پاک کردن لکه چسب های مختلف از روی فرش و لباس

پاک کردن لکه چسب از روی لباس و فرش و مبل

در هر خانه‌ای انواع چسب پیدا می‌شود و همه ما برای چسباندن مواد به هم و تعمیر کردن خیلی از وسایل خانگی از این چسب‌ها استفاده می‌کنیم. چسب انواع بسیار متنوعی دارد و طیف آن از چسب‌های ساده کاردستی مدارس تا سیمان نرم که نوعی چسب قوی لاستیکی به شمار می‌رود، متغیر است. بعضی از انواع چسب‌ها، مانند چسب‌های تجاری قوی، چسب ناخن و باقی مانده چسب عکس‌برگردان‌ها، به دلیل ساختار مستحکمی که دارند سخت‌تر از سایر  انواع چسب پاک می‌شوند. در این مقاله قصد داریم شما را با چند نوع مختلف چسب و روش پاک کردن لکه چسب از روی سطوح مختلف آشنا کنیم.

 

روش پاک کردن لکه چسب از روی لباس

۱. نحوه پاک کردن لکه چسب ساختمانی از روی لباس

  • اول اجازه دهید که لکه چسب روی پارچه یا فرش خشک شود و سپس اقدام به لکه‎بری کنید. دستمال یا چیزی مشابه با آن را روی لکه چسب نکشید. دستمال کشیدن روی چسبی که هنوز خیس است فقط باعث می‌شود که مواد چسبنده بیشتر به عمق الیاف پارچه نفوذ کنند.
  • از گوشه یک کارد کند یا کاردک پلاستیکی برای برداشتن تکه‌های اضافی و انباشته شده چسب استفاده کنید و اجازه دهید باقی مانده آن خشک شود.
  • لباس را به مدت یک ساعت داخل فریزیر قرار دهید. وقتی چسب به طور کامل یخ زد و به حالت جامد درآمد، معمولاً قادر خواهید بود تا مقدار زیادی از آن را با دست بکشنید و از الیاف لباس جدا کنید.
  • اگر بخشی از لکه هنوز باقی مانده بود، با استفاده از ماده حلال یا لکه‌بر مخصوص، به صورت موضعی کار لکه‌بری را انجام دهید.

۲. پاک کردن چسب آکواریوم

برای پاک کردن چسب باید از سرکه استفاده کنید. به این ترتیب که کمی سرکه را به پنبه ای بزنید و روی لکه بگذارید تا به تدریج چسب ور بیاید. در مورد چسب آکواریوم این کار را باید چند بار تکرار کنید. زیرا چسب آکواریوم از چسب های دیگر قوی تر است.

پاک کردن لکه چسب قطره ای

۳. پاک کردن چسب قطره ای از روی لباس و پارچه

برای پاک نمودن چسب قطره‌ای از روی لباس و پارچه دو راه حل وجود دارد. اولین مورد استفاده از بخار است. برای این کار می‌توانید از اتو بخار استفاده نموده و پارچه‌ایی روی محل لکه قرارداده و به محل لکه بخار دهید تا چسب با حرارت باز شده و به پارچه مقابل بچسبد و از بین رود. برای این کار بهتراست سریع اقدام کنید تا بتوانید لکه را کاملا از بین ببرید. روش دوم استفاده از سرکه است که برای اعمال آن می‌توانید پارچه‌ای را به سرکه آغشته نموده و روی چسب بکشید، تا چسب قطره‌ای نرم شده و از پارچه و لباس جدا گردد.

پاک کردن لکه چسب قطره ای از روی اجسام مختلف

بعد از پوست دست و پارچه نوبت به معرفی روش پاک کردن لکه چسب قطره ای از روی اجسام مختلف رسید که بهترین حلال چسب قطره ای استون است که به کمک آن می توان انواع مختلف لکه های باقیمانده از چسب را از بین برد.

همانطور که گفتیم سرکه یکی دیگر از حلال های موثر و کاربردی در جهت پاک کردن لکه های چسب به شمار می آید که با استفاده از پارچه آغشته به سرکه به سادگی می توان چسب های خشک شده را نرم و جدا کرد.

 

نحوه پاک کردن لکه چسب از روی فرش

پاک کردن لکه چسب از روی فرش

  • سعی کنید برای پاک کردن لکه چسب، چسب را با استفاده از چند تکه یخ که در یک کیسه پلاستیکی قرار داده‌اید، فریز کنید.
  • وقتی چسب به طور کامل یخ زد، سعی کنید قطعات چسب را با دست بکشنید و از روی فرش بردارید. سپس از حلال چسب توصیه شده برای از بین بردن باقی مانده لکه استفاده کنید. البته مراقب باشید و از دستورالعمل ذکر شده روی بسته‌بندی ماده حلال پیروی کنید.
  • اگر بخشی از لکه هنوز باقی مانده بود، با استفاده از ماده حلال یا لکه‌بر مخصوص، به صورت موضعی کار لکه‌بری را انجام دهید.
نکته: همیشه پیش از استفاده از هرگونه ماده حلال یا لکه‌بر، آنها را روی گوشه‌ای ناپیدا از لباس یا فرش تست کنید و مطمئن شوید که الیاف آنها دارای ثبات رنگ هستند.

سخن آخر

زمانی که چسب قطره ای یا چسب بر روی لباس یا پوست می ریزد به سرعت خشک می شود و کندن آن کار آسانی نیست اما روش های موثری وجود دارد که می توانید لکه چسب را به راحتی از اجسام مختلف جدا کنید و ما در این مطلب به آن پرداختیم.

پاک کردن لکه رنگ از روی لباس، پاک کردن لکه روغن از روی لباس و  پاک کردن رنگ مو از دست نیز مطالبی در همین زمینه هستند که در موقاع ضروری می توانند به کمک شما آیندشما به چه روشی هایی لکه چسب را از سطوح مختلف پاک می کنید؟ در پایین همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare