اصول خشک کردن سریع رنگ ؛ فوری، آسان و کاربردی

خشک کردن سریع رنگ روغن و اسپری و رنگ روی بوم

رنگ کردن دیوارهای خانه کار سنگین و وقت‌گیری است و اغلب پیش از اسباب‌کشی به یک خانه جدید انجام می‌شود. اگر مهلت کمی برای رنگ کردن خانه دارید و لازم است رنگ دیوارهای خانه زودتر خشک شوند، باید بدانید که روش‌هایی برای خشک کردن سریع رنگ وجود دارد. از آنجا که منتظر ماندن و نگاه کردن به دیوارهای تازه رنگ خورده تأثیری در سریع خشک شدن رنگ ندارد، در این مطلب راه‌هایی کاربردی برای این کار ارائه می‌دهیم.

 

انواع روش های خشک کردن سریع رنگ

۱. رنگ را به‌صورت لایه‌های نازک بزنید

ازآنجاکه اغلب وسوسه می‌شویم یک‌باره لایه ضخیمی از رنگ را به دیوار بزنیم تا کار رنگ‌آمیزی زودتر تمام شود، از طرف دیگر این کار باعث می‌شود خشک شدن رنگ زمان بیشتری ببرد. اما رنگ‌آمیزی دیوار با چند لایه نازک و یکدست به خشک کردن سریع رنگ کمک می‌کند. زدن چندین لایه نازک رنگ به‌جای یک لایه ضخیم رنگ علاوه بر سریع‌تر خشک شدن، ظاهر بهتری نیز به دیوارهای شما می‌دهد زیرا یکدست‌تر و تمیزتر به نظر می‌رسد. در نظر داشته باشید که لازم نیست صبر کنید تا اولین لایه رنگ کاملاً خشک شود تا لایه‌های بعدی را اضافه کنید. اگر رول رنگ‌آمیزی ضخیمی انتخاب کنید مقدار رنگی که از ظرف رنگ برداشته می‌شود بیش‌تر است و لایه رنگی که به دیوار می‌زنید ضخیم‌تر می‌شود. بنابراین یک رول رنگ‌آمیزی مناسب خریداری نمایید.

۲. در هر بار رنگ آمیزی ۱ دیوار را رنگ کنید

برای رنگ آمیزی ۱ ساختمان بهتر است هربار ۱ دیوار را رنگ کنید. با این کار به رنگ‌هایی که روی دیوار می باشند فرصت خشک شدن می‌دهید. پس از این که این روش را اجرا کردید و در حال رنگ کردن دیوار آخر بودید متوجه خواهید شد که دیوار اولی که رنگ کردید در حال خشک شدن است.

خشک کردن سریع رنگ دیوار

۳. استفاده از پنکه یا بخاری برای خشک کردن رنگ

برای خشک کردن سریع رنگ روی دیوار می‌توانید از پنکه یا بخاری استفاده کنید. البته انتخاب هرکدام از این ۲ بستگی به فصلی که در آن هستید دارد. با روشن کردن پنک در محلی که رنگ کرده‌اید می‌توانید هوا را به گردش درآورید و سریعتر رنگ را خشک کنید. اگر در فصل سرما هستید با استفاده از بخاری یا وسایل گرمایشی دیگر مانند شوفاژ و ایجاد حرارت هم می‌توان عمل خشک شدن رنگ را تسریع کرد. حال اگر مکان‌هایی وجود دارند که باد پنکه یا حرارت بخاری به آن نمی‌رسد می‌توانید از سشوار برای خشک کردن آن استفاده کنید.

البته سشوار یکی از وسایلی است که می‌تواند در هر مکانی که رنگ آمیزی کرده‌اید استفاده شود. سشوار با ایجاد جریان هوای گرم و سرد می‌تواند نقش مؤثری در خشک کردن رنگ‌های دیوار در ساختمان داشته باشد.

۴. با وسایل گرمایشی اتاق را گرم کنید

اگر در فصل سرما کار رنگ‌آمیزی را انجام می‌دهید روشن کردن وسایل گرمایشی در محیط اتاق رنگ‌شده ایده خوبی برای خشک‌کردن سریع رنگ است. وقتی هوا سرد و بارانی باشد دیوارهای قرارگرفته در نزدیک در و پنجره‌ها که ناحیه‌های سردتر خانه هستند، به‌کندی خشک می‌شوند. با روشن کردن بخاری و شوفاژهای خانه می‌توانید به خشک‌کردن سریع رنگ کمک کنید.

۵. رنگ‌آمیزی را در هوایی با رطوبت پایین انجام دهید

گاهی اوقات در فصل گرما هوا شرجی می‌شود یا در روزهای بارانی رطوبت هوا بالا می‌رود. رطوبت بالای هوا سرعت خشک شدن رنگ را پایین می‌آورد بنابراین تلاش کنید کار رنگ‌آمیزی را به زمانی که رطوبت هوا کمتر است موکول کنید. همچنین رنگ‌آمیزی در یک اتاق با در و پنجره بسته خودبه‌خود باعث بالا رفتن رطوبت اتاق می‌شود. پس فراموش نکنید هنگام رنگ‌آمیزی در و پنجره اتاق را باز بگذارید.

۶. ایجاد جریان هوا در محیط

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای خشک کردن سریع رنگ ساختمان ایجاد جریان هوا است. شما با باز گذاشتن درب و پنجره می‌توانید جریان هوا را در داخل ساختمان به گردش درآورید. وجود هوا و گردش آن می‌تواند کمک بسیار زیادی به خشک شدن رنگ‌ها کند.

 

روش خشک کردن سریع رنگ روغن روی بوم

خشک کردن رنگ روغن روی بوم

در اولین قدم سعی کنید از رنگ های غیر اکسیدی استفاده کنید. رنگ های روغنی برای خشک شدن نیاز به زمان دارند تا اکسیده شده و خشک شوند.

بعد از اتمام نقاشی روی آن را شسوار بگیرید تا رطوبت اضافی سریعتر برداشته شود. (احتیاط کنید و سشوار را خیلی نزدیک به نقاشی نگیرید.)

سپس نقاشی را در دمای ۲۱ درجه در اتاقی با تهویه بالا قرار دهید. استفاده از پنکه برای ایجاد گردش هوا توصیه می شود.

 

سخن آخر

در مطلب روش های خشک کردن سریع رنگ را با اصول اساسی آن آموزش دیدید. امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید و نظرات و تجربیات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

در این بین اگر لباس شما رنگی شد، خواندن مطلب «روش های پاک کردن لکه رنگ از روی لباس» به شما کمک خواهد کرد!

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare