راه های از بین بردن مارمولک در خانه و جلوگیری از تولید مثل آن

از بین بردن مارمولک در خانه

وجود مارمولک در هر خانه‌ای می‌تواند مشکل‌ساز باشد. تولید مثل مارمولک در خانه شما می‌تواند منجر به آلودگی و بروز بیماری‌هایی مانند «سالمونلا» گردد. بنابراین دور نگه‌داشتن آن از محیط امن و راحت منزل بسیار حائز اهمیت است. اگرچه می‌توان فواید مارمولک در خانه را نیز در نظر گرفت؛ آن‌ها حشرات را از شما دور نگه می‌‌دارند، اما در هر صورت برای ما خوشایند نیستند. در ادامه‌ی این مطلب نکاتی را جهت از بین بردن مارمولک در خانه و همچنین دور نگه داشتن آن برای همیشه به شما خواهیم گفت.

 

چگونه مارمولک را از خانه بیرون کنیم؟

هدف ما در این مطلب این است که مارمولک را به جای کشتن، از خانه برانیم،‌ چراکه کشتن آن را با استفاده‌ از سم‌پاشی یا یک مگس کش، احتمالا همه‌ی ما بلدیم. بنابراین مراحل زیر را برای فراری دادن این موجودات کوچک از منزل دنبال کنید:

  • اولین کاری که باید کرد این است که مبلمان و لوازم منزل را به گونه‌ای جابجا کنید که بتوانید تمامی نقاط پنهان و کنج‌های خانه را ببینید و مارمولک نتواند در جایی پنهان شود. مارمولک‌ها علاقه‌ی بسیاری به پنهان شدن روی دیوار و همچنین زیر چیزها دارند. سعی کنید تمامی این نقاط را از بین ببرید یا دست کم راه ورود مارمولک به آن‌ها را ببندید.
  • راه ارتباطی اتاقی که مارمولک را در آن‌جا مشاهده کرده‌اید با سایر فضاهای خانه را مسدود کنید؛ درها را ببندید و حفره‌ها را بپوشانید. مارمولک‌ بسیار انعطاف‌پذیر است و می‌تواند از کوچک‌ترین سوراخ هم عبور کند.
  • اگر مارمولک را می‌بینید، به کمک یک فرد دیگر، طوری به سمت آن بروید که، محترمانه، به سمت درب خروج هدایت شود. همانطور که می‌دانید مارمولک‌ها بسیار سریع‌ هستند و احتمالا به تنهایی از پس این کار برنخواهید آمد. شما می‌توانید با استفاده از یک دسته روزنامه یا جارو، مارمولک را به سمت و سویی که می‌خواهید پرتاب کنید.
  • به گفته‌ی برخی، اسپری کردن آب روی مارمولک، کمک می‌کند که مارمولک به سمتی که می‌خواهید حرکت کند. توجه داشته باشید که مارمولک‌ها بیشتر در شب از مخفیگاه خود خارج می‌شوند، بنابراین شبانه، بهتر می‌توانید آن را دنبال کنید. اگر می‌توانید مارمولک را درون یک لیوان شیشه‌ای گیر بیندازید و سپس آن را از خانه بیرون کنید.

اما اگر با روش‌های مسالمت‌آمیز بالا، موفق به از بین بردن مارمولک در خانه نشدید، در ادامه‌ی مطلب راه‌های بیشتر و قطعی‌تری وجود دارند که مارمولک‌ها را از خانه‌ی شما دور نگه‌خواهند داشت.

 

روش‌های طبیعی از بین بردن مارمولک در خانه

۱. پوست تخم مرغ؛ دشمن مارمولک

پوست تخم مرغ برای دفع مارمولک

استفاده از پوست تخم مرغ یک ترفند بسیار محبوب برای از بین بردن مارمولک در خانه است. این پوست‌ها را در اطراف خانه و نقاطی که بیشتر مارمولک می‌بینید قرار دهید. پوست تخم مرغ حاوی گوگرد است و باعث ایجاد احساس سوزش در ناحیه‌ی شکم مارمولک می‌گردد. همچنین، بوی حاصل از آن برای مارمولک‌ها یادآور منقار پرنده‌ها، شکارچیان طبیعیشان، است. در نتیجه هر کجا که پوست تخم مرغ قرار دهید، مارمولک به آن ناحیه وارد نمی‌شود. پوست‌ها را هر سه هفته یکبار عوض کنید. همچنین می‌توانید از پوست تخم بلدرچین استفاده کنید.

۲. استفاده از پیاز یا موسیر

پیاز برای از بین بردن مارمولک

پوست پیاز یک روش سازگار با محیط زیست دیگر برای از بین بردن مارمولک‌ها است. یک پیاز کوچک یا موسیر را خرد یا رنده کنید، و آن را در گوشه و کنار خانه قرار دهید. مانند پوست تخم مرغ، محتوی گوگرد و بوی حاصل از پیاز مارمولک‌ها را دفع می‌کند. از سیر هم می‌توانید به همین صورت استفاده کنید

۳. ترکیب سرکه، لیمو و پودر فلفل

محلول سرکه، لیمو و فلفل دشمن مارمولک

مارمولک‌ها از بوی سرکه و لیمو متنفرند و بوی فلفل نیز موجب تحریک پوست، چشم و مجاری تنفسی آن می‌گردد. محلولی از ترکیب سرکه، لیمو و کمی پودر فلفل تهیه کنید و آن را روی سطوح بپاشید. برای تهیه‌ی این محلول، پودر فلفل سیاه و فلفل قرمز را ترکیب کنید، و به مقداری آب و سرکه اضافه کنید و در داخل یک بطری اسپری بریزید و خوب ترکیب کنید. به کمک این اسلحه می‌توانید در برابر مارمولک‌های خانگی از خود محافظت کنید.

۴. استفاده از اسپری سیترونلا

اگر دوست دارید هم مارمولک‌ها را از خانه دفع کنید و هم محیط خانه خوشبو باشد، از اسپری «سیترونلا» استفاده کنید. سیترونلا نوعی علف لیمو و مشابه با علف‌لیموی مصرفی در آشپزی است، با این تفاوت که این گونه بوی بسیار قوی‌تری دارد و برای خوردن مناسب نیست. عطر و بوی سیترونلا دافع انواع حشرات و مارمولک است.

۵. استفاده از علف لیمو به جای اسپری

علف لیمو

اگر به هر دلیلی به اسپری سیترونلا دسترسی ندارید، می‌توانید از خود ساقه‌ی علف لیمو به عنوان دافع حشرات استفاده کنید. مارمولک‌ها عاشق خوردن پشه‌ها هستند، بنابراین با کاهش جمعیت آن‌ها در خانه، مارمولک‌ها در تامین مواد غذایی خود دچار مشکل شده و مجبور به نقل مکان می‌گردند. چند ساقه‌ی علف لیمو (نوعی از علف‌های استوایی است که بوی لیمو می‌دهد) را خرد کرده و در گوشه و کنار خانه قرار دهید تا کار همان اسپری سیترونلا را انجام دهد.

۶. قهوه و تنباکو

استفاده از قهوه برای از بین بردن مارمولک

اگر تمام راه‌های ذکر شده در بالا با شکست مواجه شد، راهی نمی‌ماند جز اینکه مارمولک‌ها را با قهوه و تنباکو از بکشید! برای اینکار:

  • پودر قهوه و تنباکو را با هم ترکیب کرده و به صورت گلوله‌های ریز درآورید.
  • سپس این گلوله‌های کشنده را در اطراف خانه و جاهایی که مارمولک مشاهده شده، قرار دهید.
  • بوی حاصل از این ترکیب مارمولک‌ها را به خود جذب می‌کند، اما چون تنباکو برای مارمولک سمی است، آن‌ها خواهند مرد.

۷. اسپری‌ دفع مارمولک

اسپری دفع مارمولک

اگرچه به دلایل زیست محیطی توصیه نمی‌شود، اما شما می‌توانید از فروشگاه‌های مربوط به امور سمپاشی اسپری‌هایی را برای از بین بردن مارمولک در خانه خریداری کنید. علاوه بر اسپری، می‌توانید دستگاه دفع مارمولک را که از انرژی برق استفاده می‌کند، جایگزین نمایید.

۸. تله گذاری با چسب موش

تله گذاری با چسب موش

شما می‌توانید با استفاده از چسب موش مارمولک‌ها را به دام انداخته و از خانه بیرون کنید. به سادگی یک تکه مقوا بردارید و سطح آن را با چسب موش بپوشانید. این تله را در جایی قرار دهید که احتمال می‌رود مارمولک از آن‌جا عبور کند. تله را هرازگاهی بررسی کنید و در صورت مشاهده‌ی هدف در حبس، آن را بیرون بیاندازید.

۹. قرص نفتالن

قرص نفتالن برای از بین بردن مارمولک

یک راه دیگر نیز برای از بین بردن مارمولک در خانه باقی مانده! تعدادی قرص نفتالن (نفتالین) را داخل کمد یا کابینت قرار دهید تا از ورود مارمولک به این فضاها جلوگیری شود. مارمولک‌ها از بوی نفتالن متنفر هستند. اما مراقب باشید که این قرص‌ها از دسترس کودکان دور باشند چراکه نفتالن‌ها گاهی رنگی هستند و کودکان ممکن است آن‌ها را با آب‌نبات اشتباه بگیرند.

 

نکاتی برای دور نگه داشتن مارمولک از خانه

۱. مواد غذایی را بدون پوشش در خانه رها نکنید

مواد غذایی و باقی‌مانده‌ی آن در خانه، بسیار مورد علاقه‌ی مارمولک‌ها هستند و به تولید مثل آن‌ها کمک می‌کند. هرگز غذای باقیمانده را، بدون پوشش در سطح خانه رها نکنید. همواره ظرف‌ها و قابلمه‌ها را بعد از پخت و پز تمیز کنید. میز شام‌ را پاک کنید و درب سطل زباله را بسته نگه دارید. مانده‌ی غذا، مگس و مورچه‌ها و به طور غیر مستقیم مارمولک‌ها را به خود جذب می‌کند؛ چون مارمولک‌ها حشرات را می‌خورند.

۲. هرگونه شکاف و راه نفوذ از در و پنجره را آب‌بندی کنید

مارمولک‌ها معمولا از طریق ترک‌های دیوار یا شکاف‌های در و پنجره وارد خانه می‌شوند یا درون آن‌ها پنهان گشته و تخم‌گذاری می‌کنند. در نتیجه پیش از انجام سم‌پاشی یا اقدامات دیگر برای از بین بردن مارمولک در خانه، لازم است این راه‌های نفوذ را از بین ببرید تا از بازگشت دوباره‌ی مارمولک جلوگیری شود.

۳. اگر می‌توانید یک گربه به خانه بیاورید

گربه؛ دشمن مارمولک

گربه‌ها نه تنها جذاب و دوست‌داشتنی هستند، بلکه به صورت غریزی شکارچیان ماهری به حساب‌ می‌آیند. این مهارت گربه‌ها می‌تواند مارمولک‌ها را از خانه‌ی شما دور نگه دارد. اگرچه باید مراقب باشید که گربه‌ی شما مارمولک را نخورد چراکه برای آن بسیار مضر و خطرناک است. اگر ترس شما از گربه، مانع از بهره‌مندی از حضور این حیوانات در خانه‌تان می‌شود، مطلب «چگونه بر ترس ازگربه غلبه کنیم؟» را بخوانید.

 

سخن پایانی

برای از بین بردن مارمولک در خانه، روش‌های بیشماری وجود دارد؛ از روش‌های طبیعی و پیشگیرانه گرفته تا به کارگیری محصولات تجاری مانند سم و دستگاه‌های دافع مارمولک. تلاش خود را بکنید که ابتدا با روش‌های طبیعی مارمولک‌ها را از خانه دور نگه دارید، همچنین اطمینان حاصل کنید که راه ورود دوباره‌ی آن‌ها به خانه را مسدود می‌کنید. فراموش نکنید که تجربیات و پیشنهادات خود را با ما و همراهان انگیزه به اشتراک بگذارید.

در همین راستا پیشنهاد می‌کنیم مطلب مفید «علت ترس از حیوانات» را نیز در انگیزه بخوانید تا در مواجهه با چنین رخدادهایی، بتوانید در ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare