بسته

لکه آدامس را چگونه از بین ببریم؟ (روش‌های حذف لکه آدامس)

روش های حذف لکه آدامس

به نظر می‌رسد که آدامس‌ها علاقه‌ی زیادی دارند که در جایی باشند که نباید؛ روی صندلی، میز، فرش، لباس و … . و از آنجا که بسیار چسبنده است، لکه‌ی آدامس می‌تواند هرگونه آلودگی و غبار را به خود جذب کند و در نتیجه زشت‌تر و کثیف‌تر می‌گردد. پاک کردن لکه آدامس معمولا شامل دو مرحله‌ی برداشتن یا خراشیدن آدامس از روی سطح و سپس پاک کردن مقادیر باقی‌مانده‌ی آن به وسیله‌ی یک شوینده یا لکه‌بر است. با کمی صبر و حوصله، می‌توان لکه‌ی آدامس را از تقریبا هر سطحی پاک کرد. فقط توجه داشته باشید که هرگز لباس یا چیزی که آدامس به آن چسبیده‌است را داخل ماشین لباسشویی نیاندازید.

اگر شما هم به یک لکه‌ی آدامس گرفتار شده‌اید، خواندن این مطلب می‌تواند به شما کمک کند.

پاک کردن لکه لباس از روی لباس

در صورتی که روی برچسب راهنمای لباس شما، عنوان شده که «خشک‌شویی» کنید، لازم است ابتدا آدامس را سفت کرده و سپس تا جای ممکن آن را از روی لباس بردارید و سپس آن را به خشک‌شویی ببرید و از آن‌ها بخواهید با لکه‌بر حرفه‌ای لکه آدامس را پاک کنند. در صورتی که از خشک شوی خانگی استفاده می کنید، دقت داشته باشید که باید قبل از قرار دادن لباس در داخل ماشین، باقی‌مانده‌ی لکه را با استفاده از لکه‌بر مناسب پاک کنید.

اگر می‌خواهید لکه آدامس را از روی پارچه‌ی ابریشمی یا سایر جنس‌های حساس پاک کنید، حتما قبل از اقدام به هر کاری، از یک متخصص مشورت بگیرید. در مورد سایر البسه‌ی معمولی، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. سفت کردن آدامس

لباس یا پارچه‌ی آدامسی شده را درون یک کیسه‌ی پلاستیکی گذاشته و سپس برای چند ساعت در داخل فریزر قرار دهید. این متد به خصوص برای زمانی مناسب است که آدامس بر اثر گرما ذوب شده و در محدوده‌ی وسیع‌تری روی پارچه پخش شده‌است. همچنین می‌توان در صورتی که لکه‌ی کوچک است، از تکه‌های یخ برای سفت کردن آدامس روی پارچه استفاده کرد.

۲. آدامس را خراش دهید!

خراشیدن لکه آدامس از روی لباس

لباس را از فریزر خارج کنید (یا یخ‌ها را بردارید) و بلافاصله آدامس را با استفاده از یک چاقوی پنیرخوری یا لبه‌ی کارتی شبیه به کارت بانکی از لباس جدا کنید. مقصود از این کار این است که تا جای ممکن تکه‌های آدامس را از روی لباس بردارید. بنابراین اگر موفق به اینکار نشدید، لازم است آدامس را دو مرتبه به روش‌های ذکر شده سرد و سفت کنید.

۳. لکه‌ باقی مانده را بشویید

لکه آدامسی که باقی می‌ماند را با محلولی از مقدار مساوی سرکه سفید و مایع ظرفشویی بشویید. به آرامی مقداری از این ترکیب را روی قسمت لکه‌دار بریزید (از روی لباس) و اجازه دهید حداقل ۱۵ دقیقه به همان حال بماند.

نکته!
درصورتی که می‌خواهید لکه قدیمی آدامس را پاک کنید، از مقداری «ژله پترولیوم» برای شل کردن آدامس استفاده کنید. تکه‌ای از ژله پترولیوم را به نوک انگشت یا تکه‌ای پنبه بزنید و سپس با آن روی لکه آدامس بکشید. آدامس باید به قدری شل شود که بتوانید آن را بردارید. پیش از شستشو، لازم است لک گریس ناشی از ژله پترولیوم را پاک کنید. برای اینکار می‌توانید لباس را به مدت ۱۵ دقیقه در ترکیبی از آب و پودر ماشین لباسشویی قوی بخیسانید و سپس آبکشی کنید.

۴. طبق روال عادی لباس را بشویید

شستن لباس در ماشین لباسشویی

پس از آنکه از پاک شدن لکه آدامس مطمئن شدید، لباس را مانند همیشه شستشو دهید. فقط توجه داشته باشید که حتما پیش از قرار دادن لباس در ماشین لباسشویی یا ماشین خشک‌شویی، لکه به طور کامل حذف شده باشد. اگر اینطور نبود، مراحل قبل را دوباره تکرار کنید. انداختن لباس با لکه آدامس درون ماشین لباسشویی یا ماشین‌ خشک‌‌شویی برایتان دردسرساز خواهد شد!

 

از بین بردن لکه لباس از روی چادر

برای پاک کردن لکه لباس از روی چادر، علاوه بر روش‌ بالا، می‌توانید از اتو استفاده کنید. برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • پارچه را از سمتی که آدامس به آن چسبیده روی یک تکه مقوا قرار دهید.
 • از پشت روی پارچه را اتو بکشید تا آدامس از پارچه جدا شده و به مقوا بچسبد.
 • این روند را به قدری تکرار کنید که آدامس به طور کامل از روی پارچه جدا شود. سپس آن را بشویید.

 

از بین بردن لکه آدامس از روی پارچه های حساس

 • مقداری الکل (مالشی) را روی یک تکه اسفنج بریزید و با آن روی لکه آدامس بکشید.
 • سپس با استفاده از یک چاقوی پنیر خوری یا چیزی شبیه به آن، به آرامی آدامس را بخراشید.
 • زمانی که از پاک شدن لکه مطمئن شدید، آن را طبق معمول همیشگی بشویید.

 

پاک کردن لکه آدامس از روی نمد

در رابطه با پارچه‌ی نمدی باید بسیار احتیاط کنید چرا که ممکن است تکه‌ای از پارچه نیز همراه با تکه‌ی آدامس جدا شود. برای از بین بردن لکه آدامس از روی نمد مراحل زیر را دنبال کنید:

 • با استفاده از مقداری یخ، آدامس را سفت کنید.
 • سپس به آرامی با استفاده از یک مسواک یا اسفنج، تکه‌های اضافه‌ی آدامس را حذف کنید.
 • در صورتی که لکه بیش از حد با الیاف پارچه در هم تنیده شده است، می‌توانید با احتیاط از یک تیغ برای جداسازی آدامس استفاده کنید.
 • اگر لکه همچنان بر جای خود باقی بود، با ترکیب خمیر ذرت و مقداری آب، یک خمیر روان تهیه کنید و روی لکه آدامس بمالید. مدتی صبر کنید تا خمیر کاملا خشک شود و سپس با استفاده از یک مسواک، آن را بتراشید.

 

از بین بردن لکه آدامس از روی خز

برای پاک کردن لکه آدامس ز روی خز طبیعی و مصنوعی مراحل زیر را دنبال کنید. توجه داشته باشید که هنگام حذف آدامس، خز را از بین نبرید:

 • مقداری یخ روی پارچه بگذارید تا آدامس سفت شود.
 • با استفاده از اسفنج یا برس نرم آدامس را بخراشید.
 • باقی مانده لکه را با استفاده از یک دستمال مرطوب تمیز کنید.
 • همچنین می‌توانید یک تکه اسفنج یا پارچه را به کف یک شوینده‌ی ملایم آغشته کنید و در جهت خز‌ها روی لکه بکشید تا جایی که لکه آدامس پاک شود. از بیش از حد خیس کردن خز خودداری کنید.

 

از بین بردن لکه آدامس از روی چرم

 • ابتدا تکه‌های اضافی آدامس را تا جای ممکن حذف کنید.
 • سپس یک محلول از ترکیب آب ولرم و صابون تهیه کنید و به خوبی هم بزنید تا کف کند.
 • یک اسفنج را تنها به کف حاصل شده آغشته کنید و به آرامی روی چرم بکشید تا لکه از بین برود.
 • سپس آن را خشک کنید.

 

از بین بردن لکه آدامس از روی جیر

برای پاک کردن لکه آدامس از روی جیر، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. با دقت فراوان، آدامس اضافه را از روی جیر بردارید.
 2. سپس با استفاده از یک مداد پاک‌کن، روی لکه بکشید تا باقی‌مانده‌ی آن از بین برود. این کار را به آرامی و در یک جهت انجام دهید.

پاک کردن لکه آدامس از روی کفش

۱. کفش را فریز کنید!

پاک کردن لکه آدامس از روی کفش

کفش را درون یک کیسه پلاستیکی مهر و موم شده گذاشته و حدود یک ساعت در داخل فریزر قرار دهید تا آدامس سفت شود. همچنین می‌توانید از تعدادی یخ استفاده کنید.

۲. آدامس را از روی کفش بردارید

با کمک یک چاقوی کره‌خوری یا لبه‌ی کارت بانکی روی آدامس را بتراشید که تا جای ممکن از روی کفش پاک شود.

۳. کفش را با صابون و سرکه بشویید

تمیز کردن کفش

اگر چیزی از لکه آدامس روی کفش باقی ماند، مقداری سرکه و مایع ظرفشویی را با هم ترکیب کرده و با اسفنج روی لکه بکشید. اجازه دهید ۱۰ دقیقه بماند و سپس لکه را با یک پارچه‌ی دیگر تمیز کنید. در صورت لزوم مراحل را تکرار کنید و در پایان از یک پارچه‌ی تر برای از بین بردن باقی مانده‌ لکه استفاده کنید. سپس اجازه دهید کفش خشک شود. اگر کفش شما از جنس چرم است، می‌توانید با یک واکس مخصوص روی آن بکشید تا درخشندگی آن بازگردد.

نکته!
اگر لکه آدامس به خورد کفش رفته‌است، به سادگی مقداری کره‌ی بادام زمینی یا کره‌ی معمولی روی آن بمالید یا از اسپری «WD-40» استفاده کنید و بعد آدامس را با چاقو خراش داده و مراحل بالا را ادامه دهید.

پاک کردن لکه آدامس از روی فرش

۱. یک بسته یخ روی لکه قرار دهید

استفاده از یخ برای از بین بردن لکه آدامس

یخ را روی لکه آدامس قرار دهید و چند دقیقه صبر کنید تا آدامس سفت شود.

۲. آدامس را بخراشید

با کمک یک چاقوی کره‌خوری یا سر قاشق، به آرامی آدامس را بخراشید تا در حد ممکن پاک شود.

۳. مقداری تمیز‌ کننده اعمال کنید

تمیز کردن لکه آدامس از روی فرش

با رعایت دستور‌العمل‌های سازنده‌، از یک شوینده یا لکه بر برای تمیز کردن باقی مانده‌ی لکه استفاده کنید. حتما لکه بر را در قسمت پنهان فرش تست کنید تا مطمئن شوید مشکلی ایجاد نمی‌کند. می‌توانید مقادیر مساوی از محلول ظرفشویی و سرکه سفید را ترکیب کنید و با استفاده از یک برس نرم روی لکه بکشید. سپس اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به همان حال بماند. در نهایت با استفاده از یک پارچه‌ی خیس و تمیز ناحیه را تمیز و خشک کنید.

۴. صبر کنید تا خشک شود

اجازه دهید فرش در معرض جریان هوا خشک شود و سپس با جارو برقی روی آن بکشید.

 

از بین بردن لکه آدامس از روی کفپوش و دیوارپوش

برای پاک کردن لکه آدامس از روی انواع کفپوش و دیوارپوش این مراحل را دنبال کنید:

 • آدامس را با استفاده از یخ سفت کنید.
 • از یک ابزار مانند چاقوی پنیر خوری یا سوهان برای خراشیدن آدامس، بدون آسیب رساندن به سطح، استفاده کنید.
 • در صورتی که آثار لکه روی سطح باقی ماند، با استفاده از یک پارچه‌ی آغشته به پاک کننده روی آن بکشید تا لکه به طور کامل پاک شود.

 

از بین بردن لکه آدامس از روی مو

برای اینکار، می‌توانید یکی از روش‌های زیر را امتحان کنید:

 • استفاده از روغن زیتون و سپس برس کشیدن مو
 • استفاده از کره بادام زمینی و شانه کردن موها
 • درست مانند سطوح، استفاده از یخ برای سفت کردن و سپس برداشتن آدامس از روی مو
 • ترکیب «بی‌کربنات سدیم» همراه با آب، یک لکه‌بر مناسب برای این شرایط است. در صورت نیاز می‌توانید مقداری لیمو نیز به جوش شیرین اضافه کنید.
 • استفاده از سس مایونز نیز به علت چربی زیاد می‌تواند مفید باشد.

 

پاک کردن لکه آدامس از روی سایر سطوح

لکه آدامس روی سطوح خانگی

برای پاک کردن لکه آدامس از سطوحی مانند اکریلیک پلاستیک، آلومینیوم،‌ سطوح رنگ شده، پلکسی گلاس، پلی اورتان و … مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. مقداری یخ را روی لکه قرار دهید تا آدامس سفت شود.
 2. آدامس را با کمک یک فرچه یا چاقوی پنیرخوری بخراشید.
 3. با یک پارچه تمیز که به آب گرم و کف آغشته است، سطح را پاک کنید تا آثار باقی مانده لکه پاک شود.

 

سخن پایانی

آنچه خواندید، راهنمای جامعی بود در رابطه با پاک کردن لکه آدامس از روی سطوح مختلف. اگر زیاد با لکه‌ها سر و کار دارید، شاید خواندن مطلب «پاک کردن لکه رنگ از روی لباس به روش‌های ساده و کاربردی» هم برایتان مفید باشد. آیا شما هم تا به حال گرفتار این لکه‌ی چسبناک شده‌اید؟ چگونه از شر آن خلاص شدید؟ چه روش‌های دیگری برای اینکار می‌شناسید؟‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا