تمیز کردن کابینت های مختلف با روش‌هایی عالی و مطمئن

ترفندهای تمیز کردن انواع کابینت

هنگام آشپزی، ذرات چربی زیادی روی کابینت‌ها می‌نشیند. وقتی این چربی‌ها با ذرات گرد و غبار در آشپزخانه ترکیب می‌شوند، لکه‌های کثیف و سختی را روی کابینت‌ها ایجاد می‌کنند. پس بهتر است تمیز کردن کابینت‌ نیز مانند ظروف، گاز، یخچال و موارد دیگر به صورت مرتب تمیز شوند.

در این مطلب می‌خواهیم روش‌های تمیز کردن عمقی کابینت با جنس‌های مختلف مثل ام دی اف و موارد دیگر را به همراه نحوه پاک کردن چربی از روی آن‌ها را برایتان بگوییم.

 

تمیز کردن کابینت‌ چوبی و ام دی اف

برای پاک کردن این نوع کابینت‌ها باید به روش زیر عمل کنیم:

 • در بازار پاک کننده‌های مخصوص سطوح چوبی وجود دارد. این محصولات به راحتی چربی‌ها و مواد چسبنده روی کابینت‌ها را بدون خش انداختن و آسیب رساندن، از بین می‌برند. اگر شما مرتبا کابینت خود را تمیز می‌کنید، استفاده از سرکه یا محلول آب و صابون نیز می‌تواند این کار را برایتان انجام دهد. در غیر این صورت باید از پاک کننده های مخصوص این کار که قوی‌تر هستند استفاده کنید.
 • با اینکه این مواد مخصوص سطوح چوبی و ام دی اف درست شده‌اند، برای اطمینان بیشتر بهتر است قبل از شروع به تمیزکاری حتی با سرکه، مقدار کمی از آن را روی یک نقطه کوچک غیر قابل مشاهده از کابینت امتحان کنید. اگر محلول، سطح مورد نظر را کمرنگ یا مات کند نباید از آن استفاده کرد و باید از مواد ملایم‌تری استفاده کنید.
 • پس از انجام تست، ماده تمیز کننده را روی قسمت کوچکی اسپری کرده و با یک پارچه نرم به صورت دورانی کابینت را تمیز کنید و دوباره برای قسمت بعد این کار را تکرار کنید. باید حواستان باشد که در هنگام کشیدن دستمال بیش از حد به کابینت فشار نیاورید زیرا ممکن است روی آن خط و خش ایجاد شود.
 • پس از اتمام کار، دوباره یک پارچه تمیز دیگر روی کل کابینت‌ها بکشید تا مواد باقی مانده احتمالی نیز کاملا پاک شوند.
 • اگر در داخل یا روی کابینت لکه غذایی سختی وجود دارد که با محلول پاک نشده است، می‌توانید از خمیر جوش شیرین استفاده کنید. برای این کار مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید. طوری که خمیر نسبتا سفتی به دست بیاید. سپس با یک پارچه مقداری از خمیر را برداشته و به آرامی روی لکه بزنید و اجازه دهید ده الی ۱۵ دقیقه بماند، سپس آن را تمیز کنید. برای این کار نیز بهتر است ابتدا تست انجام شود.

ترفندهای تمیز کردن کابینت ام دی اف

۲. تمیز کردن کابینت‌ فلزی

در خانه‌های قدیمی ایرانی اکثر کابینت‌ها از جنس فلز هستند. تمیز کردن کابینت فلزی به صورت مرتب و با روش صحیح به طول عمر و زیبایی کابینت‌ها اضافه می‌کند.

برای تمیز کردن کابینت‌های فلزی باید به روش زیر عمل کنیم:

 • با استفاده از جاروبرقی و نازل کوچک آن داخل کابینت را از مواد خشک احتمالی و گرد و غبار تمیز کنید.
 • با استفاده از الکل ضد عفونی کننده و یک دستمال تمیز، به راحتی مواد چربی و روغنی ایجاد شده روی کابینت‌ها را پاک کنید. این الکل هم ارزان است و هم به خوبی چربی‌ها را پاک کرده و سریعا خشک می‌شود.
 • با استفاده از یک سیم ظرفشویی نرم، زنگ زدگی داخل کابینت‌ها را تمیز کنید. برای انجام این کار اول روی یک قسمت کوچک زنگ زده امتحان کنید و بعد بقیه جاها را پاک کنید. دقت کنید هر چقدر این کار را با ملایمت بیشتری انجام دهید، کابینت‌ها کمتر دچار آسیب و خط و خش می‌شوند.
 • سپس با یک دستمال و آب و مایع ظرفشویی همه قسمت‌ها را کاملا بشویید. بعد با یک دستمال دیگر کف‌ها را پاک کنید. می‌توانید با آب کف‌ها را بشویید و سریعا کابینت‌ها را خشک کنید که دچار زنگ زدگی نشوند.
 • باید تمام قسمت‌های کابینت مثل درزها و گوشه و کنارشان را با سشوار کاملا خشک کنید، تا زنگ نزند.
 • با استفاده از یک ابر تمیز، یک لایه نازک پولیش روی تمام قسمت‌های کابینت بزنید. این کار باعث می‌شود کابینت‌ها در برابر رطوبت و کثیفی مقاوم‌تر شوند و دفعه بعد راحت‌تر تمیز شوند. همچنین باعث زیبایی بیشتر کابینت‌ها می‌شود.
ترفندهای تمیز کردن کابینت فلزی

۳. تمیز کردن کابینت‌ براق یا های گلاس

کابینت‌های‌ های گلاس کابینت‌های بسیار زیبایی هستند که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. این کابینت‌ها یکی از انواع کابینت‌های ام دی اف با یک لایه رویی براق هستند. به همین دلیل نگهداری و مراقبت از آن‌ها نسبت به جنس‌های دیگر کمی سخت‌تر است. اگر این کابینت‌ها به صورت مرتب و هفتگی تمیز شوند به راحتی مواد روی آن پاک شده و طول عمرشان نیز زیاد می‌شود. اما در صورت تمیز کردن آن‌ها با فاصله زمانی طولانی برای تمیز کردنشان به خصوص تمیز کردن چربی‌ها به درد سر می‌افتید و ممکن است خط و خش روی آن ایجاد شود که ظاهر زیبایش را از دست می‌دهد.

در زیر روش تمیز کردن مرتب و همچنین تمیز کردن چربی از روی این نوع کابینت‌ها بدون خط و خش را برایتان آورده‌ایم:

پاک کردن آلودگی‌‌های سطحی از روی کابینت های گلاس:

 • استفاده از یک قلموی مخصوص گردگیری یا یک حوله نخی و نرم برای پاک کردن گرد و غبار و چربی‌های تازه ضروری است.
 • با مخلوط کردن یک قاشق چای خوری مایع ظرف شویی و یک لیتر آب، یک محلول پاک کننده ملایم بسازید. با یک پارچه کتانی نرم آغشته به این محلول درب‌های کابینت‌ها را به آرامی تمیز کنید.
 • پس از اتمام کار، دوباره با یک کاسه آب گرم و دستمال خشک تمیز و نرم، روی کابینت‌ها به آرامی بکشید تا مواد باقیمانده احتمالی از بین رفته و کابینت‌ها براق‌تر شوند.
 • سپس با یک دستمال خشک دیگر، کابینت‌ها را خشک کنید. این کار را باید حتما انجام دهید. زیرا جنس این کابینت‌ها رد آب را مشخص می‌کند و باید حتما پاک شوند تا لکه ایجاد نشده و سطح کابینت کدر نشود.

نحوه از بین بردن روغن و چربی از روی کابینت‌ های گلاس:

 • در صورت مشاهده لکه روغن یا چربی روی این کابینت‌ها تمیز کاری کمی سخت می‌شود. بهترین روش برای این کار استفاده از یک پیمانه سرکه سفید به همراه ۲ پیمانه آب گرم است.
 • سپس یک دستمال نرم را داخل این محلول گذاشته و اجازه دهید ۳ الی ۵ دقیقه خیس بخورد. بعد این دستمال را آبگیری کرده و لکه‌های چربی را با آن تمیز کنید.
 • در صورت ماندن چربی، می‌توانید مقدار کمی از سرکه را به صورت مستقیم روی لکه زده و دوباره با یک دستمال تمیز آن را پاک کنید. برای راحت تر انجام دادن این کار می‌توانید سرکه را در یک قوطی اسپری ریخته و به راحتی روی لکه‌ها اسپری کنید.
 • سپس با آب گرم و یک دستمال تمیز آن را پاک کرده تا تمام سرکه‌ها کاملا از بین بروند.
 • در پایان با یک حوله خشک روی کابینت را دوباره پاک کنید تا براق و تمیز شود.
 • دقت داشته باشید که همه مراحل باید پشت سر هم انجام شوند و نباید بینشان وقفه زمانی بیافتد؛ زیرا باعث خرابی لایه براق کابینت‌ها می‌شود.

ترفندهای تمیز کردن کابینت گلاس

سخن آخر

تمیز کردن هر وسیله‌ای در خانه با سبک و روش صحیح خودش باعث می‌شود طول عمر ان وسیله بیشتر شده و بازدهی بهتری نیز داشته باشد. پس بهتر است هر نوع کابینت را نیز با روش درست مخصوص به خودش تمیز کنیم تا دیرتر دچار آسیب شوند. برای ما در پایین همین صفحه بنویسید، شما چه روش‌های کاربردی برای تمیز کردن انواع کابینت می‌شناسید؟

همچنین پیشنهاد می‌کنیم حتما در انگیزه ترفندهای عالی تمیز کردن رسوب کتری و تمیز کردن سرامیک را نیز بخوانید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
 • Total (0)
Compare