بسته

درست کردن شمع در خانه با چند روش، به سادگی آب خوردن!

درست كردن شمع در خانه با چند روش

در فنگ شویی استفاده از شمع جایگاه ویژه ای دارد. در واقع از قدرتمندترین عناصر در دکوراسیون خانه است. شمع ، نیرو و انرژی پاکسازی و الهام دارد. محیط خانه را گرم می کند و انرژی های منفی و استرس ها را دفع می کند. گذشته از مسئله زیبایی شمع، تاثیر آن در افزایش انرژی و از بین رفتن استرس بسیار مهم است. در این مطلب قصد داریم نحوه درست کردن شمع در خانه با پارافین و بدون پارافین را به شما کاربران عزیز آموزش دهیم.

روش های درست کردن شمع در خانه

۱. درست کردن شمع در خانه با پارافین

مواد لازم برای ساخت شمع:

  • پارافین مات یا شفاف
  • فیتیله
  • قالب (شامل قالب‌های سلیکونی کوچک با شکل‌های متنوع، شیشه‌ مربا، شکلات صبحانه، ظروف پلاستیکی یا یکبار مصرف‌های دور ریختنی.)
روش درست کردن شمع در خانه
درست کردن شمع در خانه و تزیین با گلبرگ گل

برای ساخت شمع لیوانی، پارافین را در یک ظرف ریخته و با حرارت غیرمستقیم گرم می کنیم تا حالت مایع پیدا کند. توجه داشته بشید که ظرف شما دیگر قابل استفاده نخواهد بود پس از طرفی استفاده کنید که در آینده به آن نیاز نخواهید داشت. حرارت مستقیم موجب سوخته شدن پارافین می شود و پارافین را خراب می کند، پس یک ظرف را پر از آب می کنیم و روی حرارت قرار می دهیم تا جوش بیاید. ظرف دیگری را که در آن پارافین ریخته شده است را روی آب در حال جوش می گذارید تا کم کم ذوب شود به این روش بن ماری گفته می شود.

اگر مایل هستید که پارافین زودتر ذوب شود می توانید آن را با چاقو خرد کنید. هنگامی که پارافین در حال ذوب شدن است آن را با قاشق هم بزنید و مراقب باشید که پارافین نسوزد وقتی که پارافین کاملا ذوب شد آن را از روی حرارت بردارید.

حالا باید شمع را در قالب بریزید. قالب را باید از قبل آماده کرده باشید. شما می توانید از شیشه های مربا، عسل و … به عنوان قالب شمع استفاده کنید. دو برابر قد شیشه یا قالب فتیله را برش دهید و با کمک چسب حرارتی یک طرف آن را به ته ظرف بچسپانید تا ثابت بماند. سر دیگر فتیله را به سیخ چوبی یا چوب بستنی یا خودکار یا هر وسیله دیگر ببندید با این کار فتیله شما کاملا ثابت می ماند.

پارافینی که از روی حرارت برداشته اید و دمای آن کمی پایین آمده است را به آرامی در شیشه یا قالبی که آماده کرده اید بریزید و منتظر بمانید تا خشک می شود. اجازه دهید که شمع به صورت طبیعی خنک شود و از فریزر و یخچال استفاده نکنید چون موجب ترک خوردن شمع می شود.

بعد از خشک شدن اگر اطراف فتیله حالت گودی پیدا کرده بود باز در آن قسمت پارافین بریزید. بعد از خشک شدن اضافه فیلتر را با قیچی ببرید. شمع شما آماده است.

نکته: شما می توانید برای تزیین، قبل از سفت شدن سمع، چند گل خشک درون قالب بریزید تا جلوه ای زیبا بگیرد. (البته برای این کار پارافین مصرفی شما باید شفاف باشد)

۲. طرز تهیه شمع رنگی

درست کردن شمع در خانه آسان
پس از ریختن هر لایه، صبر کنید تا شمع ببندد و لایه بعدی را که کمی سرد شده است به آرامی اضافه کنید

اگر شما می خواهید شمع های رنگی داشته باشید کافی است که رنگ شمع را هنگام ذوب کردن پارافین به آن اضافه کنید. (از ذوب کردن مداد شمعی رنگی هم می توان برای اضافه کردن رنگ به شمع استفاده کرد.) اگر در انتخاب رنگ مشکل دارید به نکات زیر توجه داشته باشید:

قرمز : رنگ گرم و مناسب اتاق ‌خواب است. این رنگ محرک بوده، فعالیت‌ها را افزایش می‌دهد.

نارنجی: رنگیست که شادی و شور و شوق را به دنبال دارد.

دارچینی: رنگ ثابت و با پشتوانه‌ ایست که در یک اتاق هماهنگی ایجاد می‌کند.

زرد : از نظر ذهنی منجر به مکالمات جالب شده و به افزایش تمرکز کمک می‌کند.

سبز: رنگ هماهنگ است که به تعادل و آرام کردن احساسات کمک کرده، امنیت و حمایت را به دنبال دارد.

آبی: رنگ سرد و ملایمی است که احساس آرامش را به خصوص در اتاق‌خواب ایجاد می‌کند.

بنفش: رنگ تسکین‌دهنده و از نظر روان‌شناسی در اتاق‌های مدیتیشن و خواب استفاده می‌شود.

سفید: رنگ خلوص، حمایت و آرامش است.

طلایی : رنگ فراوانی و ادراک است.

نقره‌ای: رنگ ماه و تعادل است که به تغییر کمک کرده، تشویق به یادگیری می‌کند.

۳. درست کردن شمع در خانه با شمع های کهنه

درست کردن شمع در خانه با شمع های کهنه
روش درست کردن شمع در خانه با شمع های کهنه
  • برای شروع ساخت شمع همه شمع های کهنه و قدیمی که در منزل دارید را خرد کرده، فتیله آن را خارج کنید و در ظرف فلزی ریخته و روی حرارت غیر مستقیم (روش بن ماری) آن را ذوب کنید. در حین ذوب کردن می توانید به آرامی آن را هم بزنید.
  • بعد از ذوب شدن کامل، به دلخواه رنگ را به آن اضافه نمایید. برای ساخت شمع باید از رنگ های مخصوص شمع سازی استفاده نمایید تا به نتیجه مطلوب برسید.
  • فتیله شمع را در سایز مناسب با قالب برش زده و به کمک چسب به قالب بچسبانید. در اینجا از لیوان شیشه ایی به جای قالب استفاده شده است که شمع در قالب باقی می ماند و از آن جدا نمی شود. در صورتی که می خواهید شمع را از قالب خارج کنید حتما قالب را چرب نمایید.
  • در این مرحله از ساخت شمع با این روش، شمع های ذوب شده را به آهستگی داخل قالب ریخته و با دست فتیله را تنظیم کنید و وسط شمع قرار دهید. بعد از اینکار قالب را در فضای اتاق و خارج از یخچال و فریزر قرار دهید تا شمع به حالت جامد درآید.

۴. درست کردن شمع در خانه بدون پارافین

ساخت شمع بدون پارافین هنر شمع سازی یکی از زیباترین هنرهای دستی است که طرفداران بسیار زیادی دارد. اغلب شمع ها با استفاده از پارافین ساخته می شوند اما نوعی از شمع ها هستند که بدون پارافین ساخته می شوند.

مرحله اول ساخت شمع بدون پارافین: یک طلق یا جای نوشابه یا هر جنسی که آب را جذب نمی کند را آماده کنید . سپس یک دایره کوچک از آن را ببرید.

مرحله دوم ساخت شمع بدون پارافین: وسط آن را با سنجاق یا یک چیز تیز همانند قیچی سوراخ کنید و فتیله شمع را از آن رد کنید. می توانید فیتله ی شمع های بی مصرف را استفاده کنید و یا آماده خریداری کنید.

مرحله سوم ساخت شمع بدون پارافین: در داخل جام یا کاسه بلوری یا هر وسیله مشابه دیگر آب بریزید. سپس روی آن آب کمی روغن بریزید به طوری که تمام سطح آب را بپوشاند و نیم سانت ارتفاع داشته باشد.

درست کردن شمع در خانه بدون پارافین
روش درست کردن شمع در خانه بدون پارافین

 مرحله چهارم ساخت شمع بدون پارافین: در صورت تمایل می توانید در داخل آب رنگ بریزید تا شمع شما زیباتر شود . حتی می توانید از گل خشک یا تیله های رنگی استفاده کنید.

شمع شما آماده است. تا زمانی که روغن سطح آب شما تمام نشده است شمع شما کار خواهد کرد. مشاهده کردید که طی چند دقیقه می توانید در مواقع ضروری، شمع بدون پارافین بسازید.

نحوه درست کردن شمع در خانه بدون پارافین
درست کردن شمع در خانه بدون پارافین

 

سخن آخر

شمع یکی از وسایلی است که می توان در تزئین و زیبایی دکوراسیون منزل از آن استفاده کرد پس با آشنایی با روش ساده شمع سازی و با کمترین هزینه خانه تان را زیبا کنید.

آیا تا به حال در خانه شمع سازی را تجربه کرده بودید؟ سوالات، تجربیات و نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما و سایر دوستانتان در انگیزه در میان بگذارید. همچنین اگر به هنرهای خانگی علاقه دارید، پیشنهاد می کنیم مقاله نحوه درست کردن گل کاغذی را نیز در انگیزه از دست ندهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا