تمیز کردن اجاق گاز با استفاده از مواد طبیعی در خانه

از قدیم باب بوده است که آشپزخانه، قلب خانه است. یکی از وسایل مهم در آشپزخانه اجاق گاز است که حداقل در هفته چند بار مورد استفاده قرار می‌گیرد و با هر بار استفاده از آن شاهد لکه های چربی و غذاهای باقی مانده روی اجاق گاز هستیم. تمیز کردن اجاق گاز نیز یک دردسر برای خانه دارها به شمار می‌آید. برای تمیز کردن اجاق گاز دو روش وجود دارد:

  • تمیز کردن اجاق گاز با مواد طبیعی
  • تمیز کردن اجاق گاز با مواد شیمیایی

اولین نکته مهم قبل از تمیز کردن اجاق گاز این است که ابتدا صبر کنید تا سطح آن کاملا سرد شود تا بتوانید تمام قطعات روی سطح آن را ­(چدن (میله‌ها)، پولکی شعله و سر شعله) جدا کنید. تمام قطعات را داخل یک تشت یا ظرفشویی بریزید و جداگانه با یک مسواک و مواد شوینده تمیز کنید. تا زمانی که بقیه قسمت‌های گاز را تمیز می‌کنید ، بگذارید قطعات درون ظرف‌شویی باقی بمانند و خیس بخورند.

جدا کردن قطعه های گاز

تمیز کردن اجاق گاز با مواد طبیعی

۱. استفاده از آب جوش

آب جوش تنها ماده‌ای است که می‌توانید به راحتی آن را تهیه کنید. برای تمیز کردن اجاق گاز، آب جوش را روی سطح گاز ریخته و بگذارید آنقدر بماند تا سرد شود. با این کار چیزهای سخت به راحتی نرم و محو می‌شود. حتی می‌توانید از اسفنج برای جا ماندن کثیفی استفاده کنید.

۲. نمک و جوش شیرین

به مقدار یک قاشق سوپ خوری جوش شیرین و نمک را با یک قاشق سوپ خوری آب مخلوط کنید تا خمیری شکل شود. پارچه‌ای را داخل مخلوط فرو کنید و روی کثیفی‌ها بکشید. سپس با یک پارچه تمیز آن را پاک کنید.

۳. استفاده از سرکه سفید

سرکه سفید بهترین تمیز کننده است. برای تمیز کردن و محو کردن لکه در ظروف شیشه‌ای نیز می‌توانید از این ماده استفاده کنید. برای این کار یک لیوان سرکه سفید را با دو لیوان آب در یک بطری اسپری مخلوط کنید و سپس محلول را روی جرم‌ها بریزید و تمیز کنید. سرکه به حذف کثیفی‌ها کمک می‌کند. شما می‌توانید از این ترکیب برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن آشپزخانه‌تان نیز استفاده کنید.

۴. ترکیب جوش شیرین و لیمو

جوش شیرین دارای خاصیت ضد باکتری است و برای پاک کردن لکه‌ها، گزینه خوبی به شمار می‌آید. برای تمیز کردن اجاق گاز با این روش، جوش شیرین را روی سطح گاز بپاشید و نصف لیمو را روی آنها بکشید، سپس با یک دستمال مرطوب سطح آغشته شده به این مواد را پاک کنید.

۵. سیب زمینی

سیب زمینی برای ظروف استیل خاصیت براق کنندگی دارد. برای پاک کردن اجاق گاز با این روش، چند عدد سیب زمینی را داخل قابلمه آب ریخته و بگذارید به جوش بیاید. پس از جوش آمدن آب سیب زمینی ها را روی سطح گاز بریزید و بگذارید تا سرد شود. پس از سرد شدن با یک دستمال مرطوب سطح گاز را پاک کنید و شاهد براقی آن باشید.

تمیز کردن گاز با مواد طبیعی

تمیز کردن اجاق گاز با مواد شیمیایی

۱. مواد تمیز کننده صنعتی گاز

مواد شوینده تمیز کننده گاز را روی سطح گاز بریزید و بگذارید ۳۰ دقیقه بماند. سپس با یک اسفنج نرم روی سطح گاز بکشید و برای سطوح غیر صاف از قسمت زبر اسفنج استفاده کنید. در آخر با یک دستمال مواد شوینده را از سطح گاز پاک و خشک کنید.

۲. مایع ظرفشویی و جوش شیرین

نسبت‌های مساوی از صابون ظرفشویی و جوش شیرین را در یک کاسه کوچک ترکیب کنید تا یک بافت کف آلود ایجاد شود. سپس مخلوط را به مقدار زیاد روی سطح گاز بمالید تا کثیفی را شل کند. پس از آن با یک اسفنج تمیز، آثار کثیفی را پاک کنید.

تمیز کردن گاز با مواد شیمیایی

نکات کاربردی برای تمیز کردن اجاق گاز

  • لکه‌های بسیار سفت و سخت را می‌توانید با یک تیغ بردارید و سپس بقیه آثار را به صورت معمولی پاک کنید. دقت کنید سطح گاز خش پیدا نکند.
  • به‌صورت روتین بعد از غذا پختن، ۱۰ دقیقه از زمان خود را به تمیز کردن اجاق‌گاز اختصاص دهید. به‌وسیله اسفنج مواد غذایی اضافی را پاک کرده و اجاق‌گاز را تمیز کنید تا از ایجاد جرم جلوگیری شود.
  • تمیز کردن اجاق به طور مرتب، کمک می‌کند تا به راحتی تمیز شود هر چه زمان تمیز کردن اجاق و وسایل آشپزخانه را به تاخیر بیندازید، لکه‌ها سخت‌تر می‌شوند.
  • از سیم ظرف‌شویی و تمیزکننده‌های قوی استفاده نکنید، زیرا باعث ایجاد خط و خش روی استیل می‌شود.
  • برای تمیز کردن اجاق‌گاز استیل فقط از پارچه و اسفنج نرم استفاده کنید.
  • هیچ‌گونه وایتکس یا سفیدکننده‌ای نباید روی استیل استفاده شود. کلر موجود در این مواد باعث وارد کردن آسیب جدی به استیل می‌شود.
  • بعد از پخت‌وپز غذا، بلافاصله اجاق‌گاز را تمیز نکنید، زیرا ممکن است باعث سوزاندن پوست خود شوید.
مطالب زیر را هم ببینید