراقبت از این جنس رعایت کنید. روش های تمیز کردن چرم را در این مطلب بخوانید.

 

نحوه تمیز کردن چرم

۱. روش‌های تمیز کردن کفش چرم

اولین توصیه برای تمیز کردن کفش یا کیف چرم، پاک کردن گرد و غبار و آلودگی از سطح چرم است. این مرحله را با استفاده از برس نرم یا دستمال پارچه‌ای انجام دهید. اگر کفشتان بندی است، برای نتیجه بهتر، بندها را به صورت جداگانه و با آب و صابون بشویید تا کاملا تمیز شوند.

  • برس زدن کفش را در جهت‌های مختلف انجام دهید. فراموش نکنید که باید فشار ملایمی به سطح چرم وارد شود تا گرد و غبار و کثیفی‌های چسبیده به آن، از بین بروند. بعد از برس کشیدن، با یک دستمال پارچه‌ای خشک، سطح چرم را پاک کنید.
  • محلول آب و سرکه سفید لکه‌های ایجاد شده روی کفش چرم را از بین می‌برد. در واقع این لکه‌ها هستند که باعث کدر شدن و کثیف بودن کفش می‌شوند. فراموش نکنید که محلول باید به طور یکسان روی سطح چرم پخش شود. اگر آب و سرکه را فقط روی لکه‌ها استفاده کنید، ممکن است لکه‌های جدیدی به وجود آیند.
  • بعد از آنکه چرم را به محلول آغشته کردید، با استفاده از دستمال تمیز و خشک، آن را پاک کنید. سپس کفش را در معرض آفتاب قرار دهید تا کاملا خشک شوند.

تمیز کردن چرم

بهترین روغن برای چرم چیست؟

کاربرد روغن زیتون برای کفش چرم، نرم‌تر و براق شدن آن است. پس اگر احساس می‌کنید چرم کفشتان کدر شده و ظاهر کثیفی دارد، حتما از این ترفند استفاده کنید. روغن زیتون را می‌توانید با خیال راحت جایگزین واکس یا دیگر محصولات مراقبتی کفش کنید.

برای این منظور کافی است چند قطره روغن زیتون روی کفش بریزید و با استفاده از دستمال نرم و تمیز، روغن را روی سطح چرم پخش کنید.

روغن چرم

۲. استفاده از پوست موز برای تمیز کردن چرم

ترکیبات موجود در پوست موز ذرات و جرم تجمع یافته روی چرم را از بین می‌برد و باعث براق شدن آن می‌شود.

  • پوست موز را بردارید و قسمت سفید داخلی آن را روی کفش چرم بمالید.
  • سپس یک دستمال نخی بردارید، آن را روی چرم بکشید تا جرم و کثیفی از بین برود و سطح کفش براق‌تر شود.
  • در نهایت کفش را در معرض هوا قرار دهید تا خشک شود.

۳. تمیز کردن چرم سفید

تمیز نگه داشتن چرم سفید زحمت خاص خود را دارد اگر میخواهید از این کالای لوکس استفاده کنید پس نحوه تمیز کردن آن را هم بیاموزید .

اولین کاری که میتوانید انجام دهید این است که اسفنج خود را با آب مقطر و چند قطره صابون مایع آغشته کنید و آب اسفنج را کامل بگیرید سپس سطح کیف خود را به آرامی پاک کنید

برای پاک کردن لکه های خودکار از روی چرم سفید خود میتوانید آن را با الکل و پنبه پاک کنید پنبه را به آرامی روی خودکار بکشید و بعد خشک کنید.

ممکن است چرم شما با لکه های چربی آلوده شده باشد برای پاک کردن لکه های چربی میتوانید از آرد ذرت استفاده کنید مقداری آرد ذرت را با مسواک به مدت ده دقیقه روی لکه های چربی بمالید .

آب اکسیژنه و بوراکس برای پاک کردن لکه های سیاه روی چرم سفید بسیار موثراست سعی کنید با گوش پاک این مخلوط را روی لکه های سیاه بمالید و بعد از پنج دقیقه  آن را خشک کنید.

 

سخن آخر

اگر هنگام رانندگی با موتور و یا پیاده روی کاپشن ، کت و.. چرم شما خیس شد هرگز ان را کنار اجاق و یا آتش خشک نکنید چرا که این اشتباه آن را بسیار ضعیف خواهد کرد. بهترین روش برای خشک کردن چرم خیس استفاده از پارچه ای خشک و البته نرم است. همچنین برای براق شدن چرم چند قطره روغن بچه روی کفشتان بریزید و با یک دستمال به آرامی روغن را در سراسر کفش پخش کنید. فقط حواستان باشد که این اقلام کوچکترند و به مقدار کمتری روغن بچه نیاز دارند. می توانید از همان روش براق کردن کفش و کیف برای این اقلام نیز استفاده کنید.

شما می توانید نحوه تمیز کردن چکمه با جنس‌های مختلف را نیز در انگیزه بخوانید و در مواقع لزوم از مطالب آن بهره ببرید. شما به چه روشی کیف و کفش چرم خود را تمیز می کنید؟ تجربیات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare