۳ روش فریز کردن اسفناج برای نگهداری کوتاه و بلند مدت

فریز کردن اسفناج

اگر مقدار زیادی اسفناج تازه دارید و می‌خواهید مقداری را ذخیره کنید، بهترین راه منجمد کردن آن است. با اینکار، اگرچه بافت آن تغییر خواهد کرد، اما مواد مغذی و طعم آن به خوبی حفظ می‌شود. در صورتی که فکر می‌کنید اسفناج فریز شده را ظرف کوتاهی در آینده مصرف خواهید کرد، کافی است آن را درون یک ظرف یا پلاستیک مهر و موم شده داخل فریزر بگذارید. اما اگر قصد دارید مدت بیشتری اسفناج‌ها را در فریزر نگه دارید و بعدها از آن در انواع سوپ و اسموتی لذت ببرید، بهتر است آن‌ را «بلانچ» کنید. بلانچ کردن به حفظ سبزیجات منجمد در بلند مدت بسیار کمک می‌کند. در ادامه‌ی این مطلب روش‌های فریزکردن اسفناج را با ما بیاموزید.

 

فریز کردن اسفناج برای کوتاه مدت

همانطور که گفته شد، اگر قصد دارید اسفناج را برای مدت کمتر از ۳-۴ ماه در فریزر نگه دارید، کافی است با رعایت چند نکته، به آسانی آن‌ها را در فریزر قرار دهید. برای اینکار ابتدا آن‌ها را به خوبی بشویید و سپس منتظر بمانید تا در معرض هوا به خوبی خشک شوند. برای تسریع فرایند می‌توانید از یک حوله‌‌ی پارچه‌ی جاذب آب هم استفاده کنید.

سپس در صورت تمایل، می‌توانید برگ‌های اسفناج را به تکه‌های کوچک‌تری تبدیل کرده و سپس درون یک پلاستیک یا ظرف پلاستیکی درون فریزر قرار دهید. توجه داشته باشید که حتما تاریخ فریز کردن اسفناج را روی بسته‌بندی درج کنید تا از انقضاء آن مطلع شوید.

اسفناج تازه

فریز کردن اسفناج برای بلند مدت به روش بلانچ

لزوم بلانچ کردن سبزیجات

در ابتدا لازم است توضیحی در رابطه با لزوم بلانچ کردن سبزیجات بدهیم. بسیاری معتقد هستند که برای فریز کردن سبزیجات تنها کافی است مانند آنچه بالاتر ذکر شد، آن‌ها بسته‌بندی کنیم و درون فریزر قرار دهیم. اما با اینکار، پس از گذشت حدود ۳ ماه، این احتمال قوی وجود دارد که طعم، رنگ و کیفیت سبزیجات تغییر کند. در حالی که بلانچ کردن باعث حفظ طعم، بافت و رنگ آن می‌گردد و بنابراین ارزش کمی وقت را دارد.

سبزیجات بلانچ نشده در فریزر، همچنان با گذر زمان پیر می‌شوند. آنزیم‌های پیری که به طور طبیعی درون محصولات تازه وجود دارند، در دمای انجماد همچنان به کار خود ادامه می‌دهند و آنچه فعالیت آن‌ها را متوقف می‌کند، بلانچ کردن یا در واقع جوشاندن سبزیجات پیش از فریز کردن است.

نحوه بلانچ کردن اسفناج

برای بلانچ کردن اسفناج، و به طور کلی هر نوع سبزیجات دیگری، به مقداری آب و چند قطعه یخ احتیاج دارید. سپس باید به ترتیب زیر عمل کنید:

بلانچ کردن اسفناج

 • درون یک قابلمه مقداری آب را به جوش آورید.
 • اسفناج‌ها را خوب بشویید و برگ‌های لکه‌دار و زرد را جدا کنید.
 • اسفناج‌ها را داخل آب جوش بریزید. برای آنکه برگ‌های اسفناج به طور یکنواخت بجوشند، بهتر است تمام ظرفیت قابلمه را پر نکنید و این کار را طی چند مرحله انجام دهید.
 • اجازه دهید اسفناج‌ها ۲ دقیقه درون آب بجوشند و سپس آن‌ها را خارج کنید.
 • همزمان، یک کاسه‌ی بزرگ را از آب سرد و یخ پر کنید و اسفناج‌ها را پس از ۲ دقیقه، از آب جوش به آب سرد منتقل کنید.
 • صبر کنید تا اسفناج ۲ دقیقه هم در آب سرد باشد.
 • سپس آن‌ها را خارج کنید و درون یک آبکش بریزید و آب آن را بگیرید.
 • حال می‌توانید در صورت تمایل اسفناج‌ها را خرد کنید و درون بسته‌بندی مورد نظر خود قرار داده و فریز کنید.

دقت کنید اگر اسفناج را داخل پلاستیک فریز می‌ریزید، حتما هوای پلاستیک را کاملا خالی کنید. شما می‌توانید از اسفناج منجمد شده به روش بلانچ، به مدت ۱ سال استفاده کنید.

 

فریز کردن اسفناج به صورت پوره

برای استفاده از اسفناج منجمد در سوپ یا انواع اسموتی، خوب است ابتدا اسفناج را پوره کرده و سپس درون فریزر قرار دهید. برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید:

 •  به خوبی اسفناج‌ها را بشویید و خشک کنید.
 • آن‌ها را همراه با ۲ قاشق غذاخوری (۳۰‌ میلی‌لیتر) آب داخل مخلوط کن بریزید.
 • ۳۰ ثانیه اسفناج را مخلوط کنید.
 • اسفناج پوره شده را درون کیسه‌های زیپ‌کیپ، ظرف پلاستیکی یا قالب‌های مکعبی شکل یخ بریزید و فریز کنید.

فریز کرده اسفناج پوره شده

سخن پایانی

با وجود اینکه فریز کردن اسفناج و سایر سبزیجات، تا حد زیادی مواد مغذی و عطر و طعم آن‌ها را حفظ می‌کند، اما طبیعتا توصیه می‌شود تا حد ممکن از سبزیجات تازه استفاده کنید تا به میزان حداکثری از خواص آن‌ها برخوردار گردید. برای نگهداری از مواد غذایی در فریزر، خواندن مطلب «روش نگهداری قارچ در فریزر» و «روش نگهداری پیاز داغ در خانه » نیز توصیه می‌شود. اگر شما هم روش‌های دیگری برای فریز کردن اسفناج می‌شناسید، از تجربیات خود با ما بگویید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare