راه های تشخیص ادویه مرغوب

تشخیص ادویه مرغوب

ادویه از جمله موادی است که همه روزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیشترین استفاده آن در آشپزی و طب سنتی است، که آنها را به صورت دم کرده مورد استفاده قرار می‌دهند. ادویه‌ها خاصیت های متفاوتی دارند و همین امر مستلزم انتخاب صحیح آن‌ها است. از این رو قصد داریم شما را با ذکر نکاتی برای تشخیص ادویه مرغوب آشنا کنیم. ادویه‌های تقلبی زیادی وارد بازار شده است که استفاده از آنها باعث ورود سم به بدن می‌شود و بیماری‌های متفاوتی از جمله سرطان به وجود می‌آید. در نهایت تشخیص ادویه مرغوب باعث جلوگیری از ورود سم به بدن خواهد شد.

تشخیص ادویه مرغوب

با چند ترفند ساده می‌توانید به تقلبی یا نامرغوب بودن ادویه‌ها پی ببرید و در انتخاب خود دقت کنید. اکثر آنها را از بو و شکل می‌توانید تشخیص دهید و هنگام خرید به این ضرب المثل که هر ارزانی بی علت نیست توجه داشته باشید.

 

راه های تشخیص ادویه مرغوب

۱. تشخیص فلفل قرمز اصل

فلفل قرمز اصل را از بوی تند و تیز آن می‌توان تشخیص داد. حتی هنگام لمس کردن و بو کردن تندی را کاملا حس می‌کنید، اما در فلفل قرمزهای تقلبی، از پودر گوجه خشک شده، پودر پوست فندق خشک، بلوط و رنگ غیرمجاز شیمیایی استفاده می‌کنند. اکثر فلفل‌های تقلبی هیچ تندی ندارند و بیشتر به خاطر رنگ گوجه و فندق باعث می‌شوند رنگ غذایتان تغییر کند.

فلفل قرمز

۲. فلفل سیاه

فلفل سیاه بر خلاف فلفل قرمز از تند و تیزی کمتری برخوردار است، اما به دلیل بوی خاصی که دارد خیلی راحت قابل تشخیصی است. فلفل سیاه اصل وقتی آسیاب می‌شود به قطعات درشتی تبدیل می‌شود و کمی هم چرب هست. از طرف دیگر محصول بی‌کیفیت و تقلبی، یا خیلی خشک است یا قطعات آن خیلی ریز است. فلفل تقلبی می‌تواند حاوی آرد نخودچی، آرد عدس، خاک اره و تفاله زیتون باشد. بنابراین برای تشخیص اودیه مرغوب و خرید فلفل سیاه یا قرمز به این موارد توجه کنید.

فلفل سیاه

۳. روش تشخیص زردچوبه اصل

زردچوبه‌ی اصل رنگش خیلی نارنجی نیست و بوی مطبوع زردچوبه را می‌توانید از آن حس کنید. شکل آن به صورت یک پودر صاف و الک کرده است. رنگ زیاد زردچوبه کمی مشکوک است، بنابراین اگر می‌خواهید بدانید اصلی است یا تقلبی، یک قاشق چای‌خوری از زردچوبه را درون یک لیوان آب جوش بریزید و هم بزنید، اگر در چند ثانیه آب جوش رنگی شد یا روی آب لکه‌های سفید ایجاد شد، به وجود رنگ‌های شیمیایی غیرمجاز در آن شک کنید. زردچوبه اصلی که از ریشه این گیاه به دست می‌آید خیلی دیر رنگ پس می‌دهد و زردی ملایمی دارد. از موادی که در زردچوبه تقلبی استفاده می‌کنند، می‌توان به پوست پسته آسیاب شده، پودر هویج خشک، رنگ‌های مصنوعی، آرد و البته پودر نان خشک اشاره کرد.

تشخیص زردچوبه

۵. روش تشخیص دارچین

در ادامه‌ی تشخیص ادویه مرغوب از اودی هنامرغوب، نوبت به دارچین می‌رسد. دارچین را نیز مانند بقیه ادویه‌ها می‌توان از شکل و بوی آن تشخیص داد. به همین علت پیشنهاد می‌شود چوب دارچین را تهیه کنید و خودتان آسیاب کنید تا از مرغوب بودن آن اطمینان کافی کسب کنید. پودر دارچین اصلی نباید زیاد قهوه‌ای و پررنگ باشد. همچنین باید بویی قوی و ماندگار داشته باشد. وقتی کف دستتان می‌ریزید باید تا چند دقیقه یا حتی یک ساعت بوی آن را احساس کنید. ادویه سنا چینی اغلب به جای دارچین به فروش می‌رسد. چوب سنا ضخیم‌تر و درشت‌تر است و معمولا به یک طرف جمع شده‌اند. می‌توانید با افزودن ید به دارچین زمانی که رنگ آن آبی شد متوجه شوید که ادویه سنا است. در دارچین تقلبی از پودر پوست فندق و رنگ‌های شیمیایی و آرد نشاسته استفاده می‌کنند.

دارچین

۶. روش تشخیص زعفران

زعفران به علت قیمت گران آن باید حتما از مکان‌های مورد اعتماد تهیه شود. زعفران‌های با کیفیت یک شکل، بدون خرده، و دارای یک رنگ قرمز یا رنگ قرمز تیره هستند. اگر زعفران اصل را در آب حل کنید، پس از ۱۵ دقیقه رنگ آن در کل آب پخش می‌شود.

زعفران

۷. تشخیص ادویه مرغوب؛ تشخیص زنجبیل با کیفیت

ریشه گیاه زنجبیل باید صاف، سخت و بدون چروک باشد و پوست بسیار نازکی داشته باشد. اگر زنجبیل چروکیده باشد یا داخلش ریشه داشته باشد کهنه و نامرغوب است.

زنجبیل

۸. روش تشخیص هل مرغوب

در این روش نیز باید به شکل ظاهری آن توجه کنید. هر غلاف هل باید بزرگ و به رنگ زیتونی یا سبز باشد. اگه رنگ آن زرد یا سبز روشن باشد نشان دهنده غیر مرغوب بودن یا بسیار کهنه بودن آن است.

هل

۹. روش تشخیص جوز هندی تقلبی

جوز هندی اصل، بزرگ، بیضی شکل و داخل آن پر از شیار است. گاهی اوقات نوعی گیاه وحشی نمونه جوز هندی جایگزین آن به فروش می‌رسانند که شکل کشیده‌تری داشته و داخل آن شیارهای کمتری دیده می‌شود. جوز هندی هم از دسته ادویه‌های گران قیمت به شمار می‌آید.

جوز هندی

۱۰. روش تشخیص میخک مرغوب

میخک‌های با کیفیت، قهوه‌ای رنگ و سر آن کمی روشن‌تر است. اگر میخک را بشکنید کمی روغن پس می‌دهد. این گیاه بوی تند و مزه تلخی دارد. برای آزمودن تازگی میخک‌ها، آنها را داخل آب بیندازید. میخک‌های تازه عمودی در آب شناور می‌شوند اما میخک‌های کهنه کاملا روی سطح آب شناور می‌شوند.

میخک

۱۱. روش تشخیص رازیانه با کیفیت

رازیانه اصلی دارای  ۸ قسمت دانه‌های براق است و در صورت خورد شدن اندکی روغن پس می‌دهد. اگر برگ‌ها  بیش از حد شکننده و یا بیش از حد تاریک باشد، محصول قدیمی و دارای کیفیت پایین است.

 

نکات مهم در تهیه ادویه

  • رطوبت و تاریکی اولین عامل در آلودگی ادویه‌هاست. ادویه‌ها به دلیل بافت پودری که دارند در رطوبت دچار نم گرفتکی و درنتیجه کپک می‌شوند.
  • ادویه فله‌ای را از جای مطمئن بخرید.
  • دنبال رنگ و لعاب زیاد نروید. مواد غیر مرغوب و تقلبی دارای رنگ‌های شیمیایی برای گمراه کردن مشتری به کار می‌رود.
  • سموم ادویه‌های تقلبی را با حرارت دادن نمی‌توانید ازبین ببرید. پس اگر به تقلبی بودن ادویه‌ای شک داشتید به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare