انگیزه های جذاب زندگی

ایده‌های جذاب و خلاقانه برای ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی بسیار ساده است. فقط کافیست این بار با دید دیگری به وسایل دور ریختنی خود نگاه کنید. با آن‌ها می‌توانید چیزهای منحصر به فردی بسازید که مانندشان را در جای دیگری نخواهید دید. همچنین آن‌ها فضای خانه را برای شما دلنشین‌تر خواهند ساخت. در ادامه ایده‌های جالبی را در این خصوص خواهیم دید.

 

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی

با انواع مواد دور ریختنی می‌توان وسایل تزئینی متنوعی ساخت.

انواع وسایل تزئینی با بطری‌ پلاستیکی

بطری‌های پلاستیکی در هر خانه‌ای یافت می‌شوند. به جای این که آن‌ها را دور بریزید، با آن‌ها گلدان‌های جالبی درست کنید. کافیست ته بطری را به شکل دلخواه ببرید و رنگ‌آمیزی کنید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۱

 • نوع دیگری از گلدان که می‌توانید بسازید با بطری پلاستیکی و سی‌دی‌های بدون استفاده است. بطری را از وسط ببرید و از قسمت در آن به سی‌دی بچسبانید تا به عنوان پایه گلدان عمل کند. از قسمت ته بطری هم می‌توانید مستقلا استفاده کنید. از اسپری رنگ هم می‌توانید برای رنگ آمیزی گلدان استفاده کنید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۲

 • یکی دیگر از وسایلی که با بطری پلاستیکی می‌توانید بسازید، جا شمعی‌های بسیار زیباست. به سادگی می‌توانید برش‌هایی را مانند عکس در بطری به وجود بیاورید، آن را رنگ آمیزی کنید و درون آن شمع قرار دهید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۳

 • با بطری و قاشق پلاستیکی حتی می‌توانید لوستر‌های زیبا بسازید. ته بطری و دسته‌ی قاشق‌ها را ببرید. بدنه‌ی بطری را با سر قاشق‌ها با چسب بپوشانید. لامپ را درون بطری قرار دهید و از نور زیبای آن لذت ببرید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۴

 • با ته بطری‌های اضافی می‌توانید یک لوستر شیک و زیبا بسازید. فقط کافیست آن‌ها را به هم بچسبانید و درون آن لامپ بگذارید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۵

 • نوع دیگری از لوستر هم می‌توانید با بطری‌های پلاستیکی بسازید. سر بطری را جدا کنید. سرتاسر آن را به چسب آغشته کنید و طناب نازک یا کاموا را دور آن بپیچانید. لامپ را درون آن قرار دهید و لذت ببرید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۶

 • بسته به سلیقه‌ی خود با کمی خلاقیت می‌توان لوسترهای متنوعی با بطری پلاستیکی ساخت. سر بطری را جدا کنید. آن را رنگ آمیزی کرده و سپس با گل‌های کاغذی یا گل‌چینی سر تا سر بدنه را بپوشانید. لامپ را درون آن قرار دهید و از سقف آویزان کنید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۷

 • با بطری پلاستیکی حتی می‌توانید چراغ شب‌خواب درست کنید. دو سر بطری را جدا کنید و دور آن را کاموا پیچ کنید. دو صفحه‌ی مقوایی را هم کامواپیچ کنید و زیر سر بطری‌ها قرار دهید. یک بدنه‌ی مقوایی یا نمدی مشبک درست کنید و لامپ را درون آن بگذارید. دو سر بطری را به ابتدا و انتهای آن بچسبانید. چراغ شب‌خواب شما آماده است.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۸

 • یکی دیگر از کاربردهایی که بطری پلاستیکی دارد، این است که می‌توان با آن جعبه‌هایی زیبا برای نگهداری وسایل ساخت. سر و ته بطری را جدا کنید و رنگ‌امیزی کنید. ته‌‌ بطری‌ها را روی یک صفحه‌ی چوبی یا پلاستیکی بچسبانید. وسایل خود را درون ته بطری‌‌ها بریزید و از سر بطری‌ها به عنوان در جعبه استفاده کنید. جعبه را می‌توانید به عنوان رومیزی در اتاق یا جای ادویه در آشپزخانه استفاده کنید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۹

 • هیچ محدودیتی در استفاده از بطری پلاستیکی وجود ندارد. دو بطری بردارید و ته آن‌ها را جدا کنید. به لبه‌های آ‌ن‌ها زیپ بدوزید. اکنون شما یک جامدادی دردار زیپی دارید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۱۰

 • با ته بطری‌های پلاستیکی و یک میل بافتنی می‌توانید جای زیور آلات برای روی میز یا داخل کمد خود درست کنید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۱۱

انواع وسایل تزئینی با کاغذهای دور ریز

 • روزنامه یا دیگر کاغذهای دور ریز خود را لوله کنید تا به رول‌های نازکی تبدیل شوند. رول ‌ها را رنگ‌آمیزی کنید. سپس رول‌ها را به چسب آغشته کنید و به صورت دایره‌ای بپیچانید. اکنون شما دایره‌های کاغذی دارید که به سلیقه‌ی خودتان می‌توانید آن‌ها را به شیوه‌های مختلف بچینید. یکی از این روش‌ها، به شکل درخت است. از این درخت زیبا می‌توانید به عنوان آویز دیوار استفاده کنید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۱۲

 • دایره‌های کاغذی را به صورت ساده هم می‌توانید به هم بچسبانید و دیوار اتاق خود را زیباتر کنید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۱۳

 • با دایره‌های کاغذی حتی می‌توانید ظروف تزئینی بسازید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۱۴

 • برای ایجاد فرم چنین ظروفی می‌توانید یک بادکنک را باد کرده، دایره‌های کاغذی را روی آن به هم بچسبانید و سپس بادکنک را بترکانید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۱۵

 • اگر کمی خلاق باشید با رول‌ها و دایره‌های کاغذی می‌توانید وسایل کاربردی‌تری نظیر ساعت دیواری بسازید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۱۶

انواع وسایل تزئینی با بطری‌های شیشه‌ای

 • با بطری‌های شیشه‌ای می‌توان گلدان‌های متنوعی ساخت. شما می‌توانید آنها را رنگ کرده و یا حتی به صورت گلدان‌های آویزی از آن‌ها استفاده کنید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۱۷

 • با شیشه‌های کوچک مربا یا ترشیجات می‌توان جا سوزنی ساخت. فقط کافیست روی در آن پنبه بگذاریم و روی آن یک پارچه بکشیم و دور آن را با نوار دوخت به در بچسبانیم. درون شیشه هم می‌توانیم وسایل ریز خیاطی نظیر دکمه بریزیم.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۱۸

ساخت انواع وسایل تزئینی با در و قوطی نوشابه

 • با در شیشه‌های نوشابه می‌توان روی میز را پوشاند و میز منحصر به فردی ایجاد کرد.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۱۹

 • همچنین با کمی سلیقه و ابتکار می‌توان دیوار آویزهای زیبایی با در شیشه نوشابه ساخت.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۱۹

 • با در شیشه نوشابه می‌توان زیورآلات خلاقانه‌ای تهیه کرد. فقط نیاز به یک زنجیر و یک دستگاه هویه دارید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۲۰

 • با چسباندن قوطی‌های نوشابه به یکدیگر می‌توان حلقه‌‌های تزئینی برای در اتاق درست کرد.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۲۱

 • درهای قوطی‌های نوشابه را با یک نخ به هم وصل کنید و دستبند زیبایی برای خود بسازید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۲۲

ساخت انواع وسایل تزئینی با لاستیک‌های کهنه

 • لاستیک‌های کهنه‌ی خود را می‌توانید به جای دور ریختن به حیاط ببرید. رنگشان کنید و در آن‌ها گل بکارید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۲۳

 • می‌توانید لاستیک‌های کهنه را آغشته به چسب کنید و سطح آن‌ها را طناب‌پیچ کنید. با اتصال پایه‌های کوتاه چوبی به آن می‌توانید یک میز عسلی شیک و زیبا داشته باشید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۲۴

 • همچنین می‌توانید با الصاق یک صفحه‌ی چوبی یا یک شبکه‌ی کشی آن‌ها را به نشیمن و پشتی مبل بدل کنید و مبل و میزهای زیبایی با آن‌ها بسازید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۲۵

ساخت انواع وسایل تزئینی با لامپ

 • لامپ‌های سوخته و بدون استفاده‌ی خود را می‌توانید خالی کنید و طبیعت کوچکی را درون آن ایجاد کنید. از ماسه، صدف، شاخه‌های کوچک و هر چیز دیگری که مد نظر دارید می‌توانید استفاده کنید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۲۶

 • همچنین می‌توانید درون آن‌ها گیاه بکارید و لامپ‌ها را به گلدان‌های آویز زیبا بدل کنید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۲۷

انواع وسایل تزئینی با دکمه‌های قدیمی

دکمه‌های لباس‌های کهنه‌ی خود را جدا کنید و با چسباندن ان‌ها به دور قاب‌هایتان تنوعی تازه به اتاقتان دهید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۲۸

اگر آباژورتان کهنه شده و دیگر نمی‌خواهید از آن استفاده کنید، با دکمه‌های رنگی لباس‌های قدیمیتان آن را تزئین کنید و رنگ و رویی تازه به آن دهید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۲۹

ساخت وسایل تزئینی با چوب بستنی

 • یک لیوان کاغذی بردارید و دور آن را آغشته به چسب کنید. چوب بستن‌ها را رنگ‌آمیزی کنید و دورتادور آن بچسبانید. برای دسته هم می‌توانید دور یک مفتول فلزی را کامواپیچ کنید و به لیوان بچسبانید. سبد تزئینی خود را روی میزتان بگذارید و از آن لذت ببرید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۳۰

 • ۵ چوب بستنی‌ را کنار هم بگذارید و دو چوب بستنی دیگر را به عنوان بست به پشت آن‌ها بچسبانید. ۴ ردیف ۵تایی درست کنید و به صورت مکعبی کنار هم بچسبانید. اکنون شما یک جا مدادی رومیزی زیبا دازید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۳۱

ساخت انواع وسایل تزئینی با قاشق پلاستیکی

 • مانند جامدادی قبلی یک جعبه به عنوان گلدان بسازید. قاشق‌های پلاستیکی را رنگ‌آمیزی کنید و به صورت مدور کنار هم بچسبانید تا به صورت گل درآیند. نخ کاموای چندلا را وسط آن‌ها بچسبانید. گلدان شما آماده است.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۳۲

 • سر قاشق‌های پلاستیکی را جدا کنید. یک بطری شیشه‌ای یا فلزی بردارید و از سر آن شروع به چسباندن قاشق‌ها کنید. سرتاسر بطری را بپوشانید. درون گلدانتان گل بگذارید و از آن لذت ببرید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۳۳

ساخت انواع وسایل تزئینی با رول کاغذی دستمال توالت

 • رول‌های کاغذی دستمال توالت در قطع‌های مختلف را به هم بچسبانید. زنجیری به دو طرف آن آویزان کنید و دیوار خود را با آن زیباتر کنید. اگر در خانه لوله پلیکا هم دارید می‌توانید از آن به جای رول دستمال کاغذی استفاده کنید تا استحکام بیشتری داشته باشد.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۳۴

 • رول‌های کاغذی دستمال توالت را آغشته به چسب و کاموا پیچ کنید. یک سی دی را نیز به عنوان پایه کامواپیچ کنید. رول‌ها را روی سی‌دی بچسبانید. اکنون یک جا مدادی رو میزی دارید. با روبان و دانه‌های قهوه می‌توانید آن را تزئین کنید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۳۵

ساخت وسیله تزئینی با قوطی کنسرو

 • دور قوطی‌های کنسرو را با کاغذ کادو یا پارچه بپوشانید. دور آنها طناب یا نخ بپیچید و با گیره لباسی از یک چوب لباسی آویزان کنید. درون قوطی‌ها شمع بگدارید. چوب لباسی را از دیوار آویزان کنید و دیوار اتاق خود را زینت ببخشید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۳۶

ساخت وسیله تزئینی با شانه تخم‌مرغ

 • مانند تصویر شانه تخم‌مرغ را برش دهید و گل‌های کاغذی درست کنید. گل‌ها را دورتادور آینه بچسبانید و یک قاب زیبای آینه بسازید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۳۷

ساخت وسیله تزئینی با لیوان کاغذی

 • لیوان‌ها را کامواپیچ کنید. از درون آنها رشته لامپ بگدرانید. اکنون شما یک ریسه‌ لامپ زیبا برای اتاقتان دارید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۳۸

ساخت وسیله تزئینی با قرقره نخ

 • قرقره‌ نخ‌های رنگی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید را با حلقه‌های فلزی به هم پیچ کنید. ردیف قرقره‌ها را به یک پایه یا به چارچوب در وصل کنید و به عنوان پارتیشن از آن استفاده کنید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۳۹

انواع وسایل تزئینی با مواد موجود در طبیعت

 • سنگ‌هایی که بیرون از خانه می‌بینید را جمع کنید. یک مفتول قلب شکل بسازید. سنگها را درون آن قرار دهید و روی آن توری فلزی بکشید. قلب سنگی را با زنجیر به دیوار حیاط بیاویزید و از آن لذت ببرید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۴۰

 • میوه‌های کاجی که از درخت افتاده‌اند را جمع کنید. آن‌ها را رنگ‌آمیزی کنید و با مهره‌های رنگی تزئین کنید. سپس آن‌ها را درون یک گلدان کوچک قرار دهید. اکنون شما یک درخت کاج کوچک تزئینی دارید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۴۱

 • شاخ و برگ‌های جدا شده از درختان را جمع‌آوری کنید. آن‌ها را حلقه کنید و شاخه‌ی نازکی دورشان بپیچید تا محکم شوند. حلقه‌ی زیبا را می‌توانید به در اتاقتان بیاویزید.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۴۲

 • در پلاستیکی یک ظرف را به چسب چوب آغشته کنید. پوسته‌های پسته را ازمرکز در به صورت دایره‌ای بچینید. در انتها شما یک گل تزئینی خواهید داشت.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۴۳

انواع وسایل تزئینی با وسایل کهنه‌

 • نردبان قدیمی و کهنه‌ی خود را می‌توانیم در نشیمن بگذاریم و آن را تبدیل به جای گلدانهای خود کنیم.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۴۴

 • کفش‌های کهنه‌ی خود را به جای این که دور بیاندازیم تبدیل به گلدان کنیم.

ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی ۴۵

جمع‌بندی

با چیزهای کوچکی که فکر می‌کنیم استفاده‌ای ندارند می‌توانیم ایده‌های جذابی برای ساخت وسایل تزئینی در نظر بگیریم. پیشنهاد می‌کنیم برای دیدن ایده‌های بیشتر برای وسایل تزئینی، آموزش ساخت ۶ کاردستی با بطری نوشابه را هم ببینید. شما چه ایده‌های دیگری برای ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی دارید؟ دیدگاه و تجربیات خود را از طریق ارسال پیام با ما و خوانندگان در میان بگذارید.

مطالب زیر را هم ببینید