۱۰ روش خشک کردن گل طبیعی عالی و بدون پلاسیدگی

گل ها هدایای خاطره انگیزی هستند اما آنها پس از مدتی خراب می شوند . خشک کردن گل ها می تواند تا همیشه خاطره آن ها را برای ما زنده نگاه دارد . خشک ‌کردن گل‌ طبیعی راهی برای تزئین کردن دیوار خانه نیز می باشد. روش های زیادی برای خشک کردن گل طبیعی وجود دارد که در این بخش از ساده ترین روش تا پیچیده ترین آن را برایتان آورده ایم.

 

خشک کردن گل طبیعی

می‌توانید انواع گل‌ها را بیاویزید، پرس کنید، و حتی در مایکروفر خشک کنید. گل را با هر جور دکوراسیونی می‌شود تطبیق داد و به زیبایی خانه افزود، اما گل‌های رنگارنگ تنها چند روز یا نهایتاً یک هفته سرزنده می‌مانند. خشک‌کردن راهی عالی برای حفظ گل است. گل‌های خشک را می‌توان در گلدان یا داخل قاب قرار داد و خانه را با آن‌ها تزئین کرد.

انواع روش‌ها برای خشک‌کردن وجود دارد که بسته به نوع گل با هم فرق می‌کنند. با این روش‌ها و با ابزارهای دم‌دستی به‌راحتی می‌توان در خانه گل‌ها را خشک کرد.

 

بهترین روش برای خشک ‌کردن گل‌ طبیعی چیست؟

۱. برعکس آویزان‌ کردن

معمول‌ترین (و تقریباً بی‌خطاترین) خشک ‌کردن گل‌ طبیعی این است که گل‌ها را در دسته‌ای کوچک یا به‌صورت تک‌تک برعکس آویزان کنید. من خودم معمولاً از آویز لباس و کش پلاستیکی برای این کار استفاده می‌کنم؛ اول گل‌ها را در قسمت ساقه به هم می‌بندم ، بعد ردیف‌شان می‌کنم و به آویز لباس وصل می‌کنم و آن را داخل گنجه به میله‌ی رخت‌آویز می‌زنم. اگر ساقه‌ها ظریف هستند، می‌توانید از نخ دندان برای بستن‌شان استفاده کنید. می‌توانید هم از میله یا طناب آویزان‌شان کند، به‌شرطی که به‌موازات زمین باشند.

این روش چند هفته وقت می‌برد، و ممکن است در طول این مدت گلبرگ‌ها بریزند. اما اگر می‌خواهید گل‌ها را در گلدان بگذارید، این روش بهترین است، چون ساقه را حفظ می‌کند.

برعکس آویزان‌ کردن گل

۲. پرس‌ کردن گل طبیعی

اگر فقط می‌خواهید گل‌ها را حفظ کنید، پرس‌کردن روش خوبی است و به‌اندازه‌ی خشک‌کردن با هوا به فضا نیاز ندارد. توصیه می‌کنیم گل‌ها را صبح‌هنگام، درست قبل از اینکه به نهایت شکفتگی‌ خود برسند و عطر گل پراکنده شود، ببرید. گل‌ها را داخل روزنامه یا در کاغذهای سفید و ساده یا کاغذ یا دستمال خشک‌کن (هر کاغذی که بتواند رطوبت را جذب کند) قرار دهید و برگه‌ای دیگر از همان جنس روی آن بگذارید. بعد، گل‌ها را روی یک جسم سنگین قرار دهید. این روش نیز چند هفته طول می‌کشد. روش پرس‌کردن برای قاب‌کردن گل‌ها و قرادادن بین دو شیشه یا استفاده در جواهرات بسیار مناسب است.

پرس کردن گل طبیعی

۳. نحوه خشک ‌کردن گل‌ طبیعی با استفاده از مایکروفر

اگر صبر ندارید که گل‌ها چند هفته گوشه‌ای بمانند و خشک شوند، این روشی است که باید از آن پیروی کنید. گل‌ها را (بدون ساقه) در ظرفی مناسب مایکروفر قرار دهید. توصیه می‌کنیم گل‌ها را با ترکیب شن و سیلیکا یا ترکیب بوره و آرد ذرت بپوشانید. در ظرف را نبندید، و مایکروفر را به‌مدت یک دقیقه با بالاترین درجه روشن کنید. اگر در این مدت گل‌ها خشک نشدند، همین کار را یک دقیقه‌ی دیگر تکرار کنید تا خشک شوند. در آخر، بگذارید گل‌ها یک روز در ترکیب باقی بماند تا کاملاً خشک شود.

۴. استفاده از تافت مو یا اسپری ثابت کننده

استفاده از تافت مو یا اسپری‌های ثابت کننده آرایشی از دیگر روش‌های خشک ‌کردن گل‌ طبیعی است. به این منظور شاخه‌های اضافی، بدرنگ و پژمرده را جدا کنید و در فضای آزاد به گل خود تافت مو بزنید. به طوریکه تمام سطح گل آغشته شود. استفاده از این اسپری‌ها به خشک شدن سریع‌تر گل و حفظ حالت طبیعی آن کمک می‌کند. بعد از آن گل را به صورت برعکس در مکانی تاریک و خشک آویزان کنید تا گل کاملا خشک شود.
استفاده از تافت مو یا اسپری ثابت کننده برای خشک کردن گل

۵. خشک کردن گل ها با استفاده از یک کتاب سنگین و قطور

شما می توانید شاخه های گل طبیعی را با استفاده از کتاب خشک کنید، برای این که گل ها راحت تر بین برگه های کتاب جا شوند بهتر است ساقه های گل ها را ببرید. برای این که رطوبت گل ها نوشته روی کتاب را رنگی و یا خراب نکنند یک صفحه کاغذ مثل روزنامه قرار درون برگه کتاب بگذارید سپس ۱ الی ۲ گل را درون این برگه ها قرار دهید و به آهستگی کتاب را ببندید.

وقتی گل ها را درون کتاب قرار دادید، روی آن چندین کتاب سنگین بگذارید تا گل ها، تحت پرس شدید قرار بگیرند. فشار اضافی به زودتر خشک شدن و حفظ فرم گل ها کمک می کند . اجازه دهید که گل ها تا دو هفته در این حالت باقی بمانند تا کاملا خشک شوند.

سپس گل ها را درون یک قاب عکس بزرگ قرار دهید برای چسباندن گل های خشک درون قاب نیاز به چسب دارید پس از آغشته کردن گل ها به چسب ، آنها به آرامی درون قاب قرار دهید و چند ثانیه در آن حالت نگه دارید سپس قاب را به مدت ۲ الی ۳ ساعت در یک محیط باز بگذارید تا گاز های تولید شده از چسب از محیط قاب خارج شده و چسب به خوبی خشک شود.

سعی کنید رنگ حاشیه قاب با رنگ گل خشک شده شما متناسب باشد. سپس به آرامی شیشه روی قاب را بیاندازید به شکلی که به گل ها آسیبی نرسد و قاب را روی دیوار خانه تان نصب کنید و از آن لذت ببرید.

۶. خشک کردن گل طبیعی با اتو کردن

از روش اتو کردن برای سریع تر خشک ‌کردن گل‌ طبیعی استفاده کنیم. در این روش گل را در بین دستمال کاغذی قرار می دهیم و در زیرو روی آن چند روزنامه قرار می دهیم و با اتو خشک می کنیم.

۷. آب‎زدایی برای خشک کردن گل طبیعی

برای خشک کردن سریع گل‎ها از دی هیدراتور (خشک کننده موادغذایی یا دستگاه میوه خشک کن)، فر یا مایکروویو استفاده می کنند تا در عرض تنها چند ساعت گل ها کاملا خشک شوند.

۸. خشک کردن گل طبیعی در گلیسیرین و آب گرم

برای خشک ‌کردن گل‌ طبیعی با این روش یک قسمت گلیسیرین را با دو قسمت آب و مقداری نمک مخلوط می کنیم و شاخه ها را در آن فرو می کنیم برای دانستن اینکه مقدار کافی گلیسرین به گل ها رسیده است باید برگ ها مقداری رطوبت داشته باشند. با استفاده از این روش برگ ها نرمی و لطافت خود را حفظ می کنند.

۹. خشک ‌کردن گل‌ طبیعی با شن و ماسه

با استفاده از شن و ماسه ریز نیز می‌توانید گل‌های رز خود را خشک کنید. مقداری شن یا ماسه تمیز و خشک را داخل ظرف یا جعبه‌ای مانند جعبه کفش بریزید و گل را روی شن‌ها قرار دهید و روی آن را مجددا با شن و ماسه پر کنید، به طوریکه کاملا سطح گل را بپوشاند و آن را در مکانی خشک و تاریک بگذارید. سه تا چهار هفته طول می‌کشد تا گل‌های شما کاملا خشک شوند.
خشک کردن گل با ماسه

۱۰. استفاده از سلیکا ژل برای خشک کردن گل طبیعی

سیلیکاژل میتواند رطوبت گل ها را به سرعت جذب کند و نسبت به سایر مواد و روشهای خشک ‌کردن گل‌ طبیعی ، در این روش رنگ و اندازه گل بهتر حفظ می شود.

در ابتدا با انتخاب یک ظرف درب دار که به هیچ عنوان هوا به آن نفوذ نمی کند و گل کاملا نسبت به هوا در درون آن ایزوله میشود را انتخاب می نمائید.در صورتیکه ظرف کاملا وکیوم نشود و هوا به درون آن نفوذ کند به دلیل خاصیت مکش هوا در ماده سیلیکاژل ، رطوبت هوای آزاد به جای رطوبت گل جذب سیلیکاژل می شود.

گل تازه چیده شده خود را درون ظرف قرار داده و با سیلیکاژل آبی یا نارنجی دانه ریز کروی شکل ( گرانول ) تا ارتفاع ۳ تا ۴ سانتی متری ظرف را به آرامی از سیلیکاژل پر کنید، سعی نمایید حتی الامکان گل داخل دانه های سیلیکاژل ظرف دفن و پوشش داده شود . لذا گلها را درون ظرف قرار داده و با استفاده از یک قاشق غذاخوری ، سیـلیکاژل را به دور گلها به گونه ای بریزید که در زیر هریک از گلبرگها بدون اعمال وزن اضافی سیلیکاژل پرگردد ،  به ریختن سیلیکاژل ادامه دهید تا گل کاملاً از سیلیـکاژل پوشیـده شـود . هنـگامی که چنـدین گل را در یک زمان خشک می کنیـد از جدا قرار گرفتـن آنها مطمئن شوید سپس درب ظرف را کاملا بسته و آنرا در سایه و در دمای معمولی اتاق قرار می دهیم تا حدوداًپس از ۳ روز گل درون ظرفمان خشک شود. قید تاریخ و ساعت بر روی ظرف به شما در کنترل خشک شدن و طول زمان خشک کردن گل ها کمک زیادی می کند.

خشک کردن گل با سیلیکا ژل

برای کنترل کردن گلها جهت اطمینان از خشک شدن آنها ، با انگشت خود به آرامی آن ها را لمس کنید در این حالت گلها باید خشک و ترد شده باشند ، در غیر این صورت بگذارید که برای مدت بیشتری در همان حالت باقی بمانند . هنگامی که از خشک شدن گلها مطمئن شدید به آرامی سیلیکاژل را از ظرف خالی کنید تا جائیکه بتوانید گلها را از قسمت ریشه در دست گرفته و بردارید . هنگامی که گل خشک شـده را از ظرف خارج میکنید با استفاده از یک برس نقاشی خشک و تمیز سیلیکاژل را به آرامی از گلبرگها پاک کنید و در ظرف بریزید دقت کنید که هیچ سیلیکاژلی چسبیده به گلبرگ ها باقی نمانده باشد.

خشک ‌کردن گل‌ طبیعی مانند نرگس ، زنبق ، لاله و زعفران به نسبت دشوارتر می باشد. زیرا این گلها محتوی مقادیر زیادی آب هستند اما شما می توانید با دقت زیاد آنها را به خوبی خشک نمایید .تمامی این گلها دارای ریشه های گوشتی هستند و گلبرگهای ظریفی دارند ، دشواری کار در این است که آب زدایی از گلها باید به حدی سریع انجام شود که شفافیت ، تازگی ، رنگ طبیعی و حالت گلبرگها حفظ گردد و به این منظور باید سیلیکاژل را با حرارت ، کاملاً خشک کنیم .

برای خشک کردن گل هایی که گلبرگ های زیادی دارند ( مانند میخک و رز ) باید آن ها را به شکل سربالا در سیلیکاژل قرار دهید . هنگامی که چندین گل را در یک ظرف با هم خشک می کنید بهتر است که تمام این گلها از یک نوع باشند زیرا در این صورت همه به طور همزمان خشک خواهند شد . چنانچه گل ها از یک نوع نباشند در هنگام کنترل گلها برای اطمینان از خشک شدنشان ممکن است که گلبرگ ها شکسته شوند .

 سیلیکاژل از آنجائیکه قابلیت جذب بالائی در جذب رطوبت دارد ، تماس دست شما با آن باعث خشکی پوست خواهد شد لذا توصیه می گردد هنگام کار با سیلیکاژل از دستکش پلاستیکی استفاده نمائید
سیلیکاژل غیـر سـمی است امـا به خاطر داشتـه باشیـد سیلیکاژل سم آفات گیـاهانـی که خشک می کند را در خود جذب می نماید .

به یاد داشته باشید سیلیکاژل همان گونه که از گلهایی که در معرضش قرار دارند رطوبت جذب می کند از هوا نیز جذب رطوبت می نماید ، لذا بهتر است عمل خشک ‌کردن گل‌ طبیعی همواره در ظروف پوشیده و دربسته انجام گیرد . برای خشک کردن گل و برگ ها با سیلیکاژل ضروری است گلها را هنگامی خشک کرد که بهترین حالت ممکن را دارند ، زیرا هرگونه نقض و اشکالی پس از خشک شدن برجسته تر می گردد . نکته ضروری آن که گلها باید کاملاً خشک باشند ، چنانچه به هنگام پوشاندن گلبرگها با سیلیکاژل ، شبنم و یا هرگونه رطوبت دیگری روی آن ها وجود داشته باشد سیلیکاژل به گلبرگها خواهد چسبید و در موقع پاک کردن سیلیکاژل از روی گلبرگ ها ، حالت گل خراب میگردد و برخی از گلبرگها از گل جدا می شوند . توصیه می شود که پیش از قراردادن گلهای ظریف در سیلیکاژل ریشه و ساقه آن ها را با سیم روکش کنید زیرا پس از خشک شدن شکننده و ظریفتر می شوند . از آنجائیکه گل هایی را که خشک می نمایید دارای رطوبت های متفاوتی هستند نمی توان زمان خاص و دقیقی برای خشک شدن گلها ارائه داد ، این زمان به نوع گل ، اندازه گل ، مقدار رطوبتی که در گل وجود دارد و نوع سیلیکاژل بستگی دارد.

استفاده از سلیکا ژل برای خشک کردن گل طبیعی

سیلیکاژل در حدود ۳۰% واحد وزنی خود را رطوبت جذب می کند و پس از آن دیگر خاصیت جذب رطوبت ندارد. لذا با حرارتی در حدود ۱۱۰ درجه سانتیگراد آب درون دانه های سیلیکاژل تبخیر می گردد و دوباره قابل استفاده می شود.

گلهایی را که می توان به خوبی در سیلیکاژل خشک کرد عبارتند از: شقایق، سنبل انگوری، سوسن، میخک، ارکیده، پونه، پامچال، رز، اژدها، مینای چمنی، آزالیا، میمون لیلیوم، یاس، شاه پسند، آفتاب گردان، نرگس، کوکب، شمعدانی، داوودی، آنتونیوم، انواع برگها و …

 

چه زمانی برای خشک ‌کردن گل‌ طبیعی بهترین زمان است؟

برای اینکه از حفظ رنگ گل‌ها مطمئن شوید، قبل از اینکه کاملاً باز شوند آن‌ها را ببرید. همچنین، گل‌ها را باید در محیطی تاریک و خنک خشک کرد تا نور خورشید رنگ آن‌ها را نبرد.

برای خشک ‌کردن گل‌ طبیعی (مثلاً دسته ‌گل عروسی)، بهترین کار این است که فوراً بعد از مراسم این کار را انجام دهید، چون به‌احتمال خیلی زیاد حداقل یک روز از بریدن آن‌ها از شاخه می‌گذرد. اگر کسی برای‌تان دسته‌ای گل سرخ بیاورد، ممکن است وسوسه شوید که تا بازشدن همه‌ی گل‌ها آن را در گلدان بگذارید. اما اگر واقعاً به دلایل احساسی می‌خواهید گل‌ها را همیشه به یادگار داشته باشید، باید قبل از اینکه گل‌ها کاملاً باز شوند خشک‌شان کنید.

 

سخن آخر

آیا شما تاکنون گل‌های طبیعی را خشک کرده‌اید؟ چه راهکار‌هایی برای بهتر خشک کردن گل طبیعی دارید؟ نظرات و پیشنهاد‌های خود را در پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید. همچنین شما می‌توانید روش خشک کردن گل رز، خشک کردن شوید، خشک کردن نعنا و خشک کردن زعفران و دیگر موارد پرکاربرد را در انگیزه آموزش ببینید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare