بسته

بافت سویشرت کلاه دار با میل، به صورت گام به گام و ساده

آموزش بافت سویشرت با میل

در این مطلب قصد داریم به ساده‌ترین روش ممکن آموزش بافت سویشرت ساده کلاه دار را به شما ارائه دهیم. همچنین در ادامه روش بافت سویشرت بچگانه را اراده خواهیم داد که امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرد؛ با ما همراه باشید.

بافت سویشرت پسرانه کلاه دار

بافت سویشرت مردانه و زنانه
یک مدل سویشرت کلاه دار اسپرت دخترانه و پسرانه

آموزش بافت یک سویشرت کلاه دار پسرانه یا دخترانه (اسپرت) را در نظر گرفتیم که مناسب سایز ۴ تا ۶ سال می‌باشد و کل بافت رکن می‌باشد.

برای این بافت شما نیاز به کلاف ضخیم مناسب میل شماره ۸ و تعدا کلاف زغالی ۵ و ۱ کلاف رنگ کرم دارید. (رنگ‌ها پیشنهادی است.)

بافتمون از جلو شروع می شه و بعد به ترتیب پشت و آستین و کلاه رو می‌بافیم.

بافت سویشرت – قسمت جلو

با کاموای زغالی ۲۵ دانه سر انداخته و ۱۶ خط رکن ببافید و ۱۶ خط دیگر هم با رنگ کرم رکن ببافید. به حلقه لباس می‌رسید، ۳ دانه کور کنید. ۹ خط رکن که بافتید به گودی سینه می‌رسید که به ترتیب ابتدا ۲ دانه بعد ۳ بار یک دانه کور کنید. قد بافت بعد از حلقه به ۱۷ خط رکن که رسید دانه‌ها را کور کنید و طرف دیگر را قرینه ببافید.

بافت سویشرت – قسمت پشت

با کاموای زغالی ۵۳ دانه سر انداخته و ۱۶ خط رکن ببافید و ۱۶ خط دیگر را با کرم ببافید. به حلقه لباس که رسیدید ۳ دانه کور کنید.۱۶ خط رکن دیگر با زغالی ببافید.

بافت سویشرت – قسمت آستین

با کاموای زغالی ۲۶ دانه سر انداخته و در حین بافت هر ۵ خط به ۵ خط رکن یک دانه به طرفین اضافه کنید و به ۴۰ دانه که رسید دیگر اضافه نکنید و تعداد خط‌های رکن از شروع بافت به ۴۳ خط که رسید دانه‌ها را کور کنید.

بافت سویشرت – قسمت کلاه

درزهای سرشانه را دوخته و از دور یقه پشت و جلو ۲۶ دانه در آورید و ۶۶ خط رکن ببافید و دانه‌ها را کور کنید. از طرفین جلو و کلاه برای سجاف دانه بگیرید و ۶ خط رکن ببافید. در حین بافت بعد از ۴ خط رکن در سمت چپ ۴ جا دکمه باز کنید و بعد از آن دو خط دیگر رکن را ببافید و دانه‌ها را کور کنید.

بافتمون اینجا به پایان رسیده و امیدواریم از این آموزش هم لذت برده و استفاده کنید.

 

روش دوم در بافت ژاکت یا سویشرت کلاه دار بچه گانه

بافت سویشرت بچگانه
یک مدل بافت سویشرت کودکانه

در این قسمت بافتن نوعی سویشرت یا ژاکت کلاه دار بچه گانه پسرانه به زبان خیلی ساده برای شما آموزش داده می‌شود.
بافت لباس از پایین شروع می‌شود.
نوع بافت: یک رج زیر یک رج رو- رو بافتن دانه‌ی زیر
اندازه‌ی مورد نیاز: دور کمر – دور بازو – دور گردن – دور سینه – دور مچ – از سرشانه تا زیر بغل – از سرشانه تا پایین لباس

قسمت کشبافت جلوی لباس کلاً جدا بافته میشه و بعداً به لباس دوخته میشه؛ پس شما به اندازه دور تا دور کمر منهای ۱۰ سانت جلوی کار سر میندازید؛ مثلاً اگر دور کمر لباس میخواین ۶۰ سانت باشه به اندازه ۵۰ سانت سر می اندازید.
به اندازه‌ی سه سانت تمام رج‌ها را رو ببافید. یعنی وقتی یه رج رو بافته میشه رج بعد دونه های شما زیر هست، اما شما باید رو ببافید.
از همین جا تا جایی که زیر بغل شروع میشه یه رج زیر یه رج رو ببافید؛ رجی که زیر بافته شده طرف روی لباس شما هست.

بافت سویشرت – قسمت حلقه آستین

دونه هاتون رو تقسیم بر پنج می‌کنیدمثلاً اگر ۸۰ تا دونه دارید تقسیم بر پنج میشه ۱۶.
شانزده تا دونه برای جلوی سمت راست. ۴۸ تا دونه برای پشت لباس (یعنی سه تا ۱۶ تا) و ۱۶ تا دونه هم برای جلوی چپ
از حلقه آستین به بعد این سه قسمت جدا بافته میشه. یعنی اول قسمت جلوی راست رو می‌بافید. بعد جلوی چپ و بعد هم پشت.
به همون مدل رج‌های قبل می‌بافیم یک رج زیر یک رج رو.
فقط قسمت‌هایی که طرف حلقه آستین قرار میگیره رو یک رج در میون دونه ی اول رو کور می‌کنیم. به این صورت که مثلاً ما داریم جلوی سمت راست رو می‌بافیم. این جلوی سمت راست یه طرفش جلوی لباسه و یک طرف دیگه ش هم حلقه آستین. که همون طرف راستش میشه حلقه آستین. شما به اندازه‌ی ۵ سانت یک رج در میون اولین دونه ای که طرف این قسمت حلقه آستین هست رو کور می‌کنید که حلقه آستین یه کم قوس پیدا کنه
طرفهای دیگه هم به همین صورت. قسمت‌های حلقه آستین رو به همین صورت ببافید که قسمت پشت میشه هر دو طرف. یعنی به اندازه ۵ سانت اول و آخر هر رج یه دونه کم کنید.
منظور این ۵ سانت ارتفاع هست. بستگی به نخ شما دارهمثلاً با یه نخ ممکنه ۱۰ رج ببافید به شه ۵ سانت. با یه رج ممکنه ۲۰ رج ببافید به شه ۵ سانت
بقیه بافت رو تا بالای سر شونه مثل قبل ببافید.
درزهای لباس قسمت سرشونه ها رو بدوزید؛ یعنی سر شونهها.

بافت سویشرت – قسمت جلوی لباس یا جا دکمه، ۲ تا

قسمت جا دکمه لباس که بافتش مثل سه سانت پایین لباس هست رو جدا سر می‌اندازید.
یعنی به اندازه ده سانت سر میندازید و می‌بافید. به اندازه پایین لباس تا شروع یقه. یکی رو همین طوری معمولی می‌بافید.
قسمتی که جا دکمه روش میخوره و یه برش هم داره در دو قسمت بافته میشه. یکی از پایین تا جایی که برش وجود داره. یکی هم قسمتی که برش داره تا شروع یقه که یه قسمت باریک‌تر هست.
مشخص کنید که جا دکمه‌ها رو با چه فاصله‌ای میخواید قرار بدید و توی بافت در نظر بگیرید.
برای جا دکمه میتونید یه ژته (اضافه کردن دانه به روش انداختن دانه پشت نخ) به کار ببرید و دو دانه بعد را با هم ببافید.
این سه قسمت رو به جلوی لباس بدوزید.

بافت سویشرت – قسمت کلاه

جایی که قسمت جلوی لباس رو بافتید به لباس از سر همون درز تا درز طرف دیگه دور تا دور گردن دونه می‌گیرید و مدل ساده می‌بافید تا به ارتفاع مورد نظر به رسه. بعد کور کنید و قسمت وسطش رو به هم بدوزید.
حالا قسمت دور تا دور لبه کلاه دونه بگیرید و ۵ سانت مدل کشبافت جلوی لباس ببافید.

بافت سویشرت – قسمت آستین

به اندازه دور مچ سر بندازید همه‌ی رج‌ها رو رو ببافید. که قسمت کشبافت کامل به شه. بعد از این رج به بعد یک رج زیر یک رج رو بافته میشهیک سوم از کار رو که بافتید بعد از اون هر ۷۸ رج که می‌بافید یک دانه به اول رج و یک دانه به آخر رج اضافه کنید. تا وقتی که به اندازه دور بازو یا همون دور حلقه آستین برسید و ارتفاع لباس هم به اندازه مورد نظر به رسه. کور کنید و به حلقه آستین بدوزید
نکته: حتماً در نظر داشته باشید که این زیاد کردن بر حسب ضخامت نختان باشد.

 

سخن آخر

امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید و بتوانید براحتی مراحل بافت سویشرت کلاه دار با میل را طی کنید. اگر شما از علاقمندان کار با کاموا هستید، به شما پیشنهاد می‌‌کنیم حتما سری هم به مطالب «آموزش بافت پاپوش پسرانه ساده، با دو میل و قلاب بافی»، «آموزش بافت ۳ مدل شال گردن ساده و مدل‌دار به صورت آسان» و «خلاقیت با کاموا؛ ۵ ایده ساده و خلاقانه» بزنید و فراموش نکنید نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا