روش اصولی خشک کردن گردو سبز تازه در خانه

خشک کردن گردو سبز و تازه در خانه

خشک کردن گردو سبز در خانه باید طی دو مرحله انجام گیرد. مرحله اول شامل جدا کردن پوست سبز گردو و مرحله دوم مربوط به زمانی است که گردو ها را می‌شکنیم. در صورتی که مراحل مربوط به نحوه خشک کردن گردو تازه با پوست را به درستی انجام دهید، مغز آنها درسته و کامل جدا شده و بدون اینکه فاسد شوند تا مدت زمان زیادی قابل استفاده خواهند بود.

 

خشک کردن گردو سبز (تهیه مغز گردو)

قبل از اینکه به سراغ طرز خشک کردن گردو تازه برویم باید زمان برداشت گردو را بدانیم. زمانی که پوست گردو به رنگ سبز است، زمان برداشت گردو ها فرا رسیده است؛ مشروط بر اینکه با فشار دادن پوست گردو، اثر انگشت شما روی پوست سبز آن بماند، بدون اینکه زیر پوست آن سیاه شود. این نشان می دهد که مغز گردو ها کاملا آماده است.

۱. جدا کردن پوست و شستن گردوهای سبز

گردو تازه را زمانی که هنوز پوست آن سبز است برداشت کنید. برای خشک کردن گردو تازه با پوست باید پوست گردو به گونه‌ای باشد که به راحتی بتوانید به کمک دست آن را جدا کنید. این موضوع نشان می‌دهد که گردوهای شما کاملا رسیده و آماده مصرف است. گردوها معمولا بسته به اقلیم منطقه در ماه مرداد یا شهریور آماده برداشت هستند.

نکته: هنگام برداشت گردو تازه از درخت حتما از دستکش استفاده کنید؛ چراکه ممکن است دست یا لباس شما سیاه شود.

سپس پوست سبز گردو را جدا کنید. جدا کردن پوست خارجی گردو کمی دشوار است؛ حتی اگر محصول کاملا هم رسیده باشد. شما باید پوست سبز گردو تازه را بدون ایجاد شکستگی در گردو جدا کنید. برای این کار چندین روش وجود دارد:

  • چند بار با کفش روی آن راه بروید.
  • یک تخته چوبی سنگین روی گردو‌ها قرار دهید و آن را مانند وردنه حرکت دهید.
  • با ماشین روی گردو‌ها حرکت کنید. این کار گردو‌ها را نمی‌شکند.

۲. شستن گردوها

پس از آنکه پوست سبز گردو را جدا کردید، سطلی را با آب سرد پر کنید و گردو‌ها را درون آن بریزید و بشویید. گردو‌هایی که روی آب شناور می‌شوند را دور بریزید چرا که این بدان معناست که پوک هستند.
گردو تازه را پس از پوست کندن در یک ظرف پر از آب سرد ریخته و بشویید. پس از ریختن گردو ها درون ظرف پر از آب، آن دسته از گردوهایی که روی آب شناور می‌شوند را دور بیاندازید؛ چراکه داخلشان پوک است.
خشک کردن گردو تازه و سبز

۳. خشک کردن گردوی تازه

برای خشک کردن گردو با پوست، آن‌ها را در یک مکان با تهویه مناسب هوا قرار دهید. پارچه‌ای تمیز را در یک سالن یا اتاق دارای تهویه مناسب هوا و به دور از نور مستقیم خورشید پهن کرده و گردوهای تازه را به مدت ۲ هفته بگذارید بماند تا به طور کامل پوست قهوه‌ای رنگ آن‌ها خشک شود.

 

چگونه گردوی تازه را خشک کنیم تا کپک نزند؟

  • هر چند روز یک بار گردو تازه را جا به جا کنید تا تمام قسمت های پوست آن در معرض جریان هوا قرار گرفته و خشک شود.
  • در فضای باز به شرطی که احتمال بارندگی وجود نداشته باشد و گردو ها در معرض نور مستقیم خورشید نباشند می‌توانید این کار را انجام دهید.
  • تا مراحل آخر چک کنید که آیا گردو ها به طور کامل خشک شده‌اند یا خیر. در صورت مرطوب بودن گردو تازه و جمع آوری آنها از روی پارچه ، امکان خرابی و کپک زدنشان وجود خواهد داشت. چند گردو را برای امتحان بشکنید. پوست و مغز گردو تازه باید کاملا خشک، ترد و شکننده باشد.

پس از خشک شدن کامل گردوها، آنها را درون کیسه یا سبد توری قرار دهید و در جایی خشک و خنک یا در فریزر نگهداری کنید. مدت زمان نگهداری گردو طولانی است. بسته به کیفیت آن می توانید یک تا دو سال با خیال راحت گردو تازه را در مکان مناسب انبار و استفاده کنید.

شکستن اصولی گردو و تهیه مغز گردو

شکستن پوست قهوه ای رنگ گردو کار ساده ای نیست و بسیاری از مواقع استفاده از وسیله ای همچون گردو شکن موجب خرد شدن نا مناسب گردو و مغز داخل آن می شود. ازین رو برای شکستن گردو در منزل روش های متعددی وجود دارد.

به منظور راحت شکستن گردو در منزل می‌توانید نگهداری گردو در آب را به مدت ۲ ساعت امتحان کنید. پس از خیس خوردن کامل گردوها، آن‌ها را به مدت یک شب داخل ظرفی در بسته نگهداری کنید. این کار باعث نرم‌تر شدن پوست سخت گردو‌ها خواهد شد.

با استفاده از روشی دیگر می‌توانید گردو‌ها را در یک حوله بپیچید و به کمک وسیله‌ای همچون چکش شروع به شکستن گردو‌ها کنید.

گردو تازه را چگونه خشک کنیم

 روش خشک کردن مغز گردو تازه

این روش نیز کار پیچیده‌ای نیست. به این منظور مغز گردو‌ها را روی پارچه یا سینی در مکانی با تهویه مناسب قرار دهید تا به طور کامل خشک شوند. هر چقدر مغز گردو تازه خشک‌تر شود، امکان خرابی آن کمتر خواهد بود. انجام این مرحله برای افرادی ضروری است که قصد نگهداری گردو بدون پوست (نگهداری مغز گردو) را دارند.

نکته: در صورتی که قصد ذخیره یا نگهداری گردو ها را دارید، بهتر است آنها را در یک ظرف دربسته مخصوص و در یخچال نگهداری کنید. در صورت تمایل می توانید قبل از گذاشتن آنها در یخچال، کمی آنها را تفت داده و برشته کنید.

سخن آخر

در این مطلب روش خشک کردن گردو سبز و تازه را به شما آموزش دادیم. اگر در این زمینه انتقاد یا پیشنهادی دارید آن را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم اگر به تهیه خشکبار خانگی علاقه دارید، روش خشک کردن موز، روش خشک کردن توت و روش خشک کردن کیوی را نیز در انگیزه آموزش ببینید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare