تمیز کردن اتو با سرکه، جوش شیرین، خمیر دندان و نکات مهم آن

روش های تمیز کردن اتو

پاک کردن لکه اتو از لباس و یا تمیز کردن اتو همیشه یکی از معضلات افراد بوده است. اتو را باید به صورت مرتب جرم گیری کرد و بهتر است مخزنش را با آب مقطر پر کنید و بعد از هر بار استفاده و تمیز کردن اتو، آب اضافی آن را نیز خالی کنید تا رسوبات در آن جمع نشوند. ته نشین شدن آهک آب موجود در منبع، ذوب شدن بغضی از جزئیات لباس مانند عکس ها و برچسب ها در حین اتو کشی و اتو کشیدن پارچه های مصنوعی، اکرلیک، نایلونی، پلی استر، مواد معدنی رسوبی حاصل از استفاده از بخار اتو، آب اضافی باقی مانده در مخزن آب می تواند از علت های کثیف شدن کف اتو باشد. بهرحال در این مطلب به روش های تمیز کردن اتو خواهیم پرداخت.

 

تمیز کردن اتو با سرکه

به میزان سه‌چهارم لیوان آب و یک چهارم آن، سرکه‌ی سفید را باهم ترکیب کنید و بعد این محلول را داخل مخزن اتو بریزید. البته اگر می‌خواهید از سرکه استفاده کنید، اول دستور‌العمل اتوی خودتان را بخوانید تا مطمئن شوید که ریختن سرکه داخل مخزن آن مشکلی ندارد. حال اتو را با بالاترین درجه حرارت روشن کنید. از بخار آن استفاده کنید تا سوراخ‌های مربوط به خروج بخار کاملا تمیز شوند.

مرحله‌ی بعدی، اتو کشیدن پارچه‌ای کاملا تمیز به‌مدت چند دقیقه است. برای این منظور از پارچه‌ای استفاده کنید که کثیف‌شدن آن خیلی برای‌تان مهم نباشد چراکه شاید مقداری رسوبات و کثیفی‌های داخل اتو به آن منتقل شوند.

پس از انجام این کار‌ها، اتوی شما کاملا تمیز شده و تنها کافی است تا آن را خاموش کنید و منتظر سردشدنش بمانید. همچنین اگر آب یا محلولی داخل مخزن اتو باقی مانده، آن را تخلیه کنید.

مایع جرم گیر اتو بخار نیز یکی از اقلامی است که در بازار موجود بوده و شما با استفاده از آن به راحتی می توانید اتوهای بخار را تمیز کنید.

تمیز کردن اتو با روش ساده

تمیز کردن کف اتو با استفاده از نمک

بیشترین قسمتی که در اتو ها در معرض کثیف شدن است کف آن ها است، با این روش ساده شما می توانید هر گونه دوده یا سیاه شدگی و کثیفی را از سطح آن پاک کنید. برای این کار احتیاج به مقداری نمک، یک حوله و دستمال کاغذی ضخیم خواهید داشت. دستمال کاغذی ضخیم را روی حوله قرار دهید و نمک را روی دستمال کاغذی بریزید، اتو را روی داغ ترین دمای ممکن تنظیم کنید و آن را به صورت دورانی روی نمک ها بکشید، خواهید دید که سیاه شدگی ها و دوده ها به سادگی از کف اتوی شما پاک خواهد شد.

تمیز کردن کف اتو با استفاده از نمک و سرکه

برای لکه های قدیمی تر و کهنه باید از ترکیب نمک و سرکه برای تمیز شدن کف اتو استفاده کنید. مقداری سرکه را درون یک ظرف ریخته و آن را روی شعله گاز قرار دهید، در حالی که سرکه در حال گرم شدن است نمک را به آن اضافه کنید، وقتی محلول به دما جوشش خود رسید زیر آن را خاموش کنید و بگذارید تا کمی سرد شود، سپس با استفاده از یک پارچه نرم و لطیف محلول را به صورت دورانی به کف اتو بکشید تا دوده ها و آلودگی ها از کف آن پاک شوند.

تمیز کردن کف اتو با خمیر دندان

تمیز کردن اتو

روش دیگر برای تمیز کردن اتو، استفاده از خمیردندان است! برای این کار، درحالی‌که سطح زیرین اتو سرد است، مقداری خمیر دندان روی آن بمالید و مطمئن شوید که خمیر حتما به قسمت‌های کثیف هم بخورد. سپس با دستمال تمیزی سطح اتو را پاک کنید. در نهایت در حالت بخار اتو را روشن کنید و پارچه‌ای تمیز را اتو بکشید.

 

چگونه سوختگی کف اتو را تمیز کنیم؟

عجله داشتید، تنظیمات اتو را بررسی نکردید و لباس مورد علاقه خود را سوزاندید! شما خوشبختانه جایگزینی را برایش پیدا می کنید، اما زمانی که روز بعد خواستید لباستان را اتو کنید، یک تکه زشت از پارچه سوخته شده را روی اتو خود دیدید در ادامه چگونگی تمیز کردنش وجود دارد:

  • در حالی که اتو هنوز داغ است، آن را از برق دربیاورید و بلافاصله اسفنج مرطوبی را روی اتو قرار دهید.
  • پارچه به دلیل تغییر ناگهانی دما، از اتو جدا می شود.
  • برای برداشتن باقی مانده اش از یک پد پاک کننده لطیف استفاده کنید، اگر از خشن اش استفاده کنید، اتو را خراشیده خواهد کرد.
  • اگر ناکارآمد بود، از کمی جوش شیرین استفاده کنید و آنها را بر روی سطح اتو بپاشید و با یک اسفنج بشورید.

این یک روش تمیز کردن اتو سریع و موثر است؛ نه تنها به کندن پارچه های سوخته شده کمک می کند، بلکه همچنین هر رسوب چرب یا نشاسته ای را که در سطح اتو وجود دارد را پاک می کند. متوجه خواهید شد که دفعه بعد که لباس هایتان را اتو می کنید، از قبلشان شفاف تر می شوند.

تمیز کردن اتو - رسوب زدایی اتو بخار تفال

روش رسوب زدایی اتو پرس

یکی از عواملی که در عدم بخار دهی اتو پرس تاثیر دارد رسوب گرفتگی منافذ اتوپرس است. پیش از آن که زمان آن برسد تا دستگاه خود را برای رسوب زدایی به مراکز تعمیر اتوپرس ببرید بهتر است از نقش آب مقطر در رسوب زدایی اتو پرس اطلاع پیدا کنید.

آب سخت آبی است که دارای نمک های معدنی از قبیل ترکیبات بی کربنات، یون‌های کلسیم، منیزیم و … است. رفع سختی آب فقط با دستگاه های تصفیه آب انجام خواهد شد و فیلتر های رزینی فقط در صد جزیی از سختی آب را میگیرد.

بهترین اب مخصوص اتوپرس اب مقطر میباشد آب مقطر ابی است که ناخالصی آن به شیوه تقطیرگرفته شده باشد. در این شیوه آب را جوشانده و بخار آب را به ظروف دیگری انتقال می‌دهند که pH آب مقطر خنثی و در حدود ۷ می‌ باشد.

آب جوشیده سرد شده برای اتو پرس و سایر دستگاه هایی که با بخار کار می کنند مانند بخار شوی، بخور سرد، اتو دستی ضرر بیش تری می رساند، به این دلیل که با جوشاندن اب، غلظت آب را بالامیبریم و زمانی که غلظت آب بالا برود سختی آب نیز بالا میرود.

به طور کلی دستگاهایی مثل اتو پرس که سیکل عملکرد دستگاه و یا بخشی از ان با آب می باشد حتما آب بدون سختی (اب مقطر) استفاده شود چرا که سیستم کلی دستگاه را دچار مشکل خواهد کرد.استفاده از آب دارای سختی به بخش های از جمله پمپ آب ،شلنگ ها اب .بندها. المنت .سنسورهای حرارتی آسیب جدی وارد میکند.

 

سخن آخر

مطمئنا شما هم به عنوان یک خانم خانه دار با کثیف شدن کف اتو، یا بسته شدن سوراخ های خروج بخار آن مواجه شده اید، برای این مشکلات راه حل های بسیار ساده ای وجود دارد که هر خانم خانه داری باید آن ها را بداند تا بتواند از وسائل و لوازم خانه خود به بهتری شکل استفاده کند و عمر مفید استفاده از آن ها را افزایش دهد که ما در این مطلب به طور کامل روش های تمیز کردن اتو را تشریج کردیم.

علاوه بر این ترفندهای تمیز کردن اتو شما چه نکاتی می دانید؟ تجربیات و نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

در آخر به شما پیشنهاد می کنیم روش ساده برای تمیز کردن ظروف مسی، تمیز کردن وسایل استیل با مواد خانگی و تمیز کردن صفحه نمایشگر تلویزیون را نیز در انگیزه بیاموزید و با دانستن این ترفندها در مواقع ضروری بهترین کار را انجام دهید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare