انگیزه های جذاب زندگی

نکات اصولی در شستشوی لباس کتان و خشک کردن آن

لباس‌های کتان از جمله پوشاک پرطرفدار و محبوب در میان مردم هستند. اما یکی از نکات مهم در استفاده از لباس های جنس کتان و همچنین نگهداری آ‌ن‌ها، نحوه شستشوی این لباس‌هاست. به عبارت بهتر، برای حفظ کیفیت، رنگ و تازگی لباس های کتان نیاز است تا در شستشوی آن‌ها دقت کافی به خرج داد. در همین راستا، در این مطلب به آموزش نحوه شستشوی لباس ‌های کتان پرداخته و دمای مناسب برای شستن آن‌ها را بررسی می‌کنیم. همچنین روش مناسب برای خشک کردن و در نهایت اتو کشیدن آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

 

مراحل شستشوی لباس های کتان به روش صحیح

همان‌طور که اشاره شد، به طور معمول، شستشوی لباس‌ های کتان به دلیل ضخامت و نوع جنس آن‌ها تا حدودی دشوار بوده و نیاز به دقت فراوان دارد. در ادامه مراحل مورد نیاز برای این منظور را ارائه می‌کنیم.

۱. از بین بردن لکه‌های لباس پیش از شستشو

لباس‌های کتان به دلیل جنس پارچه آن‌ها پیش از شستشو نیاز به لکه بری دارند. به عبارتی، برای شستشو هر چه بهتر آن‌ها نیاز است تا قبل از شستشو با مواد شوینده لکه بر لکه‌های آن‌ها را پاک کنید؛ چرا که این لکه‌ها با شستشوی معمولی تمیز نمی‌شوند.

برای این منظور پیش از اقدام به شستشو بهتر است لباس مورد نظرتان را بررسی کنید و قسمت‌های لک شده آن را شناسایی کنید. سپس از مواد شوینده لکه بر آماده برای از بین بردن لکه‌ها استفاده کنید. به همین دلیل کافی است تا کمی ماده لکه بر روی سطح مورد نظر بریزید و با دستتان مواد شوینده را روی سطح پخش کنید. به علاوه، توجه داشته باشید که برای اثرگذاری هر چه بهتر لکه برها بهتر است پیش از استفاده، دستور نوشته‌شده روی آن‌ها را مطالعه کنید.

شستشوی لباس ‌های کتان - لکه بری

۲. استفاده از پودرهای شوینده برای شستشو

برای شستشوی لباس‌های کتان استفاده از پودرهای شوینده معمولی انتخاب مناسبی هستند. به علاوه، در هنگام شستشوی لباس‌های سفید برای کسب نتیجه بهتر می‌توانید از مایع‌های سفید کننده نیز استفاده کنید. البته پیش از استفاده از هر گونه مایع سفید کننده بهتر است که تگ‌ها یا مارک‌های روی لباس را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که امکان استفاده از مایع سفید کننده را برای شستشوی لباس مورد نظر دارید.

همچنین برای حفظ نرمی و لطافت لباس‌های خود می‌توانید از نرم‌کننده‌ها نیز استفاده کنید. با این حال استفاده از شوینده‌های طبیعی به منظور حفظ دوام و کیفیت لباس‌ها بهترین گزینه برای شستشو به نظر می‌رسند.

۳. مرحله شستشوی لباس های کتان

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، بهترین روش شستشوی پارچه‌هایی از جنس کتان شستشوی آن‌ها در ماشین لباسشویی است. برای این منظور و برای تمیزتر شدن لباس‌های سفید و روشن، بهتر است دمای آب را بین ۲۰ تا ۳۰ درجه و کمتر از ۵۰ درجه تنظیم کنید. همچنین در مورد لباس‌های تیره‌تر نیز به منظور حفظ رنگ لباس‌ها بهتر است دمای آب را روی درجه‌های پایین‌تر قرار دهید. توجه داشته باشید که برای حفظ کیفیت لباس‌های ظریف و نازک‌تر می‌توانید از پودرهای شستشوی دستی نیز استفاده کنید.

شستشوی لباس ‌های کتان

۴. خشک کردن اصولی لباس‌های کتان

پس از شستشوی لباس‌ها نوبت به خشک کردن آن‌ها می‌رسد. برای این منظور بهتر است دستورالعمل خشک کردن آن‌ها را از روی برچسب یا مارک پشت لباس مطالعه کنید. سپس دستور مورد نظر را روی ماشین لباسشویی خودتان اعمال کنید تا لباس‌ها پس از شستشو و بر اساس روش مناسب درج‌شده روی لباس خشک شوند.

دقت کنید که استفاده از دور کُند ماشین لباسشویی برای خشک کردن لباس‌ها می‌تواند در جلوگیری از آب رفتن یا کوچک شدن آن‌ها مؤثر واقع شود.

همچنین دقت داشته باشید که از خشک کردن لباس‌های کتان در زیر نور آفتاب خودداری کنید؛ چرا که نور خورشید منجر به بور شدن لباس‌های کتان و از بین رفتن رنگ آن‌ها می‌شود. برای این منظور می‌توانید از روش‌هایی مانند خشک کردن لباس در محیط بسته و گرم یا خشک کردن لباس به وسیله گرمای اجسامی مانند اتو بهره بگیرید.

شستشوی لباس ‌های کتان - خشک کردن

۵. اتو کردن لباس‌های کتان

در مرحله آخر و پس از خشک شدن لباس‌ها می‌توانید نسبت به اتو کردن آن‌ها اقدام کنید. البته توجه داشته باشید که دمای زیاد به لباس‌های کتان آسیب می‌زند. بنابراین تا حد امکان از اتو کشیدن چنین لباس‌هایی خودداری کنید. با این حال اگر لباس مورد نظرتان چروک شده است، می‌توانید روش‌هایی مانند قرار دادن لباس در زیر اجسام سنگین به منظور باز شدن چروک آن‌ها، اتو کشیدن با دمای بسیار پایین یا قرار دادن لباس در زیر یک پارچه تمیز و سپس اتو کردن آن‌ها را به کار بگیرید.

شستشوی لباس ‌های کتان - اتوکشی

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم تا روش صحیح شستشوی لباس ‌های کتان و دمای مناسب برای آن‌ها را شرح داده و به بررسی نحوه خشک کردن و اتو کشیدن آن‌ها پرداختیم. بنابراین با مطالعه این مطلب می‌توانید استفاده بهتری از لباس‌های کتان مورد علاقه خودتان داشته باشید. شما از چه روشی برای شستن لباس ‌های کتان خودتان استفاده می‌کنید؟ اگر نکات کاربردی دیگری به منظور حفظ کیفیت و رنگ پارچه‌های نوع کتان مد نظر دارید، آن‌ها را با ما و دیگر کاربران انگیزه در میان بگذارید.

در پایان، برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه لکه‌گیری لباس می‌توانید به مطالبی مانند پاک کردن لکه روغن از روی لباس با راه‌هایی ساده یا پاک کردن لکه رنگ از روی لباس مراجعه کنید.

مطالب زیر را هم ببینید