روش خشک کردن شوید سبز و خوشرنگ در خانه

روش خشک کردن شوید تازه در خانه

از مهم ترین ادویه ها و چاشنی‌ها در هر آشپزخانه‌ای شوید خشک است. این سبزی به حدی خاصیت دارد که گاهی افراد کاشت شوید در گلدان را نیز در خانه امتحان می‌کنند. شوید خشک را می‌توانید به صورت آماده در بازار تهیه کنید، اما اگر می‌خواهید که از تمیز و درست خشک شدن شوید مطمئن باشید بهتر است که آن را در منزل خودتان شوید را خشک کنید. در ادامه این مطلب، طرز خشک کردن شوید را با تمامی نکات خواهیم آموخت.

 

خشک کردن شوید در سایه

 • قبل از هر چیزی شوید‌های تازه را خریداری کنید و خوب بشویید.
 • برگ‌های زرد و پلاسیده و بلا استفاده‌ی شوید را از آن جدا کنید و بخشی از ساقه‌های آن را نیز ببرید.
 • حالا یک ظرف بزرگ بردارید و شوید‌ها را داخل آن بریزید. ظرف را از آب سرد پر کنید تا تازگی شوید از بین نرود.
 • از آنجایی که شوید دارای برگ‌های ریز ریز و زیاد است، ممکن است در بین برگ‌های آن انگل‌های ریز وجود داشته باشد به همین منظور بهتر است به ازای هر لیتر آب سه تا چهار قطره مایع ظرفشویی یا نمک داخل آب بریزید و ۱۵ دقیقه اجازه ندهید تا شوید‌ها ضد عفونی شوند.
 • حالا آب داخل ظرف را آرام خالی کنید و برای از بین رفتن کامل مایع شوینده دوباره شوید را آبکشی کنید.
 • حالا شوید‌ها را روی دستمال‌های خشک کن، پارچه نخی تمیز یا سینی قرار دهید آن را داخل سایه بگذارید تا کم کم خشک شود.
 • از آنجایی نور مستقیم آفتاب در حین خشک کردن تمام ویتامین‌های شوید را از بین می‌برد، سایه بهترین گزینه برای خشک کردن می‌باشد. حالا بعد از چند مدت شوید‌های خشک شده را با دست خرد کنید و داخل ظرفی که رطوبت گیر است، بگذارید و استفاده کنید.
نکته: در نهایت هر یک کیلو شوید‌تر ۵۰ گرم شوید خشک تحویل می‌دهد.
خشک کردن شوید در سایه

برای داشتن نتیجه بهتر و زودتر خشک کردن شوید، می‌توانید بعد از پاک کردن و شستن شویدها، آن‌ها را به صورت دسته‌ای و با حوصله خرد و بعد اقدام به خشک کردن کنید.

همچنین برای جلوگیری از زردشدن شویدها، بهتر است روز اول خشک کردن شوید، جلوی آن پنکه‌ای با دور متوسط قرار دهید و اجازه دهید یک روز باد پنکه به آن بخورد، باد پنکه باعث زودتر خشک شدن شوید و در نتیجه مانع زرد شدن آن می‌شود. بعد از یک روز اجازه دهید دو تا سه روز دیگر نیز شوید‌ها بماند تا کاملا خشک شوند. اگر جزء خانم‌های باسلیقه و پرحوصله هستید، پیشنهاد می‌کنیم بعد از خشک شدن شویدها، آن‌ها را الک کنید تا شوید یکدست‌تر و ریزتری داشته باشید.

 

خشک کردن شوید در ماکروفر

 • شوید تازه را تمیز کنید و بشویید (برگ‌های سبزی را از ساقه جدا کنید). شوید‌ها را روی پارچه تمیزی پهن کنید تا رطوبت سبزی‌ها گرفته شود (روی برگ سبزی هیچ اثری از رطوبت نباشد در غیر اینصورت رنگ سبزی پس از خشک کردن سیاه خواهد شد).
 • تکه‌ای دستمال کاغذی روی بشقاب بگذارید و شویدها را روی دستمال پهن کنید (سعی کنید سبزی‌ها روی هم قرار نگیرند). ماکروفر را روی حداکثر قدرت قرار دهید سپس بشقاب را داخل ماکروفر بگذارید.
 • حدود ۱-۲ دقیقه زمان برای خشک شدن سبزی زمان لازم است (هر ۱۰ ثانیه در ماکروفر را باز کنید و سبزی را زیر و رو کنید)، پس از این مدت زمان سبزی خشک را با دست خرد کنید و داخل ظرف بریزید. این روش برای خشک کردن انواع سبزی‌ها کاربرد دارد.
نکته: همچنین میتوانید ساقه های سبزی را جداگانه و با همین روش در ماکروفر خشک کنید اما توجه کنید که بدلیل ضخامت ساقه زمان بیشتری برای خشک شدن لازم است.
خشک کردن شوید در ماکروفر

سخن آخر

در این مطلب راز و رمز خشک کردن شوید تازه در خانه را به شما آموختیم. با این روش‌ها شما یک شوید خشک سبز و خوش طعم خواهید داشت که از تازگی و سلامت آن مطمئن خواهید بود. شما به چه روشی شوید را خشک می‌کنید؟ در پایین همین صفحه نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

همچنین اگر به تهیه محصولات خانگی علاقه دارید، روش خشک کردن موز، روش خشک کردن توت و روش خشک کردن کیوی را نیز در انگیزه آموزش ببینید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare