خواص بابونه گاوی ؛ ۱۲ خاصیت جادویی این گیاه دارویی را بشناسید!

خواص بابونه گاوی

آیا می‌دانستید بابونه گاوی به آسپرین قرون وسطی معروف است؟ بابونه گاوی یکی از گیاهان دارویی شناخته شده‌ای است که از دیرباز مورد توجه اقوام مختلف بوده است. تحقیقات علمی خواص مختلفی را از این گیاه به اثبات رسانده‌اند که در این مطلب از سایت انگیزه به بررسی خواص شگفت انگیز بابونه گاوی و نحوه و میزان مصرف و عوارض و موارد منع مصرف آن خواهیم پرداخت.

 

بابونه گاوی

بابونه گاوی با نام علمی (تاناستوم پارتنیوم) از گیاهان دارویی ارزشمندی است که از قدیم مورد توجه افراد بوده است. نام انگلیسی این گیاه (Feverfew) به معنی تب‌بر است و دلیل این نام گذاری این است که در ابتدا از این گیاه برای کاهش تب استفاده می‌شده است. در فارسی نیز این گیاه به نام بابونه کبیر، بابونه گاو چشم و یا گل مینا شناخته می‌شود.

این گیاه متعلق به خانواده گل‌های مروارید است. در ابتدا بابونه گاوی تنها در منطقه بالکان یافت می‌شد، اما امروزه این گیاه در سراسر جهان رشد و تکثیر می‌شود. جالب است بدانید که در بسیاری از منابع علمی از بابونه گاوی به عنوان دارو یاد شده و خواص درمانی آن مورد تائید قرار گرفته است. عصاره به دست آمده از این گیاه دارویی، از سرشاخه‌های گلدار آن به دست می‌آید. ماده مؤثر موجود در این عصاره پارتنولید نام دارد که تأثیرات ضد التهابی، ضد اسپاسمی و ضد میگرنی دارد.

 

بابونه و بابونه گاوی

بابونه و بابونه گاوی هر دو از گیاهان دارویی به شمار می‌روند؛ اما باید دقت داشته باشید که بابونه و بابونه گاوی با یکدیگر تفاوت دارند. این تفاوت نه تنها در شکل ظاهری این دو گیاه است بلکه خواص این دو نیز با هم تفاوت دارد (البته در بسیاری از موارد نیز خواص این دو یکسان است).

گیاه بابونه گیاهی معطر است؛ این گیاه دارای ساقه‌های خوابیده است و دارای ۶ تا ۱۲ عدد گل سفید بوده که در کناره برگ‌ها قرار دارند. خواص بابونه برای پوست نیز از شناخته شده‌ترین خواص این گیاه است.

خواص بابونه گاوی

بابونه گاوی

خواص بابونه گاوی

بابونه

ترکیبات و عناصر موجود در بابونه گاوی

بابونه گاوی دارای ترکیبات فعالی است. این ترکیبات عبارت‌ هستند از:

 • لاکتون‌های سزکوئی ترپن (غالباً پارتنولید که ۸۵ درصد از کل لاکتون‌های سزکوئی ترپن را تشکیل می‌دهد) – پارتنولید التهاب را کاهش داده و با سرطان مبارزه می‌کند.
 • فلاونوئیدها که دارای خواص آنتی‌اکسیدانی، ضد التهابی و ضد باکتری هستند.
 • روغن‌های فرار از قبیل کافور که ضد باکتری هستند.

همچنین بابونه گاوی دارای عناصری است که در جدول زیر می‌توانید این عناصر و غلظت آن‌ها را مشاهده کنید.

نام عنصر

غلطت

منیزیم ۲۱.۸۰
کلسیم ۱۰.۰۶
مس ۰.۰۴
جیوه ۰.۱۰
روی ۰.۷۳
آهن ۰.۳۵
منگنز ۰.۱۰

خواص بابونه گاوی

۱. بهبود میگرن

بابونه گاوی از زمان‌های گذشته به عنوان یک آسپرین طبیعی جهت درمان سردرد و میگرن مورد استفاده بوده است. دانشمندان در پژوهشی که روی ۱۴۷ نفر انجام شد، به این عقیده رسیدند که عصاره گل بابونه گاوی شدت میگرن‌هایی را که به استراحت در تخت خواب نیاز دارند، کاهش می‌دهد.

در پژوهش دیگری که روی ۷۲ بیمار انجام شد، بابونه گاوی تعداد و شدت حملات میگرنی و موارد استفراغ را کم کرد. به علاوه، در پژوهشی روی ۱۷ نفر از بیمارانی که همواره بابونه گاوی استفاده می‌کردند، مشخص شد که این گیاه باعث پیشگیری از تشدید سردرد، تهوع و استفراغ می‌شود. اما کسانی که بابونه گاوی را همیشه استفاده نمی‌کنند، در زمان تغییر دارو با علائم میگرن و سختی مفصلی مواجه می‌شوند.

اما جالب است بدانید که در آزمایش دیگری که روی ۵۰ بیمار میگرنی صورت گرفت، عصاره گل بابونه گاوی موجب بهبود علائم نشد؛ بلکه یک تحقیق روی ۶۰ بیمار مبتلا به میگرن مشخص کرد که بابونه گاوی و زنجبیل درد ناشی از سردرد‌های خفیف را کم می‌کنند. پارتنولید، عنصر فعال بابونه گاوی، نشانه‌های درد را در اعصاب جونده (نورون‌های سه قلو) مسدود می‌کند. این امکان هست که این موضوع همان اثر بابونه گاوی برای تسکین درد میگرن باشد.

خواص بابونه گاوی

۲. بهبود التهاب

پزشکان یونانی از بابونه گاوی یا کبیر برای درمان التهابات شدید و سوزش‌های دردناک بهره می‌بردند. دستاوردهای علمی مشخص می‌کند که بابونه گاوی توانست التهاب مفصلی را در موش‌های مبتلا به آرتروز نیز کاهش دهد. پارتنولید موجود در بابونه گاوی از سلول‌های پوستی نیز در مقابل التهاب محافظت می‌کند.

بابونه گاوی، بدون پارتنولید نیز التهاب را کاهش می‌دهد. بابونه گاوی بدون پارتنولید، انتشار مولکول‌های التهابی اکسید نیتریک، PGE۲، TNF-alpha، IL-۲، IL-۴ و IFN-gamma از سلول‌های خونی سفید را مسدود می‌کند. به علاوه این گیاه دارویی، باعث بهبود التهاب پوستی در موش‌ها می‌شود. از این آزمایش چنین بر می‌آید که بابونه گاوی، به جز پارتنولید، حاوی ترکیباتی است که با التهاب مقابله می‌کنند.

۳. دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی

بابونه گاوی یک آنتی اکسیدان قوی به شمار می‌رود که رادیکال‌های آزاد را هدف قرار می‌دهد. در صورتی که پارتنولید را از بابونه گاوی جدا کنیم، یک آنتی‌اکسیدان نیرومندتر از ویتامین سی به دست خواهد آمد. بابونه گاوی، از سلول‌های بدن در مقابل آسیب‌های سلولی ناشی از استعمال دخانیات محافظت می‌کند. پارتنولید از موش‌های آزمایشگاهی در برابر آسیب کلیوی نیز محافظت می‌کند.

۴. جلوگیری از سرطان

امروزه دستاوردهای علمی، تأثیر بابونه گاوی برای مقابله با سرطان را مشخص می‌کند. پارتنولید، رشد تومور‌های پوستی را در موش‌هایی که در معرض اشعه فرابنفش قرار گرفتند، به تعویق انداخته و تعداد آن‌ها را کاهش داده است.

به علاوه، پارتنولید روی چند نوع سلول سرطانی نظیر لوسمی، لنفوم، میلوم چندگانه، کلیه، سینه، ریه، روده بزرگ، پوست، مثانه و سلول‌های سرطان مغز تأثیر گذاشته و در مواردی آن‌ها را از بین می‌برد. پارتنولید این کار را از راه افزایش گونه‌های اکسیژن واکنشی (ROS) انجام می‌دهد.

۵. درمان رزاسه

برندهای بهداشتی و زیبایی در تعدادی از محصولات موضعی خود از بابونه گاوی بدون پارتنولید استفاده می‌کنند. یکی دیگر از خواص بابونه گاوی بدون پارتنولید کاربرد آن برای کاهش قرمزی، سفتی، سوزش بعد از تراشیدن ریش و آسیب‌های ناشی از اشعه فرابنفش است.

در آزمایشی که روی ۸ نفر صورت گرفت، بابونه گاوی بدون پارتنولید موضعی باعث کم کردن قرمزی پوست ناشی از سوزش شد. بابونه گاوی بدون پارتنولید موضعی، التهاب پوستی را نیز کاهش می‌دهد.

همچنین میگرن در میان افراد مبتلا به رزاسه شایع است. یکی از پژوهش‌ها مشخص کرد که پارتنولید اعصاب سه قلو را هدف قرار می‌دهد.

۶. جلوگیری از آسیب پوستی ناشی از اشعه فرابنفش

بر اساس آزمایشی مشخص شد که بابونه گاوی بدون پارتنولید، با قرمزی پوست ناشی از اشعه فرابنفش مقابله می‌کند. کاهش میزان تشکیل رادیکال‌های آزاد ناشی از اشعه فرابنفش، انتشار سیتوکین التهابی انسدادی و افزایش آنزیم‌های ترمیمی DNA از فواید این گیاه در این زمینه است.

خواص بابونه گاوی

۷. تسکین درد

با توجه به اینکه این گیاه را آسپرین قرون وسطا نامیده‌اند، یکی از خواص بابونه گاوی تسکین درد است. پارتنولید، با مانع شدن سینتاز پروستاگلاندین، التهاب و درد ناشی از آن را کاهش می‌دهد. عصاره گل بابونه گاوی موجب کاهش درد حاد التهابی، مفصلی و درد عصبی می‌شود. بابونه گاوی که به بابونه گاو چشم نیز مشهور است، در برابر درد ناشی از شیمی درمانی نیز مؤثر است.

خواص بابونه گاوی

۸. ضد باکتری بودن

بابونه گاوی با رشد باکتری‌ها مقابله می‌کند. روغن بابونه گاوی مانع رشد باکتری‌های مضر می‌شود. روغن تولید شده از این گل، به علت غلظت بالای کافور، نیرومندترین خواص ضد باکتری را دارد.

 ۹.  جلوگیری از لخته شدن خون

در تحقیقات سلولی مشخص شد که پارتنولید، تولید گلبول‌های خون را افزایش می‌دهد، اما باعث کاهش فعالیت آن می‌شود. از این رو، بابونه گاوی احتمال لخته شدن خون را کاهش می‌دهد.

۱۰. کاهش استرس و افسردگی

در تحقیقی که روی موش‌ها صورت گرفت، مشخص شد، مصرف عصاره بابونه گاوی یکی  راه‌های پیشگیری از افسردگی و استرس است. پس می‌توان این را نیز یکی از خواص بابونه گاوی به شمار آورد.

خواص بابونه گاوی

۱۱. کاهش مسمومیت ناشی از مواد مخدر

پارتنولید تأثیر کوکائین بر نورون‌های حساس به دوپامین را خنثی می‌کند. این مسئله می‌تواند به درمان مسمومیت ناشی از مصرف کوکائین کمک کند.

۱۲. کاهش علائم حساسیت

عصاره بابونه گاوی انتشار هیستامین را از سلول‌هایی که عامل آلرژی هستند، متوقف می‌کند؛ بنابراین می‌توانیم تأثیرگذاری بر آلرژی‌ها را یکی دیگر از خواص بابونه گاوی بدانیم.

خواص بابونه گاوی

میزان و نحوه مصرف بابونه گاوی برای درمان بیماری‌ ها

بابونه گاوی در شکل‌های تازه، یخ زده و خشک شده وجود دارد. شما می‌توانید این گیاه را به صورت کپسول، قرص یا عصاره مایع آن نیز تهیه کنید. این‌ها معمولاً حاوی دز استانداردی از پارتنولید هستند. برگ‌ها را نیز می‌توانید به صورت تازه یا خشک شده تهیه کنید. مقدار مصرف روزانه آن برای بزرگسالان ۲ تا ۳ برگ است.

در ادامه به بررسی میزان مصرف بابونه گاوی برای تسکین میگرن و التهاب، می‌پردازیم.

۱. میگرن

عصاره این گیاه معمولاً در دز‌های ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلی‌گرمی تا ۴ بار در روز مصرف می‌شود. دز‌های ۲۵/۶ میلی گرمی را باید ۳ مرتبه در روز و به مدت ۱۶ هفته مصرف کرد.

خواص بابونه گاوی

۲. التهاب

دز بابونه گاوی برای تسکین التهاب ۶۰ تا ۱۲۰ قطره است و باید ۲ مرتبه در روز مصرف شود. کودکان زیر ۲ سال نباید از این دارو استفاده کنند. برای کودکان بالای ۲ سال نیز دز‌ها را بر اساس سن کودک تنظیم کنید. دز‌های بزرگسالان بر طبق میانگین وزن ۷۰ کیلوگرم تعیین شده‌اند؛ بنابراین، یک کودک با وزن ۳۰ کیلوگرم نصف یک بزرگ‌سال عادی را باید استفاده کند.

 

عوارض جانبی مصرف بابونه گاوی

مصرف این گیاه ممکن است با عوارض زیر همراه باشد:

 • حالت تهوع و استفراغ
 • نفخ معده
 • زخم‌های دهان
 • بی حسی دهان
 • سوزش سر دل
 • سوء هاضمه
 • اسهال
 • یبوست
 • افزایش خونریزی دوران قاعدگی
 • اضافه وزن

 

موارد منع مصرف بابونه گاوی

توصیه می‌شود که در موارد زیر از مصرف بابونه گاوی اجتناب کنید:

 • در دوران بارداری و شیردهی
 • در صورت داشتن آلرژی به گیاهان کامپوزیته
 • داشتن اختلالات خونریزی
 • در صورتی داشتن قصد جراحی

 

سخن پایانی

در این مطلب شما را با خواص بابونه گاوی آشنا کردیم؛ اما ذکر این نکته لازم است که نباید در مصرف گیاهان دارویی افراط کرد. این افراط شامل مصرف زیاد داروی گیاهی در یک وعده یا مصرف طولانی مدت آن می‌شود. از این رو، بهتر است پیش از مصرف بابونه گاوی، با پزشک مشورت کنید. آیا شما خواص دیگری از بابونه گاوی می‌شناسید؟ لطفاً سوالات و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران انگیزه به اشتراک بگذارید.

در پایان به شما پیشنهاد می‌کنیم با خواص بخور بابونه نیز در سایت انگیزه آشنا شوید و پوستی صاف و یکدست برای خود به ارمغان آورید!

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare