ارتباط تخم کتان و لاغری؛ چگونه با مصرف تخم کتان لاغر شویم؟

تخم کتان

انگیزه – سلامت – امروزه اکثر افراد دچار اضافه وزن هستند که خود به تنهایی باعث بروز بسیاری از مشکلات و بیماری‌های متفاوتی می‌شود. راه‌های گوناگونی برای کاهش اضافه وزن جود دارد که یکی از موثرترین آنها استفاده از تخم کتان یا بذر آن است. مدت‌هاست که بذر کتان به عنوان ماده‌ی غذایی شناخته شده و به دلیل آنتی اکسیدان‌های قدرتمند و خواص درمانگری که دارد خیلی زود در تمام دنیا به شهرت رسید. در این مقاله به ارتباط تخم کتان و لاغری می‌پردازیم.

تخم کتان

تخم کتان سرشار از فیبر، منگنز، ویتامین B1، امگا۳ و اسید چرب لفا لینولنیک است. آن را به صورت دانه، به شکل قرص و یا به صورت روغن مصرف می‌کنند. بذر کتان نه تنها ریسک سرطان، دیابت، بیماری‌های قلبی و سکته‌ی مغزی را کم می‌کند، بلکه فواید بیشماری برای سلامت عمومی دارد. بذر کتان برای کاهش وزن سریع و پایین آوردن کلسترول نیز مفید است.

 

ارتباط تخم کتان و لاغری

تخم کتان حاوی چربی‌های سالم، فیبر و ویتامین E است که برای کاهش وزن مفیدند. این عناصر باعث احساس سیری بیشتر بعد از خوردن می‌شوند و می‌توانند جلوی مصرف کالری بیشتر را بگیرند. می‌توانید آن را به صورت محلول در آب برای درمان‌های موضعی و به صورت خوراکی (دم کرده ، پودر ، روغن) مورد استفاده قرار دهید.

ارتباط تخم کتان و لاغری موجب شده‌است که تخم کتان بیشترین استفاده را برای کاهش چربی ناحیه شکم و تناسب اندام داشته باشد. برای اینکه از حداکثر فواید بذر کتان بهره‌مند شوید باید قبل از مصرف دانه آن را آسیاب کنید چرا که بذر کامل ممکن است بدون اینکه هضم شود از طریق دستگاه گوارش دفع شود. همچنین سعی کنید قبل از هر بار استفاده آن را آسیاب کنید تا چربی آن از بین نرود و تازه به تازه مصرف شود.

طیقه مصرف تخم کتان

طریق مصرف تخم کتان برای لاغری

روش اول

بهترین روش تخم کتان برای کاهش وزن استفاده آن نیم ساعت قبل از غذا هست. می‌توانید تخم کتان آسیاب شده را با یک لیوان آب یا یک کاسه ماست کم چرب میل کنید. با این روش احساس سیری به شما دست داده و کمتر غذا خواهید خورد. بدین طریق دریافت چربی‌ها و کالری‌ها از طریق وعده‌های روزانه کمتر خواهد شد و به مرور موجب کاهش وزن و کاهش چربی‌های انباشته شده در بدن می‌گردد.

روش دوم

می‌توانید آن را در هنگام غذا خوردن به سالاد یا به ظرف غذای خود اضافه کنید. تخم کتان مزه خاصی نمی‌دهد و طعم غذای شما را عوض نمی‌کند. این روش نیز باعث می‌شود فرایند هضم غذا کندتر شده و غذا مدت بیشتری در معده بماند. در نتیجه غذا به صورت آهسته آهسته و به تدریج وارد روده کوچک شده و در نهایت اشتها کاهش می‌یابد.

 

اثر معجزه‌گر ارتباط تخم کتان و لاغری

  • کاهش نفخ و تمیز کردن معده
  • آب کردن چربی‌ها و کاهش وزن
  • کاهش اشتها
  • حل معضل تورم سلولی
  • کاهش کلسترول خون

تخم کتان و کاهش اشتها

۱- کاهش نفخ و تمیز کردن معده

تخم کتان دارای میزان زیادی فیبر محلول و نامحلول است که به خوبی می‌تواند به هضم غذا در معده کمک کند، نفخ شکم را از بین ببرد و یبوست را ریشه کن کند. همچنین می‌تواند ‌عده و دستگاه گوارش را به خوبی تمیز کند. زمانی که با مصرف تخم کتان معده و دستگاه گوارش را تمیز می‌کنید، توده‌های اضافی از بین می روند و موجب کوچک شدن شکم می‌شود.

۲- آب کردن چربی‌ها و کاهش وزن

ارتباط تخم کتان و لاغری همچنین به وجود چربی‌های غیر اشباع در تخم کتان باز می‌گردد که موجب کاهش چربی و افزایش چربی سوزی در بدن می‌شود و بدین طریق قدرت زیادی در سوخت و ساز چربی‌ها ایجاد می‌کند. همین امر موجب کاهش وزن می‌شود.

۳- کاهش اشتها

تخم کتان یک دانه روغنی است که می‌تواند موجب احساس سیری بشود. همین امر باعث کاهش اشتها و به مرور موجب کاهش وزن و کاهش چربی شکم می‌شود. همچنین با تنظیم سطح انسولین موجب کاهش هوس خوردن غذاهای چرب می‌شود، همین امر نقش بسیار مهمی در کاهش وزن و کاهش چربی شکم دارد.

۴- حل معضل تورم سلولی

التهاب سلولی مشکلی است که موجب عدم ارتباط خوب و به موقع مغز و سیگنال‌های هورمونی شده و موجب می‌شود که پیام احساس گرسنگی زیاد به مغز ارسال شود و در نتیجه دفعات دریافت غذا توسط فرد زیاد شود. امگا ۳ موجود در تخم کتان کمک می‌کند این التهاب‌ها از بین بروند.

۵- کاهش کلسترول خون

تخم کتان دارای خواص مهمی است که در کاهش کلسترول خون بسیار کمک می‌کند. با مصرف منظم آن طی ۲ ماه می‌توانید کلسترول خون خود را به خوبی کاهش دهید

 

نکات مهم در استفاده از تخم کتان

  • خانم‌های باردار و شیرده و اشخاصی که به بیماری‌های اندومتریوز، تخمدان پلی‌ کیستیک و فیبرویید مبتلا هستند باید از مصرف این دانه جدا خودداری کنند.
  • مصرف تخم کتان در افرادی که انسداد روده، روده التهابی و روده تحریک پذیر دارند نیز ممنوع است.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Register New Account
عضویت در سایت
Reset Password
Compare items
  • Total (0)
Compare