قارچ گانودرما چیست و چه تاثیری بر دیابت نوع ۱ و ۲ دارد؟

تاثیر قارچ گانودرما بر دیابت

امروزه استفاده از گیاهان دارویی به صورت دمنوش یا ماده خوراکی در درمان بیماری‌ها به طرز چشمگیری گسترش یافته است. یکی از این گیاهان دارویی قارچ گانودرما است. قارچی شناخته شده که در بین مردم شرق آسیا به شکل عجیبی رواج دارد. تاثیر قارچ گانودرما بر دیابت نوع ۱ و ۲ موضوع جدیدی به شمار می‌آید که در تحقیقات علمی اخیر روی آن کار شده است. در این مطلب انگیزه به بررسی تاثیر قارچ گانودرما بر دیابت خواهیم پرداخت.

 

قارچ گانودرما چیست؟

گانودرما یک قارچ پوسیدگی سفید است که به عنوان داروی مؤثر و نیروبخش برای افزایش طول عمر و سلامتی، استفاده می‌شود. این گیاه به نام‌های لینگژی (در چین) یا ریشی (در ژاپن) نیز شناخته می‌شود. مردم چین به گنودرما، قارچ جاودانگی می گویند. آن‌ها اعتقاد دارند که بوسیله این قارچ، می‌توان بیش از ۷۵ نوع بیماری را کشف، کنترل و یا حتی درمان کرد. عناوینی مثل تقویت رشد مو، ضد آلرژی بودن، ام اس و یا حتی تیروئید در این لیست دیده می‌شود، اما در میان این ۷۵ مورد، ۲ مورد بسیار از بقیه شاخص‌تر هستند. سرطان و دیابت. دو غول بیماری جهان! حالا ما قصد داریم با معرفی این قارچ، اثرات این دارو بر دیابت را بررسی کرده و درستی این ادعای مردمان کشور آسیایی را ثابت کنیم.

تاثیر قارچ گانودرما بر دیابت

تأثیر قارچ گانودرما بر دیابت

دیابت یکی از بیماری‌هاییست که در اثر اختلال متابولیکی به وجود می‌آید و طبیعتاً قند خون را افزایش می‌دهد. این بیماری که به دو دسته‌ی دیابت نوع ۱ و ۲ تقسیم می‌شود، در هر ۶ ثانیه جان یک فرد را می‌گیرد و در هر ۳ ثانیه یک نفر به لیست مبتلایان به آن افزوده می‌شود. مبتلایان به دیابت نوع ۲ حدود ۹۰٪ مبتلایان به این بیماری را تشکیل می‌دهند. داروهای شیمیایی در سال‌های اخیر در این زمینه بسیار پیشرفت کرده‌اند و می‌توانند در مدت زمان طولانی (حدود یک و نیم الی سال) به تدریج سطح قند خون را کاهش و این بیماری را درمان کنند؛ اما به دلیل هزینه‌های بالای درمان، رژیم غذایی طاقت فرسا و اثرات بعدی آن، رغبت مردم به مصرف این داروها کم شده است. در نتیجه، پزشکان و مردم رو به سمت درمان طبیعی با استفاده از گیاهان دارویی آورده‌اند.

گانودرما لوسیدوم یکی از این دسته روش‌های درمانی است که گرچه قدمت طولانی در طب سنتی داشته، اما در ۵۰ سال اخیر توجهات به آن بیشتر و مطالعه آن مورد توجه قرار گرفته است. پژوهشگران زیادی در کشورهای شرق آسیا تا کنون گزارشاتی مبنی بر اثرات دارویی آن بر بیماران داده‌اند. مطالعات Jung (پژوهشگر چینی) و همکارانش نشان می‌دهد که این قارچ، با تحریک جذب کلسیم از مسیرهای AMPK و PL 3-Kinase، می‌تواند موجب عمل هموستاز گلوکز شود.

تاثیر قارچ گانودرما بر دیابت

در مطالعه‌ای دیگر که توسط دانشگاه UNINOVE کشور برزیل انجام شد، آن‌ها با ایجاد چند گروه موش و دادن گانودرما به یکی از گروه‌ها به مدت ۳۰ روز، موفق به اثبات نتایج فوق العاده این قارچ بر درمان دیابت شدند؛ به طوری که در پایان مدت آزمایش، دسته‌ای از موش‌ها که به آنها گانودرما داده شده بود، به طرز چشمگیری دیابتشان کاهش پیدا کرده بود. نمودار زیر نتایج این آزمایش را نشان می‌دهد.

تاثیر قارچ گانودرما بر دیابت

نحوه اثر قارچ گانودرما بر دیابت

این قارچ شگفت انگیز دارای پلی ساکارید هایی شناخته شده است که از سر هیپوگلیسیمی دارد. این قارچ با افزایش هموگولوبین خون، تاثیرات جانبی دیابت نوع ۲ را در مواردی حتی تا ۵۰٪ کاهش می‌دهد. این قارچ با افزایش سطح انسولین پلاسما و کاهش سطح قند پلاسما (که در آزمایشات بر روی موش‌ها اثبات شده است)، تأثیر خود را روی این بیماری می‌گذارد. ضمناً گنودرما، به میزان قابل توجهی نفوذ Lymphocyte را کاهش تشخیص آنتی بادی انسولین در موش‌های دیابتی را افزایش داد.

 

پرورش قارچ گانودرما در ایران

به خاطر اقلیم مناسب ایران پرورش این قارچ پر خاصیت در کشور قابل انجام است. علاوه بر خواص درمانی گانودرما، این قارچ دارای مصرف خوراکی نیز بوده و به صورت پودر در قهوه های مختلف هم کاربرد دارد و در بازار ایران به فروش می رسد. همچنین نمونه‌های ایرانی این قارچ، به دلیل داشتن پلی ساکارید های بیشتر، دارای ارزش دارویی بیشتر است.

تاثیر قارچ گانودرما بر دیابت

سایر خواص درمانی قارچ گانودرما

همانطور که ذکر شد این قارچ دارای خواص درمانی و خوراکی زیادی است که در قسمت پایین به صورت تیتروار به آن اشاره می کنیم:

  • خواص ضد آلرژی
  • تاثیر در درمان کبد چرب، هپاتیت و سیروز کبدی
  • بهبود عملکرد کلیه
  • تاثیر در داشتن خوابی آرام
  • تقویت سیستم ایمنی
  • موثر در لاغری و کاهش وزن و تناسب اندام

 

کلام آخر

به عنوان آخرین نکته در این مقاله بد نیست اشاره ای داشته باشیم به اینکه خاص درمانی و خوراکی قارچ گانودرما و به ویژه تاثیر آن بر دیابت موضوع جدیدی است که هنوز پشتوانه علمی معتبری برای آن وجود ندارد و مطالب ذکر شده در این مقاله بیشتر جنبه های تجربی مصرف قارچ گانودرما در شرق آسیا و کشورهایی مثل چین بود. مطمئنا برای بررسی صد در صدی تاثیر این قارچ بر انواع بیماری ها و به خصوص دیابت تحقیقات علمی بیشتری مورد نیاز است. با این حال تأثیر درمان گیاهی بر بهبود دیابت غیرقابل انکار است؛ به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم با روش‌های مختلف درمان سنتی دیابت آشنا شوید. کارشناسان بخش سلامت انگیزه، منتظر دریافت دیدگاه‌ها و سوالات شما در این خصوص هستند

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare