نحوه تمیز کردن آکواریوم ماهی در خانه

نحوه تمیز کردن آکواریوم ماهی

انگیزه – خانه داری – اگر به نگهداری ماهی‌ها علاقه‌مندید و در خانه خود یک آکواریوم پر از ماهی‌های مختلف دارید، باید حتماً با نحوه صحیح تمیز کردن آکواریوم ماهی خود آشنا باشید تا بتوانید فضای تمیز و سالمی را برای پرورش ماهی‌های خود ایجاد کنید. از نظر بیشتر افراد، تمیز کردن آکواریوم ماهی، کاری سخت و بسیار طاقت‌فرساست ولی با فراگیری آموزش‌های موجود در این مطلب، در خواهید یافت که تمیز کردن آکواریوم ماهی، به هیچ عنوان طاقت‌فرسا نیست و برعکس، کاری آسان و بسیار لذت‌بخش است. پس با ما همراه باشید تا به صورت گام به گام، با این موضوع آشنا شوید.

تمیز کردن آکواریوم ماهی در خانه

وسایلی که برای تمیز کردن آکواریوم ماهی نیاز دارید

 • آب کافی برای عوض کردن آب آکواریوم
 • پد جلبک گیر برای تمیز کردن داخل شیشه آکواریوم
 • یک سطل بزرگ برای ریختن آب کهنه آکواریوم در آن
 • سیفون ساده مخصوص آکواریوم که در حد امکان کوچک باشد و با باتری کار کند
 • ابزار‌های فیلتر مانند کارتریج‌ها، اسفنج‌ها، بسته‌های کربن و…
 • پاک کننده مخصوص شیشه آکواریوم یا محلول دارای سرکه
 • محلول سفیدکننده ۱۰ درصد
 • تیغه فلزی یا پلاستیکی برای تراشیدن جلبک‌هایی که به سادگی از روی شیشه آکواریوم پاک نمی‌شوند
 • یک مسواک نرم و نو برای شست‌وشوی وسایل تزئینی
 • یک جوراب زنانه کاملاً نو و بهداشتی اگر در آکواریوم خود ماهی کوچک و ظریف دارید

تمیز کردن آکواریوم

مراحل تمیز کردن آکواریوم ماهی

اگر وسایل مورد نظر را آماده کردید وقت انجام کار فرا رسیده است.

گام اول

با پد جلبک گیر که از قبل تهیه کرده‌اید، سطح داخلی آکواریوم را با دقت و ملایمت تمیز کنید. با این پد جلبک گیر، سراسر سطح داخلی آکواریوم را از خزه و جلبک‌ها بزداید. اگر در قسمتی از شیشه آکواریوم، جلبک و خزه فراوانی جمع نشده بود، آن را چندین بار ب پد اجلبک گیر بسابید. اگر در قسمتی از شیشه آکواریوم، خزه و جلبک فراوانی به آکواریوم چسبیده بود و این چسبندگی به حدی بود که با پد جلبک گیر، تمیز نشد، می‌توانید از یک تیغه فلزی برای تراشیدن جلبک‌ها استفاده کنید؛ اما قبل از انجام این کار باید به چند نکته مهم توجه کنید.

تمیز کردن آکواریوم ماهی

 • برای تمیز کردن آکواریوم ماهی با استفاده از پد، حتماً از دستکش پلاستیکی استفاده کنید. ولی باید دستکش شما تمیز باشد و در ضمن فاقد هرگونه مواد شیمیایی باشد.
 • برای تمیز کردن جلبک‌ها از سطح آکواریوم، به هیچ عنوان از سیم ظرف‌شویی یا اسکاچ و اسفنج، استفاده نکنید. این اجسام ممکن است حاوی مقادیری مواد شیمیایی و باقیمانده مواد غذایی باشد و همین عامل می‌تواند به سلامتی ماهی موجود در آکواریوم شما آسیب برساند.
 • این مرحله را باید با آرامش کامل و حوصله کافی انجام دهید؛ زیرا ایجاد هرگونه شوک و تشنج، سلامت ماهی‌ها را به خطر می‌اندازد
 • این مرحله را می‌توانید بعد از مرحله تخلیه آب آکواریوم که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم نیز انجام دهید.

گام دوم

در این مرحله باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید چند درصد از آب آکواریوم را تعویض کنید. اگر هفته‌ای یک‌بار آب آکواریوم خود را عوض می‌کنید، در صورت سالم بودن تمام ماهی‌های موجود در آکواریوم، می‌توانید حدود ۲۰ درصد از آب آکواریوم را عوض کنید. ولی اگر در آکواریوم خود ماهی مریضی دارید، می‌توانید این میزان را تا ۵۰ درصد افزایش دهید.تمیز کردن آکواریوم ماهی


گام سوم

در این مرحله سیفون خود را روشن کنید، فقط دقت داشته باشید که از سیفون‌های کوچک استفاده کنید‌.‌ به وسیله سیفون آب قدیمی موجود در آکواریوم را تخلیه کنید و درون سطلی که از پیش تهیه کرده‌اید بریزید.نحوه تخلیه آب آکواریوم ماهی ها


گام چهارم

برای بهتر تمیز کردن آکواریوم ماهی، مکنده مخصوص شن و ماسه خود را آماده کنید ولی اگر این دستگاه خاص را ندارید می‌توانید از دستگاه سیفون یا هر دستگاه مکنده دیگری استفاده کنید. دستگاه مکنده خود را در کف آکواریوم قرار دهید تا به وسیله آن مدفوع ماهی و اضافات موجود در آکواریوم اعم از شن‌ها و سنگ‌ریزه‌ها را جمع آوری کنید. اگر ماهی کوچک و ظریف در آکواریوم دارید، بسیار دقت کنید که به ماهی آسیبی نرسد. برای این کار می‌توانید از یک جوراب زنانه نو، کمک بگیرید و آن را در جلوی مکنده قرار دهید.

اگر در کف اکواریوم خود از ماسه یا سنگریزه برای زیبایی بیشتر استفاده کرده‌اید، از مکنده‌های بیل مانند استفاده نکنید. در این صورت فقط باید از قسمت شیلنگی سیفون استفاده کنید. مکنده خود را چند سانتی‌متر در آب فرو ببرید تو آرامش ماهی‌ها به هم نریزد و کار تمیز کردن آکواریوم به خوبی انجام شود. گاهی نیز می‌توانید، با انگشتان خود سنگریزه‌های کف آکواریوم را قدری جابجا کنید تا نتیجه بهتری حاصل شود.

تمیز کردن آکواریوم ماهی ها


گام پنجم

نوبتی هم که باشد، زمان تمیز کردن وسایل تزیینی موجود در آکواریوم ماهی است. برای این کار، دقت وسایل تزئینی موجود در آکواریوم ماهی را بیرون بیاورید و آن‌ها را برای شست و شو آماده کنید. برای شست و شوی بهتر این وسایل، می‌توانید از یک مسواک جدید استفاده کنید. هرگز برای تمیز کردن این وسایل از مسواک‌های کهنه استفاده نکنید؛ زیرا این کار سلامت ماهی‌ها را به خطر می‌اندازد. نکته دیگر اینکه، هرگز برای شست و شوی این وسایل از صابون استفاده نکنید زیرا ممکن است صابون به سلامت ماهی‌ها آسیب برساند.

اگر تمیز کردن این وسایل برای شما سخت است، می‌توانید بعد از اینکه وسایل تزئینی را از درون آکواریوم بیرون آوردید، این وسایل را در محلول حاوی ۱۰ درصد مواد سفید کننده قرار دهید. حدود ۱۵ دقیقه و سایر را به حال خودشان بگذارید. سپس وسایل را از محلول بیرون آورده و آن‌ها را با آب جوش حسابی بشویید و سپس آن‌ها را در هوای آزاد قرار دهید تا خوب خشک شوند.

تمیز کردن وسایل تزیینی موجود در آکواریوم ماهی


گام ششم

حالا باید آب تازه را به آکواریوم اضافه کنید. برای این کار دقت کنید که دمای آب باید مناسب باشد؛ زیرا تغییرات دمای ناگهانی می‌تواند برای سلامت ماهی‌ها مضر باشد. این نکته را هرگز فراموش نکنید که آب ولرم، برای اکثر ماهی‌ها بسیار گرم تلقی می‌شود و طاقت تحمل آن را ندارند. اگر از آب شیر استفاده می‌کنید، باید دقت داشته باشید که تصفیه مناسب بر روی این آب انجام شده باشد تا از ورود انواع سموم به درون آب جلوگیری شود.

تمیز کردن آکواریوم

 • ساده ترین کاری که می‌توانید در اضافه کردن آب آکواریوم خود انجام دهید، این است که از روز قبل آبی سالم را در ظرفی بهداشتی ریخته و صبر کنید تا این آب به دمای آب موجود در آکواریوم شما برسد. با انجام این کار، کلر موجود در آب شما نیز تبخیر می‌شود و میزان ریسک برای سلامت ماهی‌ها کاهش می‌یابد.
 • هرگز برای تعویض آب آکواریوم، از آب مقطر استفاده نکنید؛ زیرا آب مقطر تقریباً املاحی برای استفاده ماهی در خود ندارد و استفاده از این نوع آب، سبب مرگ ماهی‌ها می‌شود.
 • بهترین آبی که می‌توانید از آن بهره ببرید، آب معدنی است. این آب فاقد هرگونه بیماری و سموم مضر برای ماهی است. همچنین املاح مورد نیاز ماهی را در خود دارد.

گام هفتم

به آب شیرین مقداری نمک مخصوص آکواریوم اضافه کنید. نمک برای بسیاری از ماهی‌ها از جمله ماهی Mollies ,guppies and platies بسیار مفید است و سبب افزایش عمر و سلامتی ماهی می‌شود. همچنین وجود نمک در آکواریوم آب شیرین به جلوگیری از بیماری‌هایی مانند ایک نیز کمک فراوانی می‌کند. پس این نکته را هرگز فراموش نکنید.اضافه کردن نمک به آب آکواریوم ماهی


گام هشتم

بعد از اضافه کردن آب تازه به آکواریوم برای چند ساعت آب را زیر نظر داشته باشید و هر نوع کدر شدگی در آب مشاهده کردید دستگاه تصفیه آب خود را روشن کنید. به هیچ عنوان صلاح نیست از مواد تمیز کننده آب که در بازار موجود است، استفاده کنید. اگر آب موجود در آکواریوم دچار حالت کدر یا حالت ابری شود، نشان دهنده‌ی یک مشکل اساسی است و نسبت به تعویض مجدد آب اقدام کنید. نکته دیگر اینکه هرگز فراموش نکنید که ماهی‌ها نیاز به فضای بین آب و بالای آکواریوم دارند، زیرا آن‌ها مرتب درحال مبادله دی اکسید کربن با اکسیژن هستند و می‌توانند به راحتی در قسمت‌های بالای آب به آن دست یابد.

نحوه شست شوی آکواریوم در خانه


گام نهم

دقت داشته باشید که فضای بیرون آکواریوم را نیز باید تمیز کنید. تمام شیشه‌های بیرونی، هود، لامپ و بالای آکواریوم باید تمیز شوند تا از سرایت بیماری‌ها به ماهی‌ها جلوگیری شود. نکته قابل ذکر در هنگام شست و شوی این وسایل این است که بخار آمونیاک ناشی از بیشتر شوینده‌ها می‌تواند به ماهی‌ها آسیب جدی وارد کند؛ بنابراین از شوینده‌های مخصوص آکواریوم استفاده کنید. همچنین می‌توانید از محلول خانگی حاوی سرکه نیز استفاده کنید. این محلول به ماهی نیز آسیبی نمی‌رساند. در صورت شست و شو اجازه دهید وسایل خوب خشک شوند.


گام دهم

حتماً باید برای سلامت ماهی‌ها کارتریج فیلتر را یک‌بار در ماه تعویض کنید. در صورت عدم انجام این کار کربن موجود در داخل کارتریج به سلامت ماهی‌ها آسیب می‌رساند. باکتری‌های مفید زیادی داخل فیلتر زندگی نمی‌کنند و اغلب آن‌ها در شن قرار دارند؛ بنابراین تعویض فیلتر بر محیط بیولوژیکی آکواریوم تأثیر خاصی ندارد. اگر کارتریج آکواریوم شما زیاد کثیف می‌شود می‌توانید آن را سریع‌تر از یک ماه و مثلاً هر هفته همراه با تمیز کردن آکواریوم ماهی بشوییدسعی کنید به جای شست و شو کارتریج را عوض کنید.

زمان مناسب برای تعویض کارتریج فیلتر آکواریوم

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare