تمیز کردن دستشویی با ۹ روش تضمینی و معجزه‌آسا

تمیز کردن دستشویی با ترفندهای آسان و ارزان

تمیز کردن دستشویی و برق انداختن آن از دغده‌های افرادی است که زیبایی خانه و نظم و انضباط برایشان حرف اول را می‌زند. این دغدغه نزدیک عید نوروز و یا قبل از میهمانی‌ها بیشتر هم می‌شود.

در این مطلب ما می‌خواهیم بهترین‌ راهکارهای تمیز کردن دستشویی که برای سلامت شما ضرری ندارد را آموزش دهیم؛ سپس در ادامه روش از بین بردن جرم شیرآلات دستشویی و نکات مهم را خواهیم گفت.

 

بهترین ترفندها برای تمیز کردن دستشویی

۱. جوش شیرین برای برق انداختن سنگ دستشویی

جوش شیرین یک ماده خوراکی و کم ضرر اما بسیار پاک‌کننده است که می‌تواند جرم‌های ضخیم را نیز از بین ببرد. برای گرفتن تاثیر عالی از جوش شیرین باید ۲ لیوان آب گرم را درون یک سطل ریخته و ۳ قاشق غذاخوری جوش شیرین، به علاوه نصف لیوان آمونیاک خانگی را به آب سطل اضافه کرده و خوب به هم بزنید تا یک محلول یک دست ایجاد شود. سپس مواد را درون یک آبپاش ریخته و روی سطوح دارای جرم اسپری کنید. اجازه دهید ۱۰ الی ۱۵ دقیقه مواد روی سطوح بماند و سپس با یک دستمال همه سطح‌ها را تمیز و براق کنید.

آمونیاک را از مغازه مصالح ساختمانی بخرید.

۲. استفاده از قرص‌های آنتی اسید

قرص‌های آنتی اسید  که معروف ترین آن‌ها قرص آلومینیوم ام جی اس هستند و بدون نسخه از داروخانه‌ها قابل تهیه می‌باشند، به دلیل وجود جوش شیرین در این قرص‌ها و ترکیبات خاص آن‌ها پاک کننده‌های بسیار عالی برای دستشویی محسوب می‌شوند. برای این کار باید دو قرص آنتی اسید را در یک کاسه آب ریخته و حدود ۲۰ دقیقه صبر کنید تا کاملا در آب حل شود. سپس به راحتی یک برس را داخل آن زده و جرم‌ها را با آن از بین ببرید. این کار را می‌توانید با حل کردن یک قرص ویتامین C نیز انجام دهید.

استفاده از محلول قرص آنتی اسید برای تمیز کردن دستشویی

۳. استفاده از دهانشویه برای سفید کردن سرویس بهداشتی

دهانشویه دارای ترکیبات پاک کننده بسیار عالی است و می‌تواند جرم‌ها را به خوبی از بین ببرد. برای استفاده از دهانشویه مقدار یک چهارم آن را در یک کاسه آب ریخته و بگذارید نیم ساعت بماند، سپس با برس آغشته به این محلول جرم‌های دستشویی را کاملا پاک کنید.

۴. از بین بردن زردی سنگ دستشویی با نوشابه

نوشابه نیز به دلیل حالت اسیدی که دارد، یک پاک کننده خوب برای انواع جرم‌ها و چربی‌هاست. برای استفاده از آن باید یک عدد نوشابه کوچک را با یک کاسه آب مخلوط کنید و با آبپاش به تمام سطوح دستشویی اسپری کنید. اجازه دهید این محلول نیم ساعت الی یک ساعت روی سطوح بماند و سپس دستشویی را کاملا با آب بشویید تا تمیز و براق شود.

۵. بوراکس برای جرم‌گیری درزهای بین کاشی‌ها

بوراکس یک ماده صنعتی تمیز کننده است که به صورت پودر در بازار (مصالح ساختمانی فروشی‌ها) موجود است. گاهی اوقات ما دستشویی را به طور کامل تمیز و براق کرده‌ایم، اما هر کاری انجام می‌دهیم جرم بین کاشی‌ها از بین نمی‌رود. برای تمیز کردن این جرم‌ها می‌توانید از یک خمیر پاک کننده استفاده کنید. به این صورت که یک پیمانه پودر بوراکس، دو پیمانه جوش شیرین و یک الی دو پیمانه آب را با هم مخلوط کنید تا یک ماده خمیری شکل به دست آورید. سپس با یک مسواک بدون مصرف از این خمیر برداشته و روی درزهای کاشی‌های دستشویی بزنید. پس از چند دقیقه مواد را با یک پارچه پاک کنید. از دیدن نتیجه آن شگفت‌زده می‌شوید.

استفاده از بوراکس برای تمیز کردن دستشویی

۶. آبلیمو و بوراکس برای تمیز کردن کاسه و کاشی دستشویی

برای پاک کردن سنگ دستشویی می‌توانید از ترکیب آبلیمو و پودر بوراکس استفاده کنید. برای این کار باید دو الی سه پیمانه پودر بوراکس را با یک پیمانه آبلیمو مخلوط کنید. آب لیمو را به تدریج اضافه کنید تا خمیر قوام لازم را داشته باشد. سپس مواد را روی سنگ توالت ریخته و اجازه دهید چند ساعت بماند. بعد با برس توالت آن را به خوبی تمیز کرده و آبکشی کنید.

پیشنهاد می‌کنیم روش‌ تمیز کردن رسوب کتری با لیمو را نیز حتما در انگیزه بخوانید.

۷. استفاده از نمک برای برق انداختن حمام و دستشویی

نمک مانند صابون، دارای خاصیت قلیایی است و به همین دلیل یک تمیز کننده طبیعی محسوب می‌شود. برای این کار باید  دو پیمانه نمک را در ۴ لیتر آب حل کنید. سپس با برس روی سطوح جرم دار کشیده و آبکشی کنید.

۸. آمونیاک، سرکه و جوش شیرین، پاک کننده قوی سنگ توالت

ترکیب سه ماده آمونیاک، سرکه و جوش شیرین یک محلول پاک کننده معجزه آسا را درست می‌کند. برای این کار باید نصف پیمانه سرکه را با یک پیمانه آمونیاک و یک چهارم پیمانه جوش شیرین مخلوط کنید تا محلول یک دستی ایجاد شود. سپس مواد را با آبپاش روی سطوح اسپری کرده و پس از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه با برس توالت روی آن بکشید تا همه جرم‌ها از بین بروند و بعد آبکشی کنید.

۹. استفاده از خمیر دندان برای شستن دستشویی

حتما تجربه کرده‌اید در بعضی مواقع روی کاشی‌ها یا سنگ دستشویی، حالت زردی و آب زنگ زده ایجاد می‌شود که با مواد شوینده معمولی هم پاک نمی‌شوند. برای پاک کردن کامل این لکه‌ها می‌توانید از خمیر دندان استفاده کنید. به این صورت که با یک مسواک قدیمی مقداری خمیر دندان را روی لکه مورد نظر زده و اجازه دهید چند دقیقه بماند. سپس با برس یا دستمال به طور کامل آن را پاک کرده و بشویید.

تمیز کردن درز سرامیک‌ ها با خمیر دندان

تمیز کردن جرم شیرآلات دستشویی

  • روش اول: چند لایه دستمال کاغذی را کاملا در سرکه خیسانده و حدود ۳۰ الی ۴۰ دقیقه آن‌ها را در اطراف شیرها در قسمت‌های دارای جرم قرار دهید. پس از آن دستمال‌های کاغذی را دور ریخته و با یک دستمال خشک آن را کاملا تمیز کنید.
  • روش دوم: برای برق انداختن شیرهای دستشویی همچنین می‌توانید از روغن بچه استفاده کنید. برای این کار یک تکه پنبه را با مقداری روغن بچه آغشته کرده و به طور کامل روی همه قسمت‌های شیر بکشید. سپس با آب و صابون شیر را بشویید.

تمیزی بیشتر با پاک کردن کف دستشویی با طی خشک، قبل از شستن

نکات ضروری برای تمیز کردن دستشویی

با وجود پاک کننده‌های فوق‌العاده‌ای که برایتان دستورالعمل درست کردنشان را آوردیم، باید نکاتی را در طی تمیز کردن دستشویی رعایت کنید تا همه سطوح به خوبی تمیز و براق شوند. مهم‌ترین نکاتی که باید برای تمیز کردن دستشویی به آن‌ها توجه کنید، به شرح زیر است:

  • قبل از شروع تمیز کردن سطوح و درزهای کاشی و سرامیک دستشویی، ابتدا با یک جاروی خشک یا پارچه، کف دستشویی و دیوارها را از گرد و غبار تمیز کنید تا راحتت‌تر بتوانید آلودگی‌ها را از بین ببرید.
  • زمانی که از ماده پاک کننده اسپری می‌کنید یا روی سطوح می‌ریزید، مطمئن شوید در تمام قسمت‌ها مواد پخش شده‌اند و همه سطوح را پوشش داده‌اند.
  • برای تمیز کردن درزهای بین کاشی‌ها و سرامیک‌ها بهتر است از یک فرچه یا برس مویی استفاده کنید.
  • در پاک کردن سطوح دستشویی و حمام تنها نوع پاک کننده مهم نیست، بلکه مراحل تمیز کردن و اینکه چطور این کار را انجام می‌دهید نیز بسیار حائز اهمیت است. برای آنکه حداکثر مقدار آلودگی و جرم‌ها را از روی سطوح بردارید باید حتما بعد از زدن مواد پاک کننده، بین ۱۵ دقیقه تا ۱ ساعت بسته به نوع پاک کننده صبر کنید تا کثیفی‌ها به طور کامل خیس بخورند و بعد آن‌ها را تمیز کنید.
  • در مرحله آخر با آب تمیز دیوارها و کف دستشویی را شسته و سپس با دستمال خشک کنید.
  • برای لکه‌هایی که پاک نشده‌اند می‌توانید از یک پاک‌کننده قوی‌تر استفاده کنید یا با همان ماده‌ای که درست کردید مراحل را تنها برای آن قسمت تمیز نشده تکرار کنید.

 

سخن آخر

به طور کلی داشتن یک برنامه منظم و هفتگی برای تمیز کردن سطوح دستشویی و حمام به ما کمک می‌کند تا تمیز کردن آن هم آسان‌تر شود و هم وقت کمتری از ما بگیرد. به علاوه در محیطی که همیشه تمیز باشد، میکروب‌ و باکتری‌ کمتری رشد می‌کند و میزان ایتلا به بیماری‌های عفونی به خصوص برای خانم‌ها کاهش می‌یابد. برای ما در پایین همین صفحه بنویسید، شما از چه ترفندهایی برای تمیز کردن دستشویی استفاده می‌کنید؟

همچنین پیشنهاد می‌کنیم حتما ترفندهای جالب دیگر خانه داری مانند «تمیز کردن سرامیک با ۸ راهکار ساده و آسان» را نیز در انگیزه بخوانید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare