۴ روش خشک کردن خرمالو (بخاری، فر، آفتاب و میوه خشک کن)

طریقه خشک کردن خاملو در فر، بخاری، آفتاب و میوه خشک کن

به طور کلی خرمالو‌ها در دو نوع ژاپنی و فویو دسته بندی می‌شوند. شکل خرمالو‌های ژاپنی بلوط مانند هستند. اگر به طعم خرمالو علاقه دارید، با خشک کردن خرمالو می‌توانید در تمام سال از طعم بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید. خشک کردن میوه ( چیپس میوه ) را‌ه‌های زیادی دارد که می‌توانید با توجه به امکاناتی که دارید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

 

طرز خشک کردن خرمالو

در ابتدای صحبت گفته شد که خرمالو‌ها دو نوع فویو و ژاپنی دارند، برای خشک کردن خرمالو بهتر است از نوع فویو استفاده نمایید، زیرا بافتی سفت دارد و می‌توان به راحتی آن را لایه لایه کرد.
اما اگر می‌خواهید از نوع ژاپنی آن استفاده کنید، بهتر است بدانید بافتی نرم دارد و برای برش دادن آن ممکن است با سختی مواجه شوید.
به عنوان نکته آخر که به نظر می‌رسد برای خشک کردن خرمالو بهتر است آن را رعایت کنید، انتخاب میوه‎هایی با رنگ نارنجی‌‌تر و پررنگ‌‌تر است.

۱. خشک کردن خرمالو روی بخاری

روش راحت برای خشک کردن خرمالو استفاده از شوفاژ و بخاری است. برای این کار ابتدا روی شوفاژ فویلی آلومینیمی پهن کنید و تکه‌های خرمالو (برش‌های حلقه‌ای به ضخامت نیم سانتیمتر) را روی آن چیده و منتظر باشیم تا خشک شود. اگر بخاری دارید و شوفاژ ندارید، می‌توانید خرمالو‌ها را در سینی و روی بخاری پهن کنید تا به تدریج آب آن کشیده شده و میوه خشک شده خرمالو را تحویل بگیریم.

نحوه خشک کردن خرمالو

۲. خشک کردن خرمالو در فر

روش دیگر برای خشک کردن خرمالو استفاده از فر است، در این روش دقت کنید که در مدت زمان کم‌تری میوه خشک خرمالو را تولید می‌کند، ولی بهتر است حواسمان به درجه فر باشد تا میوه‌ها نسوزند.
معمولا درجه حرارتی بین ۹۵ تا ۱۰۰ درجه برای خشک کردن خرمالو کافی است و بیشتر از آن باعث سوختن میوه‌ها می‌شود. برای خشک کردن خرمالو به حداقل یک ساعت زمان نیاز داریم که می‌تواند با توجه به میزان خشک شدن خرمالو‌ها بیشتر شود.

۳. خشک کردن خرمالو در آفتاب

این روش مناسب مناطقی است که آفتاب زیادی دارد و حتی در زمستان گرم می‌باشد، ولی بهتر است نکات بهداشتی برای خشک کردن خرمالو را رعایت کنیم. برای جلوگیری از ورود حشرات و حیوانات می‌توان خرمالو‌ها را در سینی چید و روی آن یک توری کشید و با خیال راحت به خرمالو‌ها اجازه دهیم خودشان خشک شوند. (درسته و یا دو نیم شده.)

نحوه خشک کردن خرمالو در آفتاب

۴. نحوه خشک کردن خرمالو در میوه خشک کن

استفاده از میوه خشک کن می‌تواند روزانه ۲۰ کیلو گرم خرمالو را تبدیل به میوه خشک شده کند که برای استفاده از این وسیله قطعه‌های خرمالو را در طبقه‌های موجود در خشک کن قرار می‌دهیم و حواسمان هست که تکه‌ها روی هم قرار نگیرند، زیرا باعث می‌شود به هم بچسبد و نتوانیم خرمالو خشک با کیفیتی را داشته باشیم. دستگاه‌های میوه خشک کن معمولا دمای ۵۷ درجه سانتیگراد را برای میوه‌ها تنظیم کرده‌اند. (برای اطمینان به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید.)

 

سخن آخر

میوه‌های رسیده را خشک کنید؛ میوه‌هایی که میخواهید خشک کنید باید سفت، رسیده و سالم باشند. میوه‌های آسیب دیده، لک شده، کال یا خیلی رسیده در صورت خشک کردن طعم مطلوبی نخواهند داشت. این چیپس‌های خرمالوی خوشمزه را می‌توانید جایگزین تنقلات کنید و از آن‌ها در کنار آجیل به عنوان پذیرایی استفاده کنید. علاوه بر این، می‌توانید از چیپس‌های خرمالو در پخت و پز و تزیین انواع کیک، شیرینی و دسر استفاده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم اگر به خشک کردن میوه‌ها علاقه دارید، با روش خشک کردن کیوی و خشک کردن توت نیز در انگیزه آشنا شوید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare