بسته

آموزش انواع بافت کشباف ؛ ۱۸ مدل کشباف ساده و تزیینی

آموزش انواع بافت کشباف ؛ ۱۸ مدل کشباف ساده و تزیینی

در هنر بافتنی پایه بافت‌ها، بافت کشباف است؛ اما در مراحل بعدی که فرد به صورت پیشرفته‌تری بافتنی را می‌آموزد، بافت های پیچیده‌تری مانند بافت لانه زنبوری، بافت سیرابی، بافت پیچ لوزی، بافت پیچ و … را یاد می‌گیرد. در این مطلب قصد داریم روش بافت کشباف که مدل‌های مختلفی دارد را آموزش دهیم؛ با ما همراه باشید.

 

روش بافت انواع بافت کشباف

۱. کشباف زیر و رو (کشباف یک دانه‌ای): در این نوع کشباف که به کشباف ساده نیز شناخته می‌شود، تعداد دانه‌ها باید جفت زوج باشد. در رج اول یکی از زیر و یکی از رو می‌بافیم. در رج دوم به همان شکلی که دانه‌ها دیده می‌شوند یعنی دانه‌های زیر را از زیر و دانه‌های رو را از رو می‌بافیم. این کار را تا پایان تکرار می‌کنیم.

کشباف زیر و رو (کشباف یک دانه‌ای)
بافت کشباف زیر و رو

۲. کشباف ۲ دانه‌ای (۲ زیر رو رو): در این مدل کشباف  هم، تعداد دانه باید زوج باشد. در کشباف ۲ زیر و رو همانطور که اسمش مشخص است باید به شکل  ۲ تا از زیر و ۲ تا از رو بافته شوند. این کار را تا انتها ادامه می‌دهیم.

کشباف زیر و رو (کشباف یک دانه‌ای)
بافت کشباف زیر و رو

۳. کشباف پیچ: این مدل کشباف در واقع همان کشباف ساده است اما ظاهری زیباتر دارد. برای بافت این کشباف در رج اول یکی از زیر و یکی از رو می‌بافیم. در رج دوم دانه را از زیر ببافید با این تفاوت که هنگامی که می‌خواهید کاموا را بگیرید به جای اینکه کاموا پشت (زیر) میل باشد باید روی میل قرار بگیرد. چه در بافت زیر و چه برای بافت رو مثل اینکه به کاموا یک پیچ بدهید. سایر رج‌ها را باید مانند رج دوم ادامه دهید.

 کشباف پیچ

۴. کشباف فرانسویبرای بافت این مدل کشباف باید رج اول را به شکل کشباف ساده یعنی یک دانه از زیر و یک دانه از رو بافت. در رج‌های بعدی دانه رو به همان شکل رو بافته می‌شود و برای بافت دانه زیر باید میل را در رج پایین همان دانه بگذاریم و ببافیم.

۵. کشباف مدادی (قلمی)میزان کشش این مدل کشباف از کشباف ساده کشباف زیر و رو کمتر است اما این بافت ظاهری زیباتر و حرفه‌ای تر دارد. در رج اول یکی از زیر و دو تا از رو می‌بافیم. برای رج دوم  باید دانه رو را از رو ببافید. برای دانه‌های زیر به این شکل عمل کنید. ۲ دانه از زیر دارید، میل را باید داخل هر دو دانه کرده، کاموا را بگیرید و سپس از هر دو دانه خارج کنید مانند دو تا یکی کردن اما نباید دانه‌ها را از روی میل چپ را کنید.

حالا یکی از دانه‌ها را از میل سمت چپ خارج کرده ولی دانه دوم هنوز داخل میل باشد. مجدداً میل سمت راست را در دانه باقیمانده کرده و از زیر ببافید و از روی میل چپ خارج کنید. رج دوم را تا انتها به این شکل ببافید. نکته مهمی که باید به آن  توجه داشته باشید این است که دانه رو بدون تغییر  از رو بافته می‌شود و روشی که گفته شد فقط  بر روی دو دانه زیر اجرا می‌شود. رج سوم مانند رج اول و رج چهارم مانند رج دوم بافته می‌شود. این بافت را به ترتیب شبیه  رج اول و دوم  تا میزان دلخواه تکرار کرده و  ادامه دهید.

کشباف مدادی (قلمی)

۶. طرز بافت کشباف انگلیسی: مانند بافت کشباف ساده (معمولی) می‌باشد اما کمی تفاوت دارد. برای این بافت باید رج اول را به شکل یکی زیر و یکی رو بافت. برای رج بعدی دانه‌های زیر را تودلی در دل دانه‌ی قبل می‌بافیم. به این صورت که در رج دوم دانه رو در جای خودش بافته می‌شود اما برای دانه‌های زیر میل سمت راست را در دانه زیر رج قبل فرو کرده و از آنجا یک دانه خارج می‌کنیم.

۷. طرز بافت کشباف دولا آمریکایی: روش بافت همان یکی زیر یکی رو است با این تفاوت که دانه‌های زیر را نمی‌بافیم و از پشت برداشته و داخل میل سمت راست می‌کنیم و دانه‌های رو را به صورت عادی می‌بافیم. این مدل برای کمر دامن یا شلوار مورد استفاده است که به راحتی می‌توان کش یا بند از داخل آن رد کرد.

بافت کشباف آمریکایی دولا زیبا
بافت کشباف آمریکایی دولا
کشباف آمریکایی دولا
بافت کشباف آمریکایی دولا ساده

۸. طرز بافت کشباف آمریکاییدر رج اول دانه‌ها را یکی زیر و یکی رو می‌بافیم، در رج بعدی دانه‌های زیر را نمی‌بافیم و فقط دانه‌های رو بافته می‌شود. (مانند کشباف دولا) رج سوم همه دانه‌ها را به همان صورت که دیده می‌شوند می‌بافیم. (یکی زیر و یکی رو)

(یک رج همه دانه‌ها بافته می‌شود و یک رج فقط دانه‌های رو بافته می‌شود)

*تفاوت کشباف آمریکایی و انگلیسی: در کشباف آمریکایی در هر دو روی بافت، دانه‌ها برجسته هستند؛ ولی در کشباف انگلیسی یک طرف بافت برجسته و طرف دیگر ساده است.

۹. کشباف بامبو (Bamboo): برای این مدل کشباف تعداد دانه‌ها باید مضرب ۱۹ به علاوه ۶ باشد. مثل ۴۴ دانه

رج اول (روی کار): شش تا زیر، شش تا رو، یکی زیر، شش تا رو ببافید. این عمل را تا شش دانه مانده به انتهای رج تکرار کنید و رج را با شش دانه زیر تمام کنید.

رج دوم: ابتدا شش تا رو ببافید، سپس شش تا زیر، یکی رو، شش تا زیر، شش تا رو ببافید و این عمل را تا انتهای رج تکرار کنید.

رج سوم: تکرار رج اول

رج چهارمهمه‌ی دانه‌ها را از  زیر ببافید.

از این به بعد رجهای ۱ تا ۴ را تکرار کنید.

کشباف بامبو (Bamboo)
بافت کشباف بامبو

۱۰. کشباف توری یا سوراخ دار: برای این کشباف بهتر است دانه‌ها مضربی از ۵ + ۲ باشند.

تعداد مورد نظر را سر می‌اندازیم.

رج اول: (سمت روی بافت)، دو دانه رو برای حاشیه،* یک دانه زیر، یک ژوته بزنید، دو دانه را یکی یکی بلند کنید و بعد باهم یکی کنید از زیر، دو دانه رو، از * تکرار تا آخر رج.

رج دوم: *دو دانه زیر، سه  دانه رو، از * تا دو دانه مانده به آخر تکرار می‌کنید و دو دانه آخر را از زیر ببافید.

رج سومدو دانه رو، * دو دانه را باهم یکی کنید از زیر، یک ژوته بزنید، یک دانه زیر، دو دانه رو، از * تا آخر تکرار.

رج چهارم: مانند  رج دوم ببافید.

۱۱.  کشباف زیگزاگیبرای بافت این مدل باید رج‌ها را به صورت یک رج از رو و یک رج از زیر به روشی  که توضیح خواهم داد بافته شود. همچنین باید توجه داشت که تعداد دانه‌ها باید حتماً زوج باشد.

برای بافت کشباف زیگزاگی باید در رج اول همه دانه‌ها را از رو یا از زیر ببافید. در رج دوم ابتدا باید دانه دوم را ببافید حالا دانه دوم که بافته شده است را در می‌آوریم. سپس دانه اول را که نبافته‌ایم داخل میل قرار داده و می‌بافیم.

کشباف زیگزاگی
بافت کشباف زیگزاگی

۱۲. کشباف تیغ ماهی ۱ : روش بافت همان یکی زیر یکی رو است با این تفاوت که برای بافتن دانه زیر میل سمت راست را داخل دانه پایینی زده و می بافیم و دانه رو به صورت معمولی بافته می شود. این کشباف برای شال گردن و کلاه بسیار مناسب است چون حالت پفکی زیبایی دارد و گرما را بهتر نگه می دارد.

۱۳. کشباف تیغ ماهی ۲ : تعداد دانه ها در این مدل کشباف باید فرد باشد و اولین دانه از رو شروع شود.

رج اول : یکی رو ، یکی زیر تا آخر

رج دوم : دانه اول را نبافته ، دانه رو را از رو می بافیم ، یک نخ روی میل می گیریم مثل اینکه بخواهیم یک ژوته بیندازیم ، دانه زیر را نمی بافیم و در میل می گیریم . تا آخر

رج بعد و بقیه رج ها هم به همین ترتیب فقط دقت کنید دانه رو را با اونی که مثل ژته در رج قبل گرفته بودیم را یکی کنیم و از رو ببافیم.

۱۴. کشباف تیغ ماهی ۳ : انواع بافتهای تیغ ماهی که همه کشباف هستند پشت و روی لباس به یک شکل بافته می شوند و این نوع بافت یعنی (کشباف تیغ ماهی ۳) بیشتر برای لباسهایی که پلیسه دارد بافته می شود .

دانه های انتخابی باید حتما فرد باشد  مثلا (۳…۵…۷…۹) به عنوان مثال یه دانه رو سه تا زیر

در رج بعد هر جا دانه زیر دیدیم یکی از این طرف و یکی از آن طرفش  و خود دانه وسطی رو زیر می بافیم .

این روش در پشت و جلوی لباس به یک شکل است در هر جا که تک دانه زیر دیدیم یکی از این طرف دانه و یکی از آن طرف و خود دانه زیر را زیر می بافیم.

جلو و پشت کار به همین شکل می باشد.

کشباف تیغ ماهی
بافت کشباف تیغ ماهی

۱۵. کشباف تگرگی : برای کشباف تگرگی به تعداد مورد نظر سر می اندازیم مثلا ۲۴ دانه

رج اول : یک دانه زیر یک دانه رو الی آخر

رج دوم : یک دانه رو به یک دانه زیر که می رسیم یک نخ مثل ژوته می اندازیم به دور میل بعد دانه زیر را می بافیم ، (در این رج دانه هامون دو برابر می شود  یعنی اگر دانه ها در ابتدا ۲۴ عدد بود در این مرحله ۴۸ عدد می شود.

رج سوم : یک دانه زیر به یک دونه رو که می رسیم و دانه اضافه شده هردو تا رو با هم می گیریم و می بافیم .یعنی در این رج دانه ها دوباره ۲۴ تا می شود.

رج چهارم : یک دانه رو یک دانه اضافه یک دانه زیر .

رج پنجم :مثل رج سوم الی آخر  همین رج ها تکرار می شوند .

۱۶. کشباف  Chequered : برای این کشباف تعداد دانه های سر انداخته شده باید مضرب ۵ به علاوه یکی باشد. مثل ۳۱ دونه

رج اول (روی کار): یک دانه به زیر از پشت حلقه ببافید، سپس یکی رو ، دو تا زیر ، یکی رو ، یک دانه به زیر از پشت حلقه ببافید و این عمل را تا انتهای رج تکرار کنید.

رج دوم : یکی رو ببافید، سپس یکی زیر ، دو تا رو ، یکی زیر ، یکی رو ببافید و این عمل را تا انتهای رج تکرار کنید.

رج سوم : یکی به زیر از پشت حلقه ببافید، سپس چهار تا رو ، یکی به زیر از پشت حلقه ببافید و این عمل را تا انتهای رج تکرار کنید.

رج چهارم : یکی به رو ببافید، سپس چهار تا به زیر ، یکی به رو ببافید و این عمل را تا آخر رج تکرار کنید.

از این به بعد رج های ۱ تا ۴ را تکرار کنید.

کشباف  Chequered

۱۷. کشباف گره دار (Knotted) : برای این مدل کشباف تعداد دانه های سرانداخته شده باید مضرب سه به علاوه دو باشد. مثلا ۳۲ دونه

رج اول (روی کار): دو تا رو ببافید، سپس دانه بعد را دوبار ببافید یکبار از جلوی حلقه و یک بار از پشت حلقه و دو تا رو ببافید و این عمل را تا انتهای رج تکرار کنید.

رج دوم : دو تا زیر ببافید، سپس دو تا یکی از رو و دو تا زیر ببافید و این عمل را تا انتهای رج تکرار کنید.

از این به بعد رجهای ۱ تا ۲ را تکرار کنید.

کشباف گره دار
بافت کشباف گره دار

۱۸. کشباف قیطانی : برای این مدل کشباف۲۶ تا دانه سر بندازید (۴ تا ۶ تا +۲تا دونه) …. ۲+ (۶*۴)

رج اول  و سوم : ( دوتا رو ، یکی زیر) داخل پرانتز را تکرار کنید تا با دو رو رج تمام شود.

رج دوم  : (دوتا زیر ، یکی رو ، یکی ژته ، دوتا دونه رو بدون اینکه ببافید روی میل راست بندازید ، بعد آنها  را با هم از زیر یکی کنید، یکی رو ) داخل پرانتز را تکرار کنید تا با دو تا زیر رج تمام شود.

رج چهارم  : (دوتا زیر ، یکی رو ، دو تا یکی از زیر ، یکی ژته ، یکی رو ) داخل پرانتز را تکرار کنید تا با دو تا زیر رج تمام شود.

از رج اول مجددا  بافت را  تکرار کنید.

 

سخن آخر

بافت کشباف یکی از بافت های پایه در بافتنی با میل محسوب می شود و بسیار پر کاربرد است. از این نوع بافت می توان برای بافت انواع شال گردن، کلاه، مچ آستین، یقه و سجاف جا دکمه  استفاده کرد. امیدواریم بتوانید از این مطلب استفاده لازم را ببرید و ما را از نتیجه تلاش خود مطلع سازید

در آخر به شما پیشنهاد می‌دهیم مطالب بافتنی «آموزش بافت کلاه نوزاد با دو میل به ۳ روش ساده و فانتزی» و «آموزش ۲ مدل بافت کلاه نقاب دار به بیانی ساده و رج به رج» را نیز در انگیزه از نظر بگذرانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا