بسته

پاک کردن لکه روغن از روی لباس با راه هایی ساده

پاک کردن لکه روغن از روی لباس

این احتمال همیشه وجود دارد که با پاشیدن لکه روغن روی لباس خود مواجه شوید. در حین غذا خوردن، آشپزی کردن و کارهای روغن کاری (مانند مکانیکی) امکان پاشیدن روغن روی لباس وجود دارد و مشکلی که بعد از آن پیش می‌آید پاک کردن این لکه است. با این حال این لکه‌ها به راحتی با شستشو از بین نمی‌روند و به مواد دیگری نیاز  است که بتواند روغن را در خود حل کند. بهترین روش‌ها برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس عبارتند از:

 • پودر جوش شیرین و آب
 • مایع ظرفشویی و آب داغ
 • نشاسته‌ی ذرت و سرکه
 • استفاده از گچ
 • استفاده از پودر بچه
 • استفاده از بنزین و اتو
 • استفاده از نمک و الکل
 • استفاده از اسپری مو
 • استفاده از نوشابه
 • استفاده از آلوئه ورا

لکه روغن

بهترین روش‌ها برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس

در قسمت قبل با راه های پاک کردن لکه روغن از روی لباس بطور تیتر وار آشنا شدید؛ در ادامه قصد داریم شما را با این روش‌ها بیشتر آشنا کنیم.

۱. پودر جوش شیرین و آب

با مقداری پودر جوش شیرین و کمی آب، خمیری از جوش شیرین آماده کنید. این خمیر را روی لکه‌های چربی بمالید و اجازه دهید خمیر به طور کامل خشک شود. بعد با یک فرچه خمیر را از روی لباس پاک کنید. سپس اثرات باقی مانده از لکه‌های چربی را به مایع ظرفشویی آغشته کرده و آن را ۲۰ دقیقه در آب گرم بگذارید. لباس را از آب خارج کنید و آن را آبکشی کنید. همچنین به جای جوش شیرین می‌توانید از آرد ذرت استفاده کنید.

نشاسته و آب

۲. مایع ظرفشویی و آب داغ

مایع ظرفشویی حل کننده چربی خوبی است که برای از بین بردن چربی داخل ظروف از آن استفاده می‌شود. برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس نیز می‌توانید از مایع ظرفشویی استفاده کنید. برای این کار مقدار زیادی مایع ظرفشویی را روی لکه ریخته و چند دقیقه بگذارید بماند. سپس با آب داغ پر فشار شروع به شستن لکه کنید. این روش به میزان زیادی لکه چربی را از بین می‌برد. همچنین می‌توانید قبل از استفاده از مایع ظرفشویی، چند دقیقه لباس را در آمونیاک خیس کنید، سپس مایع را به آن اضافه کنید.

۳. نشاسته‌ی ذرت و سرکه

این روش برای پارچه‌های حساس مانند جیر استفاده می‌شود. نشاسته‌ی ذرت را روی لکه‌های چربی بریزید و به مدت ۳۰ دقیقه صبر کنید تا جذب پارچه شود. بعد، از یک فرچه‌ی برای تمیز کردن نشاسته از روی لباس استفاده کنید. سپس یک پارچه تمیز بدون پرز را در سرکه زده و به آرامی روی لکه بمالید و بگذارید خشک شود.

۴. استفاده از گچ

گچ یک پودر نرم است که به راحتی می‌تواند چربی را جذب کند و به این ترتیب از بین بردن لکه آسان‌تر می‌شود. می‌توان گفت این روش یک راه موثر برای از بین بردن لکه چربی به حساب می‌آید که اکثر افراد از آن استفاده می‌کنند. برای انجام این روش مقداری گچ سفید را روی لکه بمالید و ۱۵ دقیقه بگذارید بماند. سپس با آب سرد شستشو دهید. پس از خشک شدن چربی به صورت کامل از بین می‌رود.

گچ برای لکه

۵. استفاده از پودر بچه

استفاده از پودر بچه نیز روشی موثر در پاک کردن لکه روغن از روی لباس به شمار می‌آید. برای این کار، مقداری پودر بچه را دقیقا روی لکه بریزید. پس از چند دقیقه به آرامی با یک دستمال پودر بچه را از روی لباس بردارید. سپس کمی مایع شستشو را روی لکه ریخته و با مسواک به صورت دورانی بکشید و پس از پاک شدن لکه آن را آب بکشید و بگذارید در هوای آزاد خشک شود. در این روش دقت کنید پودر بچه روی بقیه جاهای لباس ریخته نشود.

۶. استفاده از بنزین و اتو

در صورتی که لکه تازه باشد می‌توانید یک دستمال تمیز زیر لکه روغن پهن کنید و اتو را روی لکه بگذارید تا روغن جذب دستمال شود. اگه با این روش روغن پاک نشد مقدار نصف لیوان الکل را با نیم قاشق چای خوری بنزین مخلوط کنید. مخلوط را روی قسمت لکه دار لباس بریزید و اجازه دهید خشک شود. در نهایت لباس‌های خود را با مواد شوینده‌ی لباس شستشو دهید.

اتو و بنزین

۷. استفاده از نمک و الکل

این محلول برای رفع لکه‌های چربی در پارچه‌های ضخیم از جمله جین و کتان مناسب است. در ابتدا نمک و الکل را به نسبت ۱ به ۳ با هم مخلوط کنید و سپس مخلوط را روی لکه‌های چربی بمالید و اجازه بدهید این محلول به مدت ۱۵ دقیقه روی لکه بماند. در نهایت، لباس‌های خود را به طور معمول شستشو دهید.

۸. استفاده از اسپری مو

در این روش اسپری مو را کامل روی لکه روغن پاشیده و پس از ۱۵ دقیقه لباس را داخل ماشین لباسشویی قرار دهید و بگذارید در معرض هوا خشک شود. اگه باز هم لکه روی لباس باقی ماند مجدد این روش را تکرار کنید.

۹. استفاده از نوشابه

نوشابه‌های گازدار خواص پاک‌کننده‌ی شگفت‌انگیزی دارند که می‌توانند تقریبا هر چیزی را حل کنند. در صورتی که لکه هنوز تازه است، قسمت لکه‌دار لباس را داخل نوشابه گذاشته و بگذارید ۲ ساعت در آن بماند. سپس لباس خود را داخل ماشین لباسشویی گذاشته و آن را بشویید.

۱۰. با استفاده از آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا نیز پاک کردن لکه روغن از روی لباس مفید است. برای این کار باید ابتدا لباس را خیس کنید و بعد ژل را روی لکه بمالید. با تکرار این کار، کم کم لکه محو خواهد شد.

 

چند نکته

 • هر چه زودتر به مبارزه با لکه‌ها‌ی چربی بپردازید، بیشتر احتمال دارد که بتوانید آنها را از بین ببرید.
 • قبل از استفاده از هر راه‌حلی برای پاکسازی لکه، آن را در یک قسمت کوچک تست کنید تا مطمئن شوید که پارچه را خراب نمی‌کند.
 • قبل از استفاده از پاک کننده‌های لکه‌های چربی، دستورالعمل شستشوی درج شده روی برچسب‌های لباس را بخوانید.
 • در صورتی که از پاک‌کننده‌های صنعتی لکه‌ی چربی استفاده می‌کنید، به یاد داشته باشید که برچسب‌های محصول را به دقت بخوانید و دنبال کنید تا به درستی از آن استفاده کنید و همچنین از اقدامات احتیاطی مطلع باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا