بهترین روش نگهداری ادویه جات

ادویه جات

انگیزه – خانه داری – در همه خانه‌ها ادویه جات وجود دارد و البته بسته به سبک زندگی هر خانواده این ادویه‌ها می‌توانند متفاوت باشند. باید این نکته را در نظر بگیرید که ادویه جات نیز تاریخ انقضا دارند و به مرور زمان از عطر و طعم آنها کاسته می‌شود. طول عمر ادویه جات خرد شده، ادویه جات کامل و گیاهان خشک شده متفاوت است. عمر ادویه جات خرد شده مانند دارچین و جوز هندی و گیاهان خشک شده حدود ۳ سال هست. ادویه جات کامل که درسته خشک می‌شوند نیز تا ۵ سال ماندگاری دارند، البته به شرطی که بهترین روش نگهداری ادویه جات را بدانید.

 نگهداری ادویه جات

بهترین روش نگهداری ادویه جات

بهترین مکان برای نگهداری ادویه جات، قرار دادن آنها در جای خشک و خنک و بدور از تابش مستقیم خورشید است. ادویه جات در محیط های بسیار گرم و مرطوب خاصیت خود را از دست می‌دهند به همین علت از قرار دادن ادویه جات کنار اجاق گاز پرهیز کنید. در ادامه با بهترین روش‌های نگهداری ادویه جات آشنا خواهید شد.

 • ظرف مناسب برای نگهداری ادویه جات، ظروف فلزی است که به خوبی در آن بسته می‌شود. می‌توانید از ظروف شیشه‌ای کدر نیز برای نگهداری ادویه جات استفاده کنید.
 • ظروف تیره بهترین گزینه برای نگهداری ادویه جات هستند و باید در کابینت تاریک قرار گیرند.
 • برای نگهداری عطر و طعم بهتر و بیشتر، ادویه جات را درسته تهیه کرده و خودتان به میزان دلخواه انها را آسیاب و نگهداری کنید. اگر یک بار این کار را امتحان کنید، متوجه تفاوت عطر آن با ادویه آماده می‌شوید.
 • ادویه‌های پودر شده اگر به درستی و در شرایطی که عنوان کردیم، نگهداری شوند، می‌توانند ۱۲ تا ۱۸ ماه بدون دغدغه مورد استفاده قرار بگیرند.
 • پس از قرار دادن ادویه جات در ظروف تیره حتما از برچسب بر روی آنها استفاده کنید تا در هنگام انتخاب دچار مشکل نشوید و مجبور نشوید در همه شیشه‌ها را باز کنید. با هر بار باز کردن در ادویه رطوبت وارد آن می‌شود و با وارد شدن رطوبت به داخل ادویه، عطر و طعم آن کاسته می‌شود.
 • هنگام استفاده از ادویه جات خشک داخل آنها قاشق مخصوص بگذارید تا رطوبت غذا وارد ادویه نشود. هر چه ادویه جات خشک‌تر باشند بهتر عطر و طعم خود را حفظ می‌کنند.
 • برای بیشتر شدن عمر و دوام ادویه جات، آنها را به مقداری که نیاز دارید تهیه کنید. در صورتی که مقدار زیادی از یک ادویه دارید، همه آن را در یک قوطی بزرگ بریزید و مقداری از آن را در یک قوطی کوچک ریخته و استفاده کنید. زمانی که تمام شد، می‌توانید مجددا آن را پر کنید.
 • سبزیجاتی مانند شنبلیله، شوید، نعنا و غیره بهتر است به صورت تازه تهیه شود. سپس در خانه تمیز شسته و از خاک و گل و میکروب پاک شود. آنها را در جایی دور از گرد و غبار پهن کرده و خشک کنید. برای بهتر خشک شدن سبزیجات بهتر است هر روز آن را زیرو رو کنید تا به جاهایی که در معرض هوا نبودند، هوا برسد و بهتر خشک شود.
 • بهتر است ادویه را به گونه‌ای تهیه کنید تا ظرف مدت یکسال به اتمام برسد. ادویه هایی که بیشتر از این مدت باقی بمانند و مصرف نشوند دیگر خواص اولیه‌ شان را نخواهند داشت و فقط طعم دهنده غذا هستند.
 • ادویه‌های آسیاب شده تا ۶ ماه و دانه‌های کامل تا یک سال قابلیت نگهداری دارند.
 • به علت اینکه اکثر ادویه جات منشا خاکی دارند بهتر است از ادویه جات بسته بندی شده و بهداشتی استفاده کنید زیرا در غیر این صورت به انواع میکروب‌های خاکی آغشته هستند.

ادویه جات

نکات مهم

 1. سبزیجات و ادویه جات مانند دارچین و زردچوبه اگر که خوب خشک شوند، طول عمری حدود دو تا سه سال دارند.
 2. ادویه جاتی که دیگر عطر و طعمی ندارند، خاصیتی نیز ندارند و باید دور ریخته شوند.
 3. ادویه جاتی مانند فلفل سیاه یا دارچین اگر به صورت آسیاب نشده خشک شوند طول عمر آنها دو برابر می‌شود.
 4. برای تشخیص ادویه سالم و قابل استفاده مقداری از ادویه را کف دست خود بریزید و با انگشتتان آن را بسابید سپس بو کنید. اگر عطر آن را متوجه شدید هنوز می‌توانید از آن استفاده کنید اما اگر بویی از آن خارج نشد دیگر آن ادویه قابل استفاده نیست.
 5. شخیص تقلب یا آلودگی در محصولاتی مانند ادویه‌ها که به صورت پودر درآمده‌اند، کار افراد عادی و خارج از محیط آزمایشگاه‌ها نیست.
 6. می‌توانید برای راحت استفاده کردن از ادویه جات از  ادویه آویز استفاده کنید تا هنگام پخت و پز نزدیکتان باشد و هنگام تمام شدن مجدد آن را پر کنید.
 7. از مغازه‌ای که می‌خواهید ادویه تهیه کنید بیشتر دقت کنید که ادویه‌ها در خارج از محیط مغازه و در معرض گرما، نور آفتاب، آلودگی هوا یا سایر آلودگی‌های محیطی نباشند. زیرا ادویه‌ها پیش از مصرف شسته نمی‌شوند و مستقیما مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 8. ادویه جات اغلب در غذا جوشیده می‌شوند و میکروب آنها کشته می‌شود اما اگر می‌خواهید از ادویه‌ای را به صورت خام استفاده کنید حتما از بهداشتی بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 9. با دم دست گذاشتن ادویه‌های مورد علاقه‌تان، دسترسی آسان به آن‌ها را فراهم کنید. می‌توانید برای این کار از یک جا ادویه‌ای دیواری یا تاقچه باریک استفاده کنید تا ادویه جات جلوی چشمتان باشد و موقع نیاز به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare