خنک ماندن در تابستان با ترفندهای بسیار جالب و آسان!

روش‌ های کاربردی برای خنک ماندن در تابستان

یکی از دغدغه‌های نزدیک شدن به روزهای تابستانی گرمای طاقت فرسای آن است؛ به خصوص افراد گرمایی بیشتر در این روزها اذیت می‌شوند. شاید برایتان جالب باشد بدانید در ایام قدیم‌‌ که کولر و وسایل برقی نبوده، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ما از چه روش‌هایی برای خنک ماندن در تابستان استفاده می‌کردند.

در این مطلب می‌خواهیم بهترین روش‌های کاربردی برای خنک ماندن در تابستان بدون استفاده از کولر را برایتان توضیح دهیم.

 

۱۶ روش برای خنک ماندن در تابستان

۱. استفاده کردن از پرده‌های مناسب در تابستان

یکی از روش‌های بسیار ساده برای خنک کردن خانه، استفاده از پرده‌های مناسب است. زیرا نزدیک ۳۰ درصد گرمای داخل خانه از طریق درب و پنجره‌ها وارد می‌شود و شما می‌توانید با انتخاب یک پرده ضخیم به راحتی در خانه سایه ایجاد کرده و تا حد زیادی دمای خانه را پایین بیاورید. البته باید دقت داشته باشید که در فصل گرم نباید از پرده‌های تیره استفاده کنید، زیرا باعث جذب بیشتر گرما و نگه‌داشتن آن در خانه می‌شود. این روش برای خانه‌هایی که پنجره‌ها و درب‌ها به سمت جنوب یا غرب هستند بسیار کاربردی و مفید می‌باشد.

۲. بستن درب‌های خانه

همانطور که در زمستان درب‌ها را می‌بندیم تا از خروج گرما و ورود سرما جلوگیری کنیم، در تابستان نیز باید در ساعات گرم روز که دمای خارج از خانه بیشتر است، درب‌ها را به خوبی بسته تا گرمای خارج از خانه به داخل خانه نیاید و دما را افزایش ندهد. زیرا همیشه جریان هوا از جای گرم‌تر به جای خنک‌تر حرکت می‌کند تا تعادل برقرار شود.

۳. خنک کردن بیشتر خانه با یک روش جالب از طریق پنکه

شاید از نظر شما پنکه خیلی قدرتی برای خنک کردن خانه نداشته باشد و مجبور باشید برای کمی خنک‌تر شدن مستقیما در جلوی پنکه قرار بگیرید، اما با استفاده از یک روش ساده می‌توانید هوایی بسیار خنک با یک پنکه کوچک ایجاد کنید و تا حد زیادی مصرف برق را کاهش دهید. برای استفاده از این روش باید یک ظرف‌ پر از قطعه‌های یخ را طوری که در مسیر و جریان باد پنکه باشد در مقابل آن قرار دهید. به شکلی که باد پنکه ابتدا از میان یخ‌ها عبور کرده و بعد وارد فضای خانه شود. این باد خنک می‌تواند تا چندین متر آن طرف‌تر پنکه را حتی بهتر از کولر هم خنک کند.

اگر پنکه‌های ایستاده و بلند دارید و گذاشتن ظرف در جلوی آن‌ها برایتان سخت است، بهتر است چند بطری نوشابه را پر از آب کرده و بگذارید یخ بزند سپس با یک طناب یا بند آن‌ها را پشت پنکه ببندید. این روش نیز در خنک کردن هوا بسیار تاثیر دارد.

خنک کردن بیش تر خانه با پنکه در تابستان

۴. عوض کردن ملحفه‌ها با فاصله زمانی کوتاه‌تر

شاید برایتان جالب باشد که تعویض زود به زود ملحفه‌ها علاوه بر تمیزی، بهداشت و یک خواب راحت‌تر می‌تواند تا حدی در دمای بدن شما و دمای محیط تاثیر گذار باشد. همچنین بهترین گزینه برای این فصل استفاده از ملحفه‌های کتانی است، تا گردش هوا بهتر انجام شود و احساس خنکی بیشتری در خواب داشته باشید.

۵. تغییر جهت حرکت پره‌های پنکه سقفی

قدیمی‌ها بیشتر از پنکه‌های سقفی در تابستان استفاده می‌کردند، اما شاید نمی‌دانستند با یک تغییر جهت ساده می‌توانند چندین برابر خنک‌تر شوند. اساس پنکه‌های سقفی به این شکل است که هم در تابستان و هم در زمستان کاربرد دارند. به این صورت که اگر جهت حرکت پره‌ها در جهت عقربه‌های ساعت تنظیم شود، باد گرم می‌زند و اگر در خلاف جهت عقربه‌های ساعت تنظیم شوند باد بسیار خنکی ایجاد می‌کند. بنابراین اگر جهت آن اشتباه باشد به جای خنک شدن بیشتر گرمتان می‌شود.

۶. پایین نگه داشتن درجه حرارت بدن

اگر شما بتوانید با روش‌های ساده دمای داخلی بدن خودتان را پایین نگه دارید کمتر احساس گرما می‌کنید. روش‌های مختلفی برای پایین نگه داشتن دما وجود دارند، از جمله:

  • نوشیدن آب فراوان
  • پوشیدن لباس‌های نازک و از جنس کتان و نخ و دارای رنگ روشن
  • استفاده از نوشیدنی‌های خنک مثل لیموناد یا تخم شربتی
  • استفاده از غذاهای با طبع سرد مانند ماش
  • گذاشتن پارچه نمناک در قسمت‌های نبض‌دار بدن مانند مچ دست و گردن
  • مصرف کمتر نوشیدنی‌های گرم مانند چای و قهوه

کاهش دمای بدن بهترین راخ خنک ماندن در تابستان

۷. استفاده از هواکش‌های خانه (هود یا فن‌ها)

هواکش‌ها و فن‌ها تا حد زیادی در انتقال هوای گرم به خارج از فضای خانه تاثیرگذار هستند. بنابراین زمانی که در آشپزخانه آشپزی می‌کنید و به دلیل روشن کردن اجاق گاز فضا گرم‌تر شده است یا زمانی که دوش آب گرم گرفته‌اید و حمام بخار دارد، حتما آن‌ها را روشن کنید تا گرمای تولید شده زودتر از خانه بیرون برود و هوا خنک‌تر شود.

۸. تبدیل تخت خواب به کولر خنک کننده!

شما می‌توانید با یک ترفند ساده تخت خود را به یک کولر خنک کننده تبدیل کنید. برای این کار باید باز هم به سراغ بطری‌های نوشابه بروید و آن‌ها را آب کرده و بگذارید تا خوب یخ بزنند. سپس آن‌ها را در زیر و پایین تخت خود جاساز کنید. البته درب آن‌ها باید سالم و به خوبی بسته شده باشد تا زمانی که به آرامی تخت شما را خنک می‌کند و یخ آن به آب تبدیل می‌شود تشک یا فضای اطرافش را خیس نکند.

۹. استفاده از هوای خنک شبانه

معمولا در تابستان‌ها هوای شب بسیار دلپذیر و تقریبا خنک است. به همین دلیل قدیمی‌ها بیشتر شب‌های تابستان را زیر پشه‌بند در حیاط خانه یا پشت بام می‌خوابیدند. شما نیز می‌توانید یک پرده بسیار نازک حریر برای جلوگیری از ورود پشه‌ها به خانه بر روی درب‌ها نصب کرده و آن‌ها را باز بگذارید تا هوای خنک طبیعی بیشتری در خانه جریان پیدا کند. همچنین می‌توانید از طوری‌های فلزی برای درب‌ها استفاده کنید.

۱۰. تعویض لامپ‌های قدیمی با لامپ‌های کم مصرف و LED

استفاده از لامپ‌های کم مصرف و LED به جای لامپ‌های رشته‌ای، تا حد زیادی به کاهش مصرف انرژی و خنک نگه داشتن خانه کمک می‌کند. زیرا لامپ‌های رشته‌ای تقریبا ۹۰ درصد انرژی محیطی را به گرما تبدیل کرده و با استفاده از آن‌ها مجبورید دائما کولر را روشن کرده و روی دور تند بگذارید.

خنک ماندن در تابستان با استفاده از لامپ های کم مصرف

۱۱. استفاده از بالش‌های دارای کیسه آب سرد

جدیدا بالش‌هایی در بازار عرضه می‌شوند که مانند کیسه‌های آب گرم قدیمی، کیسه آب سرد در داخل و در قسمت‌های کناری خود دارند. گاهی نیز از ژل‌های سرد کننده در داخل این بالش‌ها استفاده می‌شود. خوابیدن روی بالش خنک علاوه بر حس بسیار لذت بخشی که دارد، دمای بدن را کاهش می‌دهد و حس خنکی ایجاد می‌کند.

۱۲. استفاده از اسپری چای نعنا فلفلی

گیاه نعناع فلفلی یک گیاه بسیار خنک کننده است که می‌توانید به راحتی برای خنک کردن خود در تابستان از آن استفاده کنید. این روش به این صورت است که باید مقداری چای نعناع فلفلی دم کنید و داخل یک بطری با سری اسپری دار مثل شیشه عطرهای خالی شده قدیمی ریخته و در یخچال بگذارید تا کاملاً خنک شود. وقتی گرمتان شد آن را روی خودتان اسپری کنید. به دلیل وجود ماده‌ای به نام منتول در این گیاه زمانی که آن را اسپری می‌کنید تا حد زیادی پوستتان خنک می‌شود.

۱۳. استفاده از گیاه آلوئه ورا

آلوئه ورا نیز یک گیاه خنک کننده عالی است و حتی از این خاصیت خنک کنندگی برای درمان آفتاب سوختگی نیز استفاده می‌شود. به همین دلیل استفاده از ژل آلوئه ورا روی پوست و به خصوص قسمت‌های نبض دار و یا نوشیدن شربت آن، می‌تواند تا حد زیادی به خنک شدن شما کمک کند.

۱۴. درز ها و شکاف‌ها را بپوشانید

همانطور که گفتیم بخش زیادی از هوای خانه از طریق پنجره‌ها و درب‌ها بین بیرون و داخل خانه رد و بدل می‌شود. اما گاهی حتی با رعایت بستن درب و پنجره باز هم هوای بیرون وارد خانه می‌شود. علت آن شکاف‌هایی است که در کنار درب و پنجره‌ها وجود دارد و باز هم هوای گرم را به داخل خانه می‌آورند. برای همین حتما باید تمام شکاف‌ها را با درزگیر بپوشانید تا خانه خنک‌تر بماند.

۱۵. استفاده از دوش آب سرد

یک روش آسان و عالی که می‌تواند حداقل تا یکی دو ساعت شما را خنک نگه دارد، گرفتن دوش آب سرد است. به علاوه با این کار تمام عرق‌های ایجاد شده ناشی از گرما از بدنتان پاک شده و احساس کلافگی تابستان را از شما دور می‌کند.

دوش آب سرد، راهکاری مناسب برای خنک شدن در تابستان

۱۶. خاموش بودن لوازم برقی خانگی در روزها

بهتر است در طول تابستان لوازم برقی مثل لباسشویی را در شب روشن کنید و روزها از این وسایل استفاده نکنید. زیرا این وسایل گرمای محیط را افزایش می‌دهند. همچنین اگر برایتان مقدور است در شب‌ها پخت و پز انجام دهید و روزها آشپزی نکنید.

 

سخن آخر

با اینکه هوای تابستان گاهی اوقات بسیار گرم و کلافه کننده است، اما پوشیدن لباس‌های نازک و گردش‌های شبانه خانوادگی و دست جمعی در این فصل بسیار لذت بخش است و ما می‌توانیم با انجام چند راهکار ساده که در این مطلب توضیح داده شد، تا حد زیادی دمای بدن و خانه را حتی بدون استفاده از کولر کاهش دهیم. اگر شما نیز روش جالبی برای خنک ماندن در تابستان بدون کولر می‌شناسید برای ما در پایین همین صفحه بنویسید. منتظر پیشنهادات عالی شما هستیم.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با مدل‌ لباس‌های تابستانی، حتما جدیدترین انواع شومیز مجلسی برای بهار و تابستان ۹۹  را نیز در انگیزه ببینید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare