فریز کردن لوبیا سبز با روش بلانچ و حفظ رنگ سبز و تردی آن

فریز کردن لوبیا سبز با روش بلانچ کردن لوبیا سبز

لوبیا سبز حاوی مقادیر زیادی پتاسیم، فسفر، کلسیم، منیزیم و آهن می باشد که می تواند مواد معدنی مورد نیاز بدن ما را تآمین کند. همچنین سرشار از آلبومین یا پروتئین گوشت می باشد. آلبومین یکی از پروتئین مهم بدن ما می باشد که با تغذیه لوبیا سبز می توانیم آلبومین مورد نیاز بدن مان را به میزان قابل توجهی تآمین کنیم. لوبیا سبز حاوی ویتامین های A, B1, B2, B6, B12 و ویتامین C می باشد. در ادامه روش فریز کردن لوبیا سبز را به شما خواهیم آموخت تا با نگهداری طولانی مدت از این سبزی مفید، در تمام سال به آن دسترسی داشته باشید.

 

فریز کردن لوبیا سبز با روش بلانچ کردن

۱- تا جایی که می‌توانید لوبیا سبزها را تازه انتخاب کنید.

۲- لوبیا سبزها را با آب سرد شسته و خشک کنید.

۳- انتهای لوبیاها را بگیرید سپس آن‌ها را به هر اندازه که مایلید برش بزنید.

۴- لوبیا سبزها را به سرعت درون آب در حال جوش بریزید، درب ظرف را گذاشته و به مدت ۳ دقیقه آن‌ها را بجوشانید.

۵- با استفاده از یک چنگال بزرگ لوبیا سبزها را از درون آب جوش بیرون آورده سپس آن‌ها را فوری درون ظرف حاوی آب یخ بریزید. سه دقیقه صبر کرده سپس آن‌ها را از درون آب بیرون آورده و خوب خشک کنید.

۶- لوبیا سبزها را درون کیسه‌های مخصوص فریزر(زیپ کیپ) قرار داده و قبل از بستن درب آن‌ها مطمئن شوید هوای اضافی آن‌ها را به خوبی خارج کرده‌ باشید و به این ترتیب از سوختگی فریزر نیز پیشگیری کنید.

۷- هر وقت که می‌خواهید می‌توانید لوبیا سبزها را از درون فریزر بیرون آورده و از رنگ و طعم خوب آن‌ها لذت ببرید.

 این روش پخت کوتاه را آنزیم بری گویند. قرار دادن لوبیا سبز به مدت ۳ دقیقه در آب جوش، باعث کاهش بسیار ناچیز ویتامین های موجود در لوبیا سبز خواهد شد. اما میزان ویتامین های باقی مانده در لوبیا سبز، در طی مدت نگه داری ۸ ماه آن، بدون هیچ گونه تغییری حفظ خواهند شد.

از مزایای آنزیم بری عبارتند از :

  • از بین بردن آنزیم های مضر مانند پروتئاز (تجزیه کننده پروتئین) و لیپاز (تجزیه کننده چربی) موجود در لوبیا سبز، که این عمل باعث
  • حفظ میزان آلبومین در لوبیا سبز می شود. زیرا پروتئاز موجود در لوبیاسبز بر اثر آنزیم بری از بین خواهد رفت.
  • ویتامین های موجود در لوبیا سبز به خصوص ویتامین های گروه B وC  را به مدت طولانی در حالت انجماد حفظ می کند.
  • خارج شدن اکسیژن پنهان در بافت سلولی لوبیا سبز با عمل آنزیم بری و جلوگیری از فساد ثانویه آن.
  • کاهش میزان میکروارگانیسم ها در لوبیا سبز باعث افزایش زمان ماندگاری آن می شود.

سایر روش های نگهداری لوبیا سبز

۱. نگهداری لوبیا سبز و سس گوجه فرنگی در فریزر

  • لوبیا سبز تازه ۲ کیلو
  • گوجه فرنگی ۱ کیلو
لوبیا سبز را پاک کرده و به شکل دلخواه برش می زنیم. گوجه فرنگی ها را شسته و ر نده می می کنیم. در یک قابلمه بزرگ لوبیا و گوجه فرنگی هارا ریخته در حرارات کم تفت می دهیم  و گاها هم میزنیم تا وقتی رنگ لوبیاها عوض شود از حرارت برداشته می گذاریم سرد شود سپس در کیسه فریزر ریخته هوایش را گرفته و می بندیم. آن را صاف و نازک می کنیم تا جای کمتری در فریزر بگیرد سپس درفریزر قرار می دهیم.

۲. فریز کردن لوبیا سبز به روش خام

در این روش کافیست شما لوبیا سبزها را شسته، خشک کنید و سر و ته آن را بزنید. سپس در ابعاد دلخواه خرد کرده و در زیپ کیپ یا ظرف درب دار، در فریزر نگهداری کنید.

 

سخن آخر

فریز کردن مواد غذایی، هر کدام دارای نکات خاصی است. برای مثال در فریز کردن لوبیا سبز، باید دقت داشت که بیش از ۴ ماه از این ماده در فریزر نباید استفاده شود. اگر به فریز کردن مواد غذایی علاقه دارید، شما می‌توانید روش های فریز کردن کرفس، فریز کردن بامیه، فریز کردن اسفناج و فریز کردن لیمو ترش را در انگیزه آموزش ببینید.

شما به چه روشی لوبیا سبز را نگهداری می‌کنید؟ نظرات و سوالات خود را در پایین همین صفحه با ما و سایر همراهان انگیزه در میان بگذارید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare