روش خشک کردن پسته تازه، به صورت اصولی در منزل

خشک کردن پسته تازه و خام

برای نگهداری پسته تازه دو روش وجود دارد. ۱- فریز کردن ۲- خشک کردن پسته تازه. که روش مرسوم و متداول نگهداری پسته است. برای فریز کردن پسته تازه، می توانید آن ها را به راحتی داخل هر ظرفی که در دسترس دارید قراربدهید و فریز کنید. نیم ساعت قبل از زمانی که قصد مصرف پسته را دارید آن را از فریزر خارج کنید تا یخ زدایی شود. در این روش، طعم و مزه ی پسته تازه کاملا حفظ می شود و می توانید در تمام طول سال از داشتن پسته تازه در خانه لذت ببرید. اما در ادامخ روش خشک کردن پسته تازه را به شما خواهیم آموخت.

 

خشک کردن پسته تازه

برای خشک کردن پسته تازه، کندن پوست پسته تازه با دست کار نسبتا سختی است، مخصوصا اگر پسته ها بیشتر از یک کیلو باشند. پوست پسته زیر ناخن می روند و سر انگشتان را سیاه و چسبناک می کند. حالا ما به شما روشی را معرفی می کنیم که در آن با سرعت حداقل ۴ برابر پوست کندن با دست و با دردسر کمتر می توانید پوست آن را جدا کنید. مراحل زیر را دنبال کنید تا بتوانید در زمانی کوتاه پسته ها را از پوست جدا کنید.

۱. جدا کردن شاخه های پسته

هرچند معمولا پسته های تازه ای که در مغازه ها بفروش می رسند شاخه ندارند، ولی برای احتیاط کنترل کنید که بین پسته ها شاخه اضافی وجود نداشته باشد. شاخه ها می توانند در مراحل بعد مشکلاتی را ایجاد کنند.

۲. ریختن پسته در کیسه پلاستیکی محکم

یک کیسه ناییلونی مقاوم پیدا کنید. ما در این آزمایش، از کیسه پلاستیکی معمولی استفاده کردیم که البته پس از ۲ بار استفاده پاره شد. همچنین می توانید از دو لایه کیسه استفاده کنید. حالا حدود یک چهارم تا یک سوم فضای قابل استفاده کیسه را پر از پسته کنید. منظور از فضای قابل استفاده، فضای کیسه به جز دسته ها یا قسمتی که برای گره زدن کیسه از آن استفاده می شود است. یک چهارم تا یک سوم کیسه را از پسته پر کنید.

۳. بستن کیسه

کیسه را گره بزنید جوری که هوای زیادی در کیسه نباشد که موقع فشار دادن کیسه، کیسه باد کند. اندازه پسته ها باید به انداره ای باشد که وقتی کیسه را روی زمین می گذارید، پسته های درون کیسه یک لایه مسطح حداکثر ۳-۴ سانتی تشکیل دهد. کیسه را ببندید به طوری که پسته یک لایه ۳-۴ سانتی در کیسه تشکیل دهد.

۴. پسته ها را روی هم فشار دهید

با کف دست یا پا (که البته پا راحت تر است) پسته ها رئ روی هم فشار دهید و بلغزانید. این کار را با احتیاط انجام دهید که کیسه پاره نشود و نگذارید قسمت زیادی پسته یک گوشه از کیسه جمع شود و تحت فشار قرار گیرد که موجب پارگی نشود. آنقدر ادامه دهید تا پوست پسته ها جدا شود. با فشار دادن و لغزاندن دانه های پسته بر روی هم پوست را جدا کنید.

خشک کردن پسته خام

۵. جداسازی پوست پسته تازه

حالا کافی است گره کیسه را باز کنید و پسته ها را روی یک سینی خالی کنید. به راحتی می توانید پوست ها و پسته ها را از هم جدا کنید. البته هنوز تعدادی پسته باقی مانده اند که پوست آن ها سفت چسبیده است. این پسته ها عموما کال یا پوک هستند. حالا جداکزدن پوست پسته از خود پسته خیلی آسان تر است.

۶. شست و شوی پسته

پسته های پوست کنده را در یک ظرف آب شیت و شو دهید. با این روش هم می توانید آن ها را تمیز کنید، هم پسته هی بسته که سبک تر هستند را از روی آب جدا کنید. پسته های پوک بر روی آب شناور می مانند.

۷. خشک کردن پسته تازه

برای خشک کردن پسته تازه، پسته ها را می توانید در آفتاب خشک کنید یا در یک تابه تفت دهید تا خشک شوند. استفاده از نمک هم ماندگاری پسته را افزایش می دهد. پسته ها را آبکشی کنید و در یک سینی بزرگ در آفتاب خشک کنید.

پسته خشک شده

سخن آخر

در این مطلب روش خشک کردن پسته تازه و خام را آموزش دیدید. امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید. پیشنهاد می‌کنیم در فصل پسته حتما این روش را امتحان کنید. همچنین اگر به تهیه محصولات خانگی علاقه دارید، روش خشک کردن موز، روش خشک کردن توت و روش خشک کردن کیوی را نیز در انگیزه آموزش ببینید.

خشک کردن پسته تازه به روش شما چگونه است؟ در پایین همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare