بسته

آموزش آسان بافت پیچ ساده، پیچ حصیری و دوقلو بسیار زیبا

آموزش آسان بافت پیچ ساده، پیچ حصیری و دوقلو بسیار زیبا

در هنر بافتنی با استفاده از مدل های مختلف بافت، اعم از بافت لانه زنبوری، بافت پیچ لوزی، انواع بافت کشباف و …، می توان در بافتنی ها تنوع ایجاد کرد. در این میان بافت پیچ یکی از ساده‌ترین و پرکاربردترین انواع بافت است که زیبایی خاصی به بافتنی ها می بخشد. در این مطلب قصد داریم روش بافت چند نوع بافت پیچ را به شما آموزش دهیم؛ با ما همراه باشید.

روش بافت پیچ ساده

بافت پیچ ساده

مهم ترین نکته ای که برای بافت پیچ باید در نظر داشته باشید این است که هیچ گاه این بافت را از لبه کار شروع نکنید و حتما مقداری بافته و پیچ را وسط کار بیندازید.

در بافت پیچ ساده می توان تعداد دانه های پیچ را تغییر داد اما همه باید زوج باشند.

بسته به بزرگی و کوچکی پیچ ، تعداد دانه ها را انتخاب می کنیم که به پیچ ۴ تایی ، پیچ ۶ تایی و پیچ ۸ تایی می توان اشاره کرد.

«در این مطلب توضیحات مربوط به پیچ ۶ تایی که معمول ترین پیچ است آموزش داده می شود.»

باید دقت داشته باشید که ۲ دانه قبل و ۲ دانه بعد از پیچ را از رو می بافیم تا فاصله ای ایجاد شود و پیچ حالت برجسته بگیرد.

ابتدا بافت را به صورت ساده می بافیم.

باید رجی که می خواهیم پیچ را شروع کنیم ، دانه ها به زیر باشند.

۲ دانه از رو بافته و بعد به ۶ دانه پیچ میرسیم که آنها را به صورت زیر میبافیم.

۳ دانه اول را از میل در آورده و داخل میل کمکی می کنیم.

سپس ۳ دانه دوم را می بافیم و در آخر ۳ دانه اول که داخل میل کمکی بودند را داخل میل اصلی کرده و می بافیم.

* این که ۳ دانه اول از روی ۳ دانه دوم رد و داخل میل اصلی شوند یا از زیر ۳ دانه دوم رد شود جهت پیچ را مشخص می کند.

به این صورت که اگر از روی دانه ها رد شود پیچ به سمت چپ می چرخد.

به این نوع یافت پیچ روی کار می گویند.

 

بافت پیچ حصیری

بافت پیچ حصیری

برای این بافت باید تعداد دونه ها مضرب ۶ + ۲ باشه. ما رج به رج برای شما توضیح می دهیم.

رج اول :۲ تا رو ،۴ تا زیر ،۲ تا رو ،۴ تا زیر،…به همین ترتیب تا آخر رج که میشود ۲ تا رو.

رج دوم: رج دوم و تمام رجهای زوج که پشت کار هستند، دونه ها را همانطور که می بینید ببافید.

رج سوم : ۲ تا رو ،۴ تای زیر رو پیچ ۲ تایی معمولی ببافید به این ترتیب که دو تای دوم رو از رو با دو تای اول جابجا کرده و به زیر ببافید. به همین ترتیب تا آخر رج ادامه بدید.

رج پنجم: یکی رو،دو تا دونه زیر اول پیچ رو با یه دونه رو که قبل از پیچ قرار داره از سمت رو جابجا کرده و دونه های زیر رو از زیر و دونه رو از رو بافته بشه.

حالا دو تا دونه دوم زیر پیچ رو با یه دونه رو که بعد از پیچ قرار دارد جابجا کنید (یه دونه رو از زیر با دو تا دونه زیر جابجا شود)

و دونه رو از رو و دونه های زیر از زیر بافته بشن.در واقع دو تا دونه رو از طرفین پیچ به وسط دونه های پیچ برده میشوند.

دوباره دو تا دونه اول پیچ با یه دونه رو که قبل از پیچ قرار داره جابجا بشه(دونه های زیر از رو با دونه رو جابجا بشه) و بافت رو انجام بدید و .دو تا دونه دوم پیچ رو با یه دونه رو که بعد از پیچ قرار داره (یه دونه رو از زیر با دونه های زیر جابجا بشه) جابجا کرده و بافت دونه ها به همون صورت که دیده میشه بافته میشه. و … به همین صورت تا آخر رج بافته میشه.(بعد از بافت این رج می بینید که بین دونه های زیر که تو رج قبل پیچ خورده بودن دو تا دونه رو قرار گرفته و بین پیچهای رج قبل که دو تا دونه رو بود دیگه دونه ای وجود نداره و دونه های زیر کنار هم قرار دارن.

رج هفتم: ۱ رو ، ۲ زیر ،۲ رو ،۴ تا دونه زیر بصورت پیچ بافته میشن اما برعکس پیچی که تو رج سوم بود.تو رج سوم جای دو تا دونه دوم رو از رو با دو تا دونه اول عوض کردیم، اینجا جای دو تا دونه دوم از زیر با دو تا دونه اول عوض میشه. و به همین ترتیب تا آخر رج دونه های رو از رو بافته میشه و ۴ تا دونه زیر پیچ می خوره و ۲ تا دونه زیر آخر رج از زیر بافته میشه.

رج نهم: ۱ رو، ۲ تای زیر با یه دونه رو که بعد از اون قرار داره جابجا میشه.(دونه رو از زیر با دو تا دونه زیر جابجا میشه) و دونه ها رو به همون صورت که می بینیم می بافیم.یه دونه رو که قبل از پیچ قرار داره با دو تا دونه اول پیچ جابجا میشه(دو تا دونه زیر اول پیچ از رو با یه دونه رو جابجا میشه).دو تا دونه دوم پیچ با یه دونه رو که بعد از پیچ قرار داره جابجا میشه(یه دونه رو از زیر با دو تا دونه زیر جابجا میشه) و ..به همین ترتیب تا آخر رج.

از اینجا به بعد تکرار رج سوم تا نهم هست.

بافت پیچ دو قلو

در این مدل ، برای بافت پیچ به ۱۳ دانه احتیاج است.

۹ دانه برای پیچ که به زیر بافته می شود، ۲ دانه قبل از پیچ و ۲ دانه بعد از پیچ که به رو بافته می شوند.

پیچ به این صورت بافته می شود که بعد از ۲ دانه ای که از رو بافتیم یک بار ۶ دانه ی اول را پیچ می اندازیم ، سپس ۳ دانه بعد را ساده می بافیم.

بعد از ۴ تا ۶ رج ساده بافی در رجی که می خواهیم دوباره پیچ بیندازیم ، ۳ دانه اول را ساده بافته و ۶ دانه بعدی را پیچ می اندازیم.

* هر ۴ یا ۶ رج یکی در میان جای پیچ جابجا می شود.

 

سخن آخر

در این مطلب ۳ مدل بافت پیچ را برای شما آموزش دادیم؛ توجه داشته باشید که مدل پیچ با کمی تغییر انواع دیگری نیز دارد که تنوع زیادی به این بافت بخشیده است. شما می توانید با این بافت، بهبافت شال گردن، بافت کلاه و یا شنل بافتنی بپردازید.

فراموش نکنید که نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا