فریز کردن کرفس با حفظ عطر، طعم و رنگ برای مدت طولانی

روش صحیح فریز کردن کرفس

از آنجا که کرفس آب زیادی در خود دارد، فریز کردن آن کار آسانی نیست و انجماد آن اغلب موجب له‌ و بدون طعم و بو شدن ساقه‌ها می‌گردد. اما یک راه برای فریز کردن کرفس وجود دارد؛ بلانچ کردن. یک روش نگهداری سبزیجات در فریزر که موجب می‌شود عطر و طعم آن‌ها به طور حداکثری برای مدت طولانی‌ حفظ شود. در ایم مطلب با ما همراه باشید تا مرحله به مرحله، روش منجمد کردن کرفس را بیاموزید.

 

نحوه‌ فریز کردن کرفس

۱.شستن کرفس

شستن کرفس

بهتر است قبل از فریز کردن کرفس، ساقه‌ها را از هم جدا کرده و به خوبی بشویید. در گام بعدی، ترجیحا، ساقه‌ها را به اندازه‌ی دلخواه خرد کنید. کرفس فریز شده به آسانی کرفس تازه قابل برش زدن نیست. بعلاوه اینکه کرفس خرد شده حجم کمتر را در فضای فریزر اشغال می‌کند. بنابراین بهتر است پیش از انجماد این کار را انجام دهید.

۲. بلانچ کردن اصولی کرفس

کرفس را می‌توان بدون بلانچ کردن هم فریز کرد، اما همانطور که گفته شد این روش‌ کلیدی و آسان به حفظ عطر و طعم و بافت سبزیجات کمک می‌کند. بلانچ کردن همچنین ماندگاری سبزیجات فریز شده را افزایش می‌دهد و شما می‌توانید تا حتی یکسال هم آن‌ها را نگهداری کنید؛ این در حالی است که سبزیجات منجمد بلانچ نشده تنها تا دو ماه قابل مصرف هستند.
برای بلانچ کردن کرفس پیش از انجماد، یک قابلمه آب را به جوش آورید و یک کاسه جداگانه را با آب یخ پر کنید. کرفس‌ها را در حدود ۳ دقیقه در آب جوش ریخته و سپس بلافاصله خارج کرده و درون آب یخ بریزید و بعد آب‌کشی کنید. حال صبر کنید تا کاملا خشک شود.

۳. قرار دادن کرفس‌‌ها درون فریزر

برای جلوگیری از چسبندگی میان تکه‌های کرفس در فریزر، ابتدا آن‌ها را روی یک سینی، به صورت جدا جدا، درون فریزر قرار دهید و چند ساعت صبر کنید تا کمی منجمد شوند. سپس آن‌ها را به داخل کیسه فریزر یا ظرف مخصوص منتقل کنید. این فریز کردن دو مرحله‌ای کرفس باعث می‌شود که بتوانید هربار به میزان مورد نیاز خود سبزیجات را از بسته‌بندی جدا کنید، نه اینکه مجبور به استفاده از یک بسته‌بندی کامل شوید!

پهن کردن کرفس‌ های خرد شده روی سینی

نحوه‌ی استفاده از کرفس فریز شده

تنها کافی است کرفس را مستقیما به سایر مواد غذایی در حال پخت بیافزایید. کرفس حاوی آب زیادی است که همین موجب خاصیت آبرسانی و ترد بودن آن می‌شود. اما متاسفانه پس از فریز کردن کرفس، مقداری از کیفیت ترد بودن آن کاسته می‌گردد. به همین‌خاطر بهتر است از کرفس فریز شده تنها در خورش‌ها، سوپ‌ها و چاشنی‌ها یا اسموتی‌ و آب میوه استفاده کنید. البته در صورت تمایل، همچنان می‌توانید از کرفس فریز شده برای تهیه‌ی سالادها استفاده کنید، اما نباید انتظار داشته باشید که همان کیفیت کرفس تازه را داشته باشد.

کرفس فریز شده

سخن پایانی

فریز کردن کرفس‌، هم مانند سایر سبزیجات کار بسیار آسانی است. اما تکنیک بلانچ کردن کمک می‌کند که سبزیجات شما تازگی و عطر و طعم خود را حفظ کنند و همچنین ماندگاری بیشتری در حالت انجماد داشته باشند. پیشنهاد ما این است که همچنین «روش‌های فریز کردن اسفناج با حفظ طعم و رنگ سبز آن» را مطالعه کنید. آیا شما تا به حال به روش بلانچ کرفس را فریز کرده‌اید؟ تجربه‌تان در این خصوص چیست؟ نظرات خود را با ما و همراهان «انگیزه» به اشتراک بگذارید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare