طرز تهیه دمنوش درمنه (آرتمیس) و خواص آن در درمان بیماری‌ها

طرز تهیه دمنوش درمنه (آرتمیس) و خواص آن در درمان بیماری‌ها

نام علمی گیاه درمنه Artemisia vulgaris است که از نام الهه یونانی آرتمیس گرفته شده است. این گیاه دارویی خواص بسیار زیادی دارد و اخیرا به دلیل کمک کردن در روند بهبودی بیماری کرونا، بسیار معروف شده است. آرتمیزین، سانتونین، اسانس شامل سینئول، پی نن، سسکی ترپن و کمی ترپنیئول مواد شیمیایی موجود در این گیاه هستند. در این مطلب فواید گیاه و دمنوش درمنه را برای کرونا و سایر بیماری ها، شرح خواهیم داد.

ترکیبات دمنوش درمنه چیست؟

اخیرا در جاهای مختلف دنیا و به خصوص ماداگاسکار، از دمنوش ترکیبی درمنه برای درمان کرونا استفاده می شود و موافقان و مخالفان خود را دارد (تقابل همیشگی طب سنتی و مدرن!)

دمنوش درمنه که بعنوان درمان اورگانیک برای کووید ۱۹ در ماداگاسکار معرفی شده از گیاهی به همین نام (از خانواده کاسنی ها) و چند گیاه مالاگاسی دیگر به دست می آید.

دمنوش درمنه چیست

طرز تهیه دمنوش درمنه

طرز تهیه دمنوش درمنه و طریقه مصرف

جهت استفاده از این گیاه به صورت دمنوش، باید ۱ قاشق غذاخوری از گیاه را خرد کنید و در سه لیوان آب جوش در زمان ۳۰ دقیقه دم کنید و بعد آن را صاف نموده و در طی روز مصرف کنید.
بنا بر بیماری خاصی که دارید، می توانید این دمنوش را سه وعده در روز و هر وعده به میزان یک فنجان یا یک لیوان بیاشامید. میزان استاندارد براى مصرف کودکان نصف مقدار (نصف فنجان سه وعده در روز) ذکر شده است.
در صورت تمایل میزان کمی نبات و یا عسل به آن اضافه نمایید. (البته اگر از عسل استفاده می کنید، باید اجازه دهید دمنوش از حرارت بیافتد و بعد عسل را اضافه کنید.)

نکته: طبیبان طب سنتی در ایران نیز، برای درمان و بهبود عوارض کرونا، توصیه می کنند ۱ قاشق غذاخوری درمنه را در یک لیوان آب، آنقدر بجوشانید تا نصف شود. سپس با این محلول، روزانه سه بار، پهلو کتف و قفسه سینه بیمار را ماساژ دهید.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه انواع دمنوش آویشن در طب سنتی

 

ترکیبات دمنوش درمنه

فواید دمنوش درمنه در طب سنتی

خواص مهم دمنوش گیاه درمنه

استفاده از درمنه برای سوءهاضمه ،کم اشتهایی، نفخ و اسهال

برای تهیه دم کرده آن ۲ قاشق چایخوری برای هر فنجان آب کافی است و می توان ۲ تا ۳ فنجان در روز مصرف نمود.جوشانده این گیاه در حمام ، پانسمان و برای درمان ورم سرما زدگی و زخم های مختلف مورد مصرف قرار می گیرد.از این گیاه می توان به عنوان خوشبو کننده در مواد غذایی به عنوان گوشت و در تهیه عطر استفاده کرد.چنانچه به عنوان کرم کش از دم کرده آن استفاده شود می توان یک فنجان ۱۵ دقیقه قبل از صبحانه و ۳ روز متوالی در آخر هر ماه استفاده نمود و این دستور باید برای ۲ماه تکرار شود.

رفع مشکلات گوارشی با گیاه درمنه

به شکل تیزان (۱– ۲ قاشق غذاخوری از گیاه خورده شده را در نیم لیتر آب بجوشانید و بگذارید بماند) برای رفع بی اشتهایی، ضعف گوارش و قاعدگی نامنظم به کار می رود.

اثر ضد نفخ و بادشکن گیاه درمنه

از دیگر خواص درمنه خاصیت بادشکنی و ضد نفخی است. همانطور که ذکر شد در برخی مناطق ایران از این گیاه در تهیه غذا استفاده میشود. همچنین از برگ و سرشاخههای آن در تهیه ترشی استفاده میگردد.

درمنه برای درمان سرماخوردگی و سرفه

یکی از گیاهان دارویی که از آن برای درمان سرماخوردگی با روشهای خانگی استفاده میشود، گیاه دارویی درمنه است. از جوشانده این گیاه همچنین برای درمان سرفه نیز استفاده میشود.

تاثیر درمنه بر درمان مرض قند

کسانی که مرض قند دارند از دمکرده گرد غنچه گیاه درمنه می‌توانند استفاده کنند. به این منظور غنچه‌های ناشکفته گیاه را با دقت پاک کرده سپس در سایه خشک نموده و بکوبید. سپس از الک ریز رد کرده و سپس گرد قابل استفاده می‌باشد.

درمنه و سرطان!

نتایج تحقیق در خصوص اثر درمنه در نابودی سرطان به ویژه سرطان های ریه و سینه کمتر از یک روز در مجله Life Science به چاپ رسیده است. مصرف این گیاه توسط بیماران با نابودی ۹۸ درصدی سلول های سرطانی همراه بوده است.
گیاه درمنه که در دسته گیاهان دارویی آرتمیسینین قرار می گیرد اکنون برای درمان مقابله با مالاریا بکار می رود و کارشناسان امیدوارند در آینده بتوانند از این گیاه در درمان انواع سرطان ها و ساخت داروهای شیمی درمانی استفاده کنند.
نکته قابل توجه در خصوص گیاه درمنه عدم استفاده آن به همراه برخی داروها و مواد غذایی است که در آن حالت خود به یک عامل تسریع سرطان  تبدیل می شود.

عوارض و مضرات دمنوش درمنه

  • گیاه درمنه برای معده و عصب مضر است.
  • این گیاه سردرد آورو مایه درد سر می باشد افرادی که میگرن دارند نباید مصرف کنند.

 

سخن آخر

طول دورۀ درمان با دمنوش درمنه بسته به نوع بیمارى متفاوت است و تا زمان درمان کامل بیمارى مى‌توان از آن استفاده کرد که البته حتما باید زیر نظر پزشک طب سنتی صورت گیرد.

آیا شما از دمنوش درمنه برای درمان بیماری خاصی استفاده کرده اید؟ لطفا تجربیات، نظرات و سوالات خود را در پایین همین صفحه بنویسید. شما همچنین می توانید طرز تهیه دمنوش کندر و خواص آن را نیز در انگیزه بخوانید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare