بسته

آموزش ۴ مدل بافت گل با قلاب (گل رز، برجسته، ژاپنی و فندقی)

آموزش ۴ مدل بافت گل با قلاب (گل رز، برجسته، ژاپنی و فندقی)

در این مطلب قصد داریم برای تزیین لباس های بافتنی شما یک نوع آموزش جذاب و کاربردی را ارائه دهیم؛ آموزش بافت گل با قلاب. این گل های زیبای بافتنی قابل استفاده برای تزیین شال، شاخه گل گلدان، تزیین گیره سر، تزیین لباس، تزیین هدایا، تهیه پادری و … قابل استفاده است.

بافت گل با قلاب

۱. بافت گل با برگ فندقی و برجسته

بافت گل با برگ فندقی و برجسته

ابتدا به تعداد مورد نیاز بافت زنجیره می زنیم و بعد قلاب را وارد اولین زنجیره می کنیم و سپس نخ را گرفته و از داخل حلقه و زنجیره بیرون می کشیم، حال یک دایره تشکیل می شود، سپس دوازده پایه کوتاه می بافیم و نخ را کور می نماییم. (مطابق تصویر زیر)

بافت گل با قلاب ساده
بافت گل با قلاب

در این مرحله به سراغ کاموا با رنگ متفاوت می رویم و ابتدا سه زنجیره می زنیم.

نخ را پشت قلاب انداخته و به سمت بالا می کشیم تا هم ردیف با زنجیره ها قرار بگیرد.

روش بافت گل با قلاب
بافت گل با قلاب

حالا نخ را پشت میل انداخته و در ردیف بعدی دوباره وارد نمایید و یک بار دیگر این کار را تکرار می نماییم. توجه داشته باشید که بعد از تکرار دوباره شما در مجموعه پنج دانه دارید.

در این مرحله نخ را پشت میل انداخته و همه را با هم به صورت یکباره یکی می کنیم. گلبرگ اول ما تشکیل شد.

حالا دوباره سه زنجیره بزنید و گلبرگ بعدی را طبق مراحل گفته شده ببافید. فقط توجه داشته باشید که هر یک از گلبرگ های گل در دو دانه بافته می شوند و به این صورت ما شش گلبرگ بر روی دوازده دانه خواهیم داشت. تصویر زیر مربوط با پشت کار است که صحت این گفته را تایید می کند.

بافت را با همین روش ادامه دهید و تمامی گلبرگ ها را تهیه نمایید تا گل شما تکمیل شود.

آموزش بافتن گل با قلاب به پایان رسید، تنها نکته باقی مانده این است که در صورت تمایل به بافتن گل هایی با ابعاد بزرگتر تنها کافی است تعداد زنجیره اول هر گلبرگ و همچنین تعداد پشت میل انداختن ها را بیشتر نمایید. از سایز بزرگتر این گل می توانید در بافت کلاه و همچنین ساخت کلیپس گل سر استفاده نمایید.

 

۲. آموزش بافت گل برجسته با قلاب

آموزش بافت گل برجسته با قلاب
بافت گل با قلاب برجسته

بافت گل برجسته قلاب بافی با حلقه جادویی یا مجیک رینگ شروع میشود.

حلقه جادویی

۵ زنجیره ببافید.

با پایه بلند به حلقه وصل کنید.

۲ زنجیره بافته و یک پایه بلند بزنید.

تا پایان رج ۶ بار دیگر ۲ زنجیره بافته و یک پایه بلند بزنید.

نخ حلقه را بکشید تا مرکز گل جمع شود.

با گره نامرئی به سومین زنجیره اول رج بست بزنید.

به این شکل

آموزش بافت گل برجسته با قلاب ساده
روش بافت گل با قلاب برجسته

روی هر زنجیره یک پایه کوتاه، ۴ پایه بلند و یک پایه کوتاه ببافید تا گلبرگ ها شکل بگیرند.

ردیف اول گلبرگ ها را ببافید.

از پشت کار با پایه کوتاه به پایه بلند رج اول وصل کنید. (پایه کوتاه برجسته از پشت)

۴ زنجیره ببافید.

به پایه بلند بعدی رج اول وصل کنید.

به همین ترتیب پشت گلبرگ ها را زنجیره بافته و وصل کنید.
آخرین زنجیره ها را با گره نامرئی به پایه کوتاه اول رج وصل کنید.

در هر حلقه زنجیره ، ۱ پایه کوتاه ، ۴ پایه بلند و یک پایه کوتاه ببافید.

تا پایان گلبرگ های ردیف دوم را مثل مرحله قبل ببافید.

با پایه کوتاه به پشت پایه کوتاه میان گلبرگ های ردیف دوم وصل کنید.

۵ زنجیره ببافید.

طرز بافت گل برجسته با قلاب
نحوه بافت گل بافتنی با قلاب

حالا طبق شکل بالا با پایه کوتاه به پشت گلبرگ های ردیف دوم وصل کنید.

تا پایان رج ببافید.
با گره نامرئی به پایه کوتاه اول رج بست بزنید.

برای گلبرگ های ردیف آخر
روی زنجیره ها ۱ پایه کوتاه، ۷ پایه بلند و یک پایه کوتاه ببافید.

مثل همیشه به ابتدای رج با گره نامرئی بست بزنید.
نخ را گره زده و بچینید. پشت کار محکم کنید.

 

۳. بافت گل رز با قلاب

بافت گل رز با قلاب
بافت گل با قلاب به شکل رز

۱) ابتدا به تعداد مورد نیاز زنجیره می‌زنیم، اگر خواستیم تعداد گلبرگ‌ها در نهایت بیشتر باشه و گل پرپر، زنجیره ها رو زیادتر می‌زنیم و بالعکس اگه خواستیم کمتر و کوچکتر باشه، تعداد زنجیره‌ها هم کمتر خواهد بود. (من برای بافت گلی که در تصویر «کلاه دخترونه با گل رز صورتی» مشاهده می‌کنید حدود ۴۰-۵۰ زنجیره زدم)

۲)  برای ردیف اول کار، ۲ زنجیره اضافه‌تر می‌زنیم. سپس ۳ زنجیره زده و یک پایه متوسط در زنجیره دوم از زنجیره‌های پایه می بافیم و به همین ترتیب تا آخر ردیف ادامه میدیم (طبق الگو).

۳) برای شروع ردیف دوم، ۳ زنجیره چرخشی می‌بافیم. سپس در فضای زیر ۳ زنجیره از ردیف قبل، یک پایه بلند بافته، ۳ زنجیره می‌زنیم و مجددا دو پایه بلند می‌بافیم. ۱ زنجیره زده در فضای زیر سه زنجیره بعدی دو پایه بلند بافته ۳ زنجیره زده دو پایه بلند دیگه می‌بافیم. ۱ زنجیره زده سراغ ۳ زنجیره بعدی از ردیف قبل می‌رویم…..تا آخر ردیف.

۴) با ۳ زنجیره چرخشی به ردیف سوم می‌رسیم. در فضای زیر سه زنجیره از ردیف قبل (طبق الگو) ۷ پایه بلند بافته (بافت صدفی) و بر روی تک زنجیره ردیف قبلی یک بافت نامرئی می‌بافیم…تا آخر ردیف.

۵) برای بافت ردیف آخر یک زنجیره چرخشی زده و بر روی هر گره از ردیف قبل یک پایه کوتاه می بافیم. (در صورت تمایل می‌توانید این ردیف را نبافید)

۶) در این حالت یک نوار بلند به صورت مارپیچ بافتید که یک طرف اون دالبور داره و یک طرف صافه. از یک طرف این نوار دالبور اولی رو گرفته و شروع به پیچیدن می‌کنید تا به شکل گل دربیاد و نهایتا از زیر با نخ و سوزن گلی رو که شکل دادید می‌دوزید تا ثابت بشه.

۷)  این آموزش تصویری می تواند شما را برای بافتن گل رز کمک کند:

بافت گل رز با قلاب تصویری

  آموزش دوم آموزش بافتن برگ گل می باشد بدین شکل که  ابتدا  به تعداد دلخواه زنجیره می‌زنید.با بافت یک زنجیره اضافه بافت ردیف اول رو شروع می‌کنید و در هر زنجیره یک پایه کوتاه می‌بافید تا زنجیره آخر.در زنجیره آخر ۳ پایه کوتاه می‌بافید تا بتونید به سمت دیگه زنجیره‌ها برگردید. کار رو برگردونده شروع به بافت پایه کوتاه در زنجیره ها از سمت دیگر می‌کنید.
  تا انتهای زنجیره‌ها بافت پایه کوتاه رو ادامه میدیم و نهایتا  برای شروع بافت ردیف دوم، یک زنجیره چرخشی زده کار رو برمی‌گردونیم. در پایه کوتاه دوم از ردیف قبل یک پایه کوتاه بافته و تا انتهای ردیف ادامه میدم. در آخرین گره از بافت قبلی مجددا ۳ پایه کوتاه زده و بافت رو در سمت مقابل تا انتهای ردیف ادامه میدیم.

  به این ترتیب به صورت رفت و برگشت ردیف‌ها رو بافته و به صورت دلخواه آنها را کوتاه و بلند می‌کنیم یعنی مثلا طبق الگو ردیف دوم رو از گره دوم ردیف قبل شماره کرده و در سمت مقابل، ۳ گره مونده به پایان ردیف اول خاتمه‌اش داده با زنجیره چرخشی ردیف سوم رو شروع می‌کنیم و نهایتا به روش گفته شده در جلسات قبل کار رو خاتمه میدیم.

   

  ۴. بافت گل ژاپنی با قلاب

  بافت گل ژاپنی با قلاب
  بافت گل با قلاب به شکل ژاپنی

  وسایل لازم

  میل قلاب بافتنی

  کاموا

  نگین یا پولک برای تزئین

  سوزن کوبلن دوزی

  شیوه کار

  برای بافت گل ژاپنی ، بهتر است با توجه با ضخامت کاموا شماره قلاب را انتخاب کنید. بافت را با پنج عدد زنجیره آغاز کنید.

  پس از دایره کردن زنجیره ها تعداد ۱۰ عدد پایه بلند که هر کدام دو زنجیره با هم فاصله دارند ببافید. ردیف دوم را با سه عدد زنجیره به عنوان یک پایه بلند آغاز کنید. سپس روی دو زنجیره بین دو پایه ردیف قبل، را با ۴ عدد پایه بلند پر کنید که مجموعا با سه زنجیره ابتدا پنج پایه تشکیل شود .

  ردیف دوم: بافت را ادامه دهید به این صورت که این بار، پنج عدد پایه بلند را روی پایه ای که در ردیف قبل زده بودید ببافید تا به نقطه ی مرکز بافت برسید.

  یک عدد پایه بلند درون مرکز ببافید. روی پایه ی دوم بافت قبل، پنج عدد پایه بلند ببافید. بین زنجیره های دو پایه در ردیف قبل هم پنج پایه بلند ببافید.

  بافت را به همین ترتیب ادامه دهید تا روی تمام پایه ها و بینشان پایه بلند های مارپیچی به شکل گلبرگ بافته شود.

  در انتها تمام قسمت های وسط گلبرگ ها را با سوزن کوبلن دوزی به هم متصل کنید. برای زیباتر شدن گل ژاپنی یک عدد مروارید یا نگین وسط گلبرگ ها بدوزید و از خلاقیت خود لذت ببرید.

   

  سخن آخر

  در این مطلب به ارائه کامل نحوه بافت گل با قلاب و کاموا پرداختیم. توجه داشته باشید که با به کارگیری خلاقیت و ابتکار خود می توانید از این گل ها در بافت شال گردن و بافت کلاه یا لباس های بافتنی استفاده نموده و یا آنها را با استفاده از این گل ها، تزیین نمایید.

  فراموش نکنید نظرات و تجربیات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید..

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  0 تعداد نظرات
  پریدن به بالا