تمیز کردن صفحه نمایشگر تلویزیون (بایدها و نبایدهای خطرناک)

تمیز کردن صفحه نمایشگر تلویزیون

تمیز کردن صفحه نمایشگر تلویزیون آسان است نه؟ یک شیشه پاک کن برمی‌دارید و تمام؟ خیر، این کار اشتباه است. بسیاری از تلویزیون‌های صفحه تخت و جدید دارای پوشش خاصی روی سطح نمایشگر خود هستند که پاک‌کننده‌های معمول خانگی می‌توانند آن‌ها را از بین ببرند. پس چه باید کرد؟ ما به شما می‌گوییم.

تمیز کردن صفحه نمایشگر انواع تلویزیون

هر تلویزیونی دارای ویژگی‌های خاص خود است و به همین علت باید با محصول هر کمپانی متناسب‌ با دستورالعمل‌های سازنده آن برخورد کرد. بسیاری از این دستور‌العمل‌ها و نکات را می‌توانید در دفترچه‌‌ی راهنمای تلویزیون خود ببینید. همچنین می‌توانید نحوه‌ی تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون خود را براساس برند سازنده در ادامه بیاموزید.

نبایدهای تمیز کردن صفحه تلویزیون

پاک کردن صفحه تلویزیون ال جی

تنها با استفاده از یک پارچه‌ی خشک صفحه‌ی تلویزیون را پاک کنید. هنگام تمیز کردن، تلویزیون را از برق بکشید و با یک پارچه نرم به آرامی روی آن بکشید تا روی آن خش نیافتد. هرگز آب یا مایعات دیگر را مستقیما روی صفحه نمایش اسپری نکنید چرا که ممکن است دچار برق‌گرفتگی شوید. همچنین از مواد شیمیایی مانند الکل، رقیق‌کننده‌ها یا بنزین برای پاک کردن صفحه تلویزیون ال جی استفاده نکنید.

پاک کردن صفحه تلویزیون پاناسونیک

صفحه نمایش تلویزیون‌ پاناسونیک دارای یک پوشش خاص است که و باید با استفاده از یک پارچه‌ی تمیز، نرم و بدون پرز به آرامی و با دقت پاک شود. اگر سطح نمایشگر دارای لک یا کثیفی خاصی است، ابتدا با یک پارچه‌ی خشک غبار را از روی آن پاک کنید و سپس یک پارچه‌ی نرم و بدون پرز را به مایع آب و صابون رقیق و خنک آغشته کنید (نسبت صابون به آب باید ۱ به ۱۰۰ باشد). خوب آب اضافه‌ی پارچه را بگیرید و با استفاده از آن سطح صفحه نمایش را پاک کنید.  در نهایت لازم است رطوبت روی صفحه نمایش را با یک پارچه‌ی خشک از بین ببرید.

دقت کنید که اشیاء تیز و زبر مانند ناخن روی صفحه نمایش تلویزیون کشیده نشود. بعلاوه، از تماس مواد فرار مانند اسپری‌های حشره‌کش، الکل، حلال‌ها و رقیق‌کننده‌ها با سطح نمایشگر جدا خودداری کنید، در غیر اینصورت ممکن است کیفیت نمایشگر و تصویر کاهش یابد.

پاک کردن صفحه تلویزیون سامسونگ

صفحه نمایش تلویزیون سامسونگ ممکن است حین تمیز کردن خراش ببیند. برای اجتناب از این آسیب، حتما با استفاده از پارچه‌های میکروفایبر سطح نمایشگر را پاک کنید. از اسپری کردن مستقیم آب روی صفحه نمایش تلویزیون سامسونگ اجتناب کنید. نفوذ هر مایعی به داخل دستگاه می‌تواند موجب خرابی، آتش سوزی یا اتصالی در داخل تلویزیون گردد. تلویزیون را با پارچه‌ی نرم و مرطوب تمیز کنید. از کاربرد مواد قابل اشتعال مانند بنزین یا رقیق‌کننده‌ها و هرگونه مایع‌ تمیزکننده جدا خودداری کنید.

پاک کردن صفحه تلویزیون سونی

صفحه تلویزیون سونی را با استفاده از یک پارچه‌ی نرم به آرامی پاک کنید. لکه‌های سخت را می‌توانید با یک پارچه‌ی آغشته به آب یا مقداری محلول آب و صابون رقیق از بین ببرید. از خراش دادن یا اعمال فشار روی صفحه نمایش خودداری کنید. هرگز آب یا مواد شوینده را مستقیما روی تلویزیون نپاشید چون ممکن است از قسمت‌های پایینی وارد دستگاه شده و به آن آسیب جدی وارد شود.

همان‌طور که می‌بینید یک اجماع کلی میان تمامی سازندگان بزرگ تلویزیون وجود دارد. برای تمیز کردن صفحه نمایشگر بسیاری از تلویزیون‌های جدید باید از یک پارچه‌ی نرم و بدون پرز استفاده کرد؛ چیزی شبیه به پارچه‌ی مخصوص تمیز کردن شیشه‌ی عینک.

نکات تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون

آیا می‌توان از اسپری‌های مخصوص صفحه نمایش استفاده کرد؟

اگر می‌خواهید از پاک‌کننده‌های معمول استفاده کنید، باید حتما به برچسب روی محصول دقت کنید که حاوی مواد شیمیایی از جمله آمونیاک و الکل نباشند (که ااکثر آن‌ها هستند). همچنین پاک کننده‌های مخصوص صفحات نمایش، چیزی جز ترکیب ۹۹ درصد آب و ۱ درصد پاک کننده نیستند، بنابراین به نظر نمی‌رسد هزینه کردن برای خرید آن‌ها منطقی باشد. در عوض، بهتر است روی یک پارچه‌ی میکروفایبر برای تمیز کردن صفحه تلویزیون سرمایه‌گذاری کنید.

تمیز کردن کنترل تلویزیون را فراموش نکنید

کنترل تلویزیون یک منبع مهم آلودگی و گرد و غبار است و از آن‌جا که تقریبا همه‌ی افراد خانواده به آن دست می‌زنند، می‌تواند منبع انواع بیماری‌ها باشد. تصور کنید که یک نفر، بعد از سرفه یا عطسه و بدون شستن دست‌هایش کانال تلویزیون را عوض کرده باشد … .

برای تمیز کردن کنترل تلویزیون بهتر است قبل از شروع باتری‌های تلویزیون را خارج کنید. سپس ابتدا کنترل را رو به پایین بگیرید و به آرامی به آن ضربه بزنید تا غبار و ذراتی که میان کلید‌ها گیر کرده‌اند خارج شوند. سپس با استفاده از یک پارچه‌ی نرم که به کمی الکل رقیق شده با آب آغشته است، تمام سطح کنترل و میان کلیدها را تمیز کنید. توجه داشته باشید که پارچه باید فقط کمی رطوبت داشته باشد.

تمیز کردن کنترل تلویزیون

برای تمیز کردن اطراف کلیدها می‌توانید از یک خلال دندان و تکه‌ای پنبه یا یک گوش پاک کن کمک بگیرید که به کمی محلول آب و الکل آغشته شده است. اگر مدت زیادی است که کنترل را تمیز نکرده‌اید، این احتمال بسیار قوی است که آلودگی میان کلیدها رسوب کرده باشد و به این سادگی‌ها از بین نرود. در این صورت یک مسواک قدیمی را به صورت خشک روی صفحه کلید کنترل بکشید. در نهایت یکبار دیگر کنترل را با یک پارچه‌ی خشک و نرم پاک کنید و باتری‌ها را سر جای خود قرار دهید.

سخن پایانی

بیش از ۷۰ درصد قیمت تلویزیون‌ها را صفحه نمایش آن‌ها تشکیل می‌دهد که تقریبا یا غیر قابل تعمیر هستند یا تعمیر آن‌ها به صرفه نیست. بنابراین باید در ارتباط با صفحه نمایش تلویزیون خود بسیار با احتیاط رفتار کنید. توصیه‌ی ما و البته کارشناسان، این است که ابتدا با استفاده از یک پارچه‌ی میکروفایبر خشک سطح نمایشگر را پاک کنید و در صورت نیاز تنها پارچه را به کمی آب آغشته کنید. اگر لکه‌های سرسختی روی صفحه نمایشگر وجود دارند می‌توانید کمی صابون به آب اضافه کنید اما هرگز به صفحه نمایشگر فشار وارد نکنید. حال که نحوه‌ی تمیز کردن تلویزیون خود را آموختید، خوب است نگاهی نیز به نحوه‌ی «تمیز کردن یخچال با راهکارهایی ساده و سریع» بیاندازید. شما چگونه صفحه نمایش تلویزیون چند میلیونی خود را تمیز می‌کنید؟

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare