نحوه تمیز کردن پارکت

تمیز کردن پارکت

امروزه پارکت در اکثر منازل و محیط های کاری به عنوان کفپوش استفاده می‌شود. علت عمده انتخاب این محصول، طبیعی بنظر رسیدن، طول عمر بالا و مقرون به صرفه بودن آن است. اما برای سالم ماندن هر چیزی به نگهداری نیاز است و پارکت نیز به مراقبت‌های خاص خود نیازد دارد تا از این طریق بتوان طول عمر آن را افزایش داد. برای تمیز کردن پارکت، راهنمای نظافت آن را نیز همراه داشته باشید تا به راحتی بتوانید آن را تمیز کنید.

تمیز کردن پارکت

برای تمیز کردن پارکت چند مرحله کلی وجود دارد که می توان به راحتی از آن‌ها پیروی کرد و نیاز به وسیله خاصی نیست. اما در صورتی که لکه آن قدیمی بوده و با این موارد پاک نشود از چند ترفند ساده خانگی و محلول تمیز کننده پارکت، استفاده خواهیم کرد.

 

مراحل کلی در تمیز کردن پارکت

۱. جاروبرقی کشیدن

قبل از هر مرحله‌ای حتما جارو برقی کشیده تا تمام گرد و غبار از روی پارکت پاک شوند. برای جاروبرقی کشیدن حتما فرچه آن باز باشد تا هنگام تمیز کردن روی آن خش نیوفتد.

جاروبرقی کشیدن

۲. طی حوله ای

یک طی حوله ای تمیز را همیشه جدا برای تمیز کردن پارکت کنار بگذارید. پس از کشیدن جاروبرقی و پاک کردن اجسام ریز و درشت، برای اطمینان از پاک شدن گرد و غبار یک طی حوله‌ای خشک را روی آن بکشید. به جای طی حوله‌ای می‌توانید از یک دستمال نرم یا برس پر پشت با مو‌های نرم نیز استفاده کنید.

۳. سطل آب

در اغلب اوقات استفاده از آب به‌ تنهایی برای تمیزکاری‌های معمول و روزانه کافی است. برای این کار به یک طی مویی یا طی پارچه‌ای و یک سطل آب نیاز دارید. حتما هر بار که زمین‌شوی را خیس می‌کنید، آن را خوب بچلانید و آبش را بگیرید.

۴. خشک کردن

به علت استفاده از چوب طبیعی در پارکت‌ها، آب به مرور زمان آن را از بین خواهد برد. مخصوصا اگر مایعات روی آن بریزد و مدت طولانی باقی بماند. برای بیشتر شدن طول عمر پارکت، بعد از تمیز کردن پارکت با آب حتما آن را با یک دستمال تمیز خشک کنید تا مطمئن شوید آب روی آن باقی نمانده است.

تمیز کردن و خشک کردن

مراحل پاک کردن اجسام سخت

پس از تمیز کردن پارکت در صورتی که هنوز لکه‌ای روی آن باقی مانده بود، می‌توانید از مواد شوینده خانگی و تمیز کننده‌های مخصوص پارکت استفاده کنید. در این حالت نیز ابتدا تمامی مراحل بالا انجام شده و سپس لکه‌ها را جداگانه با این مواد تمیز کنید. پس از انجام هر مرحله، حتما آن را خشک کنید تا لکه‌ای باقی نگذارید. مواد مورد استفاده در پاک کردن لکه‌های قدیمی بر روی پارکت به شرح زیر خواهد بود.

۱. الکل یا سرکه سفید

لکه‌ها را می‌توانید با محلول الکلی پاک کنید. مراقب باشید، زیرا اینگونه مواد اشتعال زا هستند. یا اینکه به جای آن سرکه سفید روی لکه ریخته و بعد از ۳-۴ دقیقه با یک دستمال نرم و خشک پاک کنید.

۲. مایع ظرفشویی

برای درست کردن محلول پاک کننده پارکت، یک سطل آب گرم را با ¼ فنجان مایع ظرفشویی خفیف مخلوط کنید. سپس با یک طی به خوبی روی لکه بکشید. مراقب باشید طی یا هر چیزی که از آن استفاده می‌کنید زبر نباشد تا به پارکت آسیبی وارد نشود.

۳. تمیز کننده مخصوص پارکت

انواع مختلفی از تمیزکننده‌های پارکت در فروشگاه‌ها موجود است، با توجه به نوع پارکت خود یک محصول مناسب پیدا کنید. دقت کنید که برخی محصول‌ها برای پاک کردن چوب است و درز بین پانل‌های چوبی را هم به خوبی پر می‌کند. در صورت استفاده از هر مواد تمیز کننده‌ای حتما دستورالعمل آن را مطالعه کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

مواد پاک کننده پارکت

چند نکته کاربردی

  • بهتر است برای تمیز کردن در هر مرحله‌ای از یک گوشه اتاق شروع کنید تا بر روی قسمت‌هایی که تمیز کرده‌اید پا نگذارید و اجازه دهید رطوبت آن کاملا در دمای اتاق خشک شود.
  • تمیز کردن پارکت را دو روز در هفته انجام دهید نه بیشتر. با انجام این مراحل به طور منظم، پارکت‌ها براق و تمیز می‌مانند و نیاز به تمیزکاری عمقی و سخت ندارند.
  • به هیچ وجه استفاده از بخارشوی برای تمیز کردن پارکت توصیه نمی‌شود.
  • اگر پارکت‌‌های منزل تان چوبی هستند، می‌توانید بین پانل‌های پارکت نفت خام بریزید تا خرده‌های آشغال یا گرد و غبار بین درز آن‌ها گیر نکند.
  • در صورت ریخته شدن هر گونه مایعات و نوشیدنی‌ها بروی پارکت لمینت‌ها، بدون فوت وقت می‌بایست آنرا خشک کنید.
  • برای نظافت پارکت‌ها از مواد شیمیائی با غلظت بالا استفاده نکنید.
  • سطوح پارکت‌ها را در معرض اجسام سخت، سنگین و نوک تیز قرار ندهید. بخش‌های آسیب دیده سطوح را پوشانده و از آسیب دیدن بیشتر آن ممانعت کنید و در اسرع وقت تلاش به تجدیدکردن آن نمایید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare