کاربردهای خمیر دندان

خمیر دندان شوینده بهداشتی و قوی برای دندان‌ها و جلوگیری از تولید باکتری‌های مزمن است که موجب برق زدگی و تمیز شدن دندان‌ها می‌شود. در دوران باستان خمیر دندان‌ها بسیار متفاوت بود‌ه‌اند. آن‌ها از عناصری مانند پودر خاکستر، پوست تخم مرغ، جینسینگ، قاشق‌های گیاهی، نمک، پوسته‌های صدف و استخوان‌های خرد شده برای زیبایی و تمیز شدن دندان‌ها استفاده می‌کردند. با پیشرفت علم و تکنولوژی خمیر دندان فلوراید برای جلوگیری از فساد دندان‌ها به ثبت رسید. در ادامه شما را با کاربردهای خمیر دندان که احتمالا از آن بی اطلاع بوده‌اید آشنا خواهیم کرد.

 

کاربردهای خمیر دندان

 

کاربردهای خمیر دندان

شاید برایتان جالب باشد که بدانید از خمیر دندان برای مصارف دیگری نیز استفاده می‌شود. در ادامه با کاربردهای دیگر خمیر دندان آشنا می‌شویم.

 • یکی از کاربردهای خمیر دندان، استفاده از آن در نظافت آشپزخانه است. خمیر دندان سینک ظرفشویی را تمیز کرده و تمیز کننده و براق کننده مناسبی برای سطوح است.
 • استفاده از خمیر دندان روشی مناسب برای از بین بردن بخار بر روی شیشه است. زمانی که دوش می‌گیرید متوجه می‌شوید که آینه حمام بخار گرفته است و نخواهید توانست خود را در آینه ببینید. قبل از استحمام مقداری خمیر دندان را بر روی آینه بمالید و سپس حمام کنید. متوجه خواهید شد که بخاری روی آینه شما نمی‌نشیند.
 • اگر کفش‌هایی سفید دارید که سیاه شدن آنها شما را آزار می‌دهد، باید مقداری خمیر دندان را بر روی کفش بمالید و سپس با ابری نرم، کفش را پاک کنید. خواهید دید که کفش شما مجدد مثل روز اولش خواهد شد.

کاربردهای خمیر دندان

 

 • تصور کنید در حال اتو زدن هستید و یک مرتبه جای کف اتو بر روی لباس شما باقی می‌ماند. در چنین شرایطی متاثر می‌شوید و نمی‌دانید که چه کاری انجام دهید. بهترین راهکار این است که مقداری خمیر دندان را روی پارچه لک شده بریزید و سپس آن را اتو کنید. لباس شما پاک خواهد شد. در صورتیکه لیوان چای و آب خود را روی میز گذاشتید و بعد از آن لک لیوان بر روی میز باقی ماند، خمیر دندان مورد مناسبی برای لک است. مقداری خمیر دندان را بر روی لک لیوان بگذارید و سپس میز را با پارچه‌ای نرم تمیز کنید. پیش آمده است که مقداری لکه جوهر ریخته شده بر روی لباستان پاک نمی‌شود شما با مقداری ریختن خمیر دندان بر روی لباس می‌توانید آن را پاک کنید.
 • پاک کردن دیوارهای خانه، یکی دیگر از کاربردهای خمیر دندان است؛ اگر کودکان شما دیوارهای خانه را با مداد شمعی و یا ابزاری دیگر خط خطی کردند، می‌توانید مقداری خمیر دندان را روی قسمت خط کشیده گذاشته و سپس با فرچه‌ای نرم آن را پاک کنید.

پاک کردن دیوار با خمیر دندان

 

 • ممکن است به مرور آلورگی، کثیفی و گرد و غبار بر روی  تغییر رنگ جواهرات، لوازم آشپزخانه، شیر آلات ظرفشویی و دستشویی تاثیر گذار باشد. شما می‌توانید برای جلا دادن و براق شدن وسایل، مقداری خمیر دندان را حدود یک ربع بر روی سطوح قرار دهید و سپس آن را پاک کنید.
 • اگر دی وی دی های شما خط و خش پیدا کرده است و شما قادر به مشاهده آن ها نیستید می‌توانید مقداری خمیر دندان روی آنها بریزید و سپس با دستمالی نرم آن ها را پاک کنید.
 • از دیگر کاربردهای خمیر دندان، از بین بردن بوهای نامطبوع است؛ ممکن است بعد از استفاده از ظروف غذا، جای ترشیجات و… بوی نامطبوعی بگیرد. شما می توانید مقداری خمیر دندان درون ظروف قرار دهید و بعد از یک ربع آن‌ها را آبکشی کنید. بوی نامطبوع برطرف خواهد شد.

 

 • اگر چراغ های ماشین شما دیدتان را ضعیف کرده و یا در فصل سرما دچار بخار می‌شود، می‌توانید مقداری خمیر دندان را روی چراغ‌ها بمالید و سپس با دستمال پاک کنید اینکار باعث خواهد شد که دیگر چراغ‌های شما بخار نکنند.
 • خمیر دندان برای از بین بردن بخار عینک شنا، بهترین کارکرد را دارد.
 • هنگامی که دست شما با آب جوش و یا روغن سوخته است، مقداری خمیردندان در قسمت آسیب داده دست بگذارید. این کار از بروز تاول و سوزش ناشی از سوختگی جلوگیری کرده و ناحیه را خنک می‌کند.

 

 • خمیر دندان درمان مناسبی برای برطرف کردن لک های صورت است. شما می توانید شب قبل از خواب مقداری خمیردندان را برروی عارضه بمالید و بخوابید.
 • خمیر دندان ژلی، به علت دارا بودن وجود پلیمر می تواند حالت دهنده خوبی برای موها باشد. خمیر دندان ژلی همانند ژل مو عمل می کند.
 • هنگامی که شما آشپزی می کنید و پیاز یا ماهی و مواد غذایی بودار را سرخ می کنید. بوی نامطبوعی در سلول های پوستی شما نفوذ کرده و ساعت‌ها از بین نخواهد رفت. شما می‌توانید مقداری خمیر دندان را بر روی پوست خود مالش دهید و سپس آبکشی کنید.
 • در صورتیکه از وسایل و ابزار آهنی استفاده می کنید و دچار زنگ زدگی شده اند. خمیر دندان به علت خاصیت سیلیکایی، زنگ زدگی آهن را برطرف خواهد کرد.

 

 

 • یکی دیگر از کاربردهای خمیر دندان پاک کردن لکه‌های ایجاد شده هنگام استفاده از مواد غذای بر روی پوست دستتان است. همانطور که می دانید خمیر دندان برای شستشو دندان و جلوگیری از پوسیدگی و تجمع باکتری های موجود در دهان استفاده می‌شود. این تاثیر خمیر دندان در ناحیه‌های دیگری از بدن قابل استفاده است. در صورتیکه از زردچوبه استفاده کردید و رنگ ناخن‌هایتان را تحت تاثیر قرار داد و یا باکتری و میکروب‌های آلوده در زیر ناخن‌هایتان جمع شده بود می‌توانید با مقداری خمیر دندان و مسواکی که برای دندان استفاده نمی‌کنید، زیر ناخن هایتان را تمیز کنید.
 • کلیدهای پیانو ممکن است در اثر دست آلوده و با چربی  دست کثیف شوند. شما برای زدودن آلودگی از روی کلیدهای پیانو می‌توانید مقداری خمیر دندان را با پارچه‌ای مرطوب بر روی ناحیه مورد نظر بکشید و خواهید دید که درخشان و تمیز می شود.

 

ضررهای خمیر دندان

 • طبقه گفته‌ها خمیر دندان می‌تواند جوش و لکه‌های صورت را برطرف کند اما حتما باید این حقیقت را بدانید که خمیر دندان ph و میزان رطوبت صورت را از بین خواهد برد.
 • خمیر دندان دارای سولفات سدیم است. زمانیکه از خمیر دندان استفاده می‌کنید، این ماده باعث می‌شود تا فضای خالی بین سلول‌های مخاطی پوست باز شده و مواد سمی و سرطان زا به بدن شما نفوذ کند. از محصولاتی استفاده کنید که مارک فلوراید را دارد. چون فلوراید برای محافظت دندان‌ها موثر است. اما اگر از مواد دیگر در خمیر دندان استفاده شود، مانند خمیر دندان‌های سفید کننده، میزان پوسیدگی دندان‌ها را افزایش خواهد داد.
 • فلوراید موجود در خمیردندان خاصیت ضد پوسیدگی دارد. در صورتیکه خمیر دندان را قورت دهید، به علت وجود این ماده سمی در بدن، دچار مسمومیت می‌شوید. بلعیدن زیاد خمیر دندان می‌تواند موجب اسهال، سخت نفس کشیدن، حمله قلبی، کاهش ضربان قلب، استفراغ و ضعف  شود.

 

ضررهای خمیر دندان

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare