نحوه تمیز کردن کولر گازی در منزل

تمیز کردن کولر گازی

انگیزه – خانه داری – با شروع فصل گرم اولین اقدامی که همه انجام می‌دهند تمیز و روشن کردن کولرهاست. امروزه به دلایل متفاوتی از جمله کمبود آب، کولرهای آبی جای خود را با کولرهای گازی عوض کرده‌اند. نحوه تمیز کردن کولر گازی قبل از شروع فصل گرما یک امر بسیار حیاتی برای جلوگیری از هزینه‌های خرابی  و تعمیر این کولرهاست.

تمیز کردن تهویه کولر گازی

کولرهای گازی شامل دو بخش هستند؛ بخش تهویه داخلی که درون اتاق نصب می‌شود و بخش بیرونی یا بخش کمپرسور و کندانسور که خارج از خانه نصب می‌شود. تمیز کردن به موقع و مرتب این کولرها علاوه بر بهبود عملکرد خنک سازی، تاثیر بسزایی در عمر این دستگاه دارد.

 

نحوه تمیز کردن کولر گازی

۱- تمیز کردن تهویه داخلی کولر گازی

 1. اول از هر کاری برق کولر گازی را کاملا قطع می‌کنیم، زیرا احتمال خطر برق گرفتی وچود دارد.
 2. برای سرویس پنل داخلی کولر قاب رویی را کاملا جدا کنید تا بتوانید داخل آن را تمیز کنید.
 3. پس از باز کردن پنل، دو عدد فیلتر آن را جدا کرده و با فشار آب آنها را تمیز بشویید.
 4. سپس سنسور کولر را به آرامی در بیاورد و کاملا تمیز کنید، زیرا سنسور کولر فرمان روشن و خاموش شدن کولر را می‌دهد و اگر تمیز نباشد به خوبی کار نمی‌کند. تخویه داخلی کولر
 5. سنسور کولر را به همان صورت که بیرون آوردید، داخل کولر در جای خود قرار دهید.
 6. شستشوی کویل‌ها یا فین‌ها نیز یک نقش مهم در تمیز کردن کولر گازی دارد زیرا سرما از این طریق وارد محیط منزل می‌شود. برای تمیز کردن آنها می‌توانید از یک شیشه شور استفاده کنید. به این صورت که شیشه شور را چند ثانیه روی کویل‌ها بپاشید و بگذارید بماند. سپس با یک مسواک یا برس نرم عمودی روی آن بکشید تا تمام گرد و غبارها پاک شوند.
 7. در صورتی که کویل‌ها چرب بود، می‌توانید از اسپری گاز پاک کن استفاده کنید. برای این روش ابتدا روی کویل‌ها به مقدار کافی اسپری گاز پاک کن پاشیده و بگذارید یک ساعت بماند تا چربی‌ها را به خوبی حل کند. سپس با یک اسپری آب و برس نرم آن را تمیز کنید. تمیز کردن پره های داخلی کولر گازی
 8. می‌توانید برای تمیز کردن کویل‌ها از بخارشور نیز استفاده کنید. اما اگر کویل‌ها چرب بود ابتدا مثل دستور قبل از گاز پاک کن استفاده کنید و سپس با بخار شور آن را تمیر کنید.

۲- تمیز کردن بخش بیرونی یا کندانسور

پس از تمیز کردن تهویه داخلی کولر گازی نوبت می‌رسد به تمیز کردن بخش بیرونی کولر گازی که خارج از خانه است. این قسمت هم مانند تهویه داخلی قبل از روشن کردن کولر باید تمیز شود.

تمیز کردن بخش بیرونی کولر گازی

 1. اول از هر چیزی برای حفظ ایمنی برق کولر را کاملا قطع می‌کنیم.
 2. با یک دستگاه دمنده هوا، قسمت خورشیدی کولر را تمیز کنید. زیرا این قسمت در مجاورت هوای آزاد قرار دارد و گرد و غبار و حتی برگ درختان نیز ممکن است روی آن باشد. هنگام تمیز کردن پره‌های خورشیدی مراقب باشید تا آسیبی به پره‌ها وارد نکنید، زیرا احتمال دارد خم شده و بشکنند.
 3. سپس پنجره مشبک پره‌ها را جدا کرده و فن تهویه هوا را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید. پره‌ها را نیز می‌توانید با آب بشویید.بدنه بیرونی دستگاه
 4. چند قطره روغن مخصوص موتورهای الکتریکی روی قسمت مرکزی پره‌های تهویه هوا بریزید.
 5. پس از تمیز کردن پره‌ها، با یک دستمال مرطوب بدنه دستگاه را به خوبی تمیز کنید.
 6. قبل از تمیز کردن قسمت‌های داخلی، اتصالات لوله تخلیه آب سرد و گرم را چک کنید تا مطمئن شوید آسیبی ندیده‌اند.
 7. در نهایت دریچه تهویه هوا را سر جای خود قرار دهید.

پس از چند ساعت می‌توانید کولر را روشن کرده و در تابستانی داغ از هوای خنک لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا