تمیز کردن سرامیک با ۸ راهکار ساده و آسان

تمیز کردن سرامیک

تمیز کردن سرامیک و کفپوش یکی از دغدغه‌های اصلی در امور خانه‌داری است. این کفپوش‌ها دائما در معرض لکه‌های چربی، قهوه، چایی و غیره قرار دارند. خوشبختانه یکی از ویژگی‌های درخور توجه سرامیک‌ها این است که به آسان تمیز می‎‌شوند. بنابراین نگران نباشید، کافی است بدانید که چطور این کفپوش را تمیز کنید و هر نوع لکه را چگونه از بین ببرید. در ادامه ۸ راهکار برای این منظور معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 

تمیز کردن سرامیک و کفپوش‎

۱. سرکه و آب

سرکه و آب را به میزان مساوی با هم ترکیب کنید. سرامیک‌ها را آغسته به محلول به دست آمده کنید. سرکه به علت خاصیت اسیدی به خوبی از عهده پاک کردن چربی‌ها برمی‌آید. پس از آنکه لکه‌ها از بین رفتن، با آب تمیز سرامیک‌ها را بشویید و خشک کنید.

تمیز کردن سرامیک با سرکه و آب

تمیز کردن سرامیک با سرکه و آب

۲. پودر لباسشویی و آب

برای از بین بردن لکه‌های سرسخت از ترکیب پودر شستشو و آب داغ استفاده کنید. از آنجا که پودر لباسشویی باعث سر شدن سرامیک می‌شود، تنها لکه‌ها را با استفاده از این محلول پاک کنید. برای این منظور با استفاده از یک پارچه یا حوله کاغذی محلول را روی سطح موردنظر پخش کنید و اجازه دهید تا ۱۰ دقیقه در همان وضعیت باقی بماند و  سپس با یک برس نرم روی آن بخش بکشید و در نهایت کل سطح را با آب گرم بشویید و کاملا کنید. در صورتی‌که نیاز بود این عمل را چند مرتبه تکرار کنید.

۳. مایع ظرفشویی و آب

اگر احساس می‌کنید که سطح سرامیک‌ها چرب است، آب گرم و کمی مایع ظرفشویی چاره ساز است. آب گرم و مایع ظرفشویی را با هم ترکیب کرده و سرامیک‌ها را با آن بشویید. پس از اتمام پاکسازی سطح سرامیک‌ها اجازه دهید تا خشک شود و در این حین اصلا روی سرامیک‌های پاک شده قدم نگذارید. زمان مورد نیاز برای خشک شدن سرامیک‌ها حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه است.

تمیز کردن سرامیک با مایع ظرفشویی و آب

تمیز کردن سرامیک با مایع ظرفشویی و آب

۴. تمیز نمودن فواصل بین سرامیک‌ها

کاشی و سرامیک را به وسیله ملات مخصوص در کنار هم قرار داده و جفت می‌کنند. این ملات موجب می‌شود که سرامیک‌ها در جای خود ثابت و محکم باقی بمانند، اما این ملات به مرور زمان لکه و آلودگی‌های زیادی را به خود جذب می‌کند. متاسفانه اغلب به دلیل روشن بودن رنگ سرامیک‌هایی که برای کفپوش از آن‌ها استفاده می‌شود این آلودگی‌ها به خوبی نمایان می‌شوند.

برای از بین بردن این لکه‌ها می‌توانید با ترکیب جوش شیرین، سفید کننده یا هیدروژن پروکساید می‌توانید یک محلول بسازید. مقداری از این محلول را روی فواصل سرامیک‌های کف قرار دهید و چند دقیقه صبر کنید. سپس با استفاده از یک برس کوچک یا مسواک غیرقابل استفاده روی فواصل میان سرامیک‌ها بکشید به این ترتیب می‌توانید تمام آلودگی‌های جذب شده را پاک کنید.

۵. پاک کردن سیمان از روی سرامیک

برای پاک کردن لکه‌های کوچک سیمان از روی سرامیک، ار سرکه سفید استفاده کنید. یک ابر را به سرکه آغشته کنید و حدود دو ساعت روی لکه قرار دهید. در صورتی که هوا گرم است و موجب تبخیر سرکه می‌شود، مجددا مقداری سرکه روی ابر بریزید. سرکه سفید با قدرت اسیدی بالای خود پیوند میان سرامیک و سیمان را سست می‌کند. پس از سست شدن سیمان، با استفاده از یک مسواک کهنه یا برس آن را از روی سرامیک پاک کنید، این کار را تا جایی ادامه دهید که لکه سیمان از بین برود. در پایان می‌توانید با آب و مایع شوینده سطح سرامیک را بشویید تا اثری از اسید و بوی سرکه باقی نماند.

برای لکه‌های ضخیم سیمان شما علاوه بر تلاش بیشتر به موادی قوی تر از سرکه مانند اسید فسفریک هم نیاز دارید. این مواد که می‌توایند آن را از ابزار و مصالح فروشی‌ها تهیه کنید تاثیر بسزایی در فرآیند پاکسازی سیمان از روی سرامیک دارند. پیش از استفاده از اسید فسفریک بهتر است لکه‌های ضخیم را توسط کاردک یا سیم ظرفشویی تا جای ممکن بتراشید استفاده از محافظ دست و چشم در هنگام کار با اسید را فراموش نکنید.

تمیز کردن سرامیک - پاک کردن لکه رنگ

تمیز کردن سرامیک – پاک کردن لکه رنگ

۶. پاک کردن رنگ از روی سرامیک

پس از نقاشی منزل نخستین نگرانی پاک کردن رنگ‌ از روی کفپوس منزل است. این دغدغه زمانی که کف خانه از سرامیک باشد دوچندان خواهد شد. در این مواقع ابتدا باید نوع رنگ را مشخص کنید.

  • رنگ بر پایه آب، در این شرایط ابتدا با یک پارچه یا حوله خیس لکه‌های رنگ را خیس کنید و سپس رنگ را از روی سرامیک بردارید. باقیمانده رنگ را نیز با آب و صابون بشویید. در این صورت با پارچه‌ آغشته به الکل لکه را پاک می‌کنیم.
  • رنگ بر پایه روغن، دقیقا برعکس رنگ بر پایه آب ابتدا با پارچه ای آغشته به الکل رنگ را پاک می‌کنیم، اغلب رنگ‌های روغنی با این روش پاک می‌شوند، اما در صورتی که هنوز لکه باقی بود با یک سیم ظرفشویی آغشته به واکس مایع لکه را برطرف کرده و در نهایت اثر باقی مانده را با آب و صابون شستشو دهید.

در صورتی که رنگ کاملا خشک شده است برای تمیز کردن سرامیک قبل از مراحل بالا سعی کنید با یک کاردک یا وسیله مشابه، رنگ را تا جای ممکن بتراشید و از سطح جدا کنید.

۷. از بین بردن لکه قیر، موم یا آدامس

ابتدا چند تکه یخ را درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و سپس آن را روی لکه‌های چسبناک سرامیک قرار دهید. در این حالت مواد چسبیده سفت خواهند شد و به راحتی می‌توانید آن را از سطح کاشی بتراشید. در صورت باقی ماندن لکه‌ها پس از این روش می‌توانید از تینر نیز استفاده کنید.

۸. از بین بردن لکه چای، قهوه و آب میوه

برای از بین بردن لکه‌های ناشی از چای، قهوه، آب میوه و… به نیم لیتر آب مقدار ۱۰ میلی‌لیتر پِراُکسید هیدروژن اضافه کنید. سپس لکه را با این محلول بشویید و آب بکشید.

تمیز کردن سرامیک - از بین بردن لکه قهوه و چای

تمیز کردن سرامیک – از بین بردن لکه قهوه و چای

جمع بندی

سرامیک یکی از محبوب‌ترین و متداول‌ترین گزینه‌ها برای استفاده در کف منازل است. از آنجا که این کفپوش‌های براق و اغلب به رنگ روشن هستند، لکه‌ها و آلودگی‌های روی آنها بیش از سایر انواع کفپوس‌ها خودنمایی می‌کنند. اکنون می‌دانیم که چگونه از شر این لکه‌ها خلاص شویم. شما چگونه لکه‌ها را از روس سرامیک تمیز می‌کنید؟ کدام یک از روش‌های یاد شده در مقاله را برای تمیز کردن سرامیک استفاده می‌کنید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان انگیزه به اشتراک بگذارید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare