پاک کردن لاک از روی فرش با ترفندهای ساده و تضمینی

روش پاک کردن لاک از روی فرش

لاک‌زدن به انگشتان دست خودتان همیشه کار سختی است. شاید هنگام لاک‌زدن، لاک روی سطوح مختلفی مانند فرش بریزد؛ در این صورت، پاک کردن لکه لاک از روی فرش راحت نیست. اگر لاک روی فرش خشک شود، پاک کردن آن سخت‌تر هم خواهد بود؛شاید به این فکر بیفتید که فرش را به یک قالیشویی خوب بسپارید اما ممکن است بخواهید خودتان آن را در خانه تمیز کنید که حتی در این حالت هم راه‌هایی برای خلاص‌شدن از لکه وجود دارد. در این مقاله می‌خواهیم ببینیم چطور لکه لاک خیس و خشک‌شده را از روی فرش پاک کنیم. با ما همراه باشید با روش های پاک کردن لاک از روی فرش.

 

پاک کردن لاک از روی فرش

۱. پاک کردن لاک از روی فرش با شیشه شوی

با کمک کمی مایع شیشه شوی و یک اسفنج یا پارچه بدون پرز می توانید لکه لاک ناخن را از روی فرش پاک کنید. اسفنج را روی فرش نکشید و به صورت دورانی حرکت دهید. سپس محل لکه را با آب تمیز کنید. پس از خشک شدن دیگر اثری از لکه لاک روی فرش دیده نمی شود.

۲. پاک شدن لکه لاک از روی فرش روشن با اسپری مو

اول لکه رو با کمی آب سرد مرطوب کنید. ۱۵ تا ۲۰ بار اسپری مو و بعد ۳ تا ۵ بار رابینگ الکل روی لکه اسپری کنید. با استفاده از یک فرچه حدود یک دقیقه روی لکه را بکشید. همزان که فرچه رو می کشید کمی آب سرد و تمیز هم روی لکه بریزید. این کار رو تا وقتی لکه ناپدید شه ادامه بدید.

۳. از بین بردن لکه لاک ناخن از روی فرش با آب اکسیژنه

با مقداری آب اکسیژنه دستمال را مرطوب کرده و با آن لکه لاک ناخن را کامل مرطوب کنید. برای پاک کردن لکه لاک ناخن از روی فرش به خصوص لکه های قدیمی بهتر است ۳۰ دقیقه صبر کنید. سپس با یک پارچه سفید فرش را پاک کنید و آب اکسیژنه را از روی فرش بردارید. اگر لکه لاک ناخن از روی فرش ناپدید شده می توانید محل را با پارچه مرطوب پاک کنید.

پاک کردن لاک از روی فرش

هشدار: قبل از مصرف هر پاک کننده ای، آن را روی قسمت کوچکی از فرش امتحان کنید.

پاک کردن لکه لاک خشک‌شده از روی فرش

۱. لاک خشک را از روی فرش جدا کنید

با قاشق، چاقو یا ناخن، تا آنجا که می‌توانید، لاک خشک‌شده را از روی فرش بردارید. همچنین می‌توانید سطح نازکی از فرش را که به لکه آغشته شده است با قیچی ببرید، به‌شرطی‌که مراقب باشید به فرش آسیب نرسد. برش عمیق سبب ایجاد علامت مشخصی روی فرش می‌شود.

۲. ناحیه مورد‌نظر را جاروبرقی بکشید

با استفاده از جاروبرقی، همهٔ تکه‌های لاک خشک‌شده (که بعد از برداشتن لاک، در عمق بافت فرش فرو رفته‌اند) را بردارید. این باعث می‌شود سطح تمیزتری برای ادامه کار داشته باشید و بتوانید راحت‌تر لکه را پاک کنید.

اگر سطح فرش را با قیچی بریده باشید، حتما باید بعد از آن جاروبرقی بکشید؛ زیرا تکه‌های بریده‌شده فرش و باقی‌مانده لاک در بین بافت فرش گیر می‌کنند.

۳. یک نوع تمیزکننده را روی فرش امتحان کنید

لاک‌پاک‌کن بدون استون بهترین گزینه است، زیرا برای حل‌کردن لاک طراحی شده است. تکه‌ای پنبه را به لاک‌پاک‌کن آغشته کنید و ابتدا آن را روی قسمتی از فرش امتحان کنید که در معرض دید نیست. اگر بعد از ۱ تا ۲ دقیقه رنگ‌رفتگی یا آسیب دیگری به‌ وجود نیامد، می‌توانید با خیال راحت از آن برای پاک کردن لکه لاک از روی فرش استفاده کنید.

  • تمیزکننده‌های دیگر را نیز می‌توانید امتحان کنید، تمیزکننده‌هایی مانند الکل مالشی، اسپری مو، شیشه‌پاک‌کن، شوینده فرش و آب‌اکسیژنه. از آب‌اکسیژنه برای فرش‌های تیره‌رنگ استفاده نکنید، زیرا رنگ‌ها را سفید می‌کند.
  • از استون یا وایتکس استفاده نکنید، زیرا رنگ‌ فرش را می‌برند.

۴. ناحیه موردنظر را با تمیزکننده پاک کنید

یک تکه پارچه را به لاک‌پاک‌کن یا تمیزکنندهٔ دیگری آغشته کنید. پارچه را به‌آرامی روی لاک خشک‌شده فشار دهید و به آن ضربه بزنید تا در تمیز‌کننده حل شده و پاک شود. هر بار، از قسمت تمیز پارچه استفاده کنید تا لکه پخش نشود. اگر لازم شد، باز هم پارچه را به تمیزکننده یا لاک‌پاک‌کن آغشته کنید تا همیشه مرطوب بماند. آن‌قدر به این کار ادامه دهید تا لکه کاملا پاک شود.

  • تمیزکننده را به‌شکل مستقیم روی فرش نریزید، زیرا به بافت فرش آسیب می‌رساند.
  • پارچه را خیلی محکم روی فرش فشار ندهید، زیرا این کار باعث می‌شود لاک بیشتر در عمق فرش فرو برود.
  • همچنین می‌توانید از یک برس کوچک مانند مسواک استفاده کنید. برس را خیلی محکم و خیلی عمیق روی فرش فشار ندهید، زیرا باعث پخش‌شدن لکه می‌شود.

۵. شستن و خشک کردن فرش

بعد از پاک کردن لکه لاک از روی فرش، حوله یا پارچهٔ تمیزی را روی فرش فشار دهید. این کار باعث می‌شود باقی‌مانده لاک یا تمیزکننده جذب پارچه شود. سطل کوچکی را از آب پر کنید و ۱ تا ۲ قاشق چای‌خوری (۵ تا ۱۰ میلی‌لیتر) شوینده مایع، مایع لباس‌شویی یا شوینده فرش را در آب حل کنید. اسفنج تمیزی را به این محلول آغشته کنید؛ سپس آن را بچلانید تا آب اضافه گرفته شود؛ در پایان، ناحیه موردنظر فرش را با آن تمیز کنید.

حوله خشکی را روی فرش فشار دهید تا آب اضافی آن را بگیرد. وقتی آب اضافی را تا جای ممکن گرفتید، پنکه‌ یا سشوار را به‌صورت مستقیم روی نقطه خیس فرش بگیرید تا کاملا خشک شود.

 

سخن آخر

دخترهای جوان عاشق لاک های رنگارنگ هستند. ست کردن رنگ لاک با لباس، کفش، شال و ..هم که جای خود دارد. لاک زدن حس خوبی دارد که با هیچ چیز قابل مقایسه نیست ولی وقتی شیشه لاک روی زمین و فرش بیفتد، تازه دردسرها شروع می شود. برای پاک کردن لکه لاک ناخن از روی فرش باید دقت بیشتری داشته باشید. گاهی تلاش ها برای برداشتن لکه، کار را خراب تر می کند و موجب آسیب به بافت فرش می شود. از آنجایی که فرش کالای ارزشمندی است باید با راهکارهای کم خطرتر برای از بین بردن لکه لاک ناخن از روی فرش اقدام کنید. این بار که شبشه لاک ناخن روی فرش برگشت، روش های این مقاله را امتحان کنید.

همچنین خواندن ۱۰ راهکار ساده برای پاک کردن خودکار از روی لباس و پاک کردن لکه عرق به کمک مواد طبیعی موجود در خانه را نیز به شما پیشنهاد می دهیم.

شما چه ترفندهایی برای پاک کردن لاک از روی فرش بلدید؟ در پایین همین صفحه نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare