۳ روش عالی برای خشک کردن آلبالو (آلبالو خشکه) در خانه

انواع روش خشک کردن آلبالو در خانه با هسته و بدون هسته

آلبالو یکی از جذاب‌ترین میوه‌های فصل تابستان بوده و یکی از تنقلات بسیار خوشمزه نیز آلبالو خشک است که معمولا آن را از مغازه‌ها و بازارها به صورت کیلویی یا بسته‌بندی تهیه می‌کنیم. اما خشک کردن آلبالو در خانه بسیار ساده و مقرون به صرفه بوده و شما با این کار از سلامت آن نیز مطمئن خواهید بود.

در این بخش شیوه خشک کردن آلبالو را آموزش می‌دهیم که مقدار نمک آن توسط خودتان قابل تنظیم خواهد بود.

 

روش های خشک کردن آلبالو

۱. طرز تهیه آلبالو خشکه آبدار با رب انار در آفتاب

برای درست کردن آلبالو خشکه در آفتاب مثل آلبالو خشک‌های خوشمزه بازاری ابتدا باید آلبالو‌ها را بشویید و در آبکش بریزید تا کاملا آب‌شان گرفته و خشک شوند. سپس آلبالو‌ها را در یک سینی بریزید. آلبالو‌ها را طوری بچینید که روی هم انباشته نشوند، چون در این صورت آلبالو‌ها کپک می‌زنند.

سینی را زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید تا آلبالو‌ها نیمه خشک شوند. در واقع مدت زمان لازم برای نیمه خشک شدن آلبالو‌ها بستگی به میزان و شدت آفتاب شما دارد. به نظر می‌رسد ۲ یا سه روز کافی باشد (البته اگر در شهر‌های گرم با نور زیاد خورشید زندگی می‌کنید یک روز کافی است). بعد از یک یا دو روز آلبالو‌ها را در یک ظرف بریزید و با مقداری نمک و رب انار مزه‌دار کنید. دوباره آلبالو‌ها را در سینی بچینید و یک روز دیگر در آفتاب بگذارید. آلبالو خشک‌ها باید کمی نرم شوند و لازم نیست پوست به هسته بچسبد.

نکته: روش نگهداری از آلبالو خشک در کوتاه مدت در دمای اتاق و سپس در یخچال در یک ظرف درب‌دار است، اما برای طولانی مدت بهتر است آلبالو خشکه‌ها را فریز کنید که کپک نزنند. اگر هم به آفتاب دسترسی ندارید سینی آلبالو‌ها را جلوی باد پنکه بگذارید. همچنین اگر دوست ندارید به آلبالو خشکه‌ها رب انار اضافه کنید ایرادی ندارد؛ کافی است فقط مقداری نمک بزنید و در آفتاب خشک کنید.

آلبالو خشک کردن در منزل

۲. خشک کردن آلبالو با مایکروفر سولاردم

اگر برای خشک کردن انواع میوه می‌خواهید از مایکروفر سولاردم استفاده کنید به این شیوه عمل کنید و در تمام مدت خشک کردن مراقب باشید که میوه‌ها نسوزند. آلبالو‌ها را بشویید و اجازه دهید آب‌شان خشک شود. حالا در ظرف مخصوص مایکروفر یا ظرف پیرکس آلبالو‌ها را بچینید به طوری که روی هم انباشته نشوند.

سه پایه کوتاه را در سولاردم بگذارید و ابتدا با ماکروی ۹۰۰ وات ۵ دقیقه زمان بدهید تا آلبالو‌ها با حرارت نرم شوند. در اثر نرم شدن و حرارت دیدن آلبالو‌ها در ظرف محتوی آلبالو‌ها آب جمع می‌شود که باید آن را خالی کنید (مراقب داغی ظرف باشید). ظرف را بشویید و خشک کنید و سپس دوباره آلبالو‌ها را در آن بچینید. حالا کمی نمک روی آلبالو‌ها بپاشید و با ماکروی ۳۶۰ وات به مدت ۱۵ دقیقه یک بار دیگر آلبالو‌ها گرم کنید.

بعد از ۷ دقیقه آلبالو‌ها را چک کنید و زیر و رو کنید تا هر دو طرف آلبالو حرارت ببیند و خشک شود. در این مرحله ۱۰ دقیقه زمان برای آماده شدن یک آلبالو خشکه آبدار کافی است. بعد از ۱۰ دقیقه آلبالو‌ها را از مایکروفر بیرون بیاورید و در یک سینی بچینید تا کمی هوا بخورند و رطوبت اضافی را از دست بدهند.

نکته: در مایکروفر سولاردم هر میوه‌ای را با همین روش می‌توانید به همین طریقه خشک کنید. نحوه خشک کردن انواع میوه از میوه‌های تابستانی مثل توت فرنگی، انبه، گیلاس، هلو، شلیل و آلو گرفته تا موز و میوه‌های زمستانی مثل کیوی، پرتقال و سیب و … به همین ترتیب است. البته خشک کردن میوه روی شوفاژ هم مرسوم است.

خشک کردن آلبالو خانگی

۳. خشک کردن آلبالو در فر یا توستر

برای درست کردن آلبالو خشکه آبدار و بازاری در فر یا توستر ابتدا آلبالو‌ها را بشویید و آبکش کنید تا خشک شوند. سپس یک فویل روی سینی توستر بکشید، آلبالو‌ها را روی فویل بریزید و در فر به مدت ۱۰ دقیقه در درجه ۱۲۵ سانتی‌گراد قرار دهید.

در این مدت باید مرتب آلبالو‌ها را زیر و رو کنید که هر دو طرف به یک اندازه خشک شوند. با درجه ۱۲۵، ۱۰ دقیقه زمان بدهید حرارت ببینند و زیر رو نکنید. سپس به صورت مداوم زیر و رو کنید و با نمکدان و روی آلبالو‌ها نمک بپاشید. درست شدن آلبالو خشکه آبدار در فر حدود ۲ ساعت زمان می‌برد.

 

نکات کلیدی در مورد خشک کردن آلبالو

  • پس از خشک کردن آلبالوها، آن‌ها را برای یک ساعت در دمای اتاق بگذارید و سپس در بسته بندی‌های بدون هوا ذخیره کنید.
  • پس از بسته بندی، تا یک هفته حواستان به آلبالو‌ها باشد، اگر در بسته بندی‌ها نشانه‌ای از رطوبت دیدید به این معنی است که آلبالو‌ها به خوبی خشک نشده اند و به همین خاطر باید آن‌ها را کمی بیشتر در فر بگذارید.
  • آلبالو‌های خشک شده را می‌توانید همینجوری میل کنید؛ اما آن‌ها را می‌توانید برای تزیین و استفاده در کیک‌ها و بستنی‌های مختلف هم استفاده کنید.
  • بعضی از افراد خشک کردن آلبالو بدون هسته را ترجیح می‌دهند؛ علت در آوردن هسته‌های آلبالو تنها این نیست که خوردن آن‌ها در آینده بهتر باشد، بلکه در آوردن یا نیاوردن این هسته‌ها بر روی طعم آلبالو خشک شده شما هم تاثیر زیادی می‌گذارد.

 

سخن آخر

شاید بخشی از خاطرات کودکی شما با خوردن آلبالو خشکه گذشته است. پس دیگر وقت آن شده که دست به کار شده و با این روش های خشک کردن آلبالو سری به حال و هوای کودکی خود بزنید و غرق در لذت شوید.

همچنین اگر به تهیه خشکبار خانگی علاقه دارید، روش خشک کردن موز، روش خشک کردن توت و روش خشک کردن کیوی را نیز در انگیزه آموزش ببینید. شما با تهیه این تنقلات میوه‌ای، می‌توانید یک آجیل خوشمزه و مقوی برای میان‌وعده‌های خود درست کنید و از خواص و طعم بی‌نظیر آن لذت ببرید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare