روش فریز کردن سیر تازه و سرخ شده با حفظ سلامتی

روش های فریز کردن سیر

فریز کردن مواد غذایی اصول خاص خود را دارد؛ یعنی با نگهداری مواد غذایی در فریزر شما باید حواستان به نکات سلامتی آن نیز باشد. در این مطلب قصد داریم روش فریز کردن سیر تازه و سرخ شده را با تمام نکات مهم آن برایتان شرح دهیم؛ با ما همراه باشید.

 

فریز کردن سیر تازه

پوره سیر در فریزر: خیلی‌ها عقیده دارند که سیر منجمد شده اصلاً طعم سیر تازه را ندارد. اما بهترین راه جهت آماده کردن سیر برای نگهداری در فریزر این است که، حبه‌های سیر را پوست بگیرید و به همراه کمی آب آن‌ها را در مخلوط‌کن ریخته و به‌صورت یکدست خرد کنید. سپس پوره‌ی سیر را  داخل قالب یخ ریخته و یا روی سطح یک ورقه‌ی سیلیکونی به‌صورت نازک پهن کنید و در فریزر بگذارید تا منجمد شود بعدازآن سیرهای منجمد شده را در ظرف درداری بگذارید و درون فریزر به مدت طولانی نگهداری کنید.

فریز کردن صحیح سیر

فریز کردن سیر باپوست: سیر‌ها باید کاملاً سالم و بدون کپک بوده و جوانه نزده باشد. همچنین توجه داشته باشید که از سیر‌هایی که بافت آن‌ها نرم شده برای فریز کردن استفاده نکنید. سیرها به‌صورت بوته‌ای و بدون جدا کردن پوست داخل ظرف دردار یا پلاستیک فریزری منجمد کنید.

فریز کردن پوره سیر در روغن: این روش را توضیح می‌دهیم، اما شما بدانید که روغن به هیچ عنوان نباید در فریزر قرار بگیرد چراکه برای سلاکتی مضر است؛ بهرحال برخی در این روش، سیر تازه را بعد از پوست کندن  با دستگاه غذا ساز به‌صورت پوره درآورده و بعد سیرهای پوره شده را با روغن‌زیتون مخلوط‌ می کنند و آن‌ها را در قالب یخ ریخته و در فریزر نگه ‌می‌دارند. نکته مهم، قالب باید حتماً دارای درب باشد زیرا بوی سیر فضای فریزر را نامطبوع می‌کند.

ما پیشنهاد می‌کنیم همین کار را برای نگهداری در یخچال انجام دهید که بهترین کار است! یعنی پوره سیر را با روغن مخلوط کرده و در شیشه‌ای با درب بسته تا یکسال در یخچال نگهداری کنید.
حریره سیر در روغن زیتون

زمان نگهداری سیر تازه در فریزر

سیر تازه را می‌توان ۸ الی ۱۲ ماه داخل فریزر نگهداری کرد. نگهداری بیشتر ارزش غذایی سیر را از بین می‌برد، پس پیشنهاد می‌کنیم در هنگام بسته‌بندی حتماً روی برچسب تاریخ بزنید.

 

فریز کردن سیر سرخ شده

اگر می‌خواهید سیر سرخ شده را در فریزر نگهداری کنید. بهترین کار این است که سیر داغ را به شکل ماهانه استفاده کنید. بعد از سرخ کردن سیر کمی از عطر و بوی خود را نگه می‌دارد. نگهداری سیر سرخ شده به مدت طولانی در فریزر موجب می‌شود که بخش مهمی از مواد مغذی و ویتامین‌های آن از بین روند. پس بهتر است سیر داغ را بعد از سرخ نمودن آن استفاده کنید یا بیش از یک ماه در فریزر نگه ندارید.

مدت زمان نگهداری سیر داغ  در فریزر

‌می‌توانید سیر منجمد شده را در مدت زمان ۳ تا ۶ ماه در فریزر نگهداری کنید. اما بهترین روش این است که سیر سرخ شده را در مدت ۶ هفته استفاده کنید. بعد از ۶ هفته سیر داغ عطر و مزه خود را ممکن است از دست دهد و در نتیجه ارزش غذایی ندارد.

نگهداری سیر در بطری نوشابه

طراحی اولیه بطری های پلاستیکی به نحوی است که در صورت انجماد آب در آن ها، در اثر بروز تغییراتی در پلیمرهای این ظروف، مواد مضری وارد آن ها می شود. لذا باید از انجماد آب ها در این بطری ها خودداری کرد. این ظروف صرفاً برای نگهداری آب در درجه حرارت یخچال (۰ تا ۴ درجه سانتی گراد) طراحی شده اند؛ به عبارتی طراحی آن ها برای شرایط سرد و خنک است، نه انجماد.

پس از این کار بپرهیزید و بهترین روش نگهداری سیر را به کار بگیرید!

 

سخن آخر

در این مطلب تمام روش‌ها و باید و نبایدهای فریز کردن سیر تازه و خام و سرخ شده را به شما گفتیم. امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید. پیشنهاد می‌کنیم با فریز کردن اسفناج، فریز کردن لیمو ترش و فریز کردن بامیه نیز در انگیزه آشنا شوید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare